یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲
کد مقاله: ۹۹۰۳۰۰۱۱۶

همه چیز درباره ی رم کامپیوتر و انواع آن

رم,حافظه رم SDRAM,رم کامپیوتر چیسترم، بهترین گزینه برای دسترسی سریع به اطلاعات
رم سرعت کامپیوتر شما را افزایش می دهد، به این خاطر که غالبا دیگر احتیاج نیست پردازنده برای خواندن اطلاعات به هارد دیسک مراجعه کند. گرفتن اطلاعات از حافظه رم در حد نانو ثانیه طول میکشد که این بازه زمانی برای هارد دیسک میلی ثانیه است.

رم کامپیوتر

رم کامپیوتر یک حافظه ذخیره سازی موقت در کامپیوتر می باشد. داده هایی که قرار است توسط سی پی یو پردازش و اجرا شوند، به صورت موقتی بر روی حافظه RAM ذخیره می گردند و بعد از راه اندازی مجدد سیستم کامپیوتری، داده های ذخیره شده بر روی آن پاک خواهند شد. حافظه رم به علت سرعت بالای آن در خواندن و نوشتن از سایر حافظه ها، من جمله دیسک سخت است.

RAM برخلاف ROM یا هارد درایو یک حافظه فرار است و برای نگهداری داده ها به برق احتیاج دارد. در صورتیکه کامپیوتر خاموش شود، تمامی داده های موجود در رم (RAM) از دست می رود.

تاریخچه رم

حافظه ها سخت  افزارهای پراهمیت در دنیای مدرن هستند. خیلی از اطلاعات مهم و اساسی امروزه به صورت دیجیتالی و در حافظه های جانبی ذخیره می شوند و خیلی از  کاربران عادی کامپیوتر ها نیز اطلاعات خصوصی و دیگر فایل های ضروری خود را هر روزه بر روی رایانه خود ذخیره میکنند.

نخستین نوع رم حدود سال ۱۹۴۷ معرفی شد که از لوله ویلیامز استفاده شده بود. در این RAM  از لوله اشعه کاتود(CRT) استفاده می شد و داده ها بر روی سطح CRT به صورت لکه های دارای شارژ الکتریکی ذخیره می شد.

دومین نوع رایج رم نوع حافظه محوری مغناطیسی بود که در سال ۱۹۴۷ کشف شد. فردریک ویهه (Frederick Viehe) اعتبار این کار را بخود اختصاص داد و چند گواهی اختراع ثبت کرد. در این نوع RAM از حلقه های فلزی کوچک و سیستم برای اتصال حلقه ها استفاده شده است. یک بیت داده در هر حلقه ذخیره می شد و در هر زمانی قابل دسترسی بود.

عکس رم کامپیوتر,رم,درباره رممهم ترین فاکتوری که باید هنگام خرید رم مورد توجه قرار گیرد حجم حافظه است

چرا از رم استفاده می کنیم؟

دلیل اصلی تفاوت زیاد سرعت پردازنده و حافظه جانبی (هارد دیسک یا SSD) است که در خرید کامپیوتر باید به آن ها توجه کرد. به علت نوع ساختار این دو حافظه سرعت جابجایی اطلاعات در این قطعات فوق العاده پایین تر از پردازنده است. بدین ترتیب اگر پردازنده بدون واسطه (بدون رم و cache) از حافظه جانبی استفاده کند، شاهد تأخیر خیلی زیادی خواهیم بود.

DDR در رم چیست؟

این عبارت مخفف Double Data Rate است. این فناوری امکان ارسال و دریافت اطلاعات را در هر دو نوسان فرکانس ساعت به رم می دهد. در کل هر نسل از رم های DDR سرعت دو برابر نسبت به رم های قبلی خود دارد. به عنوان مثال حافظه رم DDR3 دارای سرعت دو برابری نسبت به رم DDR2 است. این رویه به همین شکل تا کنون حفظ شده است.

انواع رم

رم یک اصطلاح کلی مثل «حافظه» است و میتواند انواع مختلفی داشته باشد که عبارتند از:

۱. حافظه ی رم ایستا (Static RAM(SRAM

این نوع حافظه رم که عموما بعنوان کش در پردازنده ها به کار میرود از ۴ یا ۶ عدد ترانزیستور برای نگهداری هر بیت استفاده می کند. این خازن ها به صورتی کنار هم قرار می گیرند که تشکیل یک FLIP- FLOP را میدهند و امکان ذخیره اطلاعات را فراهم می کنند. این حافظه ها سرعت خیلی بالایی دارند ولی هزینه ساخت آنها خیلی بیشتر از حافظه های داینامیک است. همینطور این حافظه ها فضای بیشتری نسبت به حافظه های داینامیک اشغال می کنند. هزینه ساخت بالا و اشغال فضای بیشتر نسبت به حافظه داینامیک دو علت استفاده نکردن حافظه استاتیک به جای حافظه داینامیک است.

رم چیست,بهترین رم,رماطلاع از تعداد کانال های رم نیز بسیار مهم است

۲. حافظه ی رم پویا (Dynamic RAM (DRAM

DRAM برعکس SRAM برای فعالیت به تازه سازی مداوم جریان برق نیاز دارد. خازن هایی که داده ها را درون رم کامپیوتر داینامیک نگه داری می کنند کم کم انرژی خودشان را تخلیه می کنند؛ در صورتی که انرژی الکتریکی داخل آنها جریان نداشته باشد، اطلاعات ذخیره شده از دست خواهد رفت. به همین علت این نوع رم کامپیوتر بعنوان رم داینامیک شناخته می شود (برای نگه داشتن اطلاعات به یک فعالیت دائمی نیاز دارد). DRAM نیز مانند SRAM یک حافظه فرار است و با قطع جریان برق، اطلاعات ذخیره شده روی آن هم از بین خواهند رفت. برتری این نوع حافظه نسبت به رم استاتیک هزینه ساخت کم و ظرفیت حافظه بالای آن می باشد. 

۳. حافظه ی رم (Fast page mode dynamic random access memory (FPM DRAM

شکل اولیه ای از حافظه های DRAM می باشند. در تراشه ای فوق تا زمان تکمیل فرآیند استقرار یک بیت داده به وسیله سطر و ستون مورد نظر، می بایست منتظر باشد و در ادامه بیت خوانده خواهد شد. (پیش از این که عملیات مربوط به بیت بعدی آغاز گردد) حداکثر سرعت ارسال داده به L2 cache معادل ۱۷۶ مگابایت در هر ثانیه است.

۴. حافظه ی رم (Extended Data out RAM (EDO

در سال ۱۹۹۵، نوع جدیدتری از حافظه به نام Extended Data out RAM اختراع شد که در سیستم های پنتیوم مورد استفاده قرار گرفت. حافظه ی رم EDO (شکل اصلاح شده ای از FPM) گاهی وقت ها با نام Hyper Page mode نیز مطرح می شود. تکنیک EDO به وسیله شرکت Micron Technology اختراع گردید. حافظه رم EDO دارای تراشه های مخصوصی است که امکان یک همپوشانی زمانی را بین دسترسی های متوالی فراهم می کند.

۵. حافظه رم (Synchronous Dynamic Random Access Memory (SDRAM 

عبارت SDRAM برگرفته از عبارت Synchronous Dynamic Random Access Memory به معنای حافظه رم پویا هم زمان با دسترسی تصادفی می باشد. سرعت این نوع از حافظه ها تحت عنوان SDRAM با همگام سازی با کلاک افزایش می یابد. میتوان گفت بیشتر DRAM های مورد استفاده در رایانه های شخصی از نوع DRAM هستند. 

رم,حافظه ی رم پویا,حافظه ی رم ایستا سرعت حافظه‌های رم با واحد مگاهرتز بیان می‌شود

۶. حافظه ی رم (Rambus dynamic random access memory (RDRAM

یک روش کاملا" جدید نسبت به معماری قبلی DRAM است. این نوع حافظه رم از Rambus in- line memory module) RIMM) استفاده کرده که از نظر اندازه و پیکربندی شبیه یک DIMM استاندارد است. وجه تمایز این نوع حافظه ها استفاده از یک گذرگاه داده با سرعت بالا با نام"کانال Rambus" است. تراشه های حافظه RDRAM به صورت موازی کار کرده تا بتوانند به سرعت ۸۰۰ مگاهرتز دست پیدا نمایند.

نقش رم در سیستم چیست؟

وقتی لپ تاپ یا کامپیوتر خود را روشن می کنیم، یا حتی سایر دستگاه های هوشمند مانند تبلت یا گوشی موبایل، بخشی از فایل های سیستم عامل و راه انداز سخت افزارها (درایورها) روی حافظه سیستم (RAM) بارگذاری می شود تا امکان پردازش اطلاعات سیستم توسط CPU فراهم گردد و دستورات را با سرعت بیشتری پردازش کرده و به بوت سیستم سرعت ببخشد. هنگامی که سیستم بوت شد و سیستم عامل (ویندوز، مک، اندروید و ...) بالا آمد، هر اپلیکیشن یا برنامه ای که باز کنیم، اطلاعات مربوطه روی رم بارگذاری می شود و تا زمانی که برنامه در حال اجرا باشد، این اطلاعات در RAM باقی می ماند. درصورتی که برنامه های زیادی در کامپیوتر باز باشد، حافظه ram بیشتر اشغال شده و سیستم کند می شود. هر بار که اطلاعاتی استفاده می شود، از هارد دیسک برداشته شده و در رم نگهداری و استفاده می شود و در آخر اطلاعاتی که باید باقی بماند از رم بر روی هارد دیسک ذخیره می شود.

تاریخچه رم,حافظه ی رم EDO,رميكی از مشخصه های بارز حافظه ی RAM قابليت خواندن و نوشتن در آن است

تطابق چند رم

تطابق رم بیشتر در زمانی است که شما قصد ارتقای سیستم خود را دارید و میخواهید یک ماژول رم دیگر به سیستم خود اضافه نمایید. مهم ترین نکته در خرید رم این است که بهترین رم برای شما حافظه رمیست که مشخصاتش با مشخصات رم موجود، یکی باشد. توجه کنید اگر حافظه رم با سرعت بیشتر از رم خود تهیه کنید رم جدید با فرکانس کم تر کار خواهد کرد و اگر رم خریداری شده سرعتی پایین تر داشته باشد رم موجود نیز با آن فرکانس کار خواهد کرد. توجه داشته باشید که برترین ترکیب تعداد ماژول در صورتی که مادربرد شما از Dual Channel پشتیبانی کند دو عدد است. در صورت استفاده از ۴ عدد رم همان راندمان دو عددی را خواهید داشت ولی هزینه کلی شما بیشتر خواهد شد.

گردآوری: بخش دیجیتال سرپوش

  • 10
  • 7
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۸
جدیدترین
قدیمی ترین
مطلب خیلی خوبی بود
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
محمد بن راشد آل مکتوم بیوگرافی محمد بن راشد آل مكتوم حاکم موفق دبی

تاریخ تولد: ۱۵ ژوئیه ۱۹۴۵

محل تولد: دبی

ملیت: امارات متحده عربی

لقب: والاحضرت شیخ محمد

حرفه: حاکم دبی

ادامه
یزدگرد سوم زندگینامه یزدگرد سوم؛ آخرین پادشاه حکومت ساسانی

تاریخ تولد: ۶۲۴ میلادی

محل تولد: استخر، ایران شهر

سلطنت: ۶۳۲ – ۶۵۱ میلادی

خاندان: ساسانی

پدر: پسر شهریار

جانشین: مرگ او همراه با نابودی حکومت ساسانی بود

ادامه
فابیو کاپلو بیوگرافی فابیو کاپلو؛ اسطوره فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۴۶

محل تولد: سن کانزیان دیسونزو، ایتالیا

لقب: دن فابیو

حرفه: فوتبالیست پیشین و سرمربی 

پست: هافبک پیشین و مربی 

آغاز فعالیت: ۱۹۶۴ تاکنون

ادامه
ارنست رادرفورد زندگینامه ارنست رادرفورد؛ نابغه‌ای که اتم را دگرگون کرد

تاریخ تولد: ۳۰ اوت ۱۸۷۱

محل تولد: حومه برایت‌واتر شهر نلسون، ساحل شمالی جزیره جنوبی، نیوزیلند

ملیت: بریتانیایی

حرفه: فیزیک دان، استاد دانشگاه

محل تحصیل: دانشگاه کانتربوری، دانشگاه کمبریج

درگذشت: ۱۹ اکتبر ۱۹۳۷

ادامه
مجتبی حیدرپور بیوگرافی مجتبی حیدرپور هندبالیست تیم ملی ایران

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۱۳۶۷

محل تولد: سرخس

حرفه: هندبالیست

پست: گوشه چپ

باشگاه کنونی: سپاهان

قد: ۱ متر ۸۰ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
ویژه سرپوش