یکشنبه ۰۹ آذر ۱۳۹۹
۱۰:۱۲ - ۲۰ شهریور ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۶۰۱۲۴۳
موبایل و تبلت

علت افزایش قیمت گوشی‌های پایین‌رده قیمتی چیست؟ (+جدول قیمت)

قیمت گوشی تلفن همراه,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,موبایل و تبلت
در حالی که بازار موبایل به دلیل افت شدید واردات در ماه‌های گذشته با کمبود کالا روبه‌رو بود، آغاز سال تحصیلی و پیش‌نیازهای شبکه «شاد» حجم عظیمی از تقاضا را روانه بازار کرده است. کارشناسان بازار این دو عامل را به همراه تلاطم‌های بازار ارز مهم‌ترین عوامل افزایش غیرمنتظره قیمت‌ها در این بازار می‌دانند. در حال حاضر دایره انتخاب متقاضیان موبایل و تبلت در بازار‌های کامپیوتر بسیار محدود شده و بیشترین تقاضا نیز در میان دستگاه‌های اندرویدی است که قابلیت اتصال به شبکه شاد را دارند.

این ایام به واسطه محدودیت های حضور دانش آموزان در محل مدرسه ها و برگزاری کلاس های آنلاین، دلواپسی تهیه ابزارهای دیجیتالی برای برقراری ارتباطات لازم، بر خرید لوازم تحریر پیشی گرفته است. بی شک چنین افزایشی در تقاضای بازار محصولات دیجیتالی مانند تلفن همراه و تبلت و...، بر نرخ ها بی اثر نخواهد بود، حال آنکه به این افزایش تقاضا نوسانات ارز را هم باید افزود که در همین چند هفته اخیر رشد قابل توجه قیمت ها را به دنبال داشته است. فروشندگان بازار از رشد فروش گوشی های اندرویدی می گویند که به خصوص با توجه به پیش نیاز استفاده از شبکه« شاد»، تقاضای این دسته از موبایل ها در بازار به شدت بالا رفته است.

به گفته فروشندگان، گوشی های اندرویدی برخی برندهای کره ای نسبت به برندهای چینی با استقبال بیشتری روبه رو هستند و عموما این اقبال، نه به دلیل امکانات فنی و کیفیت بالاتر آن گوشی، بلکه صرفا به دلیل اصرار خریداران بر خرید یک مدل یا برند خاص است. در همین حال افت واردات و خروج شرکت های رسمی از بازار هم تامین کالاهای دیجیتال را با مشکل روبه رو کرده و از تنوع کالاها هم به شدت کاسته شده است. محسن بهنامی یک فعال بازار موبایل به« دنیای اقتصاد» گفت:عرضه گوشی ها از سوی شرکت ها بسیار کم شده است و بازار توان پاسخگویی به نیاز خریداران را ندارد، در نتیجه فارغ از افزایش های قیمتی ناشی از تغییرات نرخ ارز، بخش زیادی از افزایش قیمت گوشی ها ناشی از کاهش عرضه شرکت های تولید کننده و نبود برخی مدل ها و برندها در بازار است.

افزایش قیمت گوشی های پائین رده قیمتی

پرسه ای در بازارهای تلفن همراه نشان می دهد اکنون گوشی های با رده قیمتی پایین، حدود ۵/ ۲ تا ۶ میلیون تومان قیمت دارند. زیادترین تاثیر افزایشی در نرخ ها در مدت اخیر نیز در این رده گوشی ها بوده است و گوشی های میان رده و گران قیمت ، به مراتب افزایش قیمتی کمتری را تجربه کرده اند. به گفته بهنامی، گوشی های با قیمت ۵/ ۲ میلیونی، گوشی های هوشمند با حداقل امکاناتند و گوشی های ارزان تر، گوشی های معمولی بدون صفحه لمسی هستند.

نکته عجیب درباره قیمت چنین گوشی هایی این است که تا مدت کمی قبل با قیمت یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در بازار خرید و فروش می شدند ولی به یکباره قیمت آنها به حدود ۵/ ۲ میلیون تومان افزایش یافته است. فعالان بازار معتقدند چنین افزایشی ابدا با افزایش قیمت ارز همخوانی ندارد و بخش عمده چنین افزایش قیمتی ناشی از تقاضای بالای بازار برای این رده گوشی ها و کاهش عرضه شرکت هاست. بدون شک تهیه گوشی برای استفاده های آموزشی برای دانش آموزان توسط خانواده ها یکی از علل اصلی این حجم تقاضاست.

براساس قیمت های بازار می توان گفت خانواده ها برای تهیه یک تبلت باید حدود یک میلیون و ۷۰۰ تا ۲۰ میلیون تومان و برای یک گوشی هوشمند به طور متوسط ۵ میلیون تومان، بودجه تخصیص دهند.

