جمعه ۱۲ خرداد ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۰۰۰۲۵

روز مهندس در تقویم ایران

روز مهندس,تاریخ روز مهندس,روز مهندس چه روزی استروز مهندس در تقویم رسمی ایران روز پنجم اسفندماه می‌باشد
یکی از دانشمندان« معمار»،« ریاضیدان» و« منجم» بزرگ ایرانی به نام خواجه نصیرالدین طوسی میباشد که بخاطر زادروز این دانشمند، از روز پنجم اسفند در تقویم به عنوان روز مهندس یاد میکنند.

روز مهندس

مهندس به کسی گفته میشود که در یکی از رشته های ساختمان و تأسیسات برقی و مکانیکی، مدرک دانشگاهی معتبر دارد و در زمینه هایی نظیر طراحی و محاسبات نظارت بر اجرا و اجرای پروژه( مجری)، خدمات امور مهندسی را ارائه می دهد.

مفهوم واژه مهندسی، طراحی و ابداع میباشد که برگرفته از کلمه لاتین قرون وسطایی “ingenium” است و علاوه‌براین به معنای نوآوری مبتکرانه است که از کلمه لاتین “ingeniare”برای موتور یا ابتکار گرفته شده است. بنابراین به فرآیند طراحی جهان ساخته شده توسط انسان، مهندسی میگویند. مهندسان موظفند که جهان را در جهت تامین نیازهای جوامع انسانی تغییر دهند.

در دائره المعارف بریتانیکا، معانی گوناگونی برای واژه مهندس تعيين شده است که از آن ها می توان به استفاده از علوم و فنون به منظور طراحی و یا توسعه ساختارها، دستگاه ها، ماشین آلات یا فرآیندهای تولید یا کار کردن با آنها و به کار انداختن آنها از طریق درک کامل ساختمان آنها یا به منظور پیش بینی کردن رفتار آنها تحت شرایط و موقعیت های ویژه و بکار بردن آنها به صورت تنها یا در ترکیب با وسایل دیگر و یا ساخت، اشاره کرد.

مهندس باید آشنایی کافی نسبت به همه ی جنبه های مرتبط با موضوع داشته باشد که از آن ها می توان هدف و کاربرد یک ابزار، چگونگی حفظ سلامتی و امنیت انسان و طبیعت حین طرحی، مسائل مالی و اقتصادی مرتبط با آن، توسعه یا به کارگیری ابزار و وضعیت حقوقی و مالکیت آن، را نام برد.

مهندسی از نظر هیئت مهندسان آمریکا به این شرح میباشد : درواقع مهندسی، اصول علمی را به صورت خلاقانه برای طراحی یا توسعه مواردی همچون ساختارها، ماشین ها، اسباب و یا روش های تولید یا پیش بینی رفتار آن ها تحت شرایط عملی معین و یا عمل کردن به همین طریق با اشراق کامل از طرح آن ها که هدف کاربری مشخصی دارند؛ بکار می برد و علاوه بر در نظر گرفتن شرایط اقتصادی پروژه به امنیت زندگی و مالکیت توجه میکند.

روز مهندس در ایران

خواجه نصیرالدین طوسی به لقب علامه دهر شهرت داشت؛ به این دلیل که وی به درجه ی دانشمندی در علومی همچون فلسفه و فقه و ستاره شناسی و ریاضی و پزشکی و معماری و نجوم رسیده بود و خدمات زیادی را در تخصص های خود به جهانیان ارائه کرده است به طوریکه کتاب های مثلثات او در قرن ۱۶ میلادی در فرانسه ترجمه شد و وی از گسترش دهندگان این علم به شمار می رفت.

تاریخ روز مهندس,روز مهندس کی هست,روز مهندس چه روزی استدر قديم مهندس به شخصي اطلاق مي شده كه به علم هندسه آگاهي داشت

“تجرید الاعتقاد”، از مهمترین متون کلامی شیعه محسوب میشود که توسط خواجه نصیر نوشته شده است. ایشان کوشید تا کلام شیعه را با استفاده از آرای فلسفی ابن سینا بر برهان های عقلی مبتنی کند. از این رو برای گراميداشت این داشنمند بزرگ، روزی تحت عنوان روز مهندسی به تقویم ایرانی اضافه شد.

بخشی کوتاه از زندگینامه خواجه نصیرالدین طوسی

ابوجعفر محمد بن محمد بن حسن طوسی که با نام خواجه نصیرالدین طوسی شناخته میشد در روز ۵ اسفند ۵۷۹ هجری شمسی به دنیا آمد و در سمت های گوناگونی ازجمله شاعر، فیلسوف، فقیه، متکلم، دانشمند، ریاضیدان و منجم ایرانی فعالیت داشت و دارای القابی نظیر نصرالدین، محقق طوسی، استاد البشر و خواجه بود. او در جهت پیشرفت علمی کشور، تلاش بسیاری کرد.

خواجه نصیرالدین طوسی، آثار بسیاری داشت که مشهورترین آن ها نظیر شرح کتاب اشارات ابن سینا به زبان عربی و کتاب اخلاق ناصری به زبان فارسی بود. از دیگر آثار برجسته ی این شاعر می توان به تذکره نصیریه در نجوم، تجریدالکلام فی تحریر عقاید الاسلام در زمینه الهیات، اوصاف الاشراف در عرفان و اساس الاقباس در منطق اشاره کرد. او همچنین آثاری درباره منطق، نجوم و هندسه به زبان عربی نوشته است.

توصیه ی خواجه نصیرالدین طوسی به شاگردانش در بغداد، چنین بود که محل دفن او در کاظمین و در جوار مرقد مطهر امام کاظم( ع) و حضرت جواد( ع) باشد.

روز مهندس چه روزی است,روز مهندس,روز بزرگداشت خواجه نصیرالدین طوسیروز مهندس به یاد دانشمند بزرگ ایرانی خواجه نصیرالدین طوسی به ثبت رسید

انواع مهندس

در ادامه با رشته های مهندسی پرطرفدار اشنا شوید:

> مهندسی نفت

> مهندسی هوافضا

> مهندسی معماری

> مهندسی مکانیک

> مهندسی کشاورزی

> مهندسی فناوری اطلاعات( IT)

> مهندسی کامپیوتر

> مهندسی عمران

> مهندسی صنایع

> مهندسی شیمی

> مهندسی پزشکی

> مهندسی هسته ای

> مهندسی برق

وظایف یک مهندس

یک مهندس وظیفه دارد که برای رسیدن به دستاوردهای لازم، محدودیت های مربوطه نظیر منابع دردسترس ، محدودیت های جسمانی یا فنی، آمادگی برای پیرایش ها یا افزایش های آینده و دیگر عامل ها مانند نیازهای هزینه ای، ساخت پذیر بودن و کاربردی بودن را تشخیص دهد. مهندس با درک این محدودیت ها، میتواند شناسه ها و مشخصات حدودی یک شیء یا سامانه مرتبط با آن ساخته را مشخص کند و ارائه دهد. لذا عوامل مؤثر بر روی کار مهندسی شامل دقت بالا، توانایی تحلیل کنش ها و واکنش ها است.

مهندسی که بتواند سطح زندگی بشر را ارتقاء دهد؛ موفق است. بنابراین یک مهندس باید به قوانین فیزیکی وشیمیایی جهان هستی آشنایی داشته باشد و نیز قوه تخیل بالایی داشته باشد. یک مهندس میتواند نیاز های نسل بشر را با در نظر گرفتن قوانین و استفاده به جا از آن ها و ترکیب مؤثر برخی از آن ها در کم ترین زمان برطرف کند.

مهندس از قوانین هستی، درک بهتری دارد و وظیفه ی او طراحی تولید و راه اندازی است و همچنین باید برای رسیدن به بهترین بازده در زمینه نیاز های حال و آينده بشر، از قدرت تحلیل خود استفاده کند و بهره وری را افزایش دهد. به کسی که مسئله را به شکل فرمول در می اورد؛ مهندس می گویند.

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 19
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
بیوگرافی آماندا سایفرد آماندا سایفرد؛ از مدلینگ تا سینما و تلوزیون

تاریخ تولد: ۳ دسامبر ۱۹۸۵

محل تولد: آلن تاون، پنسیلوانیا

حرفه: بازیگر، خواننده، صداپیشه و مدل

آغاز فعالیت: ۲۰۰۰

تحصیلات: دیپلم

ادامه
عبدالله بن علی زندگینامه عبدالله بن علی فرزند امام علی (ع)

تاریخ تولد: ۳۵ هجری قمری

نام پدر: امام علی (ع) 

نام مادر: ام البنین

وفات: ۶۱ هجری قمری در کربلا

از یاران: امام حسین (ع)

ادامه
ابوالقاسم زهراوی پدرعلم جراحی نوین؛ ابوالقاسم زهراوی

تاریخ تولد: ۹۳۶ هجری قمری

محل تولد: مدینة الزهراء اسپانیا

ملیت: اسپانیایی

حرفه: پزشک و جراح

شهرت: پدر جراحی مدرن

آثار: التصریف لمن عجر عن التالیف

ادامه
ایمان صفا بیوگرافی هنرمند مردمی؛ ایمان صفا

چکیده ای از بیوگرافی ایمان صفا:

نام کامل: ایمان صفا

تاریخ تولد: ۳۰ آذر ۱۳۶۲

محل تولد: تهران

حرفه: هنرپیشه، بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس هنر و معماری از دانشگاه آزاد تهران مرکز

ادامه
احمد شاه قاجار زندگینامه احمد شاه قاجار؛ آخرین پادشاه سلسله قاجاریه

تاریخ تولد: ۱۲ بهمن ۱۲۷۵

محل تولد: تبریز، آذربایجان غربی، ایران

سلطنت: ۲۵ تیر ۱۲۸۸ تا ۹ آبان ۱۳۰۴

پیشین: محمدعلی شاه

جانشین: رضا شاه، موسس حکومت پهلوی

درگذشت: ۹ اسفند ۱۳۰۸ در نویی سورسن، اودوسن، فرانسه

ادامه
جمال الدین عبدالرزاق جمال الدین عبدالرزاق اصفهانی، شاعر قرن ششم

زندگی: قرن ششم

محل تولد: اصفهان

حرفه: شاعر، حکیم 

آثار: دیوان اشعار به دو زبان فارسی و عربی

وفات: ۵۸۸ هجری قمری

مدفن: اصفهان

ادامه
میخایلو مودریک ستاره نوظهور در دنیای فوتبال؛ میخایلو مودریک

تاریخ تولد: ۵ ژانویه ۲۰۰۱

محل تولد: کراسنوراد - اوکراین

شهرت: میشا

حرفه: فوتبالیست 

باشگاه: چلسی

پست: وینگر

ادامه
ویژه سرپوش