دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲
۰۹:۲۲ - ۰۹ خرداد ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۳۰۷۳۹
مسکن، راه، عمران

آینده بازار مسکن اصفهان

مسکن,بازار مسکن اصفهان
بازار مسکن در رکود تورمی قرارگرفته است، شرایطی که از آن تحت عنوان بدترین و سخت‌‌‌ترین روزهای این بازار نام‌‌‌برده می‌شود. حال‌‌‌آنکه در چند سال گذشته دولت‌‌‌ها همواره درصدد ارائه طرح‌‌‌ها و قوانینی برای سامان بخشیدن به این حوزه بوده‌‌‌اند اما گویا شرایط دشوارتر و قوانین دست‌‌‌وپا گیرتر بوده است. به‌‌‌طوری‌‌‌که رکود تورمی تشدید و بازار بی‌‌‌نصیب از کمترین میزان تعادل در عرضه و تقاضای مسکن شده است.

شرایط بحرانی بازار مسکن اصفهان در سال ۱۴۰۱ به‌‌‌ویژه پس از گرانی دلار از موضوع‌‌‌های قابل‌‌‌توجهی بود که هرچه گذشت قیمت‌ها گران‌‌‌تر و توان مردم برای مقابله با آن کمتر می‌‌‌شد.

از طرف دیگر نبود سیاست‌‌‌‌‌‌‌‌‌های لازم و اجرایی برای مهار تورم ناشی از حذف ارز دولتی بر رکود تورمی بخش مسکن افزود و بازار خرید و فروش را در این بخش به‌‌‌شدت تحت تأثیر خود قرارداد. و جالب آنکه در این میان ، دولتمردان‌مان با وعده‌‌‌های خوشایند چشم‌‌‌انداز مثبتی از این بازار ترسیم می‌‌‌کردند.

اما غافل ازآنچه قیمت مسکن بی‌‌‌اعتنا به وعده وعیدهای دولت و خبرهای برجامی ، بدون مهار، افسارگسیخته و همچنان بر رشد خود پای برجای بود.

تا جایی که در چند ماه پایان سال بنا به گفته فعالان بازار مسکن طیف وسیعی از متقاضیان مصرفی مسکن ، به دلایلی چون گرانی‌‌‌های بی‌‌‌ضابطه و بلاتکلیفی معامله‌گران مجبور به خروج از این بخش شدند.

در مجموع گرانی دلار و فضای روانی ناشی از آن در برهه‌‌‌ای از سال ، شرایطی را موجب شد که بازار مسکن را در کلان شهرهای ایران ملتهب‌‌‌تر و راکدتر کرد و این وضعیت نابسامانی که از سال گذشته تشدید شده بود تا امروز همچنان ادامه داشته و حتی بحرانی‌‌‌تر هم شده است.

اکنون‌‌‌که در نخستین ماه‌‌‌های سال ۱۴۰۲ قرارگرفته‌‌‌ایم شرایط بازار مسکن به‌‌‌گونه‌‌‌ای است که فعالانش از نبود معامله‌‌‌ای خاص در این بازارخبر می‌دهند. زیرا فروشندگان با توجه به گرانی‌‌‌های پی‌‌‌درپی و رشد تورمی ، نسبت به فروش منصرف شده‌‌‌اند. آن دسته از خریدارانی هم که سرمایه‌‌‌ای داشته و میل به خانه‌‌‌دار شدن دارند با شرایط قیمتی فعلی ، ترجیح به صبوری داده؛ زیرا اغلب از عهده این قیمت‌های غیرکارشناسانه برنمی‌‌‌آیند.

براین اساس است که با استناد به آمار و ارقام ارائه‌‌‌شده مشخص می‌شود تعداد معاملات املاک در این مدت، بسیار کمتر از اعداد و ارقام سال‌های گذشته بوده است. و حالا پرسش آن است چه آینده‌‌‌ای برای این باز وجود دارد؟ آیا تا پایان سال ۱۴۰۲ شرایط بر همین روال خواهد بود؟

پرسش‌‌‌هایی که کارشناسان در پاسخ به آن از معیوب بودن ساختار اقتصادی سخن گفته و معتقدند با توجه به آنکه مسکن بخشی از این ساختار است نمی‌‌‌توان به تحولی مثبت در شرایط آن امیدوار بود.

جعفر پیشه ، رئیس هیات‌‌‌‌‌‌مدیره انجمن انبوه‌‌‌سازان اصفهان با بیان اینکه تورم بخش مسکن متأثر از سه متغیر زمین ، دستمزد و مصالح ساختمانی است به دنیای اقتصاد می‌‌‌گوید: البته هزینه‌‌‌های بخش فنی و مهندسی به دلیل ناچیز بودن در این تورم ، دیده نشده است.وی توضیح می‌دهد: درحالی‌‌‌که همه‌‌‌ساله با افزایش دستمزد کارگر روبه رو هستیم حتی اگر این افزایش عدد اندکی هم باشد بر تمام اقلام ساختمان از آجر گرفته تا تأسیسات برقی و مکانیکی تأثیرگذار خواهد بود.

مورد دیگر به افزایش تورم عمومی درکل کشور بازمی‌‌‌گردد که تقریباً در یک سال گذشته این تورم به حداقل ۵۰درصد رسیده است و طبیعتا با گرانی همه کالاها مسکن هم مستثنا نیست. زمانی که کمترین کالای مورد نیاز افزایش نرخ پیدا کند واضح است اقلام ساختمانی و مجموع هزینه یک ساختمان گران‌‌‌تر می‌شود که فشار نهایی آن نه روی سازنده و فروشنده بلکه بر دوش مصرف‌‌‌کننده قرار می‌‌‌گیرد.

وی در ارتباط با واکنش انبوه‌‌‌سازان و سازندگان مسکن به این شرایط می‌‌‌گوید: به‌‌‌طور معمول در هر صنفی دودسته از افراد فعالیت می‌کنند که در بخش مسکن هم این‌‌‌چنین است. دسته نخست ، افراد حرفه‌‌‌ای و سنتی بوده که دارای سازمانی از سازنده گرفته تا معمار و مهندسان هستند و فعالیت خود را ادامه داده و سعی می‌کنند سازمان خود را با انعطاف در مقابل مسائلی چون رکود و تورم حفظ کنند.

ولی دسته دوم افرادی هستند که با توجه به رونق داشتن این بازار در برهه‌‌‌ای ، وارد این بخش شده‌‌‌اند و با روبه رو شدن با شرایط دشوار این سال‌ها اغلب خروج از این حرفه را ترجیح داده‌‌‌اند. البته اینجا حرف از آن عده‌‌‌ سازنده خردی نیست که چند مورد خانه‌‌‌های لاکچری بناکرده و منتظر هستند در زمانی آنها را به فروش رسانند.

منظور انبوه‌‌‌سازانی بوده که در میزان بالا مسکن‌‌‌هایی را برای جامعه متوسط و پایین ساخته‌‌‌اند اما اکنون به دلیل شرایط اقتصادی ، مشتری وجود ندارد. به عبارتی بازار هدف خود را که قشر کارمند و متوسط است ازدست‌‌‌داده‌‌‌اند و به این سمت می‌‌‌روند که تغییر شغل داده و سرمایه باقی‌‌‌مانده خود را در بازاری دیگر وارد کنند. این کارشناس بازار مسکن بیان می‌کند: در وضعیتی قرارگرفته‌‌‌ایم که بازار مسکن بلاتکلیف و سردرگم است از این ‌‌‌جهت که تولیدکننده احساس می‌کند اگر بخواهد مسکن‌‌‌هایی را تولید و پیش‌‌‌فروش کند قیمت تمام‌‌‌شده مسکن نامشخص است چگونه و با اعلام چه قیمت تمام‌‌‌شده‌‌‌ای می‌‌‌تواند پیش فروشی داشته باشد. از این رو اغلب دست نگه‌‌‌داشته تا بازار به ثبات برسد.

وی ادامه می‌دهد: از سویی هم مصرف‌‌‌کننده‌‌‌هایی وجود دارند که اگر نقدینگی داشته باشند و مصمم به خرید باشند در این اندیشه که ممکن است شرایط این بازار بهبود یابد در انتظار می‌‌‌مانند درصورتی‌‌‌ که این احتمال ، چندان خوش‌‌‌بینانه نیست. بنابراین اکنون نه خریدار و نه فروشنده آماده به رکاب در این بازار وجود ندارد و این شرایط بازار را همچنان در رکود تورمی نگه‌‌‌داشته است.

جعفرپیشه در پاسخ به اینکه آیا دریافت مالیات بر عایدی سرمایه‌‌‌بر سامان یافتن بازار مسکن مؤثر است، تصریح می‌کند: اینکه مسکن ، یکی از اقلام سرمایه‌‌‌ای محسوب می‌شود و باید از این حالت خارج‌‌‌ و به مصرف نهایی تبدیل شود بحثی وابسته به وضع قوانین است. اگر فردی بیش از یک ‌‌‌خانه داشته باشد به معنای آن است که مسکن دوم و سوم را برای سرمایه خریداری کرده است و تصمیم به فروش آنها در زمانی مناسب به‌‌‌قصد سودآوری دارد، در این شرایط وظیفه دولت است که با وضع قوانین محکم ، مانند دریافت مالیات، مانع تقویت چنین موضوعی شود.

وی یادآور می‌شود: هرچند این اقدام نمی‌‌‌تواند بازار مسکن را متحول کند اما اثرات جزئی و تدریجی براین حوزه خواهد داشت.

این فعال در این زمینه که دولت با چه اقدامی می‌‌‌تواند گرهی از مشکل بازار مسکن بگشاید، توضیح می‌دهد: با کنار هم گذاردن عوامل گرانی مسکن این موضوع مشخص می‌شود که بخشی از این دلایل در اختیار دولت است و بخشی هم خارج از اختیارات دولت قرار دارد. اما اگر به تجربه‌‌‌های کشورهای دیگر نگاهی داشته باشیم فعلاً دولت می‌‌‌تواند با ورود به بخش استیجاری اقدامی مثبت در جهت آرام کردن این شرایط داشته باشد.

این‌‌‌چنین که با ساخت مسکن‌‌‌هایی که ویژه اجاره دادن است آنها را باقیمت مناسب در اختیار افراد به‌‌‌خصوص جوان‌‌‌ترها قرار دهد تا از فشار اجاره برای مدت‌‌‌زمانی درامان باشند.احتمالا در بحران کنونی این گزینه ، بهترین راهکار به نظر می‌‌‌رسد.

وی در زمینه چشم‌‌‌انداز مسکن تا پایان ۱۴۰۲ اظهار می‌کند: آینده این بازار وابسته به شرایط کشور است . اگر ثبات یابیم هزینه‌‌‌های ساخت مسکن با ثبات می‌شود.

  • 11
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش