جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۰۰۷۰۰۷۲

حکایت ضرب المثل شیری یا روباه چیست؟

حکایت ضرب المثل شیری یا روباه,حکایت شیری یا روباه,ضرب المثل شیری یا روباهدرواقع حکایت ضرب المثل شیری یا روباه، نمادی از پیروزی و شکست میباشد
در بین همه ی مردم، حکایت ضرب المثل شیری یا روباه بعنوان یک سؤال طنز آمیز استفاده میشود و کاربرد آن بیشتر در مواقع امتحانات بین دانش آموزان و دانشجویان استفاده می شود.

حکایت ضرب المثل شیری یا روباه

یک شیر در بیشه ای زندگی میکرد، او بخاطر بیماری اش قادر به شکار کردن نبود. روباهی که با این شیر دوست شده بود، به سراغش رفت. شیر به روباه گفت. در جنگل، گوزنی هست. برو و آنرا برایم بیاور، چون تو حیله گری و از عهده ی آن بر می آیی. روباه به سراغ گوزن رفت و به او گفت: شیر قصد دارد کسی را به جای خود بعنوان سلطان جنگل انتخاب کند و هیچ حیوانی را به جز تو قبول ندارد. بخاطر شاخهای قشنگ واندام بلندی که داری بیا تا با هم نزد او برویم و با او بمان. شیر در حال مردن است، پس از مرگ او تو بعنوان سلطان جنگل باش. روباه به این طریق توانست گوزن را فریب دهد و به پیش شیر ببرد. شیر به محض دیدن گوزن به سمت او حمله کرد و گوشش را کند. گوزن خیز برداشت و گریخت.

مفهوم ضرب المثل شیری یا روباه,داستان ضرب المثل شیری یا روباه,ریشه ضرب المثل شیری یا روباه در حکایت ضرب المثل شیری یا روباه ، شیر یا روباه بودن را طبق موفقیت یا شکست بکار میبرند

روباه از شیر پرسید: برای چه صبر نکردی تا گوزن بطور کامل داخل شود سپس به او حمله کنی؟ شیر در جواب گفت: یکبار دیگر برو و او را نزد من بیاور، ببینم چه می کنی. باز هم روباه به پیش گوزن رفت و گفت: عجب، تو از شیری که بیمار است، ترسیدی؟ او می خواست بعد از خودش سفارشهای لازم را به تو بگوید، چرا فرار کردی؟ بیا تا به پیش شیر برویم او می خواهد گرگ را به جای خود انتخاب کند، گرگ خوب نیست. بدین ترتیب روباه با هر حیله که بود مجددا گوزن را خام کرد و فریب داد و پیش شیر رفت. شیر او را درید و خورد. اتفاقا دل و قلوه گوزن بیرون بود و به محض رو برگرداندن شیر، روباه آنرا خورد. شیر متوجه شد و پرسید دل وقلوه ی این گوزن کجاست؟ روباه که داشت فرار میکرد، به شیر گفت اگر او دل داشت که برای دومین بار، پیش تو نمی آمد و گریخت.

معانی ضرب المثل شیری یا روباه

روباه مثل شیر، قدرت ندارد که به شکار برود و پیروز شود، روباه مجبور است طعمه اش را با هزار دوز و کلک، گیر بیاندازد و غذایش را بدست اورد. به همین دلیل در بین همه ی تلاش هایش، یکی را موفق می شود و معمولاً می بازد ولی شیر بخاطر قدرتش، تقریباً همیشه برنده میشود و طعمه اش را شکار می کند. در واقع شیر در این ضرب المثل، نماد پیروزی و قدرت است درحالیکه روباه، نماد شکست و عدم موفقیت است.

> وقتی که دو کلمه شیر و روباه در محاورات معمول در کنار هم قرار می گیرند به ذهن مخاطب ، معنای موفقیت یا شکست خطور می کند.

> به کسی که پس از انجام دادن یک کار یا آوردن یک پیغام، برمیگردد از ضرب المثل شیری یا روباه استفاده می کنند. به این معنی که مثل شیر، پیروز و کامروا شده ای و با دست پُر بازگشته ای یا مثل روباه، شکست خورده ای و با دست خالی برگشته ای؟

> در کنایه، از اصطلاح شیر یا روباه بودن بمنظور موفقیت یا شکست استفاده می کنند.

> پیروز بازگشتی یا شکست خورده ای؟

> در اجرای کاری که انجام دادی توفیق پیدا کردی یا شکست خوردی؟

حکایت شیری یا روباه,معانی ضرب المثل شیری یا روباه,حکایت ضرب المثل شیری یا روباه حکایت ضرب المثل شیری یا روباه کنایه از پیروز باز گشتی یا شکست خورده

گردآوری: بخش فرهنگ و اندیشه سرپوش

  • 18
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه

انواع ضرب المثل درباره امانت داری ضرب المثل ها ابزار ارزشمندی برای انتقال مفاهیم مهم اجتماعی و اخلاقی به نسل های بعدی هستند. انواع ضرب المثل درباره امانت داری نیز از این قاعده مستثنی نیستند و طی قرن ها، اهمیت حفظ امانت و درستی در روابط انسانی را به ما گوشزد کرده اند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش