یکشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۵۰۰۹۸

علت نامگذاری روز پزشک در انواع کشورها

روز پزشک,روز پزشک در ایران,روز پزشک ابوعلی سینابه پاس تألیفات و خدمات ابو علی سینا به علوم پزشکی، روز پزشک نامگذاری شده‌است
در ایران برای بزرگداشت ابوعلی سینا که یک پزشک مشهور ایرانی بود و همچنین به منظور تجلیل از پزشکان کشور، روز پزشک نامگذاری شد.

روز پزشک

ابو علی سینا از مهمترین دانشمندان ایرانی شناخته شده است که در جهان، مشهور است و جهانیان را با استفاده ازعلم خود شگفت زده کرده است. ابو علی سینا یک دانشمند به تمام معنا در علومی نظیر پزشکی و فیزیک و ریاضی و نجوم و شیمی و جغرافی و زمین شناسی و روانشناسی و شعر و منطق و فلسفه بوده است. لذا روز بزرگداشت ابو علی سینا را در تقویم ایرانی به منظور گراميداشت او و همچنین تجلیل از پزشکان کشور بعنوان “روز پزشک” نامیده اند.

- روز پزشک در ایران:

روز پزشک در ایران، روز اول شهریور ماه است که مصادف با ولادت بوعلی سینا، به موجب تألیفات و خدماتش به علوم پزشکی و همچنین فعالیت هایش در این رشته می باشد. شیخ الرئیس نواسه علی سینا که به ابن سینا معروف شده در ماه صفر سال ۳۷۰ هجری قمری( مطا بق ۹۸۰ میلادی) به دنیا آمد که پدرش از بلخی بود و نامش عبدالله بود در حالی که اصلیت مادرش بخارایی بود و نامش ستاره بود.

پدر ابوعلی سینا، او را از دوران کودکی به جلسات علمی میبرد و به همین خاطر، بوعلی سینا با مباحث و دانش های مختلف زمان خود به زودی آشنایی پیدا کرد. استعداد او در فراگیری علوم بگونه ای بود که سبب شد تا پدرش، او را به توصیه ی استاد ابو عبدالله ابراهیم بن حسین ناتلی به کار دیگری، جز تعلیم و دانش اندوزی مشغول نکند. به همین علت ابوعلی سین در همان ابتدای دوران جوانیش بخاطر حافظه ی قوی و نبوغی که داشت در علوم گوناگون زمان خود نظیر طب مهارت کسب کرد.

روز پزشک در کشورهای مختلف,علت نامگذاری روز پزشک,روز پزشک در ایرانهر سال، روز اول ماه ژوئیه به مناسبت روز پزشک در هند تعطیل است

ابوعلی سینا، که پزشک و فیلسوف معروف بود در شهر بخارا متولد شده بود و آرامگاهش در یکی از شهرهای تاریخی ایران به نام همدان است و در زمینه فلسفه ارسطویی و پزشکی، آثار او از اهمیت فراوانی برخوردار است. وی در زمینه های گوناگون ۴۵۰ کتاب نوشته که کتاب شفا، از مشهورترین کتاب هایش می باشد. علاوه بر آن یکی از کتابهای معروف ابن سینا در علم پزشکی ، دانش‌نامه علمی و فلسفی جامع و کتاب قانون می باشد.

او در دوران کودکی، علاقه ی خاصی به طبیعت، گیاهان و حیوانات داشت و زمان فراغتش را به جستجو و کسب تجربه در دشت و صحرا سپری میکرد. از این رو در دوران کودکی به خواص گیاهان دارویی و طبابت علاقه پیدا کرد. ابن سینا، شخصی نیرومند از نظر نیروی جسمانی بود و به همین علت، هیچ موقع از کار کردن خسته نمیشد. وی علاوه‌براین ، از نظر نیروی ذهنی و تفکر هم قدرتمند بود، بدین دلیل که تمام دانشهای زمان خود را در سن هجده سالگی فرا گرفت.

- روز پزشک در تاجیکستان:

روز پزشک در تاجیکستان، ۱۸ آگوست میباشد که این روز مصادف با سال روز تولد بوعلی سینا است.

- روز پزشک در ویتنام:

روز پزشک برای اولین بار در کشور ویتنام، مصادف با ۲۷ فوریه سال ۱۹۵۵ می باشد. نگوین تان دونگ، نخست وزیر ویتنام، وظایف مسئولان و مقامات پزشکی این کشور را در کنفرانس آنلاین خود شرح داد و بهبود خدمات پزشکی و درمانی و افزایش سطح آگاهی بیماران را از وظایف اصلی آن ها برشمرد.

تاریخچه روز پزشک,مراسم روز پزشک,روز پزشک در ویتنامدر کشور ویتنام برای نخستین بار روز پزشک در تاریخ ۲۷ فوریه سال ۱۹۵۵ جشن گرفته شد

- روز پزشک در هند:

روز پزشک در کشور هند مصادف با اول ژوئیه میباشد که دلیل نامکذاری این روز در هند بخاطر تجلیل از دکتر بیدهان چاندرا روی، که دومین وزیر ایالت بنگال غربی است، می باشد. دکتر بیدهان چاندرا روی در تاریخ اول ژوئیه ۱۸۸۲ دیده به جهان گشود و در همین تاریخ و سال ۱۹۶۲ وقتی که ۸۰ ساله بود، فوت کرد. او بالاترین مدال غیرنظامی هند را در تاریخ ۴ فوریه ۱۹۶۱ از آن خود کرد. به همین علت در هند، روز اول ژوئیه ی هر سال به مناسبت روز پزشک تعطیل است. دکتر بیدهان چاندرا روی به عنوان یکی از مهم ترین مبارزان آزادی هند شناخته میشود که در حرفه اش بسیار تبحر داشت. او بعد از این که از کالج پزشکی کلکته فارغ التحصیل شد بعنوان معاون آن دانشگاه معرفی شد و بعد از آن در عرصه سیاست مشغول به فعالیت شد، بعد از گذشت چند وقت، بعنوان وزیر ارشد بنگال غربی انتخاب شد و این حرفه را تا زمان مرگش حفظ کرد.

- روز پزشک در ترکیه:

روز پزشک در ترکیه مصادف با روز ۱۴ مارس می باشد.

- روز پزشک در آمریکا:

روز پزشک در آمریکا به منظور بزرگداشت پزشکان و تقدیر از خدمات ارزنده آن ها مصادف با ۳۰ مارس میباشد ، بگونه ای که دکتر لانگ در ۳۰ مارس ۱۸۴۲ داروی بیهوشی" اتر" را برای اولین بار در عمل جراحی بعنوان بیهوش کننده استفاده کرد. دکتر لانگ در آن روز، اتر را برای یک بیمار تجویز کرد و سپس او را عمل جراحی کرد و بیمار بعد از به هوش آمدن گفت که هیچ دردی را در زمان جراحی احساس نکرده است. به همین خاطر مجلس نمایندگان ایالات متحده ، مصوبه" بزرگداشت روز پزشکان" را در تاریخ ۳۰ مارس ۱۹۵۸ تصویب کردند و این قانون در سال ۱۹۹۰ در مجلس نمایندگان و مجلس سنا معرفی شد.

- روز پزشک در کوبا:

روز ۳ دسامبر در کشور کوبا یادآور زادروز دکتر کارلوس جوان فینلی میباشد این تاریخ را بعنوان روز پزشک معرفی کرده اند. دکتر کارلوس جوان فینلی، پزشک و دانشمند کوبایی تبار در جهان به عنوان پیشگام تب زرد شهرت پیدا کرد. وی در سال ۱۸۸۱ برای اولین بار تئوری پشه ناقل تب زرد را مطرح کرد. پشه ناقل در بیماری تب زرد، بدن فرد را نیش میزند و بعد از این که فرد سالم را نیش زد، بیماری را به وی منتقل میکند. این دکتر، پشه Aedes را مسئول انتقال ارگانیسم انتقال مولد تب زرد شناسایی کرد و تئوری او باعث شد تا پیشنهاداتی را به منظور روش کنترل جمعیت پشه ها و جلوگیری از گسترش این بیماری ارائه دهد.

بزرگداشت روز پزشک,علت نامگذاری روز پزشک,روز پزشک در کشورهای مختلفروز بزرگداشت ابو علی سینا را در تقویم ایرانی به عنوان روز پزشک نام گذاری نمودند

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 14
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
زندگی نامه غلامحسین اسماعیلی,غلامحسین اسماعیلی,تحصیلات غلامحسین اسماعیلی بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر رئیس‌جمهور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۴ بیرجند

زادگااه:بیرجند

ملیت:ایرانی

حزب سیاسی:مستقل

بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی

غلامحسین اسماعیلی در شهر بیرجند در سال ۱۳۴۴ دیده به جهان گشود. پدر او که در حال حاضر در قید حیات نیست؛ در حوزه ی کشاورزی فعالیت داشت و در دروس حوزه به صورت مقدماتی تحصیل کرده بود و به عنوان روحانی محل شناخته میشد. وی دارای سه برادر میباشد که یکی از آن ها درگذشته است.

ادامه
مزدک میرعابدینی,بیوگرافی مزدک میرعابدینی,زندگینامه مزدک میرعابدینی بیوگرافی مزدک میرعابدینی، بازیگر و کارگردان سینمای کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۹ فروردین ۱۳۵۵

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر سینما و تلوزیون، کارگردان، تهیه کننده، نویسنده

سالهای فعالیت:۱۳۸۷- تاکنون

همسر:ندا صارمی منفرد

ادامه
ابوالعباس نیریزی,بیوگرافی ابوالعباس نیریزی,زندگینامه ابوالعباس نیریزی زندگینامه ابوالعباس نیریزی ستاره شناس و اخترشناس ایرانی

زاده:نیمه اول سده سوم هجری قمری

زادگاه:نیریز، شهری کوچک در جنوب شیراز فعلی

پیشه:ریاضی دان و اخترشناس ایرانی

ملیت:ایرانی

وفات:۳۱۰ هجری

ادامه
حامد قدوسی,فعالیت های حامد قدوسی,تحصیلات حامد قدوسی بیوگرافی حامد قدوسی و فعالیت های این اقتصاددان (+ تصاویر)

نام خانوادگی:قدوسی

زاده:۱۳۵۶

زادگاه:ارومیه

تحصیلات:مدرک کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مدیریت

سمت:عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه( موسسه) تکنولوژی استیونس

ادامه
 همام تبریزی,بیوگرافی همام تبریزی,آثار همام تبریزی زندگینامه ی همام تبریزی شاعر پارسی‌سرا و تاتی‌سرای ایران

زاده:۶۳۶ هجری

زادگاه:تبریز

درگذشته:صفر ۷۱۴

سمت:شاعر پارسی سرا و تاتی سرای( آذری سرای)

سده:هشتم هجری

ادامه
سیاوش یزدانی,بیوگرافی سیاوش یزدانی,زندگینامه سیاوش یزدانی بیوگرافی سیاوش یزدانی فوتبالیست مدافع میانی کشور (+ تصاویر)

متولد:۱۲ اسفند ۱۳۷۰

زادگاه: مشهد

پیشه: بازیکن فوتبال

پست: مدافع میانی/ دفاع چپ

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد

قد: ۱۹۲ سانتیمتر

ادامه
علي مصفا همسر لیلا حاتمی,عکس پرتره علی مصفا,بیوگرافی علی مصفا بیوگرافی علی مصفا و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

نام خانوادگی:مصفا

تاریخ تولد:۱۱/۹/۱۳۴۵

فعالیت:در بخش های کارگردان، دستیار کارگردان، نویسنده، بازیگر، تهیه کننده.

مدرک تحصیلی:فارغ التحصیل عمران

نام همسر:لیلا حاتمی

ادامه
زهره کودایی,بیوگرافی زهره کودایی,زندگینامه زهره کودایی بیوگرافی زهره کودایی، گلر تیم ملی فوتبال زنان (+ تصاویر )

متولد:۳ آذر ۱۳۶۸

زادگاه:خوزستان

زمینه فعالیت:ورزش فوتبال

پیشه:دروازه بان فوتبال

ملیت:ایرانی

ادامه
افتخارات یوسف نوری,تحصیلات یوسف نوری,سوابق علمی و پژوهشی یوسف نوری بیوگرافی یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش کشور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۰

زادگاه:ایلام

ملیت:ایرانی

سمت:سیاست مدار و مدیر اجرایی

دین:اسلام

ادامه
ویژه سرپوش