پنجشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۹۰۰۲۳

معرفی تاریخچه کریسمس و آداب و رسوم آن

جشن کریسمس,عید کریسمس,تاریخچه کریسمسکریسمس جشنی است در آیین مسیحیت که بمنظور گرامیداشت زادروز حضرت مسیح برگزار میشود
هدف از برگزاری کریسمس به مناسبت تولد حضرت مسیح می باشد. جشن کریسمس در سراسر جهان به عنوان یکی از اعیاد بسیار مهم مسیحیان به شمار می رود. با استفاده از آئین های ویژه ای ، این جشن را برگزار می کنند که از آن ها می توان به آراستن یک درخت کاج و استفاده از شخصیتی خیالی به نام بابانوئل اشاره کرد.

کریسمس

جشنی به مناسبت به دنیا آمدن حضرت عیسی (ع) در هرسال برپا می شود که به نام کریسمس شناخته شده است. در واقع هسته ی مرکزی دین مسیحیت، حضرت عیسی میباشد که برای پیروان این دین، از اهمیت به سزایی برخوردار است. دین رسمی کشورهایی که مسیحیت است؛ در هر سال، اقدام به برگزاری کریسمس به صورتی بسیار گسترده می کنند و به میمنت به دنیا آمدن حضرت مسیح پایکوبی می کنند. روز اول کریسمس که بمدت ۱۲ روز است؛ مصادف با ۲۵ ماه دسامبر ( ۴ دی ماه ) می باشد. این جشن، علاوه بر جنبه ی مذهبی از جنبه ی فرهنگی برخوردار است؛ به همین خاطر حضور مردم در آن، پررنگ است.

کریسمس از سده ی بیستم میلادی تاکنون، تنها به عنوان یک جشن مذهبی تلقی نمیشود؛ به این خاطر که محل زندگی بسیاری از پیروان ادیان دیگر در کشورهای مسیحی نشین میباشد و با هم وطنانشان، کریسمس را جشن می گیرند و شاید بتوان گفت که این جشن، بین المللی شده و اغلب افردی که به آن علاقه دارند در آن شرکت میکنند.

تاریخچه جشن کریسمس

در ابتدا کریسمس به صورت جشن و پایکوبی برگزار نمیشد. از نظر یک فیلسوف یونانی به نام اوریگن در سال ۲۴۵، جشن گرفتن میلاد مسیح، یک امر قبیح محسوب میشد و حتی طبق گفته ی او تنها گناهکاران در زمان گذشته ، روز تولدشان را جشن می گرفتند. با این حال در تقویم فیلوکالوس، اولین اشاره به جشن کریسمس، مشاهده شده که این تقویم در کشور روم در سال ۳۵۴ نوشته شده است. با تعیین شدن کشیش جدید در سال ۳۸۱، این جشن منسوخ شد ولی با انتصاب جان کریستوستوم در سال ۴۰۰ دوباره برگزاری آن رواج پیدا کرد.

عکس کریسمس,شب کریسمس,تاریخ کریسمسجشن کریسمس برای مسیحیان مانند جشن نوروز برای ایرانیان است

روز کریسمس در اوایل قرون وسطی تحت تأثیر جشن تعمید مسیح قرار گرفته بود. پس از این که امپراطور شارلمان به سلطنت رسید، جشن کریسمس مرسوم شد و مراسم تاجگذاری او نیز در روز کریسمس سال ۸۰۰ برگزار شد و مراسم تاجگذاری ویلیام اول، پادشاه بریتانیا روز کریسمس سال ۱۰۶۶ انجام شد. جشن کریسمس در اواسط قرون وسطی، نقش بیشتری پیدا کرد و براساس گفته ی مورخان، جشن کریسمس توسط بسیاری از اعیان و اشراف برگزار شد.

جشن کریسمس در ایران

خیابان های محله جلفای اصفهان و سنایی تهران در نزدیکی کریسمس به جنب وجوش می افتند و حال و هوای دیگری پیدا می کنند؛ در ویترین مغازه های این خیابان ها درخت های کاج و تزئینات زیبا به نمایش گذاشته می شوند و محله ها و خیابان ها چهره ای متفاوت به خود می گیرد. در سیزدهم ژانویه، مراسم خاج شویان توسط ارمنیان اصفهان در کنار سی وسه پل برگزار می شود.

آداب و رسوم کریسمس

بزرگداشت روز کریسمس باتوجه به تعدد مذاهب مسیحیت، تفاوت‎ هایی دارد؛ در نحوه ی برگزاری این جشن، آداب و رسوم ملل و اقوام، اثرات بسیاری دارد. با این وجود، رفتن به کلیسا و خواندن سرودها و مناجات های مذهبی در چنین روزی به عنوان یک امر معمول به شمار می رود. در چنین روزی بسیاری از مسیحیان در خانه ی خود، درخت کاجی را تزیین می کنند و هدایایی را در پای آن قرار می دهند.

درخت کریسمس,روز کریسمس,کریسمسدرخت کریسمس با روبان‌ها و چراغ‌های رنگی تزئین می‌شود

> بابانوئل:

در فرهنگ عامیانه کشورهای غربی و مسیحی، از بابانوئل یا پاپانوئل به عنوان یک شخصیت تاریخی و داستانی یاد میشود. نام بابانوئل با جشن کریسمس گره خورده است. بابا نوئل درواقع به پیرمرد چاقی گفته میشود که لباس قرمز، پوشیده و ریش سفید بلندی دارد. معمولاً بابانوئل در روز کریسمس، کیسه ای با هدایای بسیار دارد که برای بچه ها در شب قبل از آن می آورد. به این شخصیت در کشورهای انگلیسی زبان، سانتاکلاوز گفته میشود که نام خود را از کشیش مسیحی نیکلاس قدیس گرفته است.

در نوشته های دکتر مور که نویسنده ی داستان کودکان بود؛ در سال ۱۸۲۲ بابانوئل به شکل امروزی در آمریکا بوجود آمد. خصوصیات ظاهری بابانوئل بر اساس تشبیه دکتر مور به این صورت بود که او بسیار خوشرو بهمراه ریش سفید، کوچک اندام و چاق، دارای لباس قرمز و چکمه های مشکی بود. هم زمان با جشن کریسمس، بابانوئل بر سورتمه ای سوار میشد که توسط گوزن ها کشیده میشد و در حین سفر به سراسر اروپا، آمریکا، کانادا، هدایای کودکان را توزیع می کرد.

> درخت کریسمس:

در حال حاضر درخت کاج ، تنها درختیست که در کریسمس استفاده می شود. بطور کلی گیاهان و سبزه ها در دوران باستان، برای انسانها معنای مهم و ویژه ای داشته اند؛ مقدس دانستن درختان، با توجه به اهمیت کشاورزی و وابسته بودن غذای انسان به گیاهان، به دور از ذهن نبود؛ از این رو مقدس دانستن درختان از ادیان دیگر، وارد مسیحیت شده است. وقتی که بحث درباره مسائل زیست محیطی، شدت پیدا کرد؛ درختان کریسمس هم مورد بحث قرار گرفت و فعالان محیطزیست ، تلاش های فراوانی در جهت سازگاری این سنت با استانداردهای حفظ طبیعت داشته اند.

تاریخچه کریسمس,عکس کریسمس,شب کریسمسبابانوئل یکی از اصلی ترین نمادهای کریسمس میباشد

> هدایای کریسمس:

از دلایل رسوم هدیه دادن در کریسمس می توان به یادآوری هدایایی اشاره کرد که به مناسبت میلاد حضرت مسیح داده میشود. ۳ دانشمند و ۱ پادشاه در زمان گذشته هدایایی همچون؛ طلا، نوعی صمغ با ارزش و درخت کندر سرخ را به مسیح تازه متولد شده، هدیه دادند. امروزه هدیه دادن به عنوان یک جزء جدا ناپذیر از مراسم کریسمس محسوب میشود. یکی از نکات جالب اینست که علاوه بر هدایایی که افراد خانواده و دوستان به هم می دهند ، کارمندان نیز پس از گذشت یک روز از کریسمس، هدایایی را از کارفرمایانشان دریافت می کنند و همچنین هدایایی برای افراد نیازمند و فقیر در نظر گرفته می شود که این روزها برای حسن نیت، مهربانی، توجه به خانواده و در کنار هم بودن به عنوان تمرینی محسوب میشود که رسم هدیه دادن در کریسمس نیز نشانی از این تمرین است.

کریسمس در هند

با اینکه کریسمس در تقویم مسیحی به عنوان یک جشنواره در نظر گرفته شده، ولی این جشن بعنوان یک سرگرمی و تفنن در کشور هند به شمار میرود که از اهمیت ویژه ای برخوردارست. این جشنواره در هند در عین تنوع و گوناگونی دارای معنی خاصی برای وحدت این کشور است که در سراسر جهان شناخته شده است و دین در کل کشور به دلیل نفوذ اروپا در این کشور برای مدت طولانی، پخش شده است. شهر بندری گوا در کشور هند، هیجان انگیزترین جشن کریسمس را در حالت سرور و نشاط برگزار میکند.

درخت کریسمس,روز کریسمس,کریسمستا سال ۱۸۳۶ برپایی جشن کریسمس در ایالات متحده آمریکا غیرقانونی بود

گردشگران داخلی و بین المللی بسیاری از سواحل گوا بازدید می کنند و گوا را در زمان جشنواره کریسمس در بهترین حالت فرهنگی خود تماشا می کنند. همچنین میتوان در جشن کریسمس در بهترین موسیقی و رقص گوا شرکت کرد. کاتولیک ها در ساعات اولیه ی صبح در برنامه ای میسسا و گالو یا« کلاغ خروس» در گوا شرکت می کنند. کارناوال، قبل از روزه به عنوان مهم ترین رویداد در گوا محسوب میشود که در نیواورلئان به« ماردی گراس» شباهت دارد.

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 15
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
احمد سعیدی,بیوگرافی احمد سعیدی,عکس احمد سعیدی بیوگرافی و عکس های احمد سعیدی (+داستان زندگی و مهاجرتش)

تاریخ تولد: ۱۶ فروردین ۱۳۶۷

محل تولد: شیراز

حرفه: خواننده و آهنگساز

سبک: پاپ ایرانی

تحصیلات: فوق دیپلم رشته مهندسی کامپیوتر

ادامه
حمید سجادی,بیوگرافی حمید سجادی,عکس های حمید سجادی بیوگرافی حمید سجادی (+عکس)

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: تهران

تحصیلات: دکترا در رشته برنامه‌ریزی

حرفه: وزیر ورزش و جوانان

حزب سیاسی: جامعه اسلامی ورزشکاران

ادامه
دقیقی طوسی,زندگینامه دقیقی طوسی,دقیقی طوسی شاعر زندگینامه دقیقی طوسی شاعر سده چهارم هجری

تاریخ تولد: پس از ۳۲۰ هجری قمری

محل تولد: توس، ایران

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۳۶۷ تا ۳۶۹ هجری قمری

ادامه
حمید فرخ نژاد,بیوگرافی حمید فرخ نژاد,عکس حمید فرخ نژاد بیوگرافی حمید فرخ نژاد ( + عکس همسر و فرزندش)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: آبادان

حرفه: کارگردان، فیلمنامه‌ نویس و بازیگر تلویزیون و سینما

تحصیلات: تحصیل کرده رشته کارگردانی تئاتر در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

همسر: فروزان جلیلی فر

ادامه
امیررضا دلاوری,بیوگرافی امیررضا دلاوری,تصاویر امیررضا دلاوری بیوگرافی و عکس های امیررضا دلاوری

تاریخ تولد: ۱۷ مرداد ۱۳۵۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۷ تا کنون

مدرک تحصیلی: دیپلم علوم تجربی

همسر: الهام مرادی

ادامه
ویژه سرپوش