جمعه ۰۲ مهر ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۳۰۰۷۶

در مورد روز صنعت و معدن بیشتر بدانید!

روز صنعت و معدن,وزارت صنعت و معدن,وزارت صنعت و معدن و تجارتروز صنعت و معدن طبق مصوبه ی شورای عالی انقلاب فرهنگی در روز دهم تیر ماه می باشد
از بزرگترین رویداد های کشور می توان به روز صنعت و معدن اشاره کرد. به مناسبت روز صنعت و معدن، پیام های تبریک صاحبان صنایع، معادن، مسئولین بخش خصوصی و دولتی نکات ارزنده ای بهمراه دارد.

روز صنعت و معدن

وزارت صنعت، معدن و تجارت که به آن وزارت صمت می گویند، با ادغام دو وزارتخانهٔ بازرگانی و صنایع و معادن پس از تصویب مجلس شورای اسلامی در تاریخ ۸ تیر ۱۳۹۰ و تصویب شورای نگهبان در تاریخ ۱۲ تیر به منظور طرح کوچک سازی دولت تشکیل شد.

روز صنعت و معدن طبق مصوبه ی شورای عالی انقلاب فرهنگی در روز دهم تیر ماه می باشد. روز دهم تیر ماه، یک فرصت مناسبی تلقی میشود تا از این طریق به مهم ترین موتور محركه ی اقتصاد یعنی بخش صنعت و معدن، بطور متفکرانه بیاندیشیم. صنعت و معدن، نقش مهم و موثری در مقام عامل مولد اشتغال پایدار در افزایش تولید ناخالص ملی (GNP) و درآمد سرانه دارد. با اوج گیری و سپس پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۱۳۵۷ معدن کاری و توسعه صنایع نیز مانند سایر فعالیتهای تولیدی در کشور از نظر تغییر و تحولات بنیادی متوقف شد.  

بر اساس اصول ۴۴ و ۴۵ قانون اساسی، پس از تدوین و تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی، شورای انقلاب اسلامی برای جلوگیری از اتلاف ذخایر معدنی، طی مصوبه ای از صدور اجازه بهره برداری جدید و یا تمدید مدت پروانه های قبلی جلوگیری کرد و وزارت صنعت و معدن مکلف به تدوین قانون جدید معادن شد. شورای انقلاب اسلامی در تاریخ ۲۷ فروردین ۱۳۵۹ بدون هیچ مشکلی به شركتها و موسسات دولتی این جازه را داد تا از معادن استخراج کنند و این امر متعاقبا طی ماده واحده ای توسط شورای انقلاب اسلامی تصویب شد و دادستان كل كشور مکلف شد تا نسبت به تشکیل ستاد بهره برداری و حفظ و مراقبت معادن كشور اقدام کند.

وضعیت صنعت و معدن در ایران,روز صنعت و معدن,انقلاب صنعت و معدنروز صنعت و معدن یکی از مهمترین اتفاقات کشور محسوب می شود

از نکات بزرگداشت روز صنعت و معدن می توان در این حوزه از خدمات شرکتهای برتر قدردانی کرد و همین امر، برای دیگر شرکت‍‍ های داخلی یک تشویق و انگیزه محسوب میشد تا بتوانند خدمات و محصولاتشان را ارتقا دهند. یکی از دیگر اثرات این همایش ها، اینست که در میان حضور مستقیم مسئولان، فعالان بخش خصوصی با صراحت مشکلات و نواقص احتمالی را ارائه می‌دهند و مسئولان دولت نیز مسایل را بعنوان گوش شنوای این بخش، از نزدیک می شنوند. در مراكز استانها و شهرستانها، این ستاد نیز تشكیل شد و بر اساس آیین نامه های مربوطه، كلیه ستادهای مذكور، وضعیت معادن را بررسی می کنند و با تائید ستاد مركزی نسبت به تعیین بهره بردار اقدام می کنند. جهاد سازندگی در مركز استانها و شهرستانها یكی از اعضای اصلی در ستاد بهره برداری و حفظ و مراقبت معادن كشور محسوب میشد. جهادگران فعالیت گسترده ای را باتوجه به ضرورتی كه احساس کردند در زمینه معادن شروع كردند.

انقلاب صنعت و معدن,روز صنعت و معدن چه روزیست,روز صنعت و معدنرفع برخی مشکلات بخش خصوصی از برکات روز صنعت و معدن است

تاریخچه صنعت و معدن

وقتی که انقلاب صنعت و معدن به وقوع پیوست، تقریبآَ مواد معدنی و كانی های اقتصادی در كلیه ی صنفها نظیر صنعتی، كشاورزی، ساختمانی، داروئی، دفاعی، الكترونیك، بهداشتی و …، نقش بسیار مهمی را بعنوان مواد اولیه یا مواد خام ایفا می كنند و اساساً یكی از ارکان اصلی اقتصاد هركشور به شمار می روند. درواقع نحوه ی استفاده از چنین ثروت های خدادادی و سرمایه های ارزشمند، به گونه ایست كه علاوه بر حفظ حقوق نسل های آینده، حداكثر منافع از برداشت آنها با روش های اصولی و صحیح، بکار گرفته شود.

 به طور کلی نخستین و مهمترین قدم مشارکت دو بخش دولتی و غیر دولتی برای توسعه صنعت و معدن اینست که با یکدیگر اتحاد و اتفاق نظر داشته باشند. این روش مثبت و كارآمد که نیازمند همكاری و وحدت رویه ملی است باعث جهش كمی و كیفی فعالیت های تولیدی صنعتی كشور میشود.

چگونگی رفع مشکلات صنعت و معدن

 از دو جهت باید به روز صنعت و معدن توجه داشته باشید. به این منظور ابتدا، به مطرح کردن موضوعاتی با محوریت و میدان داری بخش خصوصی در اقتصاد بپردازید و برای رفع این مشکلات، ایده ها و راهکارهای اجرایی ارائه دهید و ثانیا، مسئولان بخش خصوصی و بخش صنعت و معدن برای رفع مشکلات با همفکری و همیاری یکدیگر اقدام کنند، به این علت که برای حمایت از تولید، علاوه بر وزارت صنعت، معدن و تجارت، به حمایت و پشتیبانی بعضی از وزارتخانه های زیربنایی و اقتصادی نیاز است.

روز صنعت و معدن,نامگذاری روز صنعت و معدن,چگونگی رفع مشکلات صنعت و معدنصنعت و معدن، نقش مهم و موثری در افزایش تولید ناخالص ملی (GNP) و درآمد سرانه دارد

وضعیت صنعت و معدن در ایران

ایران به این جهت از كشورهای غنی دنیا به شمار میرود که منابع و ذخایر سوختی و همچنین دیگر مواد معدنی موردنیاز صنایع گوناگون را در اختیار خود دارد. در زمینه های گوناگون صنعت و معدن، استخراج معادن و معدن كاری و توسعه ی صنعت از گذشته تابحال در كشور ما مرسوم بوده است. طبق نوشته ی تاریخ نگاران، مردم ایران نخستین كسانی بودند كه موفق به استخراج و ذوب مس شدند. از حفاری های عظیم در اغلب معادن ایران و به خصوص معادن سرب و مس، آثار فراوانی وجود دارد. نمونه هایی که از ظروف و وسایل فلزی باقی مانده است، بیانگر فعالیت های گسترده صنعت و معدن می باشد.

 ایران در سال های اخیر، گام های اساسی ارزنده ای به منظور مقررات زدایی و آزاد سازی تجارت برداشته و موفقیت های چشمگیری را کسب کرده است. به همین خاطر، طرح ساماندهی اقتصادی دولت تشکیل شده است. همینطور در زمینه تعدیل نرخ های مالیاتی و دریافتی های دولت از صنایع و تجمع عوارض اصلاحاتی انجام شده که به عنوان یک فعالیت بنیادی محسوب میشود و توانایی این را دارد که بر سرعت و میزان آن، تا جایی که برای بخش خصوصی در راستای دست زدن به هر نوع فعالیت مثبت اقتصادی و کارافرینی تحسین برانگیز باشد، بیافزاید.

سازمان صنعت و معدن و تجارت,روز صنعت و معدن,تاریخچه صنعت و معدناز نکات بزرگداشت روز صنعت و معدن می توان در این حوزه از خدمات شرکتهای برتر قدردانی کرد

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 19
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ما هواتنگ,بیوگرافی ما هواتنگ,زندگینامه ما هواتنگ زندگینامه ما هواتنگ رئیس شرکت اینترنتی چینی تنسنت (+ تصاویر)

زاده:۲۹ اکتبر ۱۹۷۱

زادگاه:گوانگ دونگ، چین

ملیت:چینی

محل تحصیل:دانشگاه شنژن

پیشه:رئیس هیئت مدیره تنسنت

ادامه
بیوگرافی سعید چنگیزیان,سعید چنگیزیان و همسرش الهام کردا,فیلم های سعید چنگیزیان بیوگرافی سعید چنگیزیان بازیگر تئاتر و سینمای کشور (+ تصاویر همسرش)

زاده: ۲۲ آذر ۱۳۵۶

محل تولد: سمنان

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی تئاتر

وضعیت تاهل: متاهل

سال های فعالیت: ۱۳۸۲ تاکنون

ادامه
کیومرث هاشمی,بیوگرافی کیومرث هاشمی,زندگینامه کیومرث هاشمی بیوگرافی کیومرث هاشمی سیاستمدار ایرانی (+ تصاویر)

متولد:۱۳۴۴

زادگاه:ملایر

زمینه فعالیت:سیاست و مدیریت ورزشی

پیشه:سیاستمدار

دین:اسلام

ادامه
امین قاسمی نژاد,بیوگرافی امین قاسمی نژاد,عکس امین قاسمی نژاد بیوگرافی امین قاسمی نژاد، فوتبالیست (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۱ آذر ۱۳۶۵ 

زادگاه:بابلی

ملیت:ایرانی

پست:هافبک

قد:۱۸۲  سانتی متر

ادامه
ثریا قاسمی و همسرش,مادر ثریا قاسمی,بیوگرافی ثریا قاسمی بیوگرافی ثریا قاسمی بازیگر سینما و تلویزیون کشور (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد:۲۸ آذر ۱۳۱۹

زادگاه:تهران

حرفه:بازیگر و دوبلور

وضعیت تاهل:متاهل

ملیت:ایرانی

ادامه
حضرت علی اکبر,زندگینامه حضرت علی اکبر,حضرت علی اکبر کیست زندگینامه حضرت علی اکبر (ع) فرزند بزرگ امام حسین (ع)

زاده:۱۱ شعبان سال ۳۳ هجری قمری

زادگاه:مدینه

ملیت:ایرانی

علت مرگ:واقعه کربلا

محل دفن:حرم امام حسین، کربلا، عراق

ادامه
بیوگرافی لئوناردو دی‌کاپریو,بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو,عکس هایی از لئوناردو دی کاپریو بیوگرافی لئوناردو دی کاپریو بازیگر و تهیه کننده ی هالیوودی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ نوامبر ۱۹۷۴ ‏

زادگاه:لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده

زمینه فعالیت:بازیگر، تهیه کننده، طرفدار محیط زیست

سال های فعالیت:۱۹۸۹–اکنون

ملیت:آمریکایی

ادامه
لوئیس همیلتون,بیوگرافی لوئیس همیلتون,عکس لوئیس همیلتون بیوگرافی لوئیس همیلتون راننده بریتانیایی مسابقات فرمول یک (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۷ ژانویهٔ ۱۹۸۵ ‏

زادگاه:استیونج، هرتفوردشر، انگلستان، بریتانیا

اولین مسابقه:۲۰۰۷ گراند پریکس استرالیا

اولین برد:۲۰۰۷ گراند پریکس کانادا

ملیت:انگلیس

ادامه
غلامحسین محسنی اژه ای و همسرش,غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه,تحصیلات غلامحسین محسنی اژه ای بیوگرافی غلامحسین محسنی اژه ای رئیس قوه قضاییه (+ تصاویر)

زاده:۷ مهر ۱۳۳۵

زادگاه:اصفهان

سمت:رئیس قوه قضاییه

ملیت:ایرانی

تحصیلات:دکترای حقوق بین الملل خصوصی

ادامه
ویژه سرپوش