چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۲۰۰۳۰

هدف از انتخاب روز جهانی طراحی و گرافیک چیست؟

روز جهانی طراحی و گرافیک,تاریخچه روز جهانی گرافیکروز جهانی طراحی و گرافیک برای طراحان گرافیک یک روز ویژه و گرامی است
برای این که انسانها با مقوله گرافیک بعنوان ابزار و هنری برای ارتباط و فهم عمیق تر مسائل، اشنا شوند و فاصله میان آن ها برداشته شود؛ روز جهانی گرافیک بوجود آمده است. طراحان گرافیک جهان در روز گرافیک، مراسم های گوناگونی برگزار می کنند تا مردم، آشنایی بیشتری با گرافیک پیدا کنند.

روز جهانی طراحی و گرافیک

به قسمتی از هنرهای تجسمی که کاربردهای متنوعی دارد؛ گرافیک یا ارتباط تصویری می گویند. معنای کلمه ی طراحی گرافیک، به کارگیری تکنیک های مختلف خلق آثار دو بعدی بر روی سطوح مختلف میباشد که از آن ها می توان به کاغذ، دیوار، بوم، فلز، چوب، پارچه، پلاستیک، سنگ، نمایشگر رایانه و… اشاره کرد که پیام خاصی را به بیننده می رسانند.

هدف روز جهانی گرافیک

روز جهانی گرافیک با هدف به چالش کشیدن طراحان به جود آمد تا بر بهزیستی افراد در محیط های محلی خود تأثیر عمیقی بگذارد. هر ساله از شرکت کنندگان در تاریخ ۲۷ آوریل در سراسر جهان دعوت می شود تا لحظه ای از طراحی را با برگزاری رویدادها و ابتکارات عمومی، جمع آوری، نوآوری و زندگی کنند.

امروزه بشر با استفاده از طراحی گرافیکی به خدمات وسیعی دست یافته است و سبب آگاه سازی افراد جامعه در عرصه های مختلف شده است.

تاریخچه روز جهانی گرافیک

مفهومی که در سال ۱۹۹۵ توسط کیم پائولسن( معاون رییس جمهور ۱۹۹۳- ۱۹۹۵) به منظور بزرگداشت بنیاد شورای طراحی گرافیکی در ۲۷ آوریل ۱۹۶۳ تدوین شد. در ابتدا، چنین روزی را روز جهانی گرافیک نامیدند ولی در سال ۲۰۱۲ به روز طراحی ارتباطات جهانی تبدیل شد و روز ۲۷ آوریل سال ۱۹۹۵، مصادف با سالگرد تاسیس آیکوگرادا، تحت عنوان روز جهانی گرافیک معرفی شد.

روز جهانی طراحی و گرافیک,تاریخ روز جهانی طراحی گرافیکروز جهانی طراحی و گرافیک هر ساله در تاریخ بیست و هفتم آوریل برگزار میشود

اهمیت طراحی گرافیکی در ایران در طی چند سال اخیر به خوبی درک شده است و به همین دلیل، روز جهانی گرافیک با تشکیل انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران بعنوان روز طراحی گرافیکی و روز گرافیست انتخاب شده است.

به یک فرایند خلاقی که باعث جذب مشتری و طراح میشود و بطور سنتی در رابطه با تولید کنندگان فرم تکمیل می گردد؛ طراحی گرافیکی میگویند. طراحی گرافیک، معمولاً از طرف مشتری برای انتقال پیام خاص به مخاطب هدفمند انجام می شود. طراحی گرافیک، بیانگر تعدادی از رشته های هنری و حرفه ای است که تمرکز آن بر ارتباطات و ارائه بصری میباشد و در روز جهانی گرافیک از زحمات افراد فعال در تمامی این رشته ها قدردانی میشود.

تأسیس انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران

زنده یاد مرتضی ممیز و همکارانش در پی تلاش طراحان گرافیک ایرانی در مجامع بین المللی برای نخستین بار در دهه ۵۰ به فکر تأسیس اتحادیه گرافیک ایران افتادند؛ از این رو مهمترین رویداد گرافیک ایران تا پیش از انقلاب، برگزاری نمایشگاه ۵۰ سال گرافیک ایران بود که توسط مرتضی ممیز و همفکرانش در سال ۱۳۵۵ انجام شد.

تلاش های مرتضی ممیز و همفکرانش باعث شد تا در سال ۱۳۶۶ اولین سالانه گرافیک ایران پس از انقلاب بوجود آید. برگزاری دومین سالانه و سومین دو سالانه آثار طراحان گرافیک لزوم تشکیل نهاد صنفی را دوباره در اذهان زنده کرد.

گرافیک در اثر تعاونی تهیه ملزومات گرافیک توانست به جایگاه واقعی اش در جامعه نزدیک شود. در مهر ماه ١٣٧٦ انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران به دلایلی ازجمله تدریس گرافیک در دانشگاه های مختلف، رشد کمی و کیفی آن و تلاش های هیأت مؤسس تعاونی همراه با جلب نظر جمعیت قابل توجهی از طراحان گرافیک و یافتن راهکار رسمی و قانونی، تأسیس شد.

روز جهانی طراحی و گرافیک,تاریخ روز جهانی طراحی گرافیکطراحی گرافیکی یک فرایند خلاق است ، که اغلب مشتری و یک طراح را درگیر می کند

انجمن بین المللی طراحی( ایکو- دی)

موقعیت کنونی انجمن بین المللی طراحی در لندن میباشد که به عنوان نماینده حوزه گرافیک و طراحان در تمام دنیا محسوب میشود و به فعالیت در جوامع بین المللی مشغول است. این انجمن، موظف است که از طراحان سراسر دنیا حمایت کند و آگاهی آن ها در مراسم های سالانه روز جهانی دیزاین را ارتقاء دهد. گسترش و شناساندن قابلیت های رشته گرافیک دیزاین در جهت منافع بشر دوستانه، از دیگر رسالت های ایکو- دی به شمار می رود.

درصورت فعالیت در زمینه طراحی میتوانید در این انجمن بین المللی عضو شوید. شرایط و پیش نیاز هایی برای عضویت در انجمن بین المللی طراحی( ایکو- دی) در نظر گرفته شده است که برای مطالعه ی آن ها باید به وبسایت انجمن بین المللی طراحی( ایکو- دی) مراجعه کنید. البته انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران به عنوان نماینده رسمی این انجمن در ایران شناخته میشود که میتوانید با عضویت در این انجمن از مزایای آن برخوردار شوید.

پس از این که انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران به عضویت انجمن بین المللی طراحی( آیکو- دی) درآمد، هفته طراحی گرافیک را هم زمان با روز طراحی گرافیک جشن می گیرد و نمایشگاه آثار طراحان را برگزار میکند.

روز جهانی طراحی گرافیک,تاریخ روز جهانی طراحی و گرافیکدر سالگرد تأسیس آیکوگرادا ، این روز به عنوان روز جهانی گرافیک انتخاب شد

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 19
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش