۱۱:۱۱ - ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۵۰۳۲۴۲
کشاورزی، دامپروری و صنایع غذایی

دبیر شورای تامین کنندگان دام کشور مطرح کرد:

کاهش قیمت گوشت قرمز به دلیل رکود بازار/علت گران‌فروشی در بازار ضعف در نظارت است

بازار گوشت قرمز,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,کشت و دام و صنعت
دبیر شورای تامین کنندگان دام کشور: در پی رکود شدید حاکم بر بازار گوشت قرمز و مازاد تولید قیمت این محصول کاهش خواهد یافت.

به گزارش صدا و سیما، منصور پوریان با بیان این مطلب افزود: مجموعه دامداران در تلاشند تا هر کیلو گوشت گوساله را با نرخ ۶۵ هزار تومان و هر کیلو گوشت گوسفندی را به قیمت ۷۵ هزار تومان در اختیار مصرف کنندگان قرار دهند.

وی با اشاره به اینکه حذف واسطه‌ها در کاهش قیمت و کنترل بازار تاثیر به سزایی خواهد داشت گفت: با توجه به افزایش جمعیت دام و انباشت دام در بسیاری از دامداری‌های کشور نوسان قیمتی نخواهیم داشت.

دبیر شورای تامین کنندگان دام کشور با بیان اینکه انباشتگی دام پرواری در بسیاری از دامداری‌های کشور بالا رفته و حتی به ۳۵ درصد رسیده گفت: این مساله دامداری‌های پرواری دام سنگین را در وضعیت بسیار بسیار خطیری قرار داده که باید برای برون رفت از این شرایط چاره اندیشی شود.

وی با بیان اینکه انباشت گوساله در دامداری‌ها افزایش یافته و وزن این گوساله‌ها آنقدر بالا رفته که دیگر مشتری چندانی ندارد، گفت: در شورای تامین کنندگان دام کشور تصمیم گرفتیم تا خودمان وارد بازار شویم و دام را با قیمتی پایین به بازار عرضه کنیم تا از این طریق بتوان با رکود حاکم بر بازار مقابله کرد.

پوریان افزود: این آمادگی وجود دارد که لاشه گوساله را با قیمت ۵۸ هزار تومان در اختیار قصابی‌ها قرار دهیم که آن‌ها نیز با قیمتی بین ۶۲ تا ۶۵ هزار تومان در اختیار مصرف کننده قرار دهند.

وی گفت: جهت تشویق دامداران به این امر تسهیلاتی نیز در اختیار آن‌ها قرار داده ایم و امکانی فراهم شده است تا درازاء هر دو لاشه‌ای که دامداران به بازار داخلی عرضه کنند یک لاشه گوساله نیز صادر کنند تا از این طریق هم بتوان با رکود موجود در بازار مقابله کرد و هم دامداری‌های دام سنگین پرواری را از شرایط اقتصادی نامناسب خارج ساخت.

گران فروشی مرغ و گوشت در کش‌مکش وزارتخانه‌های صمت و کشاورزی برای تصاحب امور بازرگانی
در حالی که وزارت صمت به عنوان ناظر قانونی بازار سرگرم کش‌مکش بر سر گرفتن بازار محصولات اساسی از وزارت جهادکشاورزی است،‌ گران‌فروشی در بازار مرغ و گوشت اتفاق می‌افتد و هر کس به هر قیمتی که می‌خواهد این کالاهای پرمصرف را به مصرف‌کننده می‌فروشد.

به گزارش ایلنا، تا چندی پیش اعتراض به گران‌فروشی گوشت قرمز در بازار خبر هر روز رسانه‌ها شده بود تا اینکه با اندکی تعدیل در قیمت‌ها، اعلام شد بازار به تعادل رسیده است. البته تعادل در بازار به این معنی نبود که گرانی‌فروشی در بازار گوشت قرمز اتفاق نمی‌افتد چرا که چه گوشت‌های وارداتی و چه تولید داخل همچنان با اختلاف قیمت بالا به دست مصرف‌کننده می‌رسد.

در حال حاضر هر کیلوگرم گوشت قرمز تازه گوسفندی با نرخ ارز نیمایی ۷۳ هزار تومان وارد کشور می‌شود، با این قیمت هر کیلوگرم گوشت قرمز باید حداکثر ۷۵ هزار تومان به دست مصرف کننده برسد. هر کیلوگرم گوشت گوسفند داخلی نیز از تولیدکننده ۳۶ هزار تومان خریداری می‌شود که حداکثر قیمت آن برای مصرف کننده باید ۷۶ تا حداکثر ۹۰ هزار تومان باشد. این درحالی است که قیمت گوشت قرمز دام سبک در بازار چه وارداتی و چه داخلی به طور متوسط  ۱۰۵ هزار تومان است.

شرایط برای گوشت مرغ نیز به همین نحوه است هر کیلوگرم مرغ زنده از مرغدار ۹ هزار و ۸۰۰ تا ۱۰ هزار تومان خریداری می‌شود که با این نرخ قیمت منطقی برای مصرف‌کننده حداکثر باید ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان باشد، در حالی که در خرده فروشی‌ها هر کیلوگرم مرغ تا ۱۸ هزار تومان عرضه می‌شود.

علت گران‌فروشی در بازار ضعف در نظارت است

منصور پوریان،‌ رئیس شورای تامین دام کشور، علت گران فروشی در بازار را مربوط به ضعف در نظارت می‌داند، امری که بر اساس قانون بر عهده وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت است.

وی در گفت‌وگو با ایلنا با بیان اینکه انباشت دام در دامداری‌ها به جای عاملی برای کاهش قیمت، بهانه‌ای به دست دلالان شده تا دام را ارزان‌تر از دامداران خریداری کنند، ‌اظهار کرد: در حالی که دلالان به دامداران برای خرید دام با قیمت پایین فشار می‌آورند این کالا در بازار با قیمت بالا به فروش می‌رسد.

پوریان ادامه داد: این اتفاق زیان دامداران و مصرف‌کنندگان را به همراه داشته است و سود عده‌ای را تامین می‌کند.

وی قیمت خرید هر کیلوگرم دام زنده از تولیدکننده را ۳۶ هزار تومان عنوان کرد و افزود: حداکثر قیمت آن برای مصرف کننده باید ۷۶ تا ۹۰ هزار تومان درحالی که قیمت در بازار بسیار بالاتر است.

به گفته پوریان گران فروشی در بازار گوشت گوسفندی وارداتی نیز رخ می‌دهد.

وی اظهار کرد: در حال حاضر هر کیلوگرم گوشت قرمز تازه گوسفندی با نرخ ارز نیمایی ۷۳ هزار تومان وارد کشور می‌شود با این قیمت حداکثر هر کیلوگرم گرم گوشت قرمز باید ۷۵ هزار تومان به دست مصرف کننده برسد.

پوریان تاکید کرد: این درحالی است که قیمت گوشت قرمز دام سبک در بازار چه وارداتی و چه داخلی به طور متوسط  ۱۰۵ هزار تومان است.

وی با اشاره به طرح‌های وزارت جهادکشاورزی برای حذف دلالان، گفت: جهادکشاورزی در حال راه اندازی زنجیره تولید در بخش دامپروری کشور است تا با حذف دلالان، دامداران امکان عرضه مستقیم تولید خود را داشته باشند، اما با تعلیق قانون انتزاع و واگذاری امور بازرگانی محصولات کشاورزی به وزارت صمت اجرای این طرح کندتر از گذشته خواهد شد.

پوریان یکی از بزرگترین مشکلات در بازار گوشت قرمز و گران فروشی را مربوط به ضعف نظارت در خرده فروشی‌ها دانست که پیش از واگذاری امور بازرگانی محصولات کشاورزی از وظایف قانونی وزارت صمت بوده، همچنان هست و انتظار برای اصلاح آن با این واگذاری واهی خواهد بود.

حبیب اسدااله نژاد، نایب رییس کانون انجمن صنفی مرغداران کشور، در گفت‌وگو با ایلنا نیز بر این عقیده است که گران‌فروشی در بازار ناشی از ضعف در نظارت است و ارتباطی با بخش تولید ندارد.

وی یادآور شد: مشکل ضعف نظارت بر بازار از گذشته وجود داشته و همچنان ادامه دارد و این مشکل با واگذاری وظایف بازرگانی به وزاتخانه صمت حل نمی‌شود.

به گفته اسدالله نژاد؛ بهتر است به جای دست به دست شدن وظایف بازرگانی محصولات کشاورزی نظارت بر بازار تقویت شود.

وی گفت: در حال حاضر هر کیلوگرم مرغ زنده از مرغدار ۹ هزار و ۸۰۰ تا ۱۰ هزار تومان خریداری می‌شود که با این نرخ قیمت منطقی برای مصرف‌کننده حداکثر باید ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان باشد، در حالی که در خرده فروشی‌ها هر کیلوگرم مرغ تا ۱۸ هزار تومان عرضه می‌شود.

به گزارش ایلنا؛‌ در چند روز اخیر گران فروشی مرغ از پر بحث‌ترین موضوعات بازار است. پیش‌تر نیز شاهد گران فروشی در گوشت قرمز بوده‌ایم. گران فروشی در این دو کالا در حالی اتفاق می‌افتد که مشکلی در تامین آن‌ها وجود ندارد و قیمت خرید از تولیدکننده بسیار پایین‌تر از بازار است.

به نظر می‌رسد‌ کش‌مکش وزارت صمت با وزارت جهادکشاورزی بر سر امور بازرگانی محصولات کشاورزی موجب شد حواس این وزارتخانه بیش از گذشته از وظیفه قانونی خود یعنی نظارت و کنترل بازار پرت شود.

  • 13
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
3.6 stars from 18 votes
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
کالدرون,بیوگرافی کالدرون,گابریل کالدرون بیوگرافی گابریل کالدرون (سرمربی جدید پرسپولیس)

نام کامل: گابریل اومبرتو کالدرون (Gabriel Humberto Calderón)

تاریخ تولد: ۷ فوریهٔ ۱۹۶۰

محل تولد: راوسون، آرژانتین

باشگاه سابق: القطر

باشگاه کنونی: پرسپولیس (سرمربی)

ادامه
آنته چاچیچ,بیوگرافی آنته چاچیچ,عکس های آنته چاچیچ بیوگرافی آنته چاچیچ

نام کامل: آنته چاچیچ

زادروز: ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۳

زادگاه: زاگرب، یوگسلاوی

پست: سرمربی

تحصیلات : فارغ التحصیل رشته تربیت بدنی

ادامه
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید