یکشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۹
۰۸:۳۰ - ۲۸ بهمن ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۱۱۰۱۷۷۱
موبایل و تبلت

پیش بینی بازار شب عید در بازار موبایل

بازارموبایل,قیمت گوشی تلفن همراه

« انتظارات» در بازار محصولات دیجیتال تغییر کرد. تحقیقات میدانی از بازار فروش موبایل، تبلت و تجهیزات کامپیوتر نشان می دهد روند ریزش قیمت ها که از اواخر پاییز آغاز شده بود و در دی ماه شدت گرفت، هم اکنون به علت آنچه« شکل گیری دوباره انتظارات تورمی» عنوان می شود، متوقف شده است. در روزهای اخیر قیمت برخی برند ها در بازار موبایل حداقل ۸ تا ۱۰ درصد افزایش پیدا کرده است. نکته قابل تامل، سطح قیمت های پیشنهادی برخی فروشندگان محصولات دیجیتال است که با سطح فعلی دلار همخوانی ندارد. عوامل دیگری نیز برای تغییر جهت قیمتی عنوان می شود.

روند قیمت موبایل طی یک ماه اخیر مسیر پرفراز و نشیبی را طی نموده است. درحالی که در هفته اول بهمن ماه ، قیمت موبایل روند کاهشی قابل ملاحظه ای را تجربه کرده بود و به پائین ترین سطح قیمتی ۶ ماه گذشته خود رسیده بود، ولی این قیمت های کاهش یافته ، چندان دوام نیاوردند و از اواسط بهمن ماه همگام با خیز قیمتی دلار، قیمت گوشی ها هم آغاز به افزایش کردند. فعالان بازار می گویند افزایش قیمت ارز تنها عامل بالا رفتن قیمت گوشی موبایل نیست و تقاضای بالا و کمبود مدل های پرطرفدارتر بازار این روند را تشدید کرده است. به طوریکه گفته می شود حتی گاهی فروشندگان، قیمت دلار چند روز بعد را مبنای فروش گوشی امروز قرار می دهند. در بازار کالاهای دیجیتال، همواره قیمت گوشی موبایل وابستگی زیادی به نرخ ارز داشته و نوسانات قیمت ارز خیلی سریع اثر خود را بر بازار گوشی های موبایل نشان می دهند. نوسان قیمت دلار در هفته های اخیر یکی از آسیب رسان ترین عوامل بازار موبایل کشور بوده است. بسیاری معتقدند آن قدر که نوسانات قیمت ارز میتواند بر بازار اثر منفی داشته باشد، قیمت بالا ولو ثابت آن آسیب رسان نیست.

شیب مثبت قیمت ها از نیمه بهمن ماه

درحالی که از اواخر دی ماه تا قبل از نیمه بهمن، قیمت گوشی های موبایل کاهش قابل ملاحظه ای را تجربه کرده بود، در هفته اخیر قیمت ها مجددا عزم صعود دارد و همپا و گاهی سریعتر از رشد قیمت ارز، بالا می روند. فعالان بازار می گویند، افزایش قیمت دلار از ۲۳ هزار به ۲۶ هزار تومان در نیمه دوم بهمن ماه ، تنها علت افزایشی شدن قیمت ها نیست. آنها معتقدند کم شدن موجودی کالایی فروشندگان نیز از دیگر علل رشد قیمت ها در هفته اخیر بوده است و این افزایش قیمتِ ناشی از کم بودن عرضه، در مدل گوشی های پرطرفدار و پرچم داران برندها بالاخص آی فون محسوس تر است.

رضا خوش خرام، از فعالان بازار موبایل می گوید:در آغاز شروع رشد قیمت دلار تصور می شد که این افزایش، ناشی از هیجان لحظه ای است و به زودی فروکش می کند، ولی هنگامی که ظرف کمتر از دو هفته افزایش قیمت دلار به حدود ۳ هزار تومان رسید، قیمت ها در بازار موبایل به شدت شروع به افزایش کردند به طوریکه حتی با شکل گیری تفکر« انتظار تورمی»، سرعت افزایش قیمت موبایل از سرعت افزایش قیمت ارز پیشی گرفت؛ زیرا فروشندگان با این استدلال که باید روز بعد برای خرید مجدد کالا و پر کردن انبار از دلاری گران تر از دلار امروز استفاده کنند، گوشی ها را با قیمتی بر مبنای دلار ۲۷ تا ۲۸ هزار تومانی که بیش از قیمت دلار روز است به فروش می رسانند. وی می افزاید:این افزایش قیمت به قدری محسوس است که به طور مثال ، قیمت گوشی آی فون ۱۲ پرومکس در ۱۰ روز اخیر حدود ۵ میلیون تومان افزایش داشته است و حتی اختلاف قیمت همین گوشی در بعدازظهر نسبت به صبح همان روز، حدود ۷۰۰ هزار تومان شده است. این فعال بازار موبایل تأکید می کند:به جرأت میتوان بیان کرد که اکنون قیمت گوشی موبایل به مانند قیمت دلار به صورت لحظه ای در حال تغییر است و گوشی ها در ساعات مختلف روز قیمت متفاوتی دارند.

پیش بینی بازار شب عید

معمولاً بازار موبایل نیز مانند دیگر بازارهای کشور از نیمه بهمن تا نیمه اسفندماه با افزایش تقاضای قابل ملاحظه ای مواجه می شود. خوش خرام می گوید:پیش بینی می شود در هفته های آتی با قرار گرفتن در این پیک تقاضا، کم بودن کالا در بازار و بی ثباتی قیمت ارز، شرایط چندان خوبی پیش روی خریداران موبایل نباشد. وی تصریح می کند:در صورتی که شرایطی برای ورود کالای جدید به بازار فراهم نشود و با تغییر شرایط سیاست خارجی، قیمت دلار به ثبات نسبی نرسد، بهبود چندانی برای بازار انتظار نداریم. با این حال محسن بهنامی از دیگر فعالان بازار موبایل کشور در گفت وگو با« دنیای اقتصاد» می گوید:افزایش قیمت دو هفته اخیر، افزایشی مقطعی و به علت بالا رفتن تقاضای مناسبتی بوده است و در هفته های پیش رو چندان ادامه دار نخواهد بود. او معتقد است کمبود اخیر کالا در بازار به علت افت موجودی انبار واردکنندگان موبایل نیست، بلکه خود شرکت ها هستند که سرعت تزریق آنها به بازار را پایین آورده اند. تجربه نشان داده است که معمولاً در روندهای افزایشی قیمت ها، تقاضای مردم برای خرید گوشی افزایش می یابد ، زیرا با ترس از اینکه قیمت ها بالاتر روند، سریع اقدام به خرید می کنند که همین امر خود به افزایش هرچه بیشتر قیمت ها کمک می کند؛ درحالی که در بازارهای کاهشی، با وجود کاهش قیمت ها و رسیدن به قیمت معقول و جذاب، تقاضا کاهش می یابد زیرا افراد گمان می کنند، رسیدن به قیمت های پائین تر از قیمت امروز نیز محتمل است و با تردیدی که دارند، اقدام به خرید را به تأخیر می اندازند.

آمار واردات موبایل در سال جاری

طبق اعلام آرزو غنیون، معاون دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرکی گمرک ایران در ۱۰ ماه گذشته سال جاری بالغ بر ۱۰ میلیون و ۳۶۶ هزار دستگاه گوشی تلفن همراه به ارزش یک میلیارد و ۶۹۰ میلیون دلار به کشور واردشده است. با توجه به آنکه میزان واردات این کالا در مدت مشابه سال گذشته هشت میلیون و ۴۲۹ هزار دستگاه گوشی، به ارزش یک میلیارد و ۳۶ میلیون دلار بوده است، میزان واردات این محصول نسبت به همین مقطع از سال گذشته افزایشی حدودا ۲۳ درصدی را تجربه کرده است. معاون دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرکی گمرک ایران در یادداشتی که به تازگی منتشر کرده، نوشته است:میزان واردات کالاها در ۱۰ ماه سال جاری ۳۰ میلیارد و ۶۳۹ میلیون دلار بوده است که گوشی تلفن همراه بعنوان دومین کالای وارداتی کشور، ۵/ ۵ درصد از کل واردات کشور را به خود اختصاص داده است.

وی معتقد است، پیاده سازی و اجرای طرح رجیستری گوشی تلفن همراه ، اقدامی اساسی در حوزه جلوگیری از ورود غیرقانونی و قاچاق این کالای مصرفی به داخل کشور بوده است؛ غنیون معتقد است مأخذ حقوق ورودی پایین( ۵درصد) تخصیص یافته به این کالا به لحاظ نبود یا محدود بودن صنایع الکترونیکی تولید گوشی های هوشمند در داخل کشور و از طرف دیگر ماهیت مصرفی بودن این کالا با توجه به طول عمر مفید( عمر مصرفی) آن نیز روند ورود گوشی تلفن همراه را تسهیل کرده است. وی محدودیت در تعداد ورود گوشی تلفن همراه به طریق مسافری برای مسافران ورودی به کشور را از دیگر دلایل افزایش واردات گوشی تلفن همراه به طریق تجاری برشمرد. معاون دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرکی گمرک ایران معتقد است، با توجه به واردات ۱۱ میلیون و ۱۸۴ هزار دستگاه گوشی تلفن همراه در کل سال ۹۸، انتظار میرود روند افزایشی واردات این کالای مصرفی در دو ماه پایانی سال جاری نیز تداوم داشته باشد.

آمارهای گمرک نشان میدهند که متوسط ارزش هر دستگاه گوشی تلفن همراه وارداتی طی ده ماهه سال جاری حدود ۱۶۳ دلار بوده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ، حدود ۳۲ درصد( یک سوم ) افزایش داشته است. عدم ثبات نرخ دلار و به تبع آن عدم ثبات در قیمت انواع ارزهای خارجی و بالاخص رشد قیمتی نرخ انواع ارزها طی سال جاری نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته تأثير مستقیمی در افزایش قیمت وارداتی آن داشته است.

بازارموبایل,قیمت گوشی تلفن همراه

donya-e-eqtesad.com
  • 18
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مازیار فلاحی,ازدواج مازیار فلاحی,عکس دختر مازیار فلاحی بیوگرافی مازیار فلاحی خواننده معروف ایرانی + تصاویر

تاریخ تولد: ۲۶ مهر ۱۳۵۳

سبک( ها): پاپ

ساز( ها): گیتار، پیانو

سال های فعالیت: ۱۳۸۶ تا کنون

ملیت: ایرانی

پیشه: خواننده، نوازنده، آهنگساز، تنظیم کننده، ترانه سرا

ادامه
امام موسی کاظم (ع),فرزندان امام موسی کاظم (ع),امام موسی کاظم شهادت (ع) زندگی نامه امام موسی کاظم (ع) هفتمین امام شیعیان دوازده امامی

زاده: ۲۰ ذی الحجه ۱۲۸ قمری

زادگاه: ابواء منطقه ای در میان مکه و مدینه

مذهب: شیعه

وفات: ۲۵ رجب ۱۸۳ قمری

محل دفن: کاظمین

ادامه
حامد حدادى,بیوگرافی حامد حدادى,عکس از حامد حدادى بیوگرافی حامد حدادى بسکتبالیست ایرانی + تصاویر

تولد: ۳۰ اردیبهشت ماه ۱۳۶۴

زادگاه: اهواز

قد: ۲۱۸سانتی متر

ملیت: ایرانی

سمت: بسکتبالیست

ادامه
اردشیر بابکان,اردشیر بابکان جوان ترین پسر پاپک,درگذشت اردشیر بابکان زندگی نامه اردشیر بابکان بنیانگذار سلسله ساسانیان

زادگاه: اصطخر، پارس

سلطنت: ۲۲۴ – ۲۴۲

جانشین: شاپور یکم

درگذشت: ۲۴۲ میلادی

دین و مذهب: مزدیسنا

ادامه
امید عالیشاه,امید عالیشاه تراکتور سازی,امید عالیشاه به ذوب آهن بیوگرافی امید عالیشاه بازیکن فوتبال مارندرانی + تصاویر

محل تولد: ساری

متولد: ۲۰ دی ماه ۱۳۷۰

پست: هافبک- مهاجم سایه

ملیت: ایرانی

 قد: ۱۷۰ سانتیمتر

ادامه
تراویس کالانیک,زندگی نامه تراویس کالانیک,تصاویر تراویس کالانیک بیوگرافی تراویس کالانیک برنامه نویس مشهور آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۶ اوت ۱۹۷۶ 

زادگاه: لس آنجلس، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

ییشه: از بنیانگذاران اوبر و رد سوش

شهرت: مدیرعامل اوبر

ادامه
دیبا زاهدی,عکس از دیبا زاهدی,بیوگرافی دیبا زاهدی بیوگرافی دیبا زاهدی بازیگر جوان سینمای ایران (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۷ آذر ماه ۱۳۶۸ در تهران

پیشه: بازیگر

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته معماری

وضعیت تأهل: مجرد

ملیت: ایرانی

سالهای فعالیت: از سال ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
ادوارد اسنودن,محکومیت ادوارد اسنودن,بیوگرافی ادوارد اسنودن زندگینامه ادوارد اسنودن یکی از مشهوررترین هکرهای تاریخ

زاده: ۲۱ ژوئن ۱۹۸۳

زادگاه: ایلیزبت سیتی، کارولینای شمالی، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

سمت: مدیر سیستمهای رایانه ای و شبکه ای

دین: مسیحی

ادامه
وانگ جیانلین,سربازی وانگ جیانلین,عکس از وانگ جیانلین زندگینامه وانگ جیانلین تاجر و سیاست مدار چینی + تصاویر

زاده: ۲۴ اکتبر ۱۹۵۴

زادگاه: میانیانگ، سیچوآن

ملیت: چینی

تحصیلات: دانشگاه لیاولینگ

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
ویژه سرپوش