دوشنبه ۰۷ اسفند ۱۴۰۲
۱۵:۰۱ - ۰۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۲۰۱۳۷۹
کتاب، شعر و ادب

هنرمند آلمانی:

اشعار حافظ باعث پیشرفت تمدن آلمان شده است

اشعار حافظ,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
هنرمند آلمانی گفت: افراد بسیاری در آلمان حافظ را می‌شناسند و به عقیده من اشعار حافظ باعث پیشرفت تمدن آلمان شده است.

به گزارش مهر، گونتر اوکر پیش از ظهر پنجشنبه در جمع خبرنگاران کارهای هنری خود را در قالب شعری ترسیم کرد و بیان داشت: خیلی خوشحالم از این که به کشوری آمدم که از لحاظ فرهنگی برایم بسیار اهمیت دارد.

 

وی در خصوص سوالی مبنی بر اینکه چه انگیزه‌ای باعث شد تا در خصوص حافظ هنر خود را ارائه کند؟ گفت: از سن ۲۰ سالگی اشعار حافظ روی من تأثیر گذاشته و در روح من رخنه کرد و بعد از تحقیقاتی که کردم متوجه شدم واقعاً در روح من این اشعار تأثیرگذار بود.

 

هنرمند برجسته آلمانی در مورد این که آیا در سطح جهان افراد دیگری هستند که به حافظ علاقمند باشند و کارهای خود را بر همین اساس ارائه کنند؟ گفت: حتماً اشخاصی هستند که بر روی این مسئله تحقیق کرده اند اما به عقیده من این اشعار یک حالت روحی دارد که وقتی به روح تعلق می‌گیرد این روح برای خود تندیسی برای شخص درست می‌کند.

 

اوکر در پاسخ به این که چرا هنر خود را از نقاشی سنتی به سمت هنری سوق داده است اظهار داشت: من در جایی به دنیا آمدم که در آن موقع تمام دنیا از بین رفته بود وقتی جنگ تمام شد همه چیز در هنر از بین رفته بود و در آن زمان حس کردم که باید سیستم هنری خود را عوض کنم و بیشتر به سمت شعر و روح حرکت کنم.

 

وی ادامه داد: من فکر می‌کنم شعر باعث آزادی روح انسان می‌شود و حرکتی در انسان به وجود می‌آورد که باعث آزادی روح می‌شود.

 

این هنرمند آلمانی گفت: این در کارهای هنری من وجود دارد که این برای دنیا مهم است و مشخصاً حافظ در آن زمان برای من استاد بزرگی بود که باعث شد با خواندن اشعارش روحم آزاد شود.

 

وی تصریح کرد: کشفیاتی کردم که باعث شد تا افکار آزادتری داشته باشم خودم را آزاد کنم و دنیای اطرافم را بیشتر بشناسم چون با خواندن هر بیت باعث شد تا دنیایم تغییر کند و آثاری به وجود بیاورم. با مطالعه اشعار حافظ هر کسی این حس را می‌گیرد؛ آرامش پیدا می‌کند و آرامشی برای انسان به وجود می‌آورد.

 

وی در خصوص این که اولین بار با پای برهنه به حافظ احترام گذاشته است و آیا این کار در سایر آرامگاه‌های افراد مهم انجام داده است گفت: من فرهنگ ایران را می‌شناسم و برایم افتخار بود که بدون کفش و با پای برهنه وارد مقبره ایشان شوم.

 

هنرمند آلمانی در خصوص این که آیا تعلق خاطر خاصی به شعر خاصی از حافظ دارد گفت: نه بیت مشخصی نبوده ولی از همان ابتدا قدرت بسیار بسیار شگفتی در این اشعار می‌دیدم که از همان موقع این علاقه در من به وجود آمد. این اشعار چنان قدرتی دارد که هر کسی با این اشعار آشنا می‌شود این قدرت را می‌بیند که چقدر بودن در این کره خاکی جای ستایش دارد.

 

وی چقدر در پاسخ به این که چقدر به واسطه خلق آثار خود اشعار حافظ را در کشورش ترویج داده است، بیان کرد: خواندن اشعار حافظ باعث شد که خودم را بشناسم و بعد با خواندن اشعار وی موقعیت آن زمان را شناختم و در من انقلابی به وجود آمد که باعث شد به دنبال کشف دنیا بروم. حافظ را مشخصاً در آلمان خیلی‌ها می‌شناسند و خصوصاً گوته که از ۶۰ سالگی حافظ را شناخته بود به عقیده من اشعار حافظ باعث شده تمدن آلمان پیشرفت کند.

 

وی ادامه داد: از اشعار حافظ این حس به وجود می‌آید که این اشعار جلوتر از خود او و دنیای امروزی ما بوده و افرادی که این اشعار را مطالعه می‌کنند باعث شده تا روح وجودی خود را کشف کنند. همچنین اشخاصی که دنبال یاد گرفتن هستند روحشان به یک پیشرفتی رسیده لذا در انسان تأثیرات خوبی ایجاد می‌کند که ریشه‌اش از اشعار حافظ به وجود آمده و این نمایشگاه نشاندهنده این است که قدرت یک هنرمند چقدر است.

 

اوکر ابراز داشت: معتقدم که حافظ هنرمند بسیار بزرگی است که توانسته با افکار خود ارتباط خوبی به وجود بیاورد که باعث شده دنیای خاصی را به وجود آورد که با شناخت آن افراد از درون آزاد می‌شوند. اگر بخواهیم حافظ را بشناسیم کسی است که انسان را به حدی می‌رساند که وی را از روزمرگی خارج می‌کند و انسان را به کمال می‌رسد و این حالت باعث شده ما مسائل و رفتارمان را به شکل درست، مرتب و انسانی ادامه دهیم.

 

وی ادامه داد: وقتی ما کسی را می‌شناسیم باعث خودشناسی بیشتر در خود ما می‌شود خلق آثار حافظ شعر تنها نیست بلکه باعث پیشرفت انسان‌ها می‌شود. حافظ درست مقابل افکار بسته قرار دارد من از زمان زرتشت بر روی ایران تحقیقات داشتم کاملاً در اشعار حافظ مشخص است که مرتباً از خدا نام برده‌اند حتماً شعرای قبل از ایشان هم این حس را داشته‌اند.

 

این هنرمند آلمانی با بیان اینکه غیر از حافظ سعدی و تعداد دیگری از شعرای ایرانی را می‌شناسم، گفت: در آثار شعرای دیگر هم مطالعه داشتم اما همه تفکراتم را بروی شعر حافظ متمرکز کرده‌ام زیرا وقتی با حافظ کار می‌کنم چنان تحت تأثیر قرار می‌گیرم که از روزمرگی خارج می‌شوم و با خود می‌گویم سروده‌های این مرد بزرگ در آن زمان چقدر برای ما در مسائل روزمره فعلی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد از نظر من حافظ شاعری قدیمی نیست بلکه برای همه ادوار است.

 

  • 9
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه

ضرب المثل درباره باران در این مقاله از سرپوش، به بررسی ضرب المثل درباره باران پرداخته خواهد شد. این ضرب المثل‌ها، بازتاب فرهنگ و تجربیات مردم نسبت به باران را نشان می‌دهند و در زبان و ادبیات محلی جایگاه ویژه‌ای دارند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش