جمعه ۰۸ بهمن ۱۴۰۰
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۸۰۰۰۶

آشنایی با روز جهانی ایدز و اهمیت آن

روز جهانی ایدز,روز جهانی ایدز چه روزی است,روز جهانی ایدز در ایرانروز اول دسامبر که مصادف با ۱۰ آذر است به روز جهانی ایدز اختصاص داده شده است
همه ساله در سرتاسر جهان برای حمایت از بیماران ایدزی، شعار روز جهانی ایدز از سوی سازمان بهداشت جهانی مطرح شد. مردم در روز جهانی ایدز با استفاده از روبان قرمز، لباس هایشان را تزیین می کنند تا متذکر توجه و مراقبت در برابر HIV و ایدز شوند و تعهد و پایبندی و حمایت از آنها را به دیگران یادآور کنند.

روز جهانی ایدز

روز اول دسامبر که مصادف با ۱۰ آذر است به روز جهانی ایدز اختصاص داده شده است. روز جهانی ایدز از سال ۱۹۸۸ علاوه بر افزایش بودجه ها به منظور افزایش آگاهی، اموزش و مبارزه با تبعیض ها تعيين شد. درواقع روز جهانی ایدز به این منظور نام گذاری شد تا یاد آور این مسأله باشد که HIV هنوز هم وجود دارد و هنوز کارهای زیادی باید انجام شود. روز جهانی ایدز در آگاه سازی افراد، نقش مهمی دارد و وظیفه مردم برای کمک به جلوگیری و شناسایی این بیماری بدون ترس را یادآوری میکند.

رده سنی نیمی از افرادی که به HIV مبتلا می شوند، زیر ۲۵ سال است و چنین افرادی به دلیل ابتلا به ایدز، پیش از سن ۳۵ سالگی از بین خواهند رفت. ۹۵% مبتلایان به HIV/‎ AIDS در کشورهای در حال توسعه هستند ولی HIV هم چنان برای تمامی سنین و ملل به عنوان یک تهدید، باقی مانده است. به همین علت برای پیشگیری از ویروس HIV ، شاهد توصیه های مختلفی هستیم. اگر نسبت به وضعیت HIV مطلع باشید بسیار مفید است و این مسأله برای درمان، پیشگیری، مراقبت و پشتیبانی از HIV به عنوان یک نکته ضروری محسوب میشود. افراد مبتلا به HIV، باید با درمان ضد ویروسی بمنظور زنده و سالم نگه داشتنشان ارتباط برقرار کنند تا از انتقال ویروس، در زمان سرکوب بار ویروسی جلوگیری شود.

روز جهانی ایدز در ایران,تاریخ روز جهانی ایدز,تاریخچه ایدزروز جهانی ایدز از سال ۱۹۸۸ علاوه بر افزایش بودجه ها به منظور افزایش آگاهی تعيين شد

بیماری ایدز

یکی از عفونتهای ویروسی مزمن که درصورت تشخیص سریع می توان میزان عفونت زایی آنرا با شروع درمان و رعایت اصول بهداشتی کم کرد، HIV نام دارد. افرادی که به این ویروس مبتلا میشوند، بدون ترس از انگ اجتماعی میتوانند با شروع درمان، زندگی سالمی داشته باشند. یکی از بیماری هایی که توسط ویروس نقص ایمنی( HIV) در دستگاه ایمنی ایجاد می شود ، ایدز نام دارد. مسأله مهمی که درباره‌ی ایدز وجود دارد ، آمار بیماری مبتلایان نیست بلکه اینست که حدود ۶۰ درصد از افرادی که به این ویروس مبتلا می شوند در بدن خود از وجود عفونت HIV بی خبرند. این وضعیت، علاوه بر این که ویروس را در بدن پخش می کند و بیماری را بوجود می آورد، احتمال انتقالش به اطرافیان این شخص که روابط نزدیک جنسی دارند و بخصوص همسرانشان وجود دارد.

تاریخچه ایدز

براساس باور دانشمندان در ابتدا، ایدز در غرب آفریقا از یک ویروس مخصوص شامپانزه ها در دهه ۱۹۳۰ بوجود آمد. عقیده ی آنها این بود که انتقال ایدز به انسان از طریق ویروس نقص ایمنی نوعی شامپانزه که SIV نام داشت؛ صورت گرفت و پس از آن به HIV جهش یافت. ایدز در زمانی که انسان برای مصرف گوشت، شامپانزه ها را شکار می کرد؛ در سرتاسر آفریقا و همچنین به سایر نقاط جهان به تدریج گسترش پیدا کرد. بااین حال ، در سال ۱۹۸۱ایدز در امریکا برای نخستین بار مشاهده شد. نخستین مبتلایان به HIV، معتادان تزریقی و همچنین همجنسگرایان مرد بودند که سیستم دفاعی بدن آنها به دلیل نامعلومی ضعیف شده بود و زمانی جهان از HIV و ایدز مطلع شد که انواع نادر پنومونی، سرطان و سایر بیماریها به پزشکان گزارش شد. به این ترتیب نخستین دارو در سال ۱۹۸۷ برای درمان این بیماری ساخته شد.

اپیدمی جهانی ایدز

با توجه به مقیاس و تأثیر ویرانگر ایدز، اپیدمی جهانی این ویروس در برابر زندگی و حیثیت انسان و برخورداری مؤثر از حقوق بشر به عنوان یکی از وحشتناک ترین چالشها و یک مورد اضطراری جهانی به شمار میرود که در سرتاسر جهان، رشد اجتماعی و اقتصادی را تضعیف می کند و تأثير بسیاری بر تمامی سطوح جامعه ملی، اجتماعی، خانوادگی و فردی دارد. تابحال ، میلیون ها انسان در اثر ایدز فوت کرده اند و هر ساله میلیون ها انسان در سراسر جهان به ویروس" اچ. آی. وی." آلوده می شوند. تا به حال برای درمان قطعی آن هیچ راهی پیدا نشده است.

پیشگیری از بیماری ایدز,روز جهانی ایدز,نماد ایدزروز جهانی ایدز در آگاه سازی افراد، نقش مهمی دارد

شعار روز جهانی ایدز

برای روز جهانی ایدز در هر سال، شعار خاصی در نظر می گیرند.

نماد ایدز

یک گروه از هنرمندان در سال ۱۹۹۱ در نیویورک آمریکا تصمیم گرفتند در زمینه ی اگاهی ایدز به عموم اطلاع رسانی کنند. مبتلایان به ایدز درزمان گذشته درباره این ویروس به سختی با دیگران صحبت می کردند و تصمیمشان این بود که نمادی ساده را در جمع های مختلف توزیع کنند که این نماد بیانگر نوشته ای کوتاه درباره ایدز بود. نماد بین المللی اگاهی و توجه به ویروس ایدز، ربان قرمز می باشد. مردم در روز جهانی ایدز، لباس هایی را می پوشند که با استفاده از این آرم تزئین شده است تا به سایر افراد، اهمیت درمان ایدز و توجه و مراقبت دربرابر HIV را متذکر شود و همچنین تعهد و پایبندی و حمایت آنها را به عموم یادآوری کند. ربان قرمز رسمی در ابتدا وجود نداشت و توسط خود مردم ساخته میشد.( براحتی میتوانید این نشان را به وسیله یک ربان قرمز معمولی و یک سوزن بسازید!)

پیشگیری از بیماری ایدز

از بیماری ایدز می توان به راحتی پیشگیری کرد و تنها برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری باید موارد زیر را رعایت کرد:

- روابط جنسی پرخطر

- استفاده از سوزن یا سرنگ مشترك با یك فرد الوده به ویروس ایدز

- خون و فرآورده های خونی آلوده

- آسیب اتفاقی و تماس خونی با فرد آلوده در بین فعالان حوزه بهداشت و درمان

- مادر آلوده به فرزند در صورت عدم حمایت های پزشکی مناسب

راههای انتقال ویروس ایدز

ویروس ایدز مثل سایر ویروسها از یك فرد به فرد دیگر منتقل نمیشود. انتقال این ویروس از طریق هوا یا غذا نیست( به طورمثال از طریق عطسه یا سرفه كردن). درواقع ایدز هیچ موقع از یك فرد الوده که با افرادی همچون همخانه ای ها، خویشاوندان، همكاران، یا دوستانش كه از ظروف و توالت مشترك در تماس است، منتقل نمیشود. همچنین انتقال این ویروس از طریق در آغوش گرفتن و بوسیدن صورت نمیگیرد. بهتر است بدانید که ویروس ایدز در عرق، استفراغ، مدفوع و ادرار وجود دارد ولی تاكنون مشاهده نشده که ویروس از طریق آن ها منتقل شود.( به جز دو مورد كه انتقال ویروس از طریق تماس مدفوع با پوست بریده شده اتفاق افتاده است.) مگس، پشه و حشرات از راههای انتقال ایدز محسوب نمی شود.

تشخیص آلودگی به ویروس ایدز

بعضی از افراد بلافاصله پس از آلوده شدن به ایدز، ممکن است علائمی مانند یک سرماخوردگی ساده را تجربه کنند. حتی گاهی وقت ها در صورت آلوده شدن ، کاملا احساس سلامت می کنند. تنها روش اطمینان شخص از وضعیت سلامت خودش اینست که برای کشف آنتی بادیهای ضدویروس ایدز( پروتئین هایی که در بدن برای مبارزه برعلیه ویروس ایدز تولید می شوند) آزمایش دهد. برای انجام این ازمایش از افراد مشکوک به ایدز، خون می گیرند. اگر آنتی بادیهای ضدویروس ایدز در خون شخص مشاهده شود به این معنیست که مبتلا به ویروس ایدز است.

روز جهانی ایدز چه روزی است,تشخیص آلودگی به ویروس ایدز,تاریخچه ایدزمردم در روز جهانی ایدز، لباس هایی را می پوشند که با استفاده از این آرم تزئین شده است

در چه مواردی باید آزمایش ایدز انجام شود؟

درصورت مشکوک شدن شخص به آلوده شدن به ویروس ایدز، باید سریعا آزمایش دهد؛ بدین دلیل که باید به منظور حفظ درازمدت سلامتی فرد، گامهای سازمان یافته ای حتی در نخستین مراحل بیماری برداشته شود. بیمار باید به یک متخصص بیماریهای عفونی بطور منظم مراجعه کند تا قبل از بدحال شدن بیمار در وقت مقتضی، درمان ضد ویروس ایدز شروع شود. اگر بیماران ایدز به این روش بطور فعالانه رسیدگی شوند، مدت زمان بیشتری زندگی سالم خواهند داشت.

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 16
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
آرش فردوسی,بیوگرافی آرش فردوسی,زندگینامه آرش فردوسی بیوگرافی آرش فردوسی کارآفرین موفق ایرانی – آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۷ اکتبر ۱۹۸۵

زادگاه:اوورلند پارک، کانزاس، ایالات متحده

ملیت:آمریکایی ایرانی تبار

شناخته شده برای:تاسیس دراپ باکس

وضعیت تأهل:مجرد

ادامه
عکس های محمد اسلامی,محمد جواد اسلامی,زندگی نامه محمد اسلامی بیوگرافی محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی در دولت سیزدهم (+ تصاویر)

زاده:۱ مهر ۱۳۳۵

زادگاه:اصفهان

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

دین:اسلام

ادامه
آهنگ های پرواز همای,پرواز همای اشعار,کنسرت پرواز همای بیوگرافی پرواز همای و آثار این خواننده ی سنتی (+ تصاویر)

زاده:۲۰ بهمن ۱۳۵۸

زادگاه:احمدسرگوراب گیلان

ملیت:ایرانی

پیشه:خواننده

فارغ التحصیل:لیسانس رشته شعر و آهنگ

ادامه
حضرت الیاس,زندگینامه حضرت الیاس,بیوگرافی حضرت الیاس زندگینامه حضرت الیاس یکی از پیامبران بنی‌اسرائیل

زاده:سال ۹۰۰ پیش از میلاد

زادگاه:احتمالا تیشبه

درگذشت:سال۸۴۹ پیش از میلاد

معجزات:زنده گرداندن مردگان، پایین آوردن آتش از آسمان و ورود به بهشت پیش از مرگ

ستایش شده در:یهودیت، مسیحیت، اسلام

ادامه
زندگی نامه غلامحسین اسماعیلی,غلامحسین اسماعیلی,تحصیلات غلامحسین اسماعیلی بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر رئیس‌جمهور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۴ بیرجند

زادگااه:بیرجند

ملیت:ایرانی

حزب سیاسی:مستقل

بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی

غلامحسین اسماعیلی در شهر بیرجند در سال ۱۳۴۴ دیده به جهان گشود. پدر او که در حال حاضر در قید حیات نیست؛ در حوزه ی کشاورزی فعالیت داشت و در دروس حوزه به صورت مقدماتی تحصیل کرده بود و به عنوان روحانی محل شناخته میشد. وی دارای سه برادر میباشد که یکی از آن ها درگذشته است.

ادامه
مزدک میرعابدینی,بیوگرافی مزدک میرعابدینی,زندگینامه مزدک میرعابدینی بیوگرافی مزدک میرعابدینی، بازیگر و کارگردان سینمای کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۹ فروردین ۱۳۵۵

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر سینما و تلوزیون، کارگردان، تهیه کننده، نویسنده

سالهای فعالیت:۱۳۸۷- تاکنون

همسر:ندا صارمی منفرد

ادامه
ابوالعباس نیریزی,بیوگرافی ابوالعباس نیریزی,زندگینامه ابوالعباس نیریزی زندگینامه ابوالعباس نیریزی ستاره شناس و اخترشناس ایرانی

زاده:نیمه اول سده سوم هجری قمری

زادگاه:نیریز، شهری کوچک در جنوب شیراز فعلی

پیشه:ریاضی دان و اخترشناس ایرانی

ملیت:ایرانی

وفات:۳۱۰ هجری

ادامه
حامد قدوسی,فعالیت های حامد قدوسی,تحصیلات حامد قدوسی بیوگرافی حامد قدوسی و فعالیت های این اقتصاددان (+ تصاویر)

نام خانوادگی:قدوسی

زاده:۱۳۵۶

زادگاه:ارومیه

تحصیلات:مدرک کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مدیریت

سمت:عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه( موسسه) تکنولوژی استیونس

ادامه
 همام تبریزی,بیوگرافی همام تبریزی,آثار همام تبریزی زندگینامه ی همام تبریزی شاعر پارسی‌سرا و تاتی‌سرای ایران

زاده:۶۳۶ هجری

زادگاه:تبریز

درگذشته:صفر ۷۱۴

سمت:شاعر پارسی سرا و تاتی سرای( آذری سرای)

سده:هشتم هجری

ادامه
ویژه سرپوش