پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۸۰۰۰۶

آشنایی با روز جهانی ایدز و اهمیت آن

روز جهانی ایدز,روز جهانی ایدز چه روزی است,روز جهانی ایدز در ایرانروز اول دسامبر که مصادف با ۱۰ آذر است به روز جهانی ایدز اختصاص داده شده است
همه ساله در سرتاسر جهان برای حمایت از بیماران ایدزی، شعار روز جهانی ایدز از سوی سازمان بهداشت جهانی مطرح شد. مردم در روز جهانی ایدز با استفاده از روبان قرمز، لباس هایشان را تزیین می کنند تا متذکر توجه و مراقبت در برابر HIV و ایدز شوند و تعهد و پایبندی و حمایت از آنها را به دیگران یادآور کنند.

روز جهانی ایدز

روز اول دسامبر که مصادف با ۱۰ آذر است به روز جهانی ایدز اختصاص داده شده است. روز جهانی ایدز از سال ۱۹۸۸ علاوه بر افزایش بودجه ها به منظور افزایش آگاهی، اموزش و مبارزه با تبعیض ها تعيين شد. درواقع روز جهانی ایدز به این منظور نام گذاری شد تا یاد آور این مسأله باشد که HIV هنوز هم وجود دارد و هنوز کارهای زیادی باید انجام شود. روز جهانی ایدز در آگاه سازی افراد، نقش مهمی دارد و وظیفه مردم برای کمک به جلوگیری و شناسایی این بیماری بدون ترس را یادآوری میکند.

رده سنی نیمی از افرادی که به HIV مبتلا می شوند، زیر ۲۵ سال است و چنین افرادی به دلیل ابتلا به ایدز، پیش از سن ۳۵ سالگی از بین خواهند رفت. ۹۵% مبتلایان به HIV/‎ AIDS در کشورهای در حال توسعه هستند ولی HIV هم چنان برای تمامی سنین و ملل به عنوان یک تهدید، باقی مانده است. به همین علت برای پیشگیری از ویروس HIV ، شاهد توصیه های مختلفی هستیم. اگر نسبت به وضعیت HIV مطلع باشید بسیار مفید است و این مسأله برای درمان، پیشگیری، مراقبت و پشتیبانی از HIV به عنوان یک نکته ضروری محسوب میشود. افراد مبتلا به HIV، باید با درمان ضد ویروسی بمنظور زنده و سالم نگه داشتنشان ارتباط برقرار کنند تا از انتقال ویروس، در زمان سرکوب بار ویروسی جلوگیری شود.

روز جهانی ایدز در ایران,تاریخ روز جهانی ایدز,تاریخچه ایدزروز جهانی ایدز از سال ۱۹۸۸ علاوه بر افزایش بودجه ها به منظور افزایش آگاهی تعيين شد

بیماری ایدز

یکی از عفونتهای ویروسی مزمن که درصورت تشخیص سریع می توان میزان عفونت زایی آنرا با شروع درمان و رعایت اصول بهداشتی کم کرد، HIV نام دارد. افرادی که به این ویروس مبتلا میشوند، بدون ترس از انگ اجتماعی میتوانند با شروع درمان، زندگی سالمی داشته باشند. یکی از بیماری هایی که توسط ویروس نقص ایمنی( HIV) در دستگاه ایمنی ایجاد می شود ، ایدز نام دارد. مسأله مهمی که درباره‌ی ایدز وجود دارد ، آمار بیماری مبتلایان نیست بلکه اینست که حدود ۶۰ درصد از افرادی که به این ویروس مبتلا می شوند در بدن خود از وجود عفونت HIV بی خبرند. این وضعیت، علاوه بر این که ویروس را در بدن پخش می کند و بیماری را بوجود می آورد، احتمال انتقالش به اطرافیان این شخص که روابط نزدیک جنسی دارند و بخصوص همسرانشان وجود دارد.

تاریخچه ایدز

براساس باور دانشمندان در ابتدا، ایدز در غرب آفریقا از یک ویروس مخصوص شامپانزه ها در دهه ۱۹۳۰ بوجود آمد. عقیده ی آنها این بود که انتقال ایدز به انسان از طریق ویروس نقص ایمنی نوعی شامپانزه که SIV نام داشت؛ صورت گرفت و پس از آن به HIV جهش یافت. ایدز در زمانی که انسان برای مصرف گوشت، شامپانزه ها را شکار می کرد؛ در سرتاسر آفریقا و همچنین به سایر نقاط جهان به تدریج گسترش پیدا کرد. بااین حال ، در سال ۱۹۸۱ایدز در امریکا برای نخستین بار مشاهده شد. نخستین مبتلایان به HIV، معتادان تزریقی و همچنین همجنسگرایان مرد بودند که سیستم دفاعی بدن آنها به دلیل نامعلومی ضعیف شده بود و زمانی جهان از HIV و ایدز مطلع شد که انواع نادر پنومونی، سرطان و سایر بیماریها به پزشکان گزارش شد. به این ترتیب نخستین دارو در سال ۱۹۸۷ برای درمان این بیماری ساخته شد.

اپیدمی جهانی ایدز

با توجه به مقیاس و تأثیر ویرانگر ایدز، اپیدمی جهانی این ویروس در برابر زندگی و حیثیت انسان و برخورداری مؤثر از حقوق بشر به عنوان یکی از وحشتناک ترین چالشها و یک مورد اضطراری جهانی به شمار میرود که در سرتاسر جهان، رشد اجتماعی و اقتصادی را تضعیف می کند و تأثير بسیاری بر تمامی سطوح جامعه ملی، اجتماعی، خانوادگی و فردی دارد. تابحال ، میلیون ها انسان در اثر ایدز فوت کرده اند و هر ساله میلیون ها انسان در سراسر جهان به ویروس" اچ. آی. وی." آلوده می شوند. تا به حال برای درمان قطعی آن هیچ راهی پیدا نشده است.

پیشگیری از بیماری ایدز,روز جهانی ایدز,نماد ایدزروز جهانی ایدز در آگاه سازی افراد، نقش مهمی دارد

شعار روز جهانی ایدز

برای روز جهانی ایدز در هر سال، شعار خاصی در نظر می گیرند.

نماد ایدز

یک گروه از هنرمندان در سال ۱۹۹۱ در نیویورک آمریکا تصمیم گرفتند در زمینه ی اگاهی ایدز به عموم اطلاع رسانی کنند. مبتلایان به ایدز درزمان گذشته درباره این ویروس به سختی با دیگران صحبت می کردند و تصمیمشان این بود که نمادی ساده را در جمع های مختلف توزیع کنند که این نماد بیانگر نوشته ای کوتاه درباره ایدز بود. نماد بین المللی اگاهی و توجه به ویروس ایدز، ربان قرمز می باشد. مردم در روز جهانی ایدز، لباس هایی را می پوشند که با استفاده از این آرم تزئین شده است تا به سایر افراد، اهمیت درمان ایدز و توجه و مراقبت دربرابر HIV را متذکر شود و همچنین تعهد و پایبندی و حمایت آنها را به عموم یادآوری کند. ربان قرمز رسمی در ابتدا وجود نداشت و توسط خود مردم ساخته میشد.( براحتی میتوانید این نشان را به وسیله یک ربان قرمز معمولی و یک سوزن بسازید!)

پیشگیری از بیماری ایدز

از بیماری ایدز می توان به راحتی پیشگیری کرد و تنها برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری باید موارد زیر را رعایت کرد:

- روابط جنسی پرخطر

- استفاده از سوزن یا سرنگ مشترك با یك فرد الوده به ویروس ایدز

- خون و فرآورده های خونی آلوده

- آسیب اتفاقی و تماس خونی با فرد آلوده در بین فعالان حوزه بهداشت و درمان

- مادر آلوده به فرزند در صورت عدم حمایت های پزشکی مناسب

راههای انتقال ویروس ایدز

ویروس ایدز مثل سایر ویروسها از یك فرد به فرد دیگر منتقل نمیشود. انتقال این ویروس از طریق هوا یا غذا نیست( به طورمثال از طریق عطسه یا سرفه كردن). درواقع ایدز هیچ موقع از یك فرد الوده که با افرادی همچون همخانه ای ها، خویشاوندان، همكاران، یا دوستانش كه از ظروف و توالت مشترك در تماس است، منتقل نمیشود. همچنین انتقال این ویروس از طریق در آغوش گرفتن و بوسیدن صورت نمیگیرد. بهتر است بدانید که ویروس ایدز در عرق، استفراغ، مدفوع و ادرار وجود دارد ولی تاكنون مشاهده نشده که ویروس از طریق آن ها منتقل شود.( به جز دو مورد كه انتقال ویروس از طریق تماس مدفوع با پوست بریده شده اتفاق افتاده است.) مگس، پشه و حشرات از راههای انتقال ایدز محسوب نمی شود.

تشخیص آلودگی به ویروس ایدز

بعضی از افراد بلافاصله پس از آلوده شدن به ایدز، ممکن است علائمی مانند یک سرماخوردگی ساده را تجربه کنند. حتی گاهی وقت ها در صورت آلوده شدن ، کاملا احساس سلامت می کنند. تنها روش اطمینان شخص از وضعیت سلامت خودش اینست که برای کشف آنتی بادیهای ضدویروس ایدز( پروتئین هایی که در بدن برای مبارزه برعلیه ویروس ایدز تولید می شوند) آزمایش دهد. برای انجام این ازمایش از افراد مشکوک به ایدز، خون می گیرند. اگر آنتی بادیهای ضدویروس ایدز در خون شخص مشاهده شود به این معنیست که مبتلا به ویروس ایدز است.

روز جهانی ایدز چه روزی است,تشخیص آلودگی به ویروس ایدز,تاریخچه ایدزمردم در روز جهانی ایدز، لباس هایی را می پوشند که با استفاده از این آرم تزئین شده است

در چه مواردی باید آزمایش ایدز انجام شود؟

درصورت مشکوک شدن شخص به آلوده شدن به ویروس ایدز، باید سریعا آزمایش دهد؛ بدین دلیل که باید به منظور حفظ درازمدت سلامتی فرد، گامهای سازمان یافته ای حتی در نخستین مراحل بیماری برداشته شود. بیمار باید به یک متخصص بیماریهای عفونی بطور منظم مراجعه کند تا قبل از بدحال شدن بیمار در وقت مقتضی، درمان ضد ویروس ایدز شروع شود. اگر بیماران ایدز به این روش بطور فعالانه رسیدگی شوند، مدت زمان بیشتری زندگی سالم خواهند داشت.

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 16
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
قبر حضرت آدم و نوح در کجاست,قبر حضرت آدم در شهر نجف عراق,درباره ی حضرت آدم و حوا قبر حضرت آدم و نوح در کجاست

<p></p>

<p>نجف سرزمینی کهن است، که ارزش تاریخی و باستانی دارد. در داستان حضرت نوح نقل شده است، که پس از طوفان بزرگ کشتی نوح در اینجا در سرزمین نجف توقف کرد و در اینجا محل دفن حضرت آدم و نوح است. </p>

<p></p>

<p>نوح در نجف استقرار خود را آغاز کرد، چاه معروفی که سیل عظیم از آنجا شروع شد نیز در حومه شهر نجف در شهر باستانی معروف به کوفه قرار دارد. می توان گفت که انقراض و احیای سکونتگاه انسانی در شهر نجف رخ داده است.</p>

<p></p>

<p>قبر حضرت نوح در کدام کشور است ؟ حضرت آدم و حضرت نوح هر دو در کنار قبر حضرت علی به همراه هزاران پیامبر در قبرستان باستانی واقع در نجف بزرگ دفن شده اند.</p>

ادامه
گروه بی تی اس,گروه BTS,بیوگرافی گروه بی تی اس بیوگرافی اعضای گروه بی تی اس (BTS)، گروه موسیقی کره ای

تعداد اعضا: هفت نفر

نام اعضا: شوگا، جین، جی-هوپ، آراِم، جیمین، وی، جونگ‌کوک

خواستگاه: کره جنوبی، سئول

تاریخ تشکیل گروه: ۲۰۱۰

تاریخ آغاز فعالیت: ۲۰۱۳

زمینه فعالیت: کی-پاپ،  پاپ ، هیپ هاپ، آراندبی، ئی‌دی‌ام

ادامه
پارسا پیروزفر,بیوگرافی پارسا پیروزفر,عکس های پارسا پیروزفر بیوگرافی و عکس های پارسا پیروزفر

تاریخ تولد: ۲۲ شهریور ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر ،کارگردان نمایش، نقاش، نمایشنامه نویس و مترجم

تحصیلات: کارشناسی در رشته نقاشی

وضعیت تاهل: مجرد

ادامه
ابوالفضل قلی پور,بیوگرافی ابوالفضل قلی پور,عکس ابوالفضل قلی پور بیوگرافی و عکس های ابوالفضل قلی پور
یکی از بازیکنان موفق والیبال تیم ملی ایران؛ ابوالفضل قلی پور است، این بازیکن جوان در سال ۱۴۰۰ وارد تیم ملی ایران شد و در مسابقات قهرمانی آسیا در سال ۲۰۲۱ به عنوان یکی از اعضا اعزام شد. در ادامه این مطلب سرپوش به بیوگرافی ابوالفضل قلی پور، این بازیکن موفق خواهیم پرداخت.

چکیده ای از بیوگرافی ابوالفضل قلی پور:

نام کامل: ابوالفضل قلی پور

تاریخ تولد: ۱ بهمن ۱۳۷۱

محل تولد: تهران

حرفه: عضو تیم ملی والیبال ایران

پست: لیبرو

شماره پیراهن: ۱۶

ادامه
حضرت لوط,زندگینامه حضرت لوط,زندگی حضرت لوط آشنایی با زندگینامه حضرت لوط

تاریخ تولد: هم دوره حضرت ابراهیم

محل زندگی: بابِل عراق و سرزمین مؤتفکات در کرانه رود اردن نزدیک فلسطین 

تکرار نام در قرآن: ۲۷ مرتبه

دین: یکتاپرستی

محل دفن: شهر بَنی نَعیم در استان الخَلیل در فلسطین

ادامه
پل آلن,بیوگرافی پل آلن,عکس های پل آلن بیوگرافی پل آلن یکی از بنیانگذاران مایکروسافت

تاریخ تولد: ۲۱ ژانویه ۱۹۵۳

محل تولد: سیاتل، واشینگتن ایالت واشینگتن

حرفه: بنیانگذار ماکروسافت

 سرمایه: ۱۶/۷ میلیارد دلار

درگذشت: ۱۵ اکتبر ۲۰۱۸ در سن ۶۵ سالگی

ادامه
خشایار اعتمادی,زندگینامه خشایار اعتمادی,بیوگرافی خشایار اعتمادی بیوگرافی خشایار اعتمادی خواننده سبک‌ موسیقی پاپ کلاسیک (+ آثار)

نام مستعار : خشایار

تولد : ۱۱ فروردین ۱۳۵۰

ملیت : ایرانی

سبک‌ : موسیقی پاپ کلاسیک

ساز : پیانو، آكاردئون

سال‌های فعالیت : ۱۳۷۴ تا کنون

ادامه
شهره لرستانی,بیوگرافی شهره لرستانی,تغییر جنسیت شهره لرستانی بیوگرافی شهره لرستانی بازیگر سینما و تلویزیون و ماجرای تغییر جنسیت او(+ تصاویر)

نام خانوادگی:صالحی لرستانی

تاریخ تولد:۳۱ خرداد ۱۳۴۵

تحصیلات:فوق لیسانس فیلمنامه نویسی

سالهای فعالیت:از ۱۳۶۴ تاکنون

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:مجرد

ادامه
علی قلی زاده,بیوگرافی علی قلی زاده,عکس های علی قلی زاده بیوگرافی و عکس های علی قلی زاده

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۴

محل تولد: تهران

حرفه: فوتبال

پست: مهاجم، وینگر

قد: ۱ متر ۷۶ سانتی متر

ادامه
ویژه سرپوش