دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳
۱۰:۴۰ - ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۳۰۳۸۷
مسکن، راه، عمران

اجاره مسکن در تهران برای طبقه متوسط چقدر تمام می‌شود؟

اجاره مسکن ,اجاره مسکن در مرکز تهران
 اجاره مسکن یک واحد ۸۰ متری نوساز در شرق تهران نسبت به محلات غرب و مرکز احتمالا برای یک زوج تهرانی دارای صرفه اقتصادی بیشتری باشد.

 اجاره مسکن در تهران امسال در قالب رهن کامل، حدود ۸۵۰ میلیون تومان و در قالب اجاره کامل تقریبا ماهی ۲۵ میلیون تومان خرج روی دست مستاجران طبقