پنجشنبه ۰۷ مهر ۱۴۰۱
۱۵:۵۶ - ۱۵ مرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۵۱۵۰۷
مسکن، راه، عمران

لاستیک هواپیما باز هم در فرودگاه مشهد ترکید

فرودگاه مشهد از اول گواهینامه فرودگاهی نداشت/ سایر فرودگاه‌ها گواهینامه را تمدید می‌کنند/ هواپیماها در گرما با حداکثر مسافر و بار پرواز نکنند 

فرودگاه مشهد,سازمان هواپیمایی
یک منبع آگاه در سازمان هواپیمایی اظهار داشت: باید توجه داشته باشیم که علت ترکیدگی لاستیک هواپیماها در فرودگاه مشهد تنها یک عامل باند فرودگاه نبود و سازمان مجموعه‌ای از عوامل و رویدادها را مورد بررسی قرار داده‌ است و اتفاقات زنجیره‌ای از عوامل است و نمی‌تواند یک عامل داشته باشد. وزن سنگین هواپیما در تیک‌آف‌ها، گرمای هوا از دیگر عوامل موثر بوده و ترکیبی از عوامل باعث ترکیدگی لاستیک‌ها شده‌است..

به گزارش  ایلنا، پس از وقوع پی در پی سوانح ترکیدگی لاستیک هواپیماها در فرودگاه مشهد، تیم بررسی سوانح و حوادث سازمان هواپیمایی کشوری گزارشی را از دلایل ترکیدگی لاستیک‌ها در این فرودگاه در طول کمتر از دو ماه گذشته منتشر کرد. در این گزارش سازمان یکی از عوامل بروز این اتفاقات را باند فرودگاه مشهد اعلام کرده‌ است و تمامی حوادث ترکیدگی چرخ‌ها در باند اصلی (۱۳چپ/۳۱راست) به وقوع پیوسته است. سازمان هواپیمایی کشوری به وضوح اعلام کرده این فرودگاه تا کنون برابر الزامات جدید مقررات فرودگاهی سازمان هواپیمایی کشوری موفق به دریافت گواهینامه فرودگاهی نشده‌ است. البته در این گزارش موضوعات دیگری به عنوان عامل ترکیدگی لاستیک‌ هواپیماها معرفی شده‌اند.    

اما چند روز پس از انتشار گزارش سازمان هواپیمایی، شرکت فرودگاه‌ها این گزارش را غیرکارشناسی دانست.

باید توجه داشت که گزارش‌های دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی به عنوان مرجع تا کنون مبنا و پایه بررسی سوانح و حوادث متعددی بوده و حتی در دادگاه‌های بین‌المللی از جمله مورد سانحه هواپیمایی اوکراینی، به گزارش‌های این دفتر ارجاع می‌کنند. بنابراین غیرکارشناسی خواندن این گزارش جای تامل دارد.

یک مقام آگاه در سازمان هواپیمایی در گفت و گو با ایلنا درباره ادعای شرکت فرودگاه‌ها و عدم دریافت گواهینامه تخصصی فرودگاهی‌ِ فرودگاه هاشمی‌نژاد گفت: طبق برنامه جامع هوانوردی، از سال گذشته همه فرودگاه‌های بین‌المللی باید نسبت به دریافت گواهینامه فرودگاه اقدام می‌کردند و طبق این قانون در یک بازه مشخصی باید درصدی از فرودگاه‌های بین‌المللی این گواهینامه را دریافت کرده ‌باشند. تا کنون فرودگاه زاهدان و بندرعباس این گواهینامه را دریافت کردند و فرودگاه کیش هم در حال انجام ممیزی و آماده دریافت این ممیزی است و فرودگاه هاشمی نژاد مشهد هم در حال انجام پیش ممیزی‌ها است.   

وی گفت: موضوع مهم آن است که این فرودگاه‌ها از قبل، این گواهینامه را داشتند که تاریخ آن منقضی شده و در یک بازه زمانی مشخص موعد تمدید آنها رسیده اما فرودگاه مشهد تا به امروز این گواهینامه را دریافت نکرده است. روند اخذ گواهینامه فرودگاهی به این گونه است که خود فرودگاه باید درخواست این گواهینامه را از سازمان داشته باشد.    

این مقام مسئول ادامه داد: استانداردی تحت عنوان انعکس ۱۴ تعریف شده و به تازگی هم در سال گذشته مقررات ای دی ار تصویب شد که بر اساس آن، سازمان رویکرد جدیدی را پیش گرفته و فرودگاه‌ها باید ممیزی شوند و فعلا دو فرودگاه این ممیزی‌ها را انجام و گواهینامه گرفتند و البته ممیزی‌های فرودگاه امام و کیش هم انجام شده‌ است. در هر ممیزی، یافته‌ای کشف و رفع می‌شود.

وی تاکید کرد: باید توجه داشته باشیم که علت ترکیدگی لاستیک هواپیماها در فرودگاه مشهد تنها یک عامل باند فرودگاه نبود و سازمان مجموعه‌ای از عوامل و رویدادها را مورد بررسی قرار داده‌ است و اتفاقات زنجیره‌ای از عوامل است و نمی‌تواند یک عامل داشته باشد.  وزن سنگین هواپیما در تیک‌آف‌ها،  گرمای هوا از دیگر عوامل موثر بوده و ترکیبی از عوامل باعث ترکیدگی لاستیک‌ها شده‌است.  باید این سوال  مطرح شود که چرا در زمستان شاهد وقوع این اتفاقات نبودیم، موضوع گرمای هوا عامل موثر بوده و در این شرایط راندمان موتورها پایین می‌آید و در این شرایط  اگر هواپیمایی با حداکثر سقف ظرفیت مسافر و بار نباید پرواز کند.  

