دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳
۱۸:۲۷ - ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۲۰۳۷۳۲
کتاب، شعر و ادب

قائم مقام نمایشگاه کتاب در نشست خبری عنوان کرد

ثبت فروش ۹۹ میلیارد و درآمد ۸ میلیارد تومانی در نمایشگاه کتاب

نمایشگاه کتاب,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,کتاب و ادبیات
قائم مقام نمایشگاه کتاب از فروش ۹۹ میلیارد تومانی کتاب و درآمد بیش از ۸ میلیارد تومانی نمایشگاه در این رویداد فرهنگی خبر داد.

به گزارش مهر، قادر آشنا قائم مقام نمایشگاه بین المللی کتاب تهران پیش از ظهر امروز جمعه ۱۳ اردیبهشت ماه در نشست خبری که در محل نمایشگاه کتاب برگزار شد، با اشاره به اینکه گستردگی نمایشگاه کتاب تهران باعث شده این رویداد نقاط قوت و ضعف زیادی داشته باشد و با اذعان به اینکه این رویداد نسبت به دوره‌های قبلی بهتر برگزار شد، گفت: امسال فضای خوبی را در برگزاری نمایشگاه شاهد بودیم به طوری که ۳۶۰ برنامه متنوع فرهنگی در نمایشگاه انجام شد.

 

در حوزه بین المللی نیز اتفاقات ارزنده‌ای رخ داد از جمله اینکه با دو کشور عراق و یونان تفاهم نامه تبادل غرفه رایگان برای حضور در نمایشگاه‌های بین المللی کتاب امضا کردیم و با مسئولان نمایشگاه کتاب فرانکفورت نیز با حضور رایزن فرهنگی آلمان در ایران درباره تسهیل شرایط صدور ویزا و حضور ناشران ایرانی در این رویداد مذاکره شد و قول همکاری خوب در این زمینه به ما داده شد.

 

آشنا افزود: همچنین سیاست‌های حضور ایران در عرصه نشر بین الملل از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و همزمان با حضور رهبر انقلاب در نمایشگاه کتاب به ایشان توضیح داده شد. بر این مبنا ما سه رویکرد در حوزه بین الملل در دستور کار خواهیم داشت که شامل توجه به حوزه تمدنی و کشورهای اطراف خودمان است و حتی سعی خواهیم کرد در نمایشگاه‌های کتاب استانی نیز باب حضور آنها را باز کنیم. مسئله بعدی توجه به کشورهای حوزه مقاومت و ترویج ادبیات پایداری است که سرلوحه فعالیت‌های بین المللی ما قرار خواهد گرفت و مسئله سوم توجه به بیانیه گام دوم انقلاب در حضورهای بین المللی ما در نمایشگاه‌های مختلف است.

 

وی همچنین از امضای ۱۲۰ قرارداد مبادله کپی رایت کتاب در نمایشگاه تهران خبر داد که به گفته وی یکصد مورد از این قراردادها میان ناشران ایرانی و چینی به امضا رسیده و باقی با سایر کشورها است.

 

قائم مقام نمایشگاه کتاب همچنین با اشاره به گزارش‌های موجود از میزان فروش کتاب در نمایشگاه عنوان کرد: تا روز گذشته ما ۳۷ درصد افزایش خرید کتاب نسبت به سال قبل را داشته ایم و از منظر تراکنش‌های بانکی نیز ۶ درصد نسبت به سال گذشته رشد داشته ایم. تا روز گذشته بنا بر اعلام بانک عامل ۹۹ میلیارد تومان تبادل مالی بانکی برای خرید کتاب در نمایشگاه به ثبت رسیده است.

 

وی در ادامه عنوان کرد: با توافق وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از میانه ماه مبارک رمضان، برنامه‌های اجرایی نمایشگاه کتاب سال آینده شروع خواهد شد.

 

آشنا در این زمینه با اشاره به اینکه برای برگزاری نمایشگاه کتاب سال آینده از حیث زمانی در حال بررسی شرایط و گردآوری نظر صنف و دست اندرکاران مختلف هستیم، اظهار داشت: با توجه به آغاز ماه رمضان سال آینده از ۵ اردیبهشت ماه یا باید نمایشگاه کتاب قبل از آن برگزار شود و یا به کل به بعد از ماه رمضان برسد و یا اینکه تاریخ و ماه دیگری را برای آن انتخاب کنیم. برای برگزاری نمایشگاه نیز جز مصلی و شهر آفتاب گزینه‌های دیگری نداریم البته نظر ناشران در این زمینه برای ما اهمیت زیادی دارد و می‌دانیم برخی نهادها و دستگاه‌ها نظراتی دارند. اولویت فعلی ما برای برگزاری نمایشگاه مصلی است و شهر آفتاب بسته به میزان آمادگی اش از این رویداد، مورد توجه قرار خواهد گرفت.

 

آشنا در پاسخ به سوالی درباره میزان هزینه کرد درباره میهمان ویژه در این دوره از نمایشگاه گفت: برای حضور چینی‌ها در تهران ما هیچ هزینه‌ای پرداخت نکردیم منتها به دلیل وجود قوانین داخلی در چین که براساس آن مدیران بیشتر از ۵ روز نمی‌توانند مأموریت‌های خارج از کشور داشته باشند، هیئت چینی به تناوب و در سه بخش به نمایشگاه آمدند.

 

قائم مقام نمایشگاه کتاب در پاسخ به سوالی درباره درآمد زایی نمایشگاه کتاب گفت: از میزان هزینه‌های کتاب تا پایان نمایشگاه نمی‌توان آمار دقیقی داد اما تا به امروز نزدیک به ۸ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان درآمد وصولی نمایشگاه کتاب بوده است.

 

در بخش دیگری از این نشست خبری، آشنا در پاسخ به سوال مهر درباره چرایی حذف خرید کتاب از ناشران در نمایشگاه عنوان کرد: خرید کتاب از ناشران در نمایشگاه کتاب از سوی هیئت مربوطه در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می‌شود.

 

وی در پاسخ به سوال دیگر مهر درباره چرایی برخورد حذفی با برخی از غرفه‌های حاضر در نمایشگاه تصریح کرد: این مسئله دو مورد داشت که یکی را هنوز فرصت پیگیری نداشتم و در مورد دیگر موضوع به جایابی نامناسب غرفه و عدم تناسب برنامه‌های اجرایی در آن با موضوع نمایشگاه بر می‌گشت. قبول دارم باید از ابتدا و پیش از اجرای نمایشگاه درباره جایابی و برنامه‌های ارائه شده دقت می‌شد اما پس از بیان این مسئله به دوستان، آنها هم نتوانستند و غرفه را تعطیل کردند.

 

آشنا در پاسخ به سوال خبرنگار مهر، درباره مزایده واگذاری تبلیغات و اغذیه فروشی‌های نمایشگاه کتاب اظهار داشت: ما بر اساس مر قانون مزایده تبلیغاتی نمایشگاه را برگزار کردیم. شرکت بنده هم دارای اساسنامه و هم مجوز است و تمام آن چیزی را که قانون به او اجازه شرکت در مزایده را داده، داشته است. تمامی شرکت‌های حاضر در مزایده نیز در مراسم باز کردن پاکت‌ها حضور داشتند و در نهایت شرکت برنده با ارائه مبلغ ۳ میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان برنده شد و پول آن را نیز به حساب نمایشگاه واریز کرد.

 

در بحث اغذیهفروشی دو نوبت مزایده برگزار کردیم که در هر دو نوبت، یک شرکت با مبلغ ۸۵۰ میلیون تومان شرکت کرد. با توجه به اینکه این رقم در واگذاری سال گذشته بیش از یک میلیارد و ۱۵۰ میلیون بوده است، در نتیجه ما در هر دو نوبت مزایده را باطل کردیم و از چهار شرکت خوشنام در عرصه فروش مواد غذایی که دارای مجوز وزارت بهداشت بودند دعوت کردیم که پس از مذاکره یک شرکت با پرداخت هزینه دو میلیارد تومانی به حساب نمایشگاه، به عنوان پیمانکار عرضه مواد غذایی در نمایشگاه کتاب انتخاب شد.

 

 

  • 14
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه

حکایت های اسرار التوحید اسرار التوحید یکی از آثار برجسته ادبیات فارسی است که سرشار از پند و موعضه و داستان های زیبا است. این کتاب به نیمه ی دوم قرن ششم هجری  مربوط می باشد و از لحاظ نثر فارسی و عرفانی بسیار حائز اهمیت است. در این مطلب از سرپوش تعدادی از حکایت های اسرار التوحید آورده شده است.

...[ادامه]
ویژه سرپوش