یکشنبه ۰۶ آذر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۴۰۱۱۳

آغاز هفته دولت و بزرگداشت شهیدان رجایی و باهنر، چه روزی است؟

هفته دولت,هفته دولت چه روزی است,هفته دولت چیستهفته اول شهریورماه، به مناسبت شهادت رجایی و باهنر هفته دولت نام گرفته است
هفته دولت، از دولتى سپاس و قدردانى میشود که قصد دارد حدود الهى و احکام آسمانى اسلام را اجرا کند و جامعه اى به وجود آورد که سرشار از عدالت، نظم و امنیت است.

هفته دولت

نمونه ای از دولت مردان مردمی به نام های شهید محمد علی رجایی و محمد جواد باهنر، هفته دولت را به مناسبت انفجار دفتر نخست وزیری در هشتم شهریور سال ۱۳۶۰ و شهادت دو یار دیرین امام( ره) و انقلاب و به منظور آشنایی مردم با فعالیت ها و بیان اهداف و برنامه های آینده دولت از روز دوم تا هشتم شهریور، نام گذاری کردند.

علت نامگذاری هفته دولت

علت انتخاب نام هفته دولت این است که دولت شهید رجایی پس از حاکمیت لیبرال ها بر کشور، به عنوان نخستین دولت و مکتبی محسوب میشد که امور را بر عهده گرفت. این دولت در آن دوره بحرانی برای خدمت به اهداف مقدس انقلاب، بیش ترین حد تلاش و کوشش را از خود نشان داد و جانش را سر آن نهاد.

کارنامه شهیدان رجایی و باهنر

وقتی که دولت شهید رجایی با گرفتن رأی اعتماد از مجلس، کارش را شروع کرد مردمی که از عملکرد این دولت، ناراضی بودند؛ به دنبال نخست وزیری در جهت شور و هیجان دادن مجدد به انقلاب بودند در حالی که یک خط لیبرالیستی خطرناک برای منحرف کردن انقلاب اسلامی از مسیر اصلی اش در زیر نقاب ها و حجاب های گوناگون می کشید تا موجب نابودی آن شود. شهیدان رجایی و باهنر به مردم، عشق و ایمان را ارزانی کردند تاجایی که برکات آن با ارائه ی خدمات شایان به همه مردم، هم چنان ادامه دارد.

هفته دولت یعنی چه,هفته دولت چیست,علت نامگذاری هفته دولتاز دوم تا هشتم شهریور ماه، هفته دولت نامگذاری شده است

نظر رهبر انقلاب در مورد شهید رجایی و باهنر

بیانات مقام معظم رهبری درخصوص ویژگی های اخلاقی شهیدان رجایی و باهنر به این شرح است: « شهید باهنر، مرد بی تظاهری بود که هیچ کس از ظاهر آرامش به باطن و ذهن و اندیشه موّاج او پی نمیبرد. از وی می توان بعنوان یکی از متفکرین و تئوریسین ها و ایدئولوگ های انقلاب یاد کرد. او علاوه بر نوشته های زیادَش، کتاب های زیادی را تنظیم کرده بود و با شهید مطهری و شهید بهشتی، رابطه ی نزدیکی داشت و هر دوی اینها ارزش زیادی، برای عظمت فکری و قدرت تفکر عملی او قائل بودند. شهید رجایی و باهنر، ماهیت لیبرالی و منافقانه بنی صدر را افشا می کردند. شهید رجایی توانست، بنی صدر خائن را با صبر خود و متانت و حوصله عظیم و با قبول درد ها و رنج های قلبی اش، افشا و رسوا کند و به زمین بکوبد.

ارزیابی حادثه شهادت شهید رجایی و باهنر

فرموده ی امام خمینی( ره) به مناسبت شهادت شهیدان رجایی و باهنر عبارتست از: ملتی که در مقابل همه قدرت های عالم، اسلام، خدا و پیشرفت احکام قیام کرده است ، را با ترور نمیتوان عقب راند؛ با این که خود واقعه و این افرادی که شهید شده اند، در نظرمان عزیز و ارجمندند. آقای رجایی و باهنر در جبهه های نبرد با قدرت های فاسد، هم جنگ و هم رزم بودند. مرحوم رجایی به من گفتند که من با آقای باهنر در طول مدت بیست سال، همراه بودم و خدا خواست که با هم بسوی او از این دنیا هجرت کنیم.

فرموده ی مقام معظم رهبری، در مورد ارزیابی شهادت مظلومانه رجایی و باهنر، این چنین است:ما امروز از این حادثه ضد انقلاب، که چهره هایی به قداست رجایی و باهنر را برای پیشبرد اهدافش به شکل فجیع، نابود کند؛ عبرت می گیریم. ما می فهمیم که ضد انقلاب با چهره های منافقانه ای، قصد نفوذ به همه جا و حتی اتاق کار شهید رجایی را دارد تا جاییکه، جنایتی را انجام دهد. ما در تاریخ، این حادثه را گذاشتیم اما یک بایگانی بسته و متروک نیست بلکه هر لحظه در مقابل چشم ماست و باید با عبرت گرفتن از آن، خودمان را برای سرنوشت افتخارآمیز و غرورآمیز این دو شهید عزیز آماده کنیم.

اندیشه دولت در شریعت و فقه

دین از زمان حضرت نوح علیه السلام ، دعوت به اجتماع و دولت را آغاز کرده و تأکید آن برای نخستین بار بر تشکیل جامعه و دولت بود.

بزرگداشت شهادت شهید رجایی و باهنر,مطلب درباره هفته دولتبه دلیل انفجار دفتر نخست وزیری و ... هفته ای به نام هفته دولت نامگذاری شد

دین اسلام نیز از آغاز، حرکت سیاسی، فکری و اعتقادی خویش را با فریاد« قولوا لا اله الا الله تفلحوا» روشن ساخت و دولت الهی را با همین رویکرد، تشکیل داد. نامه های پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله بر امور مردم، و نیز سازمان دهی اجتماعی، اقتصادی، حقوقی، و قضایی، باعث شد تا حکومت های بعدی از آن الهام بگیرند.

اندیشه دولت,مطلب درباره هفته دولت,هفته دولت,شهادت شهید رجایی و باهنررجایی و باهنر در اثر انفجار دفتر نخست وزیری در ۸ شهریور ۱۳۶۰ به شهادت رسیدند

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 16
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
افسانه بایگان,بیوگرافی افسانه بایگان,عکس افسانه بایگان بیوگرافی افسانه بایگان بازیگر و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۴۰/۱۰/۲۶

محل تولد:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:هنرپیشه

ادامه
میریام فارس,بیوگرافی میریام فارس,میریام فارس خواننده لبنانی بیوگرافی میریام فارس خواننده، رقاص و بازیگر لبنانی (+ تصاویر)

متولد:۳ مهٔ ۱۹۸۳ روستای كفر شلال٫ جنوب لبنان

ملیت:لبنانی

سبک( ها):پاپ عربی

حرفه( ها):خواننده، رقاص، بازیگر

زمینهٔ فعالیت:موسیقی

ادامه
داوود عابدی,بیوگرافی داوود عابدی,داوود عابدی مجری بیوگرافی داوود عابدی، گوینده و مجری سابق صدا و سیمای ایران (+ تصاویر)

زاده:یک تیر ۱۳۵۴

زادگاه:تهران

تحصیلات:کارشناسی روزنامه نگاری

پیشه:مجری و گوینده خبر

ملیت:ایرانی

ادامه
سحر زکریا,بیوگرافی سحر زکریا,عکس سحر زکریا بیوگرافی سحر زکریا و ماجرای کشف حجابش (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:بازیگر

تولد:۲۸ آذر ۱۳۵۲

محل تولد:اراک 

ملیت:ایرانی

بیوگرافی سحر زکریا

زمان و محل تولد سحر زکریا به تاریخ ۲۸ آذر ۱۳۵۲در اراک برمی گردد. مادر این بازیگر، اهل شمال بود و اصلیت پدرش که به عنوان مهندس برق، فعالیت داشت؛ از اراک بود. همین امر باعث شد که سحر تا مقطع پنجم ابتدایی در شهرهای مختلفی زندگی کند. با این که محل تولد سحر، گیلان بوده است ولی پدرش برای او از اراک، شناسنامه گرفته است. سحر دارای یک خواهر میباشد که کوچکتر از خودش است و متاهل شده و در حال حاضر ، فرزند دارد.

ادامه
المیرا شریفی مقدم,عکس المیرا شریفی,تصاویر خانم المیرا شریفی مقدم المیرا شریفی مقدم، گوینده و مجری ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

سال تولد:۱۳۶۰

محل تولد:تبریز

تحصیلات:دانشجوی رشته میکروبیولوژی

پیشه:گویندگی خبر

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
کتانه افشاری نژاد,بیوگرافی کتانه افشاری نژاد,زندگینامه کتانه افشاری نژاد بیوگرافی کتانه افشاری نژاد، بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۳ مرداد ۱۳۵۲

محل تولد:تهران

فعالیت:بازیگر و گوینده

سالهای فعالیت:۱۳۷۰- تاکنون

ملیت:ایرانی

ادامه
شقایق دهقان,بیوگرافی شقایق دهقان,عکس شقایق دهقان بیوگرافی شقایق دهقان بازیگر و نویسندهٔ ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۴ اسفند ۱۳۵۷

زادگاه:آلمان

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر و نویسندهٔ ایرانی

ادامه
خزر معصومی,بیوگرافی خزر معصومی,عکس های خزر معصومی بیوگرافی خزر معصومی و ماجرای کشف حجاب او (+ تصاویر)

زاده:۱۳۶۰

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سمت:بازیگر

تحصیلات:فارغ التحصیل رشته حقوق

ادامه
دنیا مدنی,بیوگرافی دنیا مدنی,عکس های دنیا مدنی بیوگرافی دنیا مدنی بازیگر سینما و تئاتر (+ تصاویر)

زمینه فعالیت:سینما، تلویزیون، تئاتر

متولد:۱۳ تیرماه ۱۳۶۹ تهران

پیشه:بازیگر

سال های فعالیت:۱۳۹۱- تاکنون

تحصیلات:طراحی لباس

ادامه
ویژه سرپوش