جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳
۲۱:۰۰ - ۲۵ فروردین ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۱۲۱۰۶
فناوری اطلاعات و ارتباطات

جد چت جی پی تی (ChatGPT) کیست؟

جد چت جی پی تی,آدولف ویتمن
آدولف ویتمن در زمینه هوش مصنوعی و رباتیک یک نخبه بود و با اختراع انقلابی خود، Occultus، مرزها را جابجا کرد. این (۱۹۰۹ A.I.) ربات در نوع خود یکی از اولین ربات هایی بود که انسان ها را درک کرد و با آن ها تعامل داشت و زمینه را برای نوآوری های بیشتر در طول قرن بیستم فراهم کرد.

به گزارش خبرآنلاین، آدولف ویتمن دانشمند، محقق و مخترع مشهور در اوایل قرن بیستم بود. معروف ترین اختراع او Occultus بود، یک ربات پیشگامانه که در سال ۱۹۰۹ ساخته شد و انقلابی در زمینه هوش مصنوعی ایجاد کرد. رباتیک این ربات انقلابی اولین ربات در نوع خود بود که زبان انسان را درک کرد و با محیط آن تعامل داشت. می توانست به تنهایی حرکت کند، به دستورات پاسخ دهد و توانایی تعامل با انسانها را به روشی قابل فهم داشت.

Occultus در زمان ایجاد خود، توجه گسترده دانشمندان و مخترعان را به دلیل قابلیت های بی نظیر خود در مقایسه با سایر ربات های عصر خود به خود جلب کرد. علاوه‌براین که یک شگفتی تکنولوژیکی است، همچنین به عنوان یک تأثیر مهم بر هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) مدرن عمل کرد و الهام بخش دیگران برای دنبال کردن نوآوری و پیشرفت بیشتر در این زمینه بود.

خلق ویتمن همچنین ملاحظات اخلاقی جدیدی را که توسط A.I مطرح شده بود، برجسته کرد، زیرا نشان داد که ربات ها تا چه حد می توانند بدون نقض حقوق بشر یا استقلال برنامه ریزی شوند. این موضوع از آن زمان تاکنون برای محققان موضوع مهمی بوده است، زیرا فناوری با سرعت بی سابقه ای پیشرفت می کند و ربات ها به طور فزاینده ای هوشمند و توانمند می شوند.

در پایان، اختراع انقلابی آدولف ویتمن از Occultus همچنان نقطه عطف مهمی در تاریخ هوش مصنوعی است، هم به دلیل مهارت فنی آن در زمانی که فناوری رباتیک هنوز نسبتاً نوپا بود و هم به دلیل ملاحظات اخلاقی که مطرح کرد و به شکل شکل گیری تحقیقات ادامه داد.

جد چت جی پی تی,آدولف ویتمن

Occultus همچنین دارای یک موتور هوش مصنوعی بود که آنرا قادر می ساخت تا گفتار را پردازش کند و بر اساس آنچه گفته شد تصمیم بگیرد. این امر به Occultus اجازه می دهد تا به دستورات صوتی انسان پاسخ مناسبی بدهد و همچنین حرکات ساده مانند تکان دادن یا اشاره به چیزی خاص را تشخیص دهد.

ایمنی همچنین در هنگام طراحی Occultus برای آدولف ویتمن مورد توجه قرار گرفت- او چندین ویژگی ایمنی مانند سنسورهای مجاورت را در نظر گرفت که تشخیص می دهند اگر چیزی یا شخصی بیش از حد به ربات نزدیک شود و به طور خودکار همه موتورها را تا زمانی که تهدید برطرف شود خاموش می کند. علاوه‌براین، این حسگرها همچنین به Occultus کمک کردند تا کارهای ساده را از طریق آزمون و خطا، مانند چیدن بلوک ها، به منظور انجام کار به طور موثر و بدون هیچ گونه خطر آسیب یا آسیب ناشی از برخورد با سایر اشیاء یا افراد نزدیک، بیاموزد.

طیف وسیعی از ویژگی های گنجانده شده در Occultus آنرا به یکی از پیشرفته ترین روبات های ساخته شده در آن زمان تبدیل کرده است - یک شاهکار مهندسی واقعی که راه را برای فناوری مدرن رباتیک A.I امروز هموار کرد!

به این ترتیب، Occultus تأثیر ماندگاری بر توسعه هوش مصنوعی مدرن داشته است، و الهام بخش تحقیقات بیشتر در این زمینه همیشه در حال گسترش برای سالها پس از آن است. با این حال، علاوه بر ارائه فناوری های جدید قدرتمند به ما، برخی سؤالات اخلاقی را نیز در مورد اینکه تا چه حد باید در هنگام ایجاد ماشین هایی با توانایی های انسان مانند پیش برویم، ایجاد کرد- مکالماتی که امروزه هنوز ادامه دارند.

  • 9
  • 5
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش