یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹
۱۳:۵۳ - ۲۴ تير ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۴۰۶۹۸۲
موبایل و تبلت

بررسی فیلمبرداری سوپر اسلوموشن ۹۶۰ فریم بر ثانیه در گوشی‌های مختلف

گوشی سامسونگ,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,موبایل و تبلت
در سال ۲۰۱۷ سونی با عرضه گوشی اکسپریا XZ پریمیوم مد تازه‌ای را آغاز کرد و آن هم چیزی نبود جز امکان فیلمبرداری سوپر اسلوموشن با سرعت ۹۶۰ فریم بر ثانیه. با این فناوری، کاربران نسبت به قابلیت استاندارد ۲۴۰ فریم بر ثانیه، می‌توانستند حرکت‌ها را با ۴ برابر سرعت بیشتر ثبت کنند.

البته مشخصه سوپر اسلوموشن هنوز فاصله زیادی تا حالت ایدئال دارد زیرا برای بهره‌گیری از آن نیازمند نور زیادی است و در ضمن کمتر از یک ثانیه از حرکت مذکور را ضبط می‌کند. با وجود این محدودیت‌ها، کمپانی‌های زیادی به بهره‌گیری این مشخصه در گوشی‌های خود روی آورده‌اند و در میان آن‌ها می‌توانیم به سامسونگ، هواوی، شیائومی و Realme اشاره کنیم.

اگرچه بسیاری از گوشی‌ها از قابلیت فیلمبرداری سوپر اسلوموشن ۹۶۰ فریم بر ثانیه پشتیبانی می‌کنند، ولی کیفیت آن‌ها برابر نیست و در این مطلب به ماهیت این مشخصه و تفاوت آن در گوشی‌های مختلف می‌پردازیم.

تفاوت بین سوپر اسلوموشن واقعی و مصنوعی

سوپر اسلوموشن واقعی برای اینکه بتواند کار خود را انجام دهد، به سخت‌افزار مناسب نیاز دارد که در این میان سنسور دوربین و حافظه DRAM تعبیه شده در آن اهمیت زیادی دارد. با تعبیه یک مموری پرسرعت در سنسور دوربین، گوشی می‌تواند تمام فریم‌های ثبت شده با قابلیت ۹۶۰ فریم بر ثانیه را ذخیره کند. حافظه‌های داخلی مرسوم گوشی‌ها (مانند UFS2.1 و eMMC) نمی‌توانند به‌سرعت این تعداد فریم‌ها را در کسری از ثانیه دریافت و پردازش کنند و به همین خاطر حافظه DRAM موجود در سنسور برای این موضوع حائز اهمیت است.

اما اگر سنسور دوربین گوشی شما دارای حافظه DRAM نباشد، پس چگونه این مشخصه را ارائه می‌دهد؟ در این صورت، بیشتر سازندگان به بهره‌گیری از راه‌حل‌های نرم‌افزاری روی می‌آورند و برای ویدیو اسلوموشن فریم‌های تکراری خلق می‌کنند تا در نهایت چیزی شبیه به کلیپ مبتنی بر فناوری سوپر اسلوموشن ایجاد شود.

اگرچه ویدیو نهایی از لحاظ فنی با سرعت ۹۶۰ فریم بر ثانیه اجرا می‌شود، اما نیم یا بیشتر فریم‌ها کپی یکدیگر هستند. چنین قابلیتی را می‌توان در برخی تلویزیون‌های جدید هم مشاهده کرد که برای ارائه‌ی محتوا با سرعت ۶۰ فریم بر ثانیه، به کپی‌برداری فریم‌ها روی می‌آورند.

سنسورهایی که از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند

چندین سنسور مختلف از قابلیت سوپر اسلوموشن ۹۶۰ فریم بر ثانیه پشتیبانی می‌کنند و از بین آن‌ها می‌توانیم سونی IMX400، IMX345 و سامسونگ ISOCELL Fast 2L3 را نام ببریم. این سنسورها به‌صورت داخلی از حافظه DRAM بهره می‌برند که وظیفه پردازش فریم‌های دریافتی را بر عهده دارند.

گوشی سامسونگ,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,موبایل و تبلت

گوشی‌هایی مانند سونی اکسپریا XZs، XZ پریمیوم، اکسپریا XZ2، XZ2 کامپکت و XZ2 پریمیوم، اکسپریا XZ3، سامسونگ گلکسی اس ۹ و گلکسی نوت ۹ از این سنسورها بهره می‌برند. به همین خاطر این گوشی‌ها برای ارائه‌ی این مشخصه مجهز به سخت‌افزارهای مناسب هستند.

در رابطه با سنسورهای جدید مجهز به این فناوری، با قاطعیت نمی‌توانیم اظهارنظر کنیم زیرا سونی اطلاعات زیادی را در مورد آن‌ها منتشر نکرده است. در هر صورت، گوشی جدید اکسپریا ۱ از این قابلیت پشتیبانی می‌کند که مبتنی بر سنسور IMX445 است. همچنین سامسونگ هم اعلام کرده که سنسور جدید ISOCELL Fast 2L4 از این قابلیت پشتیبانی می‌کند ولی هنوز دقیقا نمی‌دانیم چه گوشی‌هایی از آن بهره می‌برند.

یکی دیگر از چیزهایی که می‌دانیم، این است که سنسورهای ۴۸ مگاپیکسلی به‌صورت سخت‌افزاری از این قابلیت پشتیبانی نمی‌کنند. سونی هنگام رونمایی از سنسور IMX586 این موضوع را تایید کرد و سامسونگ هم در اطلاعات مربوط به سنسورهای GM-1 و GM-2 به قابلیت سوپر اسلوموشن یا وجود حافظه DRAM اشاره‌ای نکرده است. در ضمن سنسور GW1 سامسونگ که رزولوشن ۶۴ مگاپیکسلی ارائه می‌دهد، حداکثر از اسلوموشن مبتنی بر ۴۸۰ فریم بر ثانیه پشتیبانی می‌کند.

با توجه به این اطلاعات، گوشی‌های مبتنی بر سنسورهای ۴۸ یا ۶۴ مگاپیکسلی ظاهرا به‌صورت سخت‌افزاری از این قابلیت پشتیبانی نمی‌کنند.

گوشی‌های فاقد سخت‌افزار مناسب برای سوپر اسلوموشن

این موضوع که گوشی‌های دارای سنسورهای ۴۸ و ۶۴ مگاپیکسلی به‌صورت سخت‌افزاری از این قابلیت پشتیبانی نمی‌کنند، توجه ما را به گوشی‌های زیادی جلب می‌کند که مدعی ارائه‌ی این قابلیت هستند. از بین گوشی‌های مجهز به دوربین ۴۸ مگاپیکسلی که مدعی پشتیبانی از قابلیت سوپر اسلوموشن هستند، می‌توانیم به شیائومی Mi 9، ردمی K20، Realme X و آنر ویو ۲۰ اشاره کنیم. در حقیقت، شیائومی نرم‌افزاری بودن این قابلیت را در گوشی‌های خود تایید کرده است.

گوشی سامسونگ,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,موبایل و تبلت

هواوی هم از دیگر شرکت‌هایی است که برای گوشی‌های پرچم‌دار خود ادعا می‌کند به‌طور کامل از این قابلیت بهره می‌برند. خانواده P20 و میت ۲۰ از سنسور سونی IMX600 بهره می‌برند و خانواده P30 هم مبتنی بر سنسور IMX650 هستند و متأسفانه اطلاعاتی در مورد پشتیبانی این سنسورها از فیلمبرداری ۹۶۰ فریم بر ثانیه وجود ندارد. اما بر اساس ویدیوهای منتشر شده در یوتیوب و مقایسه این ویدیوها با ویدیوهای سوپر اسلوموشن پرچم‌داران سامسونگ، شاهد تفاوت‌های بارزی هستیم.

Realme هم یکی دیگر از کمپانی‌هایی است که می‌گوید گوشی‌های Realme 3 Pro و Realme X از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند.Realme X دارای سنسور ۴۸ مگاپیکسلی IMX586 است که از حافظه DRAM بهره نمی‌برد و سنسور دوربین Realme 3 Pro مشابه گوشی‌های وان‌پلاس ۲۰۱۸ است که طبق بررسی‌ها حداکثر سرعت اسلوموشن آن‌ها به ۴۸۰ فریم بر ثانیه می‌رسد.

با توجه به مطالب ذکر شده، ظاهرا فقط پرچم‌داران جدید سامسونگ و سونی به‌صورت سخت‌افزاری از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند و باقی گوشی‌ها به‌صورت نرم‌افزاری حالت سوپر اسلوموشن را ارائه می‌دهند.

آیا این تفاوت اهمیت دارد؟

کاربران عادی معمولا به این راحتی‌ها نمی‌توانند تفاوت بین سوپر اسلوموشن مبتنی بر سخت‌افزار و نرم‌افزار را تشخیص بدهند و شاید اگر کلیپ‌های مذکور مستقیما با یکدیگر مقایسه شوند، چنین تفاوت‌هایی محسوس شود. سایت HiSpeedCams در این مورد می‌گوید سوپر اسلوموشن نرم‌افزاری برای کلیپ‌هایی که با پس‌زمینه شلوغی سر و کار دارند، نمی‌تواند کیفیت قابل توجهی را ارائه کند. همچنین باید به مشکلات این قابلیت نرم‌افزاری برای سوژه‌هایی مانند آب، رودخانه‌ها و برخی از سوژه‌های پرسرعت اشاره کنیم.

گوشی سامسونگ,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,موبایل و تبلت

علاوه بر این، برای سوپر اسلوموشن نرم‌افزاری، فریم ریت ویدیو اصلی هم اهمیت زیادی دارد. به عنوان مثال، اگر یک کلیپ مبتنی بر سرعت ۱۲۰ فریم بر ثانیه به ۹۶۰ فریم بر ثانیه تبدیل شود، این یعنی از هر ۸ فریم، ۷ فریم آن تکراری هستند. اما تبدیل ویدیو ۴۸۰ فریم بر ثانیه به سوپر اسلوموشن، به معنای تکراری بودن فقط نیمی از فریم‌ها است.

آیا پشتیبانی سخت‌افزاری گوشی از این قابلیت برای شما اهمیت دارد؟ یا اینکه بودن یا نبودن آن برای شما فرقی ندارد؟ نظرات خود را در بخش کامنت‌ها با ما و دیگران در میان بگذارید.

گوشی سامسونگ,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,موبایل و تبلت
گوشی سامسونگ,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,موبایل و تبلت
گوشی سامسونگ,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,موبایل و تبلت

digik​ala.‎​com
  • 11
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مرتضی شریفی,زندگینامه مرتضی شریفی,عکس های مرتضی شریفی بیوگرافی مرتضی شریفی والیبالیست (+ مصاحبه و جدیدترین تصاویر)

محل تولد: ارومیه

تاریخ تولد: ۱۳۷۸/۳/۶

قد: ۱متر و ۹۳ سانتیمتر

ورزش: والیبال

شروع فعالیت در والیبال: ۱۳۸۸

ادامه
علی علیپور,تصاویر اینستاگرام علی علیپور,علی علیپور فوتبالیست بیوگرافی علی علیپور و موفقیت های آن در عرصه فوتبال (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۰ آبان ماه ۱۳۷۴

محل تولد: قائم شهر

پست: مهاجم

قد: ۱۸۱ سانتی متر

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
شادمهر عقیلی,کنسرت شادمهر عقیلی,تصاویر شادمهر عقیلی بیوگرافی شادمهر عقیلی (+ تصاویر خانوادگی)

تولد: ۷ بهمن ۱۳۵۱

محل تولد: تهران

ملیت: ایرانی

ساکن: ایالات متحده آمریکا

سبک ها: موسیقی پاپ فارسی

آغاز سال فعالیت: ۱۳۷۵

ادامه
بابک جهانبخش,کنسرت بابک جهانبخش,آهنگهای بابک جهانبخش بیوگرافی بابک جهانبخش خواننده پاپ ایرانی (+ عکس همسر و فرزند بابک جهانبخش)

سال تولد: ۱ فروردین ماه ۱۳۶۲

محل تولد: بوخوم، کشور آلمان

ملیت: ایران

سبک: پاپ

همسران: مروارید شهریاری (سابق)، پریا پرتوی فرد

فرزند: آرتا

ادامه
تایگر وودز,بیوگرافی تایگر وودز,عکس های تایگر وودز بیوگرافی تایگر وودز از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر خانوادگی)

نام عامیانه: تایگر

زاده: ۳۰ دسامبر ۱۹۷۵

محل تولد: کیپرس، کالیفرنیا

قد: ۱٫۸۵ متر

ملیت: ایالات متحده آمریکا

ادامه
پوریا یلی,زندگینامه پوریا یلی,تصاویر پوریا یلی بیوگرافی پوریا یلی مشهورترین بازیکن والیبال جوانان (+ تصاویر اینستاگرامی)

متولد: ۱ بهمن ۱۳۷۷

محل تولد: قوچان، ایران

قد: ۲۰۹ سانتی متر

رشته ورزشی: والیبال

پست: پشت خط زن

ادامه
استفن کری,تصاویر اینستاگرامی استفن کری,ازدواج استفن کری بیوگرافی استفن کری(+ تصاویر همسر و فرزندانش)

تاریخ تولد: ۱۴ مارس ۱۹۸۸

محل تولد: اکران، اوهایو

ملیت: American

قد: ۱٫۹۱ متر

دبیرستان: Charlotte Christian(شارلوت، کارولینای شمالی)

ادامه
کاکا,تصویر کاکا,سن کاکا بیوگرافی کاکا، یکی از مشهورترین بازیکن تاریخ فوتبال برزیل(+ تصاویر خانوادگی)

نام کامل: ریکاردو ایزکسون دوس سانتوز لیته

زادروز: ۲۲ آوریل ۱۹۸۲

زادگاه: گاما، برزیل

قد: ۱٫۸۶ متر 

پست: هافبک هجومی

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
میلاد عبادی‌ پور,بیوگرافی میلاد عبادی پور,زندگینامه میلاد عبادی پور بیوگرافی میلاد عبادی‌ پور بازیکن قدرتی تیم والیبال ایران (+ تصاویر)

متولد: ۲۵ مهر ۱۳۷۲

محل تولد: قره حسنلو، ارومیه، ایران

قد: ۱۹۶ سانتی متر

پست: دریافت کنندهٔ قدرتی

وضعیت تاهل: متاهل 

ادامه
ویژه سرپوش