این مقام آگاه ادامه داد: سازمان هواپیمایی پیشنهاد ایمنی و دریافت گواهینامه را به فرودگاه‌ها می‌دهد و طبق قانون فرودگاه دریافت کننده پیشنهاد ایمنی تا ۹۰ روز فرصت  دارد که درباره انجام یا عدم انجام این پیشنهاد توضیحات خود را ارایه دهد که توضیحات فرودگاه هاشمی‌نژاد هم در گزارش سازمان هواپیمایی آمده‌ است.  

وی با اشاره به عدم انجام رنگ‌آمیزی در این باند از فرودگاه مشهد طبق آنچه که سازمان هواپیمایی خواسته، گفت: رنگ باند یک بحث تخصصی است و یک پروژه عادی نیست و باید با یک متریال تکنولوژی جدید انجام شود و این مهندسی زمان‌بر است چراکه اگر به صورت استاندار انجام نشود سطح آسفالت صدمه می‌بیند و انجام این اقدام حدود یک سال زمان می‌برد و از انجایی که این باند اصلی یکی از پرترافیک‌ترین فرودگاه کشور است که امکان تعطیل کردن ان نیست. 

وی ادامه داد: با همین مشکل در باند ۲۹ چپ فرودگاه مهرآباد مواجه هستیم و این باند در  سطح پروازی مشکل دارد و شرکت فرودگاه‌ها بیش از یک سال برای رفع این مشکل زمان صرف کرده اما هنوز اصلاح نشده است.

این مقام آگاه درباره پرداخت غرامت فرودگاه هاشمی نژاد مشهد به ایرلاین‌ها گفت: ایرلاین‌ها هزینه‌های زیادی دارند و تنها هزینه موتور یک میلیون دلار است و فرودگاه مشهد به اندازه سهم خود در بروز این اتفاق باید غرامت پرداخت کند.

لاستیک هواپیما باز هم در فرودگاه مشهد ترکید

بر اساس اعلام سازمان هواپیمایی کشوری ساعت ۰۵:۵۵ دقیقه صبح امروز هواپیمای شرکت هواپیمایی سپهران با شماره پرواز ۴۳۶۷ از مبدا آبادان به مقصد مشهد مقدس با ۱۲۶ مسافر و ۷ نفر خدمه پرواز بدون مشکل در فرودگاه مشهد فرود آمده و پس از نشستن روی باند ۳۱ راست و تخلیه باند، کنترلر برج مراقبت پرواز فرودگاه مشهد ضمن دقت به ارابه فرود هواپیما، صدای غیر عادی و دود را به خلبان متذکر شده و خلبان به همین دلیل توقف کرده ‌‌و پرسنل زمینی متوجه ترکیدگی یک لاستیک چرخ شماره یک شدند.

  • 19
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
احمد سعیدی,بیوگرافی احمد سعیدی,عکس احمد سعیدی بیوگرافی و عکس های احمد سعیدی (+داستان زندگی و مهاجرتش)

تاریخ تولد: ۱۶ فروردین ۱۳۶۷

محل تولد: شیراز

حرفه: خواننده و آهنگساز

سبک: پاپ ایرانی

تحصیلات: فوق دیپلم رشته مهندسی کامپیوتر

ادامه
حمید سجادی,بیوگرافی حمید سجادی,عکس های حمید سجادی بیوگرافی حمید سجادی (+عکس)

تاریخ تولد: ۲ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: تهران

تحصیلات: دکترا در رشته برنامه‌ریزی

حرفه: وزیر ورزش و جوانان

حزب سیاسی: جامعه اسلامی ورزشکاران

ادامه
دقیقی طوسی,زندگینامه دقیقی طوسی,دقیقی طوسی شاعر زندگینامه دقیقی طوسی شاعر سده چهارم هجری

تاریخ تولد: پس از ۳۲۰ هجری قمری

محل تولد: توس، ایران

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر 

درگذشت: ۳۶۷ تا ۳۶۹ هجری قمری

ادامه
حمید فرخ نژاد,بیوگرافی حمید فرخ نژاد,عکس حمید فرخ نژاد بیوگرافی حمید فرخ نژاد ( + عکس همسر و فرزندش)

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد: آبادان

حرفه: کارگردان، فیلمنامه‌ نویس و بازیگر تلویزیون و سینما

تحصیلات: تحصیل کرده رشته کارگردانی تئاتر در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران

همسر: فروزان جلیلی فر

ادامه
امیررضا دلاوری,بیوگرافی امیررضا دلاوری,تصاویر امیررضا دلاوری بیوگرافی و عکس های امیررضا دلاوری

تاریخ تولد: ۱۷ مرداد ۱۳۵۵

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۷ تا کنون

مدرک تحصیلی: دیپلم علوم تجربی

همسر: الهام مرادی

ادامه
ویژه سرپوش