شنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۲۰۰۳۰

هدف از انتخاب روز جهانی طراحی و گرافیک چیست؟

روز جهانی طراحی و گرافیک,تاریخچه روز جهانی گرافیکروز جهانی طراحی و گرافیک برای طراحان گرافیک یک روز ویژه و گرامی است
برای این که انسانها با مقوله گرافیک بعنوان ابزار و هنری برای ارتباط و فهم عمیق تر مسائل، اشنا شوند و فاصله میان آن ها برداشته شود؛ روز جهانی گرافیک بوجود آمده است. طراحان گرافیک جهان در روز گرافیک، مراسم های گوناگونی برگزار می کنند تا مردم، آشنایی بیشتری با گرافیک پیدا کنند.

روز جهانی طراحی و گرافیک

به قسمتی از هنرهای تجسمی که کاربردهای متنوعی دارد؛ گرافیک یا ارتباط تصویری می گویند. معنای کلمه ی طراحی گرافیک، به کارگیری تکنیک های مختلف خلق آثار دو بعدی بر روی سطوح مختلف میباشد که از آن ها می توان به کاغذ، دیوار، بوم، فلز، چوب، پارچه، پلاستیک، سنگ، نمایشگر رایانه و… اشاره کرد که پیام خاصی را به بیننده می رسانند.

هدف روز جهانی گرافیک

روز جهانی گرافیک با هدف به چالش کشیدن طراحان به جود آمد تا بر بهزیستی افراد در محیط های محلی خود تأثیر عمیقی بگذارد. هر ساله از شرکت کنندگان در تاریخ ۲۷ آوریل در سراسر جهان دعوت می شود تا لحظه ای از طراحی را با برگزاری رویدادها و ابتکارات عمومی، جمع آوری، نوآوری و زندگی کنند.

امروزه بشر با استفاده از طراحی گرافیکی به خدمات وسیعی دست یافته است و سبب آگاه سازی افراد جامعه در عرصه های مختلف شده است.

تاریخچه روز جهانی گرافیک

مفهومی که در سال ۱۹۹۵ توسط کیم پائولسن( معاون رییس جمهور ۱۹۹۳- ۱۹۹۵) به منظور بزرگداشت بنیاد شورای طراحی گرافیکی در ۲۷ آوریل ۱۹۶۳ تدوین شد. در ابتدا، چنین روزی را روز جهانی گرافیک نامیدند ولی در سال ۲۰۱۲ به روز طراحی ارتباطات جهانی تبدیل شد و روز ۲۷ آوریل سال ۱۹۹۵، مصادف با سالگرد تاسیس آیکوگرادا، تحت عنوان روز جهانی گرافیک معرفی شد.

روز جهانی طراحی و گرافیک,تاریخ روز جهانی طراحی گرافیکروز جهانی طراحی و گرافیک هر ساله در تاریخ بیست و هفتم آوریل برگزار میشود

اهمیت طراحی گرافیکی در ایران در طی چند سال اخیر به خوبی درک شده است و به همین دلیل، روز جهانی گرافیک با تشکیل انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران بعنوان روز طراحی گرافیکی و روز گرافیست انتخاب شده است.

به یک فرایند خلاقی که باعث جذب مشتری و طراح میشود و بطور سنتی در رابطه با تولید کنندگان فرم تکمیل می گردد؛ طراحی گرافیکی میگویند. طراحی گرافیک، معمولاً از طرف مشتری برای انتقال پیام خاص به مخاطب هدفمند انجام می شود. طراحی گرافیک، بیانگر تعدادی از رشته های هنری و حرفه ای است که تمرکز آن بر ارتباطات و ارائه بصری میباشد و در روز جهانی گرافیک از زحمات افراد فعال در تمامی این رشته ها قدردانی میشود.

تأسیس انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران

زنده یاد مرتضی ممیز و همکارانش در پی تلاش طراحان گرافیک ایرانی در مجامع بین المللی برای نخستین بار در دهه ۵۰ به فکر تأسیس اتحادیه گرافیک ایران افتادند؛ از این رو مهمترین رویداد گرافیک ایران تا پیش از انقلاب، برگزاری نمایشگاه ۵۰ سال گرافیک ایران بود که توسط مرتضی ممیز و همفکرانش در سال ۱۳۵۵ انجام شد.

تلاش های مرتضی ممیز و همفکرانش باعث شد تا در سال ۱۳۶۶ اولین سالانه گرافیک ایران پس از انقلاب بوجود آید. برگزاری دومین سالانه و سومین دو سالانه آثار طراحان گرافیک لزوم تشکیل نهاد صنفی را دوباره در اذهان زنده کرد.

گرافیک در اثر تعاونی تهیه ملزومات گرافیک توانست به جایگاه واقعی اش در جامعه نزدیک شود. در مهر ماه ١٣٧٦ انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران به دلایلی ازجمله تدریس گرافیک در دانشگاه های مختلف، رشد کمی و کیفی آن و تلاش های هیأت مؤسس تعاونی همراه با جلب نظر جمعیت قابل توجهی از طراحان گرافیک و یافتن راهکار رسمی و قانونی، تأسیس شد.

روز جهانی طراحی و گرافیک,تاریخ روز جهانی طراحی گرافیکطراحی گرافیکی یک فرایند خلاق است ، که اغلب مشتری و یک طراح را درگیر می کند

انجمن بین المللی طراحی( ایکو- دی)

موقعیت کنونی انجمن بین المللی طراحی در لندن میباشد که به عنوان نماینده حوزه گرافیک و طراحان در تمام دنیا محسوب میشود و به فعالیت در جوامع بین المللی مشغول است. این انجمن، موظف است که از طراحان سراسر دنیا حمایت کند و آگاهی آن ها در مراسم های سالانه روز جهانی دیزاین را ارتقاء دهد. گسترش و شناساندن قابلیت های رشته گرافیک دیزاین در جهت منافع بشر دوستانه، از دیگر رسالت های ایکو- دی به شمار می رود.

درصورت فعالیت در زمینه طراحی میتوانید در این انجمن بین المللی عضو شوید. شرایط و پیش نیاز هایی برای عضویت در انجمن بین المللی طراحی( ایکو- دی) در نظر گرفته شده است که برای مطالعه ی آن ها باید به وبسایت انجمن بین المللی طراحی( ایکو- دی) مراجعه کنید. البته انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران به عنوان نماینده رسمی این انجمن در ایران شناخته میشود که میتوانید با عضویت در این انجمن از مزایای آن برخوردار شوید.

پس از این که انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران به عضویت انجمن بین المللی طراحی( آیکو- دی) درآمد، هفته طراحی گرافیک را هم زمان با روز طراحی گرافیک جشن می گیرد و نمایشگاه آثار طراحان را برگزار میکند.

روز جهانی طراحی گرافیک,تاریخ روز جهانی طراحی و گرافیکدر سالگرد تأسیس آیکوگرادا ، این روز به عنوان روز جهانی گرافیک انتخاب شد

گردآوری: بخش تونل زمان سرپوش

  • 19
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش