پنجشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۵۰۰۹۸

علت نامگذاری روز پزشک در انواع کشورها

روز پزشک,روز پزشک در ایران,روز پزشک ابوعلی سینابه پاس تألیفات و خدمات ابو علی سینا به علوم پزشکی، روز پزشک نامگذاری شده‌است
در ایران برای بزرگداشت ابوعلی سینا که یک پزشک مشهور ایرانی بود و همچنین به منظور تجلیل از پزشکان کشور، روز پزشک نامگذاری شد.

روز پزشک

ابو علی سینا از مهمترین دانشمندان ایرانی شناخته شده است که در جهان، مشهور است و جهانیان را با استفاده ازعلم خود شگفت زده کرده است. ابو علی سینا یک دانشمند به تمام معنا در علومی نظیر پزشکی و فیزیک و ریاضی و نجوم و شیمی و جغرافی و زمین شناسی و روانشناسی و شعر و منطق و فلسفه بوده است. لذا روز بزرگداشت ابو علی سینا را در تقویم ایرانی به منظور گراميداشت او و همچنین تجلیل از پزشکان کشور بعنوان “روز پزشک” نامیده اند.

- روز پزشک در ایران:

روز پزشک در ایران، روز اول شهریور ماه است که مصادف با ولادت بوعلی سینا، به موجب تألیفات و خدماتش به علوم پزشکی و همچنین فعالیت هایش در این رشته می باشد. شیخ الرئیس نواسه علی سینا که به ابن سینا معروف شده در ماه صفر سال ۳۷۰ هجری قمری( مطا بق ۹۸۰ میلادی) به دنیا آمد که پدرش از بلخی بود و نامش عبدالله بود در حالی که اصلیت مادرش بخارایی بود و نامش ستاره بود.

پدر ابوعلی سینا، او را از دوران کودکی به جلسات علمی میبرد و به همین خاطر، بوعلی سینا با مباحث و دانش های مختلف زمان خود به زودی آشنایی پیدا کرد. استعداد او در فراگیری علوم بگونه ای بود که سبب شد تا پدرش، او را به توصیه ی استاد ابو عبدالله ابراهیم بن حسین ناتلی به کار دیگری، جز تعلیم و دانش اندوزی مشغول نکند. به همین علت ابوعلی سین در همان ابتدای دوران جوانیش بخاطر حافظه ی قوی و نبوغی که داشت در علوم گوناگون زمان خود نظیر طب مهارت کسب کرد.

روز پزشک در کشورهای مختلف,علت نامگذاری روز پزشک,روز پزشک در ایرانهر سال، روز اول ماه ژوئیه به مناسبت روز پزشک در هند تعطیل است

ابوعلی سینا، که پزشک و فیلسوف معروف بود در شهر بخارا متولد شده بود و آرامگاهش در یکی از شهرهای تاریخی ایران به نام همدان است و در زمینه فلسفه ارسطویی و پزشکی، آثار او از اهمیت فراوانی برخوردار است. وی در زمینه های گوناگون ۴۵۰ کتاب نوشته که کتاب شفا، از مشهورترین کتاب هایش می باشد. علاوه بر آن یکی از کتابهای معروف ابن سینا در علم پزشکی ، دانش‌نامه علمی و فلسفی جامع و کتاب قانون می باشد.

او در دوران کودکی، علاقه ی خاصی به طبیعت، گیاهان و حیوانات داشت و زمان فراغتش را به جستجو و کسب تجربه در دشت و صحرا سپری میکرد. از این رو در دوران کودکی به خواص گیاهان دارویی و طبابت علاقه پیدا کرد. ابن سینا، شخصی نیرومند از نظر نیروی جسمانی بود و به همین علت، هیچ موقع از کار کردن خسته نمیشد. وی علاوه‌براین ، از نظر نیروی ذهنی و تفکر هم قدرتمند بود، بدین دلیل که تمام دانشهای زمان خود را در سن هجده سالگی فرا گرفت.

- روز پزشک در تاجیکستان:

روز پزشک در تاجیکستان، ۱۸ آگوست میباشد که این روز مصادف با سال روز تولد بوعلی سینا است.

- روز پزشک در ویتنام:

روز پزشک برای اولین بار در کشور ویتنام، مصادف با ۲۷ فوریه سال ۱۹۵۵ می باشد. نگوین تان دونگ، نخست وزیر ویتنام، وظایف مسئولان و مقامات پزشکی این کشور را در کنفرانس آنلاین خود شرح داد و بهبود خدمات پزشکی و درمانی و افزایش سطح آگاهی بیماران را از وظایف اصلی آن ها برشمرد.

تاریخچه روز پزشک,مراسم روز پزشک,روز پزشک در ویتنامدر کشور ویتنام برای نخستین بار روز پزشک در تاریخ ۲۷ فوریه سال ۱۹۵۵ جشن گرفته شد

- روز پزشک در هند:

روز پزشک در کشور هند مصادف با اول ژوئیه میباشد که دلیل نامکذاری این روز در هند بخاطر تجلیل از دکتر بیدهان چاندرا روی، که دومین وزیر ایالت بنگال غربی است، می باشد. دکتر بیدهان چاندرا روی در تاریخ اول ژوئیه ۱۸۸۲ دیده به جهان گشود و در همین تاریخ و سال ۱۹۶۲ وقتی که ۸۰ ساله بود، فوت کرد. او بالاترین مدال غیرنظامی هند را در تاریخ ۴ فوریه ۱۹۶۱ از آن خود کرد. به همین علت در هند، روز اول ژوئیه ی هر سال به مناسبت روز پزشک تعطیل است. دکتر بیدهان چاندرا روی به عنوان یکی از مهم ترین مبارزان آزادی هند شناخته میشود که در حرفه اش بسیار تبحر داشت. او بعد از این که از کالج پزشکی کلکته فارغ التحصیل شد بعنوان معاون آن دانشگاه معرفی شد و بعد از آن در عرصه سیاست مشغول به فعالیت شد، بعد از گذشت چند وقت، بعنوان وزیر ارشد بنگال غربی انتخاب شد و این حرفه را تا زمان مرگش حفظ کرد.

- روز پزشک در ترکیه:

روز پزشک در ترکیه مصادف با روز ۱۴ مارس می باشد.

- روز پزشک در آمریکا:

روز پزشک در آمریکا به منظور بزرگداشت پزشکان و تقدیر از خدمات ارزنده آن ها مصادف با ۳۰ مارس میباشد ، بگونه ای که دکتر لانگ در ۳۰ مارس ۱۸۴۲ داروی بیهوشی" اتر" را برای اولین بار در عمل جراحی بعنوان بیهوش کننده استفاده کرد. دکتر لانگ در آن روز، اتر را برای یک بیمار تجویز کرد و سپس او را عمل جراحی کرد و بیمار بعد از به هوش آمدن گفت که هیچ دردی را در زمان جراحی احساس نکرده است. به همین خاطر مجلس نمایندگان ایالات متحده ، مصوبه" بزرگداشت روز پزشکان" را در تاریخ ۳۰ مارس ۱۹۵۸ تصویب کردند و این قانون در سال ۱۹۹۰ در مجلس نمایندگان و مجلس سنا معرفی شد.

- روز پزشک در کوبا:

روز ۳ دسامبر در کشور کوبا یادآور زادروز دکتر کارلوس جوان فینلی میباشد این تاریخ را بعنوان روز پزشک معرفی کرده اند. دکتر کارلوس جوان فینلی، پزشک و دانشمند کوبایی تبار در جهان به عنوان پیشگام تب زرد شهرت پیدا کرد. وی در سال ۱۸۸۱ برای اولین بار تئوری پشه ناقل تب زرد را مطرح کرد. پشه ناقل در بیماری تب زرد، بدن فرد را نیش میزند و بعد از این که فرد سالم را نیش زد، بیماری را به وی منتقل میکند. این دکتر، پشه Aedes را مسئول انتقال ارگانیسم انتقال مولد تب زرد شناسایی کرد و تئوری او باعث شد تا پیشنهاداتی را به منظور روش کنترل جمعیت پشه ها و جلوگیری از گسترش این بیماری ارائه دهد.

بزرگداشت روز پزشک,علت نامگذاری روز پزشک,روز پزشک در کشورهای مختلفروز بزرگداشت ابو علی سینا را در تقویم ایرانی به عنوان روز پزشک نام گذاری نمودند

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 14
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
عکس های امیرحسین اسفندیار,امیرحسین اسفندیار والیبالیست,امیرحسین اسفندیار در پاریس بیوگرافی امیرحسین اسفندیار؛ بازیکنن حرفه ای والیبال ایران

تاریخ تولد: ۴ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: ایران، آمل

حرفه: بازیکن حرفه ای والیبال

قد: دو متر و ۹ سانتی متر

وزن: ۱۱۰ کیلوگرم

ادامه
ریکاردو ساپینتو,بیوگرافی ریکاردو ساپینتو,تصاویر ریکاردو ساپینتو بیوگرافی ریکاردو ساپینتو، بازیکن سابق و مربی فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۰ اکتبر ۱۹۷۲( ۱۸ مهر ۱۳۵۱)

محل تولد:پرتغال

حرفه:بازیکن و مربی فوتبال

وضعیت تاهل:متاهل

قد:۱٫۷۸ متر

ادامه
امین اسماعیل نژاد,بیوگرافی امین اسماعیل نژاد,زندگینامه امین اسماعیل نژاد بیوگرافی امین اسماعیل نژاد، فوق ستاره جدید والیبال آسیا و دنیا (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۷ آذر ۱۳۷۵

محل تولد:ملکان تبریز

قد:۲۰٣ سانتیمتر

پیشه:ورزشکار( والیبالیست)

پست:پشت خط زن

ادامه
عکس های فرانسوا پینو,بیوگرافی فرانسوا پینو,بیوگرافی میلیارد معروف فرانسوا پینو زندگی نامه فرانسوا پینو؛ کارآفرین و بازرگان میلیاردر فرانسوی

تاریخ تولد: ۲۱ اوت ۱۹۳۶

محل تولد: کوت-دارمور، فرانسه

حرفه: کارآفرین و بازرگان فرانسوی

دارایی: ۱۵ میلیارد دلار

فرزندان: فرانسوا هنری پینو

ادامه
دوئین جانسون,فیلم های دوئین جانسون,زندگی نامه دوئین جانسون بیوگرافی دوئین جانسون معروفترین بازیگر هالیوود + عکس همسر و فرزندانش

تاریخ تولد: ۲ مه ۱۹۷۲

محل تولد: هیوارد، کالیفرنیا، ایالات متحده

حرفه: کشتی‌گیر حرفه‌ای، بازیگر و تهیه ‌کننده

قد: ۱۹۶ سانتی متر

وزن: ۲۶۰  پوند

ادامه
ویژه سرپوش