فروشندگان بازار می گویند قیمت گوشی های رده بالا هرچند نسبت به گوشی های رده پایین از رشد کمتری برخوردار بوده اما همچنان قابل توجه است مثلا گوشی آی فون پرومکس طی چند هفته از ۳۶ میلیون به ۴۳ میلیون تومان افزایش قیمت داشته است که دلیل این افزایش احتمال ممنوعیت واردات یا عدم رجیستری آن است.

افزایش قیمت گوشی های آی فون به دنبال مطرح شدن لوکس بودن این کالا و نرخ بالای آنها و احتمال کنار گذاشتن تخصیص ارز به آنها انجام گرفت درحالی که نگاهی به لیست قیمت ها در بازار نشان می دهد قیمت گوشی های رده بالای برندهایی چون سامسونگ یا هوآوی هم کمتر از اپل نیست. محسن بهنامی می گوید:اگر ملاک لوکس بودن و قیمت بالا باشد به نظر نباید بین گوشی آمریکایی و کره ای تفاوتی گذاشت به خصوص وقتی می بینیم سامسونگ نوت ۲۰ اختلاف قیمت جهانی چندانی با آی فون ۱۱ پرو مکس ندارد. درحالی که سامسونگ نوت ۲۰ به راحتی وارد و رجیستر می شود جلوی واردات آی فون ۱۱ پرومکس گرفته شده است.

کاهش محسوس قدرت خرید مردم

افزایش برابری دلار در برابر ریال قدرت خرید مردم را برای خرید تلفن های هوشمند بسیار کاهش داده است. فروشندگان در جواب به این پرسش که در این روزها کدام برندها در ارائه گوشی های با تکنولوژی های جدیدتر در بازار ایران پیشگام اند، می گویند در بازار فعلی با چنین کاهش شدیدی در قدرت خرید مردم، صحبت از تکنولوژی و گوشی های ترند بی معنی است و دیگر مانند سابق خریداران نمی توانند نسبت به مدل ها و امکانات حساسیت به خرج دهند یا حق انتخاب داشته باشند. رضا مهدوی یک فروشنده دیگر بازار موبایل به« دنیای اقتصاد» می گوید:گوشی هایی که تا چند سال پیش شرکت ها با اصرار زیاد و به صورت امانی نزد فروشندگان می گذاشتند تا شاید فروش رود، اکنون با قیمت دو و نیم میلیون تومان به راحتی در بازار فروش می رود. چون خریدار توان خرید ندارد و مجبور است به خرید گوشی با حداقل امکانات با چنین قیمت گزافی رضایت دهد. در همین حال وضع قوانین جدید و محدودیت های واردات و رجیستری نیز مرتبا باعث افزایش قیمت ها شده است.

وی تاکید می کند تا زمانی که انحصار داخلی در بازار وجود داشته باشد، شرایط بازار تلفن همراه کشور بهبود نخواهد یافت و اصلاحی در قیمت ها صورت نخواهد گرفت. مهدوی معتقد است از بهمن سال گذشته ، هر زمان که بازار میل به اصلاح و تعادل پیدا کرد، مسئولان با وضع تعرفه ها و مقررات تازه اجازه ثبات به بازار ندادند. به عنوان مثال همین اقدام حذف واردات گوشی های بالای ۳۰۰ یورو را ببینید که خبر آن چه تاثیری بر بازار گذاشت.

مدل های قدیمی گران ترند!

فروشندگان بازار معتقد هستند هم چنان برند سامسونگ و بعضی گوشی های آن در زمره پرفروش های بازار قرار دارند. در عین حال بررسی ها نشان می دهد اوضاع و احوال فعلی باعث شده حتی برخی از مدل های قدیمی تر، از مدل های جدید تقاضای بیشتری پیدا کرده و در نتیجه قیمت بالاتری داشته باشند. مثلا گوشی مدلA۱۱ سامسونگ با آنکه از مدل A۱۰ جدیدتر است و امکانات بالاتری نیز دارد، خریدار کمتری دارد و در پی اصرار خریداران بر خرید مدل پیشین، قیمت ها حتی از سوی شرکت تولید کننده افزایش یافته است.

درحال حاضر در بازار موبایل قیمت گوشی آی فون ۱۱ پرومکس با ظرفیت ۵۱۲ گیگابایتی حدود ۵۲ میلیون تومان است. تفاوت قیمتی آن با آی فون ۱۱ پرو نسخه ۵۱۲ گیگابایتی بسیار بالاست و این مدل آی فون حدود ۳۰ میلیون تومان خرید و فروش می شود. ذکر این نکته قابل توجه است که دیروز اپل اعلام کرد ۲۵ شهریور آی فون ۱۲ رونمایی می شود که به طور سنتی در زمان رونمایی قیمت گوشی های قبلی اش را هم کمی ارزان خواهد کرد. در رده گوشی های سامسونگ نوت ۲۰ اولترا نسخه ۲۵۶ گیگابایتی حول و حوش ۳۰ میلیون تومان خرید و فروش می شود و قیمت یک میان رده سامسونگ یعنی A۷۱ حدود ۱۱ میلیون است. در میان گوشی های هوآوی P۳۰ Pro کمتر از ۱۷ میلیون و Nova ۷ حدود ۷ میلیون و ۲۰۰ هزارتومان فروخته می شود. گوشی View ۲۰ حدود ۸ میلیون و ۱۰ Lite کمتر از ۴ میلیون است. نسخه ۲۵۶ گیگابایتی گوشی Mi ۱۰ که از گوشی های پشتیبانی کننده نسل پنجم موبایل است ۲۰ میلیون تومان و Redmi Note ۹S حدود ۵ میلیون و ۹۰۰ قیمت دارند.

قیمت گوشی تلفن همراه,اخبار دیجیتال,خبرهای دیجیتال,موبایل و تبلت

donya-e-eqtesad.com
  • 13
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آنگلا مرکل,زندگینامه آنگلا مرکل,زندگی نامه آنگلا مرکل زندگینامه آنگلا مرکل (+ تصاویر)

زاده:۱۷ ژوئیهٔ ۱۹۵۴

زادگاه:هامبورگ، آلمان غربی

شغل:صدراعظم آلمان 

اقامتگاه:برلین،  آلمان

محل تحصیل:دانشگاه لایپزیگ ( لیسانس علوم)

ادامه
باباطاهر,اشعار باباطاهر,شعرهای باباطاهر زندگی نامه باباطاهر شاعر و دوبیتی سرای اواخر سده چهارم و پنجم

زادگاه: لرستان یا همدان

زاده: ۳۲۶ خورشیدی

پیشه: شاعر، دوبیتی سرا

ملیت: ایرانی

زمینه کاری: شعر، موسیقی

ادامه
لویی پاستور,نظریات لویی پاستور,لوئی پاستور زندگی نامه لویی پاستور دانشمند فرانسوی مشهور (+ تصاویر)

زاده: ۲۷ دسامبر ۱۸۲۲

زادگاه: ایالت دول، ژورا

ملیت: فرانسه

محل تحصیل: اکول نرمال سوپریور، دانشگاه پاریس

فوت: ۲۸ سپتامبر ۱۸۹۵

ادامه
دراگان اسکوچیچ,زندگی نامه دراگان اسکوچیچ,دراگان اسکوچیچ اهل کشور بیوگرافی دراگان اسکوچیچ (+ تصاویر)

زادگاه: رییکا، یوگسلاوی سابق

قد: ۱٫۸۱ متر

زاده: ۳ سپتامبر ۱۹۶۸

پست: هافبک

مدرک تحصیلی: لیسانس حرکت شناسی

پیشه: مربی فوتبال

ادامه
ایلان ماسک,بیوگرافی ایلان ماسک,زندگی نامه ایلان ماسک زندگی نامه ایلان ماسک و کارآفرینی های او (+ تصاویر)

زادگاه: پرتوریا، آفریقای جنوبی

زاده: ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱

محل زندگی: لس آنجلس

ملیت: آمریکایی، کانادایی، آفریقای جنوبی

پیشه: مهندس، مخترع، بنیانگذار و کارآفرین

ادامه
محمدحسین کنعانی زادگان,علاقه محمدحسین کنعانی زادگان به پرسپولیس,افتخارات  محمدحسین کنعانی‌زادگان بیوگرافی محمدحسین کنعانی زادگان + تصاویر اینستاگرامی

زادروز: ۳ فروردین ماه ۱۳۷۳

زادگاه: آبادان، ایران

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: دفاع وسط / دفاع راست

ملیت: ایرانی

ادامه
جیل بایدن,تصاویر جیل بایدن,بیوگرافی جیل بایدن بیوگرافی جیل بایدن، همسر جو بایدن (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۵ ژوئن ۱۹۵۱

محل تولد: هامونتن، نیوجرسی

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

حزب سیاسی: دموکرات

همسران: بیل استیونسون، جو بایدن

فرزندان: اشلی، بی، هانتر

ادامه
بیدل دهلوی,زندگینامه بیدل دهلوی,بیدل دهلوی زندگی نامه زندگی نامه بیدل دهلوی شاعر پارسی گوی هندی

متولد: ۱۰۵۴ هجری قمری

زادگاه: پتنه هندوستان

فوت: ۴ صفر ۱۱۳۳ (قمری)

آرامگاه: قریهٔ خواجه رواش کابل

پیشه: شاعر

ادامه
پروفسور سمیعی,بیمارستان پروفسور سمیعی در آلمان,پروفسور سمیعی بیوگرافی بیوگرافی پروفسور سمیعی و افتخاراتش (+ تصاویر مجید سمیعی)

زادهٔ: ۲۹ خردادماه ۱۳۱۶

زادگاه: تهران 

محل زندگی: هانوفر، آلمان

ملیت: ایرانی و آلمانی

محل تحصیل: دانشگاه یوهانس گوتنبرگ

پیشه: جراحی مغز و اعصاب

ادامه
ویژه سرپوش