سه شنبه ۰۴ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۰۱۲۰۱۰۴

روز دندانپزشک، چه روزی است؟ (+ تاریخچه)

روز دندانپزشک در کشورهای مختلف,روز دندانپزشک به میلادی,تاریخ روز دندانپزشک در تقویماز سال ۱۳۴۲ تا پیش از انقلاب روز ۲۴ دی ماه به عنوان روز دندان‌پزشکی شناخته می‌شد
یکی از مشاغل بسیار قدیمی، دندانپزشکی نام دارد که قدمت آن مربوط به زمانیست که انسانها تصمیم گرفتند سلامت و بهداشت دندان هایشان را رعایت کنند. در تاریخ ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۰، بعد از انقلاب و با تصویب طرح تربیت بهداشت کاران دهان و دندان، ۲۳ فروردین ماه را به منظور افزایش میزان سلامت و بهداشت دهان و دندان به عنوان روز دندانپزشک نامیدند.

روز دندانپزشک

روز ۲۴ دی ماه ، از سال ۱۳۴۲ تا پیش از انقلاب بعنوان روز دندان پزشکی معرفی شد. مصداق این نامگذاری ، جامعه دندان پزشکی ایران بود که در تاریخ ۲۴ دی ماه سال ۴۱ شکل گرفت. روز دندان پزشک، پس از انقلاب اسلامی تغيير کرد. در دی ماه سال ۱۳۶۲ انجمن اسلامی دندان‌پزشکان ایران و هیات وزیران ، تصویب کردند که تاریخ تصویب طرح بهداشتکار دهان در مجلس، مصادف با روز ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۰ باشد و از این روز به عنوان روز دندان‌پزشک یاد کردند. کارشناسان حوزه دندانپزشکی از همان ابتدا به این نام گذاری، انتقاد کردند؛ چون طبق باور آن ها تاریخ تصویب این طرح برای روز دندانپزشک، مصداق مناسبی نیست.

دندانپزشکی به عنوان یکی ازمشاغل بسیار قدیمی محسوب میشود. اهالی خاورمیانه برای نخستین بار از مسواک استفاده کردند و با همین نام( misswak)، آنرا شناختند. مسواک اهالی خاورمیانه از شاخه ی کوچک درخت( سالوادوراپرسیکا)، درست شده بود که به مدت یک روز به منظور جدا شدن الیافش بر روی آب، غوطه ور می کردند، چوب این درخت بر روی لثه ها اثرات مثبتی برجای می گذاشت.

تاریخچه روز دندانپزشک

به دلیل تأسیس جامعه دندانپزشکی در ایران، پیش از انقلاب تاریخ ۲۴ دی از این روز بعوان روز دندانپزشک یاد کردند؛ به این خاطر که تنها ۳ نفر دندانپزشک تا پیش از آن در ایران وجود داشت که یکی از آن ها دنداپزشک خصوصی و شخصی شاه ایران( رضاشاه) بود و اصلیتش از لهستان بود و دو دندانپزشک دیگر از سوئیس و ترکیه بودند که به کار دندانپزشکی در ایران می پرداختند.

مجلس در کشور ما پس از انقلاب اسلامی، به منظور تربیت بهداشتکاران دهان ودندان، طرحی را تصویب کرد که بر اساس آن اموزش های لازم به افراد داوطلب داده میشد و آن ها را به مناطق مختلف و محروم کشور با مدرک فوق دیپلم، اعزام می کردند تا این افراد بتوانند در این مناطق برای پیشگیری بیماری های دهان و دندان و رفع نیاز مردم کار کنند. زمان تصویب این طرح که به سال ۱۳۶۰ برمیگردد؛ باعث شد تا روز ۲۳ فروردین ماه را به عنوان روز دندانپزشک بشناسند. هفته سلامت دهان و دندان، مصادف با آخرین هفته فروردین ماه می باشد.

روز دندانپزشک در کشورهای مختلف,روز دندانپزشک به میلادی,تاریخ روز دندانپزشک در تقویمدندانپزشکی حرفه ای بسیار قدیمی است

تاریخچه دندانپزشکی در ایران

نخستین افردی که به انجام امور دندانپزشکی پرداختند؛ شامل سلمانی ها، شاگرد زرگرها و عطارها بودند که این امور را با استفاده از روش های گوناگونی همچون مبادرت به کشیدن دندان، ساختن دندان مصنوعی با وسایل بسیار اولیه برای تسکین دردها و ورم های دهانی، گذاشتن روکش انجام می دادند. همچنین نخستین افردی که در مدرسه دارلفنون، موفق به پایه گذاری اموزش طب دندانپزشکی شدند؛ دکتر میلچارسکی و دکتر سیاح بودند و یک کلاس طب، پس از گذشت چند ماه به مدرسه طب تبدیل شد. بعد از این که دکتر سیاح، تحصیلات خود را در اروپا تمام کرد؛ به ایران برگشت و در سال ۱۳۱۰ مدرسه دندان سازی را با کمک دکتر میلچارسکی راه اندازی کردند.

روز دندانپزشک در کشورهای مختلف

در انواع کشورهای دنیا روز دندانپزشک، متفاوت است؛ به عنوان نمونه روز دندانپزشک در آمریکا مصادف با ۶ مارس میباشد و ماه بهداشت دهان و دندان کودکان در این کشور، ماه فوریه می باشد. همچنین روز جهانی بهداشت دهان و دندان طبق تائید انجمن دندانپزشکی امریکا و فدراسیون بین المللی دندانپزشکی FDI در تاریخ ۱۲ سپتامبر میباشد . روز جهانی دندانپزشک، روز ۹ فوریه می باشد. آرایشگران چین و فرانسه به عنوان نخستین افرادی شناخته میشدند که خدمات مربوط به دهان و دندان را انجام می دادند و متشکل از دو گروه عمده ی« آرایشگرهای ماهر و متخصص» و« آرایشگرهای عمومی» بودند.

پیشرفت های دندانپزشکی

امروزه رشته دندانپزشکی و تخصصی شدن شاخه های این رشته با پیشرفت های بسیاری رو به رو شده است؛ یعنی دانشجوی دندانپزشکی باید اموزش های نظری و عملی را در یک دوره پنج ساله که دو سال ابتداییِ اش مربوط به علوم پایه پزشکی است؛ یاد بگیرد تا بتواند مدرک دکترای عمومی دندان پزشکی خود را دریافت کند. دانشجویان میتوانند به شرط قبولی در ازمون دستیاری، پس از اخذ مدرک عمومی خود به ادامه تحصیل در یکی از شاخه های تخصصی این رشته بپردازند. این رشته دارای شاخه های تخصصی نظیر ارتودانتیکس- اندودانتیکس- جراحی فک و صورت- پروتزهای دندانی و… می باشد.

چند تاریخچه مهم به بهانه روز جهانی دندانپزشک

تصمیم بر این بود که در سال ۱۷۹۰ روز جهانی دندانپزشک، مصادف با ششم مارس باشد، بدین دلیل که جان گرین وود( دندانپزشک آمریکایی) در چنین روزی، موفق به اختراع اولین مهندسی دندانی شد.

* دانشمندان در ۵۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح، به مسأله کرم خوردگی دندان پی بردند.

* در ۲۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح، نخستین دندانپزشک در مصر باستان فعالیتش را شروع کرد.

* در سال ۱۵۳۰ کتابی درمورد مسایل دندانپزشکی و بیماری های دهان و دندان برای نخستین بار نوشته شد.

* جراحی های زیبایی دندان، ایمپلنت ، براکت های رنگی، بلیچینگ و ونیر برای نخستین بار در سال ۱۹۹۰ بوجود آمد.

* حرفه دندانپزشکی در سال ۱۷۰۰ نسبت به قبل، ارزشمندتر شد.

* در سال ۱۷۲۳ جراحی فرانسوی به نام پیر فایوچارد وجود داشت که از او بعنوان پدر مدرن دندانپزشکی یاد می کردند و این جراح توانست در همین زمینه، یک کتاب تاثیرگذار بنویسد که در آن برای مراقبت و درمان دندان ها سیستم کاملاً مفهومی را ارائه داده بود.

روز دندانپزشک,روز دندانپزشک در تقویم,تاریخچه روز دندانپزشکپس از انقلاب اسلامی، روز دندان‌پزشک تغییر کرد

نیم نگاهی به تخصص های دندانپزشکی

- آندودونتیکس (تخصص ریشه دندان):

معمولاً کاربرد تخصص ریشه دندان برای عصب کشی دندان می باشد. هنگامی که بافت های درون دندان دچار آسیب دیدگی بر اثر میکروبهای پوسیدگی زا و یا ضربه می شوند؛ التهاب پیدا می کنند و درنتیجه عفونی میشوند. دندانها معمولاً خود به خود دچار دردی گنگ میشوند که بر شدت این درد در شب ها افزوده می شود. چنین علایمی به این معنیست که دندان شما به عصب رسیده و باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

- ارتودنسی (مرتب کردن دندانها):

درصورت نامرتب و پس و پیش بودن دندانها و یا وجود مشکلاتی در فک بالا یا پائین باید برای ارتودنسی اقدام کنید.

- پریودونتیکس( تخصص بیماریهای لثه و بافت های نگهدارنده آن):

امروزه بسیاری از افراد به« ایمپلنت های دندانی» برای جایگزین کردن دندان از دست رفته خود تمایل پیدا کرده اند. باتوجه به گران بودن ایمپلنت، ولی بهتر است بدانید که این روش جراحی، زیبایی و عملکرد قبلی دندان از دست رفته ی شما را برمی گرداند. در صورت قرمز و متورم شدن لثه و یا خونریزی و انباشته شدن جرم بر روی سطح دندان ها، بهترین روش درمانی برای شما مراجعه به پریودونتیکس می باشد.

- دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی:

از مهارت های گروه دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی می توان به لمینت کردن دندان ها( تیغه ای چینی که بر سطح لبی دندان های جلویی چسبانده میشوند )، سفید کردن دندان های بد رنگ و ترمیم دندان ها اشاره کرد.

- پروستودونتیکس( متخصص پروتزهای دندانی):

گروه پروستودونتیکس در دندانپزشکی موظف به انجام اموری همچون ساخت دست دندان کامل، تکه ای( پارسیل) و انواع روکش برای دندان ها می باشند.

روز دندان‌پزشکی,تاریخ روز دندانپزشک,روز دندانپزشک در کشورهای مختلفروز ۲۳ فروردین سال ۶۰، بود به عنوان روز دندان‌پزشک نام گذاری شد

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 15
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رسول خطیبی رسول خطیبی سرمربی تیم پیکان

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
ویژه سرپوش