سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۰۰۰۹۶

کاپوتاژ خودرو چیست و به چه مدارکی نیاز دارد؟

کاپوتاژ خودرو,هزینه کاپوتاژ خودرو,مراحل کاپوتاژ خودروکاپوتاژ خودرو می‌تواند به روش‌های مختلف دریایی، ریلی، هوایی و جاده‌ای باشد
 برای این که بتوانید با استفاده از ماشین شخصی خود از کشور، خارج شوید؛ باید مجوز خروج از کشور را از اداره گمرک ایران بگیرید که به آن کاپوتاژ خودرو می گویند و بمدت یکسال، اعتبار دارد. اگر اعتبار آن کم تر از یک ماه باشد؛ مجددا باید نسبت به تمدید آن اقدام کنید. در این مطلب از سرپوش اطلاعاتی کامل درباره کاپوتاژ خودرو آمده است.

کاپوتاژ خودرو

نام دیگر کاپوتاژ، کران بری و کابوتاژ می باشد. کاپوتاژ کالا در مواقعی کاربرد دارد که قصد ارسال کالا از گمرک یک کشور به گمرک دیگر در همان کشور را از روش های دریایی، ریلی، هوایی و جاده ای داشته باشید. مواردی که تاجران، مسافران، رانندگان و مشاغل شهرهای حاشیه مرز از آن بهره میبرند شامل کاپوتاژ خودرو، کاپوتاژ کالا، کاپوتاژ بسته های پستی و ... می باشد.

تاریخچه کاپوتاژ خودرو

درواقع کاپوتاژ خودرو، برگرفته از یک واژه فرانسوی caboter به معنی سفر در ساحل می باشد. تحرک روزافزون بازرگانان در طول قرن هجدهم به این معنی بود که آن ها میتوانند کالاهای خود را از طریق حمل و نقل در سواحل کشورهای خارجی در بندرهای کشور خود بفروشند. این عمل موجب تهدید بازار داخلی کشور میشد، به این دلیل که وسایل داخلی برای حمل و نقل دچار رکود میشد، بنابراین قوانینی برای کشور مبدأ وضع شد تا ذینفع باشد و از این رو به مصالحه معروف شد.

پرداخت عوارض گمرک و سود بازرگانی

درصورت تمایل به ورود مجدد کالای کاپوتاژ، پرداخت عوارض گمرک و سود بازرگانی، شامل حالتان نمیشود. فقط باید هزینه های گمرکی را بپردازید. حمل و نقل کالا توسط مکانهایی نظیر سواحل دریای خزر و نگین شهر مازندران به صورت کاپوتاژ، پشتیبانی نمی شود.

چه ماشین هایی کاپوتاژ می شوند,هزینه کاپوتاژ خودرو,مراحل کاپوتاژ خودروکالاهایی را می‌توان به صورت کاپوتاژ حمل کرد که صادر شدن آن‌ها از کشور مجاز باشد

مدارک موردنیاز برای تهیه کاپوتاژ

مدارک موردنیاز برای تهیه کاپوتاژ خودرو عبارتست از:

- شناسنامه مالکیت وسیله نقلیه؛ برگ سبز رنگ

- سند و فاکتور فروش خودرو؛ سند کارخانه

- کارت ماشین

- اصل گواهی نامه رانندگی معتبر جمهوری اسلامی ایران

- بیمه نامه ایرانی

- گواهی نامه بین المللی قبلی؛ در صورت داشتن اعتبار

- گذرنامه و کپی صفحه اول آن؛ دارای شش ماه تاریخ انقضاء

- چهار عدد عکس سه در چهار برای گواهینامه بین المللی

- بهمراه بردن خود ماشین شخصی به نمایندگی

مدارک لازم برای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی

برای رانندگی کردن در خارج از کشور، باید حتماً دارای گواهینامه رانندگی بین المللی باشید و برای اخذ این گواهینامه نیازی نیست که مجددا در ازمون راهنمایی و رانندگی شرکت کنید بلکه باید نسبت به ارائه مدارک مورد نیاز اخذ گواهی نامه خود اقدام کنید و سپس گواهی نامه خود را ترجمه کنید. رانندگی تقریباً در تمام کشورها از قوانین یکسانی برخوردار است و علائم رانندگی نیز علائمی جهانی هستند. در نظر داشته باشید که به منظور اخذ گواهینامه رانندگی بین المللی برای کاپوتاژ خودرو، حداقل مدت اعتبار گواهینامه شما باید ۳ ماه باشد در حالی که تنها برای کاپوتاژ ماشین، گواهی نامه ی شما باید ۱ ماه و سه روز، اعتبار داشته باشد.

قوانین کاپوتاژ خودرو

در ادامه با قوانین و شرایط کاپوتاژ اشنا شوید:

* کالاهایی که صادر شدنشان از کشور، مجاز باشد را میتوان به صورت کاپوتاژ حمل کرد.

* درصورت ممنوعیت صدور یک کالا، کاپوتاژ آن صرفا با تعهد از گمرک، امکانپذیر است.

* درصورتی که مدت اعتبار پروانه کاپوتاژ برای رسیدن به گمرک مقصد، تمام شود و صاحب کالا تا ۳ ماه بعد از انقضای آن نسبت به تحویل گواهینامه ورود به گمرک مقصد اقدام نکند؛ به آن کاپوتاژ به مقصد نرسیده می گویند. اکنون درصورت مجاز بودن کالای به مقصد نرسیده، مجوز خروجی برای آن صادر می شود و در غیر این صورت، قاچاق محسوب می شود.

* کالا هایی را میتوان با قوانین مذکور با عنوان کاپوتاژ حمل کرد که دارای مجوز صدور باشند. اگر صدور کالایی ممنوع باشد تا زمان صدور مجوز آن توسط اداره کل گمرک، مورد قبول کاپوتاژ نخواهد بود.

* در واقع ، مواردی مورد قبول گمرک است که تشخیص دهد آن کالا تا مقصد به صورت کاپوتاژ حمل میشود.

* زمانی که کالای کاپوتاژ از طرف گمرک مبداء تعيين می شود، باید به گمرک مقصد برسد. لذا گمرک مبدا، مدت زمان را باتوجه به کیفیت مسیر، وسیله نقلیه، مسافت و همچنین فصول مختلف سال، تعيين می کند.

* درصورت عدم ارسال کالای کاپوتاژ به مقصد در مدت زمان مشخص، به تشخیص رییس گمرک، جریمه می شود.

* اگر با حادثه ای در طول مسیر، مواجه شوید و محموله نتواند در مدت زمان مشخص به مقصد برسد، باید با ذکر علت و موجبات تأخیر از گمرک مبدا، درخواست تمدید زمان کنید. چنانچه تا قبل از پایان یافتن مدت مقرر، درخواست تمدید دهید و علل ذکر شده از نظر گمرک مبدا، موجه باشد؛ میتواند مدت زمان را تمدید کند.

کاپوتاژ کامیون

از موارد مهم در صنعت بین المللی باربری می توان به کاپوتاژ کامیون، کاپوتاژ ماشین سنگین، کاپوتاژ وسایل حمل و نقل بار بزرگ اشاره کرد. شما باید کاپوتاژی را به منظور انتقال کامیون حامل بار به خارج از کشور تهیه کنید. یکی از این روشهای مرسوم، انتقال دادن و جابجایی کالا به کشورهای همسایه از طریق زمینی و جاده ای می باشد. این اتفاق در شهرهای مرزی و مرزهای کشور، بطور روزانه انجام میشود. اگر در زمینه لجستیک و حمل و نقل، کار میکنید نیازمند برگه کاپوتاژ خودرو و کامیون می باشید. از این رو مدارک لازم برای اخذ کران بری کامیون، شامل داشتن گواهی نامه معتبر، کارت ماشین، شناسنامه مالک کامیون، پاسپورت معتبر، سند و فاکتور فروش خودرو، بیمه نامه و عکس ۳* ۴ می باشد.

مدارک موردنیاز برای تهیه کاپوتاژ,هزینه های کاپوتاژ خودرو,قوانین کاپوتاژ خودرودر تمام سفر خود باید برگه‌ی کاپوتاژ خودرو باید همراه‌تان باشد

مدت زمان لازم برای دریافت کاپوتاژ خودرو و مدارک مورد نیاز

اگر برای دریافت کاپوتاژ خودرو تمام مراحل را بدرستی انجام دهید و مدارک مذکور را به صورت کامل، تهیه کنید؛ همچنین نسبت به پرداخت هزینه های لازم برای دریافت آن اقدام کنید، این امر در کم ترین زمان برای شما انجام میشود، یعنی برگه در کم تر از ۲ ساعت برایتان صادر میشود. پس بهتر است که قبل از هر اقدامی با تمام قوانین آن آشنایی پیدا کنید.

چه ماشین هایی کاپوتاژ می شوند؟

دقت کنید که یکی از شروط کاپوتاژ شدن اینست که مدارک ماشین شما را بررسی می کنند. طبق آئین نامه ی اداره گمرک برای کاپوتاژ کردن ماشین، اگر قدمت یک خودرو زیاد باشد باید حتماً از سازمان میراث فرهنگی، قبل از انجام کاپوتاژ، مجوز انجام این کار را بگیرد ولی اگر خودروی شما چند سال ساخت باشد به راحتی میتوانید ماشینتان را کاپوتاژ کنید.

هزینه های کاپوتاژ خودرو

کانون جهانگردی و اتومبیلرانی کشور، موظف به انجام امور مربوط به کاپوتاژ خودرو، ماشین سنگین و ... است. قطعاً برای اخذ برگه کاپوتاژ و خارج کردن خودرو از داخل کشور در طول پروسه ثبت مدارک، باید هزینه های مختلفی را به اداره گمرک، مالیات و کارشناسان این کار بپردازید که دولت، مرتبا آن ها را بروزرسانی میکند. هزینه های کاپوتاژ خودرو، شامل گرفتن پلاک بین المللی، کارت عضویت کانون، گواهی نامه بین المللی و عوارض خروج از کشور می باشد.

نکاتی درباره ی کاپوتاژ خودرو

اگر می خواهید خودروی خود را کاپوتاژ کنید باید حتماً نکات زیر را در نظر بگیرید:

>> بعد از کاپوتاژ خودرو، صرفا میتوانید وسیله ی نقلیه ی خود را از مرزهایی خارج کنید که دارای گمرک هستند و تشریفا در آن ها کاپوتاژ، انجام می شود.

>> مدل، سال ساخت و نوع خودرو برای برخی از کشورها نظیر ترکیه مهم نیست درحالیکه این موارد برای کشورهای دیگر، اهمیت دارد.

>> شما باید برگه ی کاپوتاژ خودرو را در تمام طول سفر به همراهتان داشته باشید و از مرزهای مجاز، عبور کنید.

>> درصورتی که مدت اعتبار کابوتاژ شما تمام نشده و میخواهید ماشینتان را بفروشید، باید حتماً آنرا باطل کنید. باطل شدن کاپوتاژ به خودی خود، غیر ممکن است؛ به همین خاطر باید حتماً به مراکز گمرک بروید و آنرا باطل کنید.

>> درصورت داشتن کاپوتاژ خودرو و تمایل به تمدید مجدد آن، نیازی به پرداخت هزینه پلاک و برچسب IR نیست.

>> درصورت استفاده از پلاک ترانزیت دریافتی روی ماشین دیگر، یک مجرم محسوب میشوید!

>> درصورتی که سال ساخت خودرویتان به ۲۰ سال قبل برمی گردد، شما ملزم به اخذ مجوز از سازمان میرات فرهنگی هستید.

>> بهتر است که برای دریافت بیمه از داخل ایران اقدام کنید چون هزینه های آن کم تر است.

>> کاپوتاژ به مدت یک سال، اعتبار دارد و چنانچه تاریخ اعتبار آن کم تر از یک ماه باشد، نمیتوانید خودروی خود را از کشور، خارج کنید. از این رو شما باید نسبت به تمدید آن تا قبل از اتمام مدت اعتبارش اقدام کنید.

>> دولت ترکیه، اجازه ورود به ماشین های بدون بیمه شخص ثالث نمی دهد؛ به همین خاطر باید نسبت به بیمه شخص ثالث ترکیه تا قبل از ورود به این کشور، اقدام کنید.

تاریخچه کاپوتاژ خودرو,کاپوتاژ کامیون,کاپوتاژ خودرو گمرکمدت اعتبار کاپوتاژ یک سال است

گردآوری: بخش جامعه سرپوش

  • 16
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
ویژه سرپوش