جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۷۰۱۴۳

تاریخ دقیق روز نیروی دریایی و علت نامگذاری این روز

روز نیروی دریایی,سال روز نیروی دریایی,عکس روز نیروی دریایینیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به اختصار نداجا نامیده می‌شود
امام خمینی( ره)، روز هفتم آذر را بعنوان روز نیروی دریایی نام گذاری کرد تا از حماسه آفرینی و فداکاری دریادلان شجاعی که در تلاش برای صیانت از مرزهای دریایی کشور هستند، قدردانی شود. در این مطلب از سرپوش با روز نیروی دریایی و تاریخ آن آشنا خواهید شد.

روز نیروی دریایی

تأسیس رسمی نیروی دریایی ایران به سال ۱۳۰۲ هجری شمسی برمیگردد؛ به این صورت که تحولی در نیروی دریایی ایران در تاریخ ۲۲ بهمن ۱۳۵۷، ایجاد شد و دانشگاه علوم دریایی امام خمینی( ره) تاسیس شد که شامل چهار دانشکده به نام های ناوبری و فرماندهی کشتی، مهندسی برق، الکترونیک و مخابرات دریایی، مهندسی مکانیک دریایی، رشته مدیریت و کمیسر دریایی بود. از این رو هفتم آذر را بعنوان روز نیروی دریایی ارتش معرفی کردند.

علت نامگذاری روز نیروی دریایی

امام خمینی( ره)، روز نیروی دریایی را به مناسبت موفقیت نیروی دریایی ارتش ایران و مقاومت ناوچه پیکان در برابر حمله دریایی و هوایی عراق در عملیات مروارید، تعيين کرد تا از رشادت ها و دلاور مردی های نیروی دریایی ارتش در دفاع از جزایر، بنادر، سواحل و دریاهای کشور و به خصوص دفاع از آبادان و خرمشهر و آب های نیلگون خلیج فارس در دوران جنگ تحمیلی، قدردانی شود.

نیروی دریایی و رویارویی مستقیم با امریكا

هم زمان با روز ارتش، برگ زرین دیگری در روز ۲۹ فروردین ماه ۱۳۶۷، بر افتخارات نیروی دریایی ارتش اضافه گردید. پرسنل شجاع ناوشكن های« سهند» و« سبلان» و ناوچه ی« جوشن» در این روز در مقابل نیروهای متجاوز امریكایی ایستادند.

دلیرمردان ناوشكن سهند به خاطر رشادت و فداکاری های خود باعث شدند تا دشمن از آن ها تعریف و تمجید کند. سهند كه توسط چندین فروند موشك امریكایی، مورد اصابت قرار گرفته بود و در حال سوختن بود، خدمه هایش تا آخرین لحظه ماندند و با خشم و انزجار، آخرین گلوله های خود را به سمت دشمن، شلیک كردند.

سال روز نیروی دریایی,روز نیروی دریایی ایراننیروی دریایی ارتش، یکی از قوای چهار گانه ارتش جمهوری اسلامی ایران می‌ باشد

عملیات مروارید

هفتم آذر، پایمردی دلاوران نیروی دریایی را یادآوری می کند که موفق شدند نیروی دریایی عراق را در عملیات مروارید بطور کامل از صحنه نبرد، حذف کنند؛ این عملیات با هدف نابود کردن ناوچه های اوزا عراقی و حمله به سکوهای نفتی البکر و الامیه برگزار شد.

در سپیده دم هفتم آذر ۱۳۵۹ خورشیدی، قهرمانان نیروی دریایی ارتش ایران، چند ناوچه مدرن و اژدرافکن عراق را در لحظات نخستین عملیات مروارید به قعر دریا فرستادند. نیروی هوایی در این عملیات، همکاری کردند و بر پیکره نیروی هوایی و دریایی عراق، ضرباتی سنگین وارد کردند.

سرانجام در هنگام ظهر، پس از شلیک آخرین گلوله های دلاورمردان نیروی دریایی به سمت دشمن،« ناوچه پیکان» مورد اصابت چند موشک قرار گرفت و در شمال خلیج فارس با پرسنل شجاع خود، جای گرفت و در این عملیات فرمانده محمد ابراهیم همتی بهمراه هم رزمانش شهید شدند.

امام خمینی( ره) درباره‌ی رزم سلحشوران نیروی دریایی در هفتم آذر فرمودند:« رویا رویی نیروی دریایی ارتش با دشمن و آن همه افتخارات رزم، رشادت، شهامت و شهادت، بیانگر اقتدار و اعتبار این نیروی بزرگ و سرافراز است.»

نیروی دریایی ایران

نیروی دریایی ارتش ایران، معروف به نداجا به عنوان یکی از چهار نیروی زیر مجموعه ارتش جمهوری اسلامی ایران محسوب میشود که باید از آب های سرزمین ایران در دریای عمان و دریای خزر، حفاظت و نگهبانی کند.

ماموریت اصلی نیروی دریایی

وظیفه ی نیروی دریایی اینست که از سواحل شمال و جنوب کشور به طول بیش از ۳۰۰۰ كیلومتر حفاظت کند و علاوه‌براین ، از آب های ساحلی و منابع حیاتی و استراتژیك كشور دفاع کند و همواره در منطقه ی خلیج فارس و دریای عمان به عنوان یك وزنه ی تعيين كننده محسوب میشود. این نیرو در خلیج فارس و دریای عمان و دریای خزر بهمراه یگان های شناور دریایی، تفنگداران و تكاوران، اسكادران های هوانا و هوادریا  واحدهای پروازی نیرو  و با غواصان آبدیده و یگان های زیر سطحی كیلو كلاس بر حوزه های تحت حفاظت و حراست خود، مسلط است و باید در محدوده ی قانونی خود، هر نوع فعالیتی از سوی دشمن را خنثی کند. 

روز نیروی دریایی ایران,تاریخچه روز نیروی دریایی,روز نیروی دریایی ارتشنیروی دریایی وظیفه ی خطیر حفاظت از سواحلی به طول بیش از ۳۰۰۰ كیلومتر دارد

با توجه به حضور دریایی قدرت های جهانی در اقیانوس هند و دریای عمان، ناوهای جنگی كشور ایران در طول جنگ تحمیلی و پس از آن، به تدابیر امنیتی دست زده و بر حضور كشتی های جنگی بیگانه، نظارت كامل دارند و جهت مقابله با تهدیدات احتمالی آن ها، امادگی خود را حفظ كرده اند. در مقاطع حساس دوران دفاع مقدس و پس از آن، اجرای مانورهای متعدد به نمایش گذاشتن توان رزمی، عملیاتی در منطقه استراتژیك خلیج فارس به این معنیست که ایران در منطقه، حضور قدرتمندانه ای داشته است و بر آب های خلیج فارس حکمرانی میکند.

نیروی دریایی و جنگ زمینی

نیروی دریایی ایران با حضور در صحنه های نبرد زمینی و حماسه های تفنگداران و تكاوران این نیرو در اوایل جنگ تحمیلی برای حفظ آبادان و شكستن محاصره ی دریایی، قابل تقدیر است. همچنین قبل از حمله ی سراسری ۳۱ شهریور ماه ۱۳۵۹، واحدهای شناور این نیرو با دشمن درگیر شدند و در اثر آن تعدادی از واحدهای شناور عراق در اروندرود ، نابود شدند و دشمن نتوانست به نیروی دریایی ایران حمله کند.

روز نیروی دریایی ارتش,سال روز نیروی دریایی,تحقیق درباره روز نیروی دریاییهفتم آذر، روز نیروی دریایی ارتش نام گرفت

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 11
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بنجامین فرانکلین بنجامین فرانکلین سیاستمدار تاثیرگذار آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۷ ژانویه ۱۷۰۶

محل تولد: بوستون، ماساچوست، آمریکای بریتانیا

ملیت: ایالات متحده آمریکا

حرفه: نویسنده، مخترع، دیپلمات، سیاستمدار و دولتمرد

حزب سیاسی: مستقل

درگذشت: ۱۷ آوریل ۱۷۹۰

ادامه
هانتر لابرادا هانتر لابرادا، بدنساز حرفه ای آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۷ مه ۱۹۹۲

محل تولد: تگزاس

ملیت: ایالات متحده آمریکا

حرفه: ورزشکار بدنساز

قد: ۱۷۵

وزن: ۱۱۱ کیلوگرم

ادامه
باریش کیلیچ بیوگرافی باریش کیلیچ بازیگر جذاب ترکی (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۱ فوریه ۱۹۷۸

محل تولد: آرگووان مالاتیای ترکیه

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: ۲۲۰۴ میلادی

تحصیلات: لیسانس رشته اقتصاد از دانشگاه استانبول و مدرک کارشناسی ارشد در رشته زبان از دانشگاه یدی تپه

ادامه
ابوسعید سجزی ابوسعید سجزی دانشمند و ستاره شناس اصیل ایرانی

تاریخ تولد: ۳۴۰ هجری قمری

محل تولد: سیستان

محل زندگی: شیراز 

زمینه فعالیت: دانشمند در زمینه ستاره شناسی و ریاضی

دین: اسلام

آثار: حدود ۳۸ کتاب و رساله که حدود ۲۰ کتاب آن در مساهل ریاضی و بقیه درباره احکام نجوم

ادامه
محمدامین حزباوی بیوگرافی محمدامین حزباوی ستاره نوظهور فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۶ اردیبهشت ۱۳۸۲

محل تولد: اهواز

حرفه: فوتبالیست

پست: دفاع وسط

باشگاه کنونی: السد قطر

قد: ۱ متر ۸۴ سانتی متر

ادامه
درک لانسفورد شگفتی های زندگی درک لونسفورد: بیوگرافی یکی از برجسته ترین بدنسازان جهان

تاریخ تولد: ۱۴ می ۱۹۹۳

محل تولد: آمریکا

حرفه: بدنساز حرفه ای

قد: ۱۶۷/۵ سانتی متر

وزن: ۱۰۲ تا ۱۰۸ کیلوگرم

ادامه
غلامرضا نیکخواه غلامرضا نیکخواه بازیگر پیشکسوت ایرانی

تاریخ تولد: ۱ فروردین ۱۳۲۷

محل تولد: بوشهر، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: ۱۳۴۵، تئاتر مدرسه

تحصیلات: لیسانس علوم سیاسی و لیسانس رشته کارگردانی 

ادامه
حمید الدین بلخی حمید الدین بلخی، شاعر و نویسنده قرن ششم

ملیت: ایرانی

دوران زندگی: قرن ششم هجری قمری

حرفه: نویسنده، ادیت و شاعر ایرانی

اثر: مقامات حمیدی

درگذشت: ۵۵۹ هجری قمری

ادامه
بدیع الزمان جزری بدیع الزمان جزری، دانشمند مسلمان و پدر علم رباتیک

تاریخ تولد: ۱۱۳۶ میلادی

محل تولد: جزیره ابن عمر

حرفه: همه‌چیزدان، مخترع، ریاضی‌دان، صنعت‌گر و مهندس مکانیک

درگذشت: ۱۲۰۶ میلادی

آثار: الجامع بین العلم و العمل النافع فی صناعة الحیل

ادامه
ویژه سرپوش