سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۹۰۰۲۹

در مورد جنگ های ناپلئونی بیشتر بدانید!

جنگ های ناپلئونی,پیشینه جنگ های ناپلئونی,تاریخ جنگ های ناپلئونجنگ های ناپلئونی در دوره حکومت ناپلئون بناپارت بر فرانسه رخ داد
به جنگ هایی که در دوره حکومت ناپلئون بناپارت بر فرانسه در بین سال های ۱۸۰۳ تا ۱۸۱۵ میلادی، بین امپراتوری اول فرانسه و متحدانش از یکسو و نیروهای متغیر ائتلاف رخ داد؛ جنگ های ناپلئونی می گویند. در این مطلب از سرپوش در مورد جنگ های ناپلئونی توضیحاتی داده شده است.

جنگ های ناپلئونی

از حوادث مهم جنگ های ناپلئونی می توان به فروپاشی امپراتوری مقدس روم، به وجود آمدن کنفدراسیون راین، فتح برلین و اشغال وین اشاره کرد. با فتح بیشتر سرزمین های اروپا، قدرت فرانسه گسترش می یافت ولی اوضاع در سال ۱۸۱۲ میلادی، دگرگون شد. در سال ۱۸۱۲ میلادی، ناکامی فرانسه در حمله به روسیه موجب کاهش قدرت فرانسه شد. سرانجام ناپلئون در ماه مه ۱۸۱۴ میلادی، متحمل شکست کامل نظامی شد. این شکست منجر به تبعید ناپلئون به جزیره الب و بازگشت بوربون ها به سلطنت فرانسه شد.

پیشینه جنگ های ناپلئونی

در سال ۱۷۸۹ هم زمان با سقوط زندان باستیل، انقلاب فرانسه شروع شد و پادشاه فرانسه به نام لویی شانزدهم در سال ۱۷۹۳ اعدام شد. اتریش در سال ۱۷۹۲ به این کشور حمله کرد تا با انقلابی های فرانسه مقابله کند. فرانسه تا سال ۱۷۹۵ به تدریج با همه همسایگانش وارد جنگ شد و پس از تصرف سرزمین های ساووی، بلژیک و ساحل غربی رود راین توانست این سرزمینها را به خاک خود ملحق کند.

ائتلافی بر علیه فرانسه در سال ۱۷۹۵ توسط اتریش، پادشاهی پروس، اسپانیا، جمهوری هلند و بریتانیا تشکیل شد. نیروهای فرانسوی به فرماندهی ناپلئون بناپارت به صورت پی درپی پیروز شدند. صلح بال در میان فرانسه، هلند و پادشاهی پروس در همان سال منعقد شد و پیمان کامپو فورمیو در سال ۱۷۹۷ در میان فرانسه و اتریش بسته شد. پس از اینکه ناپلئون در سال های ۱۷۹۷ و ۱۷۹۸ از ایتالیا و مصر بازگشت، نوعی قدرت کاریزماتیک داشت و به همین پشتوانه با کنار زدن دیرکتوار خود با عنوان کنسول نخست در جریان کودتای ۱۸ برومر در سال ۱۷۹۹ در رأس هرم قدرت فرانسه قرار گرفت.

او روز ۱۴ ژوئن سال ۱۸۰۰ از طریق کوه های آلپ، حمله کرد و در نبرد مارنگو، اتریشی ها را شکست داد و پیمان لونِویل را در ماه فوریه سال ۱۸۰۱ با آنها منعقد کرد. ناپلئون در سال ۱۸۰۱ با یک کنکوردا به فتح ایتالیا جنبه قانونی داد و در سال ۱۸۰۲ با پیمان آمین توانست بریتانیا را از ادامه دشمنی بازدارد و با استفاده از قوانین مدنی جدید، ایجاد مدارس، بانک ها و … در فرانسه، بنیان یک دولت بورژوایی را استوار کرد. او عنوان امپراتور را از سال ۱۸۰۴ برای خود انتخاب کرد و بر علیه همه کشورهای اروپایی، جنگ های طولانی را آغاز کرد.

جنگ های ناپلئونی

> جنگ ائتلاف سوم:

دودمان هابسبورگ با کمک امپراتوری روسیه و بریتانیا توانست در اتریش، ائتلاف سوم را بر علیه ناپلئون ایجاد کند ولی سرانجام در نبرد استرلیتز، اتریش شکست خورد و ناچارا در سال ۱۸۰۵ میلادی، پیمان پرسبورگ را با فرانسه امضاء کرد. پس از این شکست، امپراتور امپراتوری مقدس روم به نام فرانسیس دوم، از تاج و تختش کناره گیری کرد و از آن پس امپراتوری مقدس روم به امپراتوری اتریش تغيير کرد.

جنگ های ناپلئون با اتریش,آخرین جنگ ناپلئون,پیامد جنگ های ناپلئونیجنگ های ناپلئونی بین سال های ۱۸۰۳ تا ۱۸۱۵ میلادی اتفاق افتاد

> جنگ ائتلاف چهارم:

در سال ۱۸۰۶ میلادی، ائتلاف چهارم توسط امپراتوری روسیه، پادشاهی پروس، بریتانیا، پادشاهی ساکسونی و سوئد بر علیه فرانسه تشکیل شد ولی ناپلئون در نهایت به پیروزی رسید و در سال ۱۸۰۷ با روسیه، پیمان تیلسیت را امضاء کرد و این کشور را از صف متحدین، خارج کرد و بر شهریارنشینان آلمانی مسلط شد و برادرش را برای حکمرانی بر این سرزمینها انتخاب کرد.

> جنگ ائتلاف پنجم:

در سال ۱۸۰۹ ائتلاف پنجم تشکیل شد که طرف اصلی فرانسه، اتریش بود و پس از شکست در نبرد واگرام، مجبور شد که قرارداد وین را امضاء کند.

> لشکرکشی به روسیه:

بنیان قدرت ناپلئون در اثر سیاست های مذهبی نامطلوب او نظیر توقیف پاپ پی هفتم، مالیات های سنگین و جنگ های بی پایان و خسته کننده اش متزلزل شده بود. ناپلئون به روسیه در سال ۱۸۱۲ لشکرکشی کرد و پس از این که در جنگ اسمولِنسک و بورودینو پیروز شد، مسکو را فتح کرد و پس از آتش زدن این شهر توسط ارتش روسیه( بر اساس استراتژی زمین سوخته) و کمبود آذوقه، ناچارا عقب نشینی کرد. در این عقب نشینی ، نیم میلیون از سربازان لشکر فرانسه کشته شدند و آوازه شکست ناپذیری ناپلئون خدشه دار شد.

> جنگ ائتلاف ششم:

همکاری امپراتوری روسیه، امپراتوری اتریش، پادشاهی پروس، بریتانیا، سوئد، پادشاهی اسپانیا و پادشاهی پرتغال باعث ایجاد ششمین ائتلاف علیه فرانسه شد و بر این اساس، بناپارت در ۱۴ مه ۱۸۱۴ میلادی توسط ارتش ناپلئون شکست خورد. پیمان فونتن بلوبلافاصله پس از شکست ارتش فرانسه، به فراسوی ها تحمیل شد. بر اساس این پیمان، پس از کناره گیری ناپلئون از قدرت، لوئی هجدهم از خاندان بوربن به سلطنت بازگشت و سرانجام ناپلئون در جزیره الب ، زندانی شد.

پیمان پاریس( ۱۸۱۴) پس از گذشت مدت کوتاهی از انعقاد پیمان فونتن بلو، به امضاء رسید.

بازگشت ناپلئون

پس از این که ناپلئون در جزیره الب بمدت ده ماه سکونت یافت؛ در ۲۰ مارس ۱۸۱۵ به پاریس بازگشت و بمدت صدروز بر این کشور، حکمرانی کرد. ناپلئون تا زمانیکه در نبرد واترلو شکست خورد؛ همچنان فرمانروایی میکرد. پس از تسلیم شدن ناپلئون، وی در جزیره سنت هلن تبعید شد. متحدین، فرانسه را اشغال کردند. در ۲۰ نوامبر ۱۸۱۵پیمان دوم پاریس به فرانسه تحمیل شد و این کشور، متحمل پرداخت غرامت و محدودیت های دیگری گردید.

پیامد جنگ های ناپلئونی

جنگ های ناپلئونی باعث برهم زدن مرزهای اروپا و همچنین برهم زدن موازنه حاصله در جنگ هفت ساله گردید و بذر انقلاب و اندیشه های جدید در اروپا پاشیده شد ولی سقوط ناپلئون باعث شد که اوضاع در قالب یک قرارداد همگانی یعنی کنگره وین، تثبیت شود. کنگرهٔ وین با ایجاد کنسرت اروپا موجب تضمین صلح عمومی جهان بمدت یک قرن( تا آغاز جنگ جهانی اول) شد.

جنگ ناپلئون با روسیه,تاریخ جنگ های ناپلئون,تاریخچه جنگ های ناپلئونیجنگ‌های ناپلئونی متشکل از جنگ ائتلاف سوم و جنگ ائتلاف چهارم و ... میباشد

گردآوری: بخش فرهنگ و اندیشه سرپوش

  • 10
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حضرت شعیا,زندگینامه حضرت شعیا,بیوگرافی حضرت شعیا حضرت شعیا پیامبر بنی اسرائیل

تاریخ تولد: سده ۸ پیش از میلاد

محل زندگی: بیت المقدس

مدت پیامبری: ۴۰ سال

نسبت:حضرت یعقوب

درگذشت: سده ۷ پیش از میلاد

ستایش شده در: یهودیت، کلیسای کاتولیک، کلیسای ارتدکس شرقی، ارتدوکسی مشرقی، اسلام

ادامه
سارا خادم الشریعه,بیوگرافی سارا خادم الشریعه بیوگرافی سارا سادات خادم الشریعه استاد بزرگ شطرنج

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۷۵

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عناوین: استاد بین‌المللی (۲۰۱۵)، استادبزرگ زنان (۲۰۱۳)، استاد بین‌المللی زنان (۲۰۱۱)، استاد فیده زنان

(۲۰۰۸)

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
رسول خادم,بیوگرافی رسول خادم,تصاویر رسول خادم رسول خادم ورزشکار و سیاستمدار مردمی

تاریخ تولد: ۲۷ اسفند ۱۳۵۰

محل تولد: مشهد، ایران

حرفه: کشتی گیر، مدیر ورزشی و سیاستمدار

سبک ورزشی: کشتی آزاد

تحصیلات: دکتری جامعه شناسی

ادامه
ژیلا شاهی,بیوگرافی ژیلا شاهی,عکس های ژیلا شاهی بیوگرافی ژیلا شاهی، بازیگر توانمند سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۲ اسفند ۱۳۶۴

محل تولد: اردبیل، ایران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۹ تا کنون

آثار برنده جایزه: قصر شیرین، موقعیت مهدی

ادامه
هجویری,زندگینامه هجویری,بیوگرافی هجویری درباره زندگی هجویری دانشمند بزرگ سده پنجم

لقب: داتا گنج بخش

دوره زندگی: سده پنجم هجری

محل تولد: غزنین

نام اثر: کشف المحجوب

درگذشت: ۴۸۱ و ۵۰۰ هجری قمری

محل دفن: میان دروازه بهاتی لاهور

ادامه
میخائیل گورباچف,بیوگرافی میخائیل گورباچف بیوگرافی میخائیل گورباچف آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی

تاریخ تولد: ۲ مارس ۱۹۳۱

محل تولد: روستای پریولنوی، جمهوری فدراتیو سوسیالیستی روسیه شوروی، اتحاد شوروی

ملیت: شوروی، روسیه

حرفه: سیاستمدار

حزب سیاسی: اتحاد سوسیال دموکرات‌ها

محل تحصیل: دانشگاه دولتی مسکو

ادامه
گری وینر,بیوگرافی گری وینر,عکس های گری وینر گری وینرچاک کارآفرین و نویسنده موفق آمریکایی

تاریخ تولد: ۱۴ نوامبر ۱۹۷۵

محل تولد: اتحاد جماهیر شوروی

ملیت: آمریکایی- بلاروسی

حرفه: کارآفرینی، رسانه‌های دیجیتال و بازاریابی

شناخته شده برای: کارآفرینی و نویسندگی

دارایی: ۱۶۰ میلیون دلار

ادامه
میترا رفیع,بیوگرافی میترا رفیع,زندگینامه میترا رفیع بیوگرافی میترا رفیع، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون ایران (+ تصاویر)

تولد:۱۲ آذر ۱۳۷۳

زادگاه:تهران

پیشه:بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تحصیلات:فوق لیسانس بازیگری

ملیت:ایرانی

ادامه
محمود صادقی,بیوگرافی محمود صادقی,عکس های محمود صادقی بیوگرافی محمود صادقی نماینده مجلس شورای اسلامی

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۱

محل تولد: الیگودرز، ایران

حرفه: سیاستمدار ایرانی

تحصیلات: دکترای حقوق خصوصی

حزب سیاسی: روحانیون مبارز

ادامه

ضرب المثل درباره گل به جملاتی در قالب شعر یا نثر اما قصار و مشهور که حاوی قصه یا پیامی عبرت‌آمیز و دارای نکات آموزنده باشد «مثل» (در عربی) یا «متل» (در فارسی) می‌گویند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش