دوشنبه ۲۴ مرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۱۰۰۶۲

درباره ی روز جهانی ماما و هدف از بزرگداشت این روز بدانید!

بزرگداشت روز جهانی ماما,روز ماما,روز ماما چه روزی استپنجم ماه مه، روز جهانی ماما نامگذاری شده است
روز جهانی ماما به این منظور نامگذاری شد که مردم و مسئولان در جهت ارتقای سلامت خانواده و تامین سلامت جامعه نسبت به جایگاه و اهمیت حرفه مامایی، توجه بیشتری نشان دهند.

روز جهانی ماما

پنجم ماه مه مصادف با ۱۶ اردیبهشت ماه، روز جهانی ماما نامگذاری شده است. این روز در سال ۱۹۸۰ برای نخستین بار بعنوان روز جهانی ماما پیشنهاد شد و اعلام رسمی آن به سال ۱۹۹۲ برمیگردد. بیانیه ای توسط کنفدراسیون بین المللی مامایی برای کلیه ی سازمانها و نهادهای بین المللی مامایی اعلام گردید و در این بیانیه از تمامی ماماها دعوت به همکاری شد تا مرگ و میرهای ناشی از زایمان را بیشتر از سال های دیگر، به افکار عمومی مردم خود نشان دهند.

بنابر این بیانیه، کنفدراسیون بین المللی مامایی در روز ۵ می از تمامی اعضای سازمانهای مامایی و حامیان آن ها در سراسر دنیا خواست تا به خیابان ها در روز جهانی مامایی بیایند. همچنین درخواست این کنفدراسیون از سازمانهای ملی و سرویس های محلی این بود که ترتیب راهپیمایی پنج کیلومتری را در انجمن های محلی خود بدهند و در مواجهه با نابرابری های جهانی در مرگ و میر نوزادان و مادران، تعهد خود را نشان دهند و در اجرای مفاد و قوانین سرویس های مامایی بر دغدغه های منطقه شان، تأکید ورزند.

 ماما چه روزی است,تبریک روز ماما,نامگذاری روز جهانی مامابرای اولین بار در سال ۱۹۸۰ این روز به عنوان روز جهانی ماما پیشنهاد شد

۳۴۰ هزار زن در هرسال در دنیا فوت می کنند و میلیونها نفر به خاطر پیشگیری از مادرشدن از عفونتها و ناتوانایی هایی رنج میبرند. کنفدراسیون بین المللی مامایی بهمراه نمایندگان سازمان بهداشت جهانی و سازمان ملل و شرکای بین المللی بسیاری متعهد می شود تا از راه دسترسی به مراقبت های لازم مامایی، مرگ و میر و امراض ناشی از زایمان مادران را در سرتاسر جهان نشان دهد علی الخصوص که ۹۰ درصد از مرگ و میرهای ناشی از زایمان در کشورهای درحال توسعه اتفاق می افتد.

جاده ی منتهی به دوربان، نخستین مرحله ی شروع این راهپیمایی ۵ کیلومتری می باشد که ماماها از سراسر دنیا در کنار هم در کنفدراسیون سه سالانه ی کنفدراسیون مامایی جمع می شوند و وفاداری تعهدات جهانی مامایی را به کنفدراسیون اطمینان میدهند.

هدف از بزرگداشت روز جهانی ماما

روز جهانی ماما به این منظور نامگذاری شد تا در راستای سلامتی مادر و نوزاد، میزان اگاهی و تبادل اطلاعات عموم، افزایش یابد.

رشته ی مامایی 

از آغاز تولد بشر، رشته ی مامایی مفهوم پیدا کرد ولی امروزه تبدیل به یک حرفه و تلاش و حرکتی عالمانه شده است. از عوامل مهم در کاهش مرگ ومیر مادران می توان به ارائه مراقبت های مامایی باکیفیت بالا و تلاش در بهبود مستمر آن اشاره کرد. ماما موظف به انجام اموری همچون اموزش دوران بارداری، آماده کردن والدین برای پذیرش وظایف پدری و مادری، تنظیم خانواده و مراقبت های کودک و برخی از موارد بیماری های زنان می باشد.

تاریخ دقیق روز جهانی ماما,رشته ی مامایی,تاریخچه روز ماماهدف از برگزاری روز جهانی ماما افزایش تبادل اطلاعات برای سلامتی مادر و نوزاد است

ماما مجوز کار در اماکنی همچون بیمارستان ها، واحدهای بهداشتی، درمانگاه ها، منازل و ... را دارد ولی با کلمه زایمان و مراقبت دوران بارداری از نظر نظر عموم، مترادف است. درواقع از خدمات مامایی می توان به زمینه های بهداشت باروری، مشاوره، اموزش و اگاهی در دوران بلوغ، ازدواج، بارداری و یائسگی اشاره کرد.

مامایی در ایران

در کشور ایران ، رشته مامایی پس از تحصیلات دبیرستان دارای قدمتی ۸۰ ساله به شکل اموزش عالی می باشد. مدرسه قابلگی، اولین اموزشگاه مامایی بود که در سال ۱۲۹۸ با ۱۰ نفر شاگرد، فعالیت خود را در بیمارستان بانوان شهر تهران شروع کرد. سپس نخستین اموزشگاه عالی مامایی در سال ۱۳۰۸ بعنوان یکی از شعب مدرسه طب با اعطای مدرک معادل لیسانس، فعالیتش را شروع کرد.

تاسیس دانشگاه تهران به سال ۱۳۱۳ برمیگردد. سپس دانشکده پزشکی در این دانشگاه راه اندازی شد و بیمارستان زنان در سال ۱۳۱۹ به دانشکده پزشکی پیوست. تا سال ۱۳۳۱، مجموعا ۴۶۲ نفر از این اموزشگاه فارغ التحصیل شدند. برنامه اموزشی اموزشگاه از سال ۱۳۳۵ تا ۱۳۵۸ برای لیسانسیه های پرستاری به برنامه ۱.۵ ساله پرستاری و مامایی تغيير یافت.

سپس این دانشگاه از آغاز سال ۱۳۶۲ با نام« مدرسه عالی مامایی» در طول سه سال تعطیلی انقلاب فرهنگی مشغول به فعالیت شد و مجددا کاردانان و کارشناسان مامایی را از ورودی دیپلم، تربیت کرد.  دانشکده های پرستاری و مامایی در سال ۱۳۶۵ و پس از این که اموزش گروه‌های پزشکی از اموزش عالی به وزارت بهداشت انتقال پیدا کرد، تاسیس شد و در بهمن ۱۳۶۸ به تصویب رسید و اینک با پذیرش دانشجویان کارشناسی و کارشناسی ارشد مامایی به تربیت آنها می پردازد.

بزرگداشت روز جهانی ماما,روز ماما,روز ماما چه روزی استمامایی رشته کهنی است که از آغاز تولد بشر مفهوم پیدا کرد

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 14
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
علی قلی زاده,بیوگرافی علی قلی زاده,عکس های علی قلی زاده بیوگرافی و عکس های علی قلی زاده

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۴

محل تولد: تهران

حرفه: فوتبال

پست: مهاجم، وینگر

قد: ۱ متر ۷۶ سانتی متر

ادامه
محمدرضا آشتیانی,محمدرضا قرایی آشتیانی,بیوگرافی محمدرضا آشتیانی بیوگرافی محمدرضا آشتیانی (+عکس)

تاریخ تولد: زاده ۱۳۳۹

محل تولد: تهران

تحصیلات: دکتری مدیریت دفاعی را نیز از دانشگاه عالی دفاع ملی

سمت: وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

درجه: سرتیپ

ادامه
عزیر نبی,زندگینامه حضرت عزیر نبی,حضرت عزیر نبی زندگینامه حضرت عزیر نبی

نام پدر: خلقیا

خویشاوندان مهم: هارون

دین: یکتاپرستی

سن: ۵۰ سال

تکرار نام در قرآن: یکبار در آیه ۳۰ سوره توبه

نسب: بنی اسرائیل و حضرت یعقوب

ادامه
عکس های امیرحسین اسفندیار,امیرحسین اسفندیار والیبالیست,امیرحسین اسفندیار در پاریس بیوگرافی امیرحسین اسفندیار؛ بازیکنن حرفه ای والیبال ایران

تاریخ تولد: ۴ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: ایران، آمل

حرفه: بازیکن حرفه ای والیبال

قد: دو متر و ۹ سانتی متر

وزن: ۱۱۰ کیلوگرم

ادامه
ریکاردو ساپینتو,بیوگرافی ریکاردو ساپینتو,تصاویر ریکاردو ساپینتو بیوگرافی ریکاردو ساپینتو، بازیکن سابق و مربی فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۰ اکتبر ۱۹۷۲( ۱۸ مهر ۱۳۵۱)

محل تولد:پرتغال

حرفه:بازیکن و مربی فوتبال

وضعیت تاهل:متاهل

قد:۱٫۷۸ متر

ادامه
ویژه سرپوش