شنبه ۱۲ فروردین ۱۴۰۲
۰۹:۴۱ - ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۱۰۲۴۲۷
میراث فرهنگی و صنایع دستی

آخرین وضعیت میراث فرهنگی خوزستان بعد از سیل؛

میراث جهانی شوش پناهگاهِ احتمالیِ سیل‌زدگان/ خسارت ۸۵ میلیارد تومانی به میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان

میراث فرهنگی خوزستان,اخبار فرهنگی,خبرهای فرهنگی,میراث فرهنگی
باتوجه به امکان آبگرفتگی شهر شوش، این امکان وجود دارد که مردم به محوطه میراث جهانی شوش پناه ببرند. در این میان گفته می‌شود برآورد اولیه خسارت‌های وارده به میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان درحدود ۸۵ میلیارد تومان تخمین زده شده است.

به گزارش ایلنا، سیدحکمت‌الله موسوی (مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان) درخصوص آخرین وضعیت میراث فرهنگی استان خوزستان بعد از وقوع سیل گفت: در حال حاضر حکم تخلیه چندین شهر و روستا در استان داده شده که شامل سوسنگرد و حمیدیه می‌شود. در حال حاضر حدود ۱۰۰ روستا یا دچار آبگرفتگی شده یا تخلیه شده‌اند. در این شهرها و روستاها، آثار تاریخی و مجموعه‌های گردشگری فعال بودند که دچار آسیب شده‌اند. با توجه به آنکه درحال حاضر شاهد افزایش سطح آب در این شهرها و روستاها هستیم هنوز نمی‌توانیم به طور کامل برآوردی از خسارت‌های وارده داشته باشیم.

 

به گفته او؛ با توجه به برآوردهای اولیه، خسارت‌های وارده به میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان درحدود ۸۵ میلیارد تومان تخمین زده شده است. در این میان بیش از ۴۶ میلیون تومان در حوزه میراث فرهنگی،  حدود ۱۲ میلیارد تومان در حوزه صنایع دستی و حدود ۲۷ میلیارد تومان به بخش زیرساخت‌های گردشگری آسیب رسیده است. البته این ارقام با فروکش کردن آب‌ها و بررسی دقیق‌تر شرایط موجود بیشتر خواهد شد.

 

موسوی یادآور شد: درحال حاضر، بند میزان و بند ماهی بازان زیر آب است و هنوز نشست و کاهش میزان آب دیده نمی‌شود. البته با توجه به اطلاعاتی که در اختیار داریم، در طول سال‌های گذشته بند میزان چندین بار در میان آب‌ها و سیلاب‌ها غرق شده بود اما چنین حجم و آورد املاح نبوده.

 

هنوز نمی‌توان هیچ صحبتی درخصوص پایداری یا ناپایداری آثار تاریخی استان ارائه داد. همچنین سازه‌های شوشتر با وجود آنکه در طول این سال‌ها همواره با آب در ارتباط بود اما تاکنون چنین فشار آبی در این سازه میراث جهانی جریان نداشته است. تونل‌های سازه‌های آبی شوشتر نیز مملو از آب است و اگر فشار آب در دالان‌های سازه‌های آبی شوشتر به اندازه‌ای افزایش یابد که از ظرفیت آن بیشتر شود، ممکن است سبب بروز آسیب قرار گیرد. البته درحال حاضر با توجه به فرسایش چند هفته‌ای که در میراث جهانی خوزستان شاهد هستیم، امکان بروز آسیب وجود دارد.

 

چغازنبیل

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان با اشاره به وضعیت چغازنبیل، تصریح کرد: در این محوطه میراث جهانی شاهد شستشوی محیطی و خوردگی‌هایی در بنا هستیم. اما آسیب ساختاری به بنا وارد نشده و شاهد تخریب‌های جزیی در چغازنبیل هستیم. به طور مثال بخشی از سقف یکی از آرامگاه‌ها در گذشته ریخته بود و اکنون نیز با بارش باران شاهد ریزش آن سقف هستیم. اگر آب بیشتر وارد این بنا شود، ممکن است شاهد آسیب‌های بیشتر باشیم. البته باتوجه به وضعیت جوی و شرایط محیط، درحال حاضر کار خاصی نمی‌توان انجام داد.

 

میراث جهانی شوش

او ادامه داد: با توجه به آنکه بارش‌ها بند آمده در حال حاضر شاهد آبگرفتگی محوطه‌ها هستیم که ناشی از سر ریز آب سایر استان‌ها و سدهاست. در این میان تمام کاوش‌ها در محوطه تاریخی شوش متوقف شده است. درحال حاضر زیر آب نیست اما اطراف شوش زیر آب است. این میراث جهانی نیز در خطر زیر آب رفتن قرار دارد. البته اطلاعات تکمیلی کشفیات باستان‌شناسی در این منطقه بعد از جمع بندی اعلام خواهد شد. با این وجود وضعیت موزه‌های استان خوزستان خوب است و مشکل حادی در این خصوص وجود ندارد. با توجه به آنکه تمام شهر شوش در معرض آبگرفتگی قرار دارد، موزه‌ها و سایر بناهای تاریخی آن نیز شامل این تهدید می‌شود.

 

به گفته موسوی، بافت تاریخی شوشتر، دزفول، رامهرمز، بهبهان و اهواز طی بارندگی‌های هفته گذشته آسیب دیده‌اند و هنوز نمی‌توان درصدی از این آسیب‌ها ارائه داد. نگران وضعیت دزفول هستیم چراکه  دبی گذر آب زیاد است و ممکن است شستگی بستر را با خود به همراه داشته باشد. درحال حاضر نگران سازه‌هایی هستیم که در بستر رود دز قرار دارند.

 

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خوزستان درخصوص تمهیداتی که می‌توان برای حفظ میراث فرهنگی و میراث جهانی این استان در مقابل سیل اخذ کرد، گفت: محوطه‌های میراث جهانی خوزستان بسیار وسیع هستند و درعین حال نباید فراموش کرد که فعلا خطر خاصی این آثار را تهدید نمی‌کند. البته ساختار استان به نوعی است که اولویت حفاظت از جان مردم است و میراث فرهنگی در اولویت قرار ندارد. نمی‌توان در چنین شرایطی درخواست بیل مکانیکی کرد تا آب‌بند در مقابل آثار تاریخی ایجاد کند چراکه شرایط به نوعی است که اولویت در سایر شهرها و روستاها، نجات مردم است.

 

موسوی با تاکید برآنکه محوطه‌های تاریخی استان خوزستان نسبت به سایر مناطق شهری در منطقه‌‌های بلندتر از سایر مناطق قرار دارند، اظهار کرد: آثار تاریخی استان خوزستان در ارتفاع قرار دارند و حتا مذاکراتی انجام شده که در صورت آبگرفتگی شهر شوش، مردم قصد دارند به محوطه‌های تاریخی پناه ببرند، ما نیز عنوان کردیم که جان مردم مهم است و آنها همیشه به محوطه‌های تاریخی می‌رفته‌اند و اکنون هم می‌توانند بروند.

 

او در خصوص تمهیدات اداره میراث فرهنگی استان برای بروز آسیب‌های احتمالی از حضور مردم در محوطه شهر شوش گفت: حضور مردم به این محوطه آسیب نمی‌رساند چراکه مردم همیشه در آنجا حضور داشته‌اند و دارند. البته که مردم به محوطه اصلی نمی‌روند بلکه تنها به تپه‌ها و محوطه‌های اطراف آن می‌روند.

 

 

  • 12
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
میثم تمار,زندگینامه میثم تمار,بیوگرافی میثم تمار زندگینامه میثم تمار از یاران باوفای امام علی (ع)

محل زندگی: عراق، کوفه

دلیل شهرت: صحابه امام علی، اما حسن و امام حسین (ع)

لقب: ابوسالم، ابوصالح

شهادت: ۲۲ ذی‌الحجه ۶۰ق، کوفه

محل دفن: مسجد کوفه

آثار: تفسیر قرآن، کتابی در حدیث

ادامه
دمیتری مدودف,بیوگرافی دمیتری مدودف,زندگینامه دمیتری مدودف دمیتری مدودف سیاستمدار روس

تاریخ تولد: ۱۴ سپتامبر ۱۹۶۵ 

محل تولد: سن پترزبورگ

ملیت: روسیه

حرفه: رئیس جمهور و نخست وزیر

حزب سیاسی: حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی (قبل از ۱۹۹۱)، مستقل (۱۹۹۱-۲۰۱۱)، حزب روسیه واحد (از ۲۰۱۲)

ادامه
پاکو خمز,بیوگرافی پاکو خمز,زندگینامه پاکو خمز بیوگرافی و عکس های پاکو خمز همراه با موفقیت های وی

تاریخ تولد: ۱۸ آوریل ۱۹۷۰

محل تولد: لاس پالماس، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست، سرمربی 

پست: مدافع میانی

باشگاه کنونی: تراکتور

ادامه
ایگور کاتاتو,زندگینامه ایگور کاتاتو,بیوگرافی ایگور کاتاتو بیوگرافی ایگور کاتاتو برزیلی؛ بازیکن فوتبال اهل برزیل

تاریخ تولد: ۱ ژوئیه ۱۹۹۵

محل تولد: ریو دو ژانیرو، برزیل

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر، هافبک هجومی

باشگاه کنونی: سپاهان اصفهان

قد: ۱ متر ۸۳ سانتی متر

ادامه
حضرت شعیا,زندگینامه حضرت شعیا,بیوگرافی حضرت شعیا حضرت شعیا پیامبر بنی اسرائیل

تاریخ تولد: سده ۸ پیش از میلاد

محل زندگی: بیت المقدس

مدت پیامبری: ۴۰ سال

نسبت:حضرت یعقوب

درگذشت: سده ۷ پیش از میلاد

ستایش شده در: یهودیت، کلیسای کاتولیک، کلیسای ارتدکس شرقی، ارتدوکسی مشرقی، اسلام

ادامه
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه

ضرب المثل درباره گل به جملاتی در قالب شعر یا نثر اما قصار و مشهور که حاوی قصه یا پیامی عبرت‌آمیز و دارای نکات آموزنده باشد «مثل» (در عربی) یا «متل» (در فارسی) می‌گویند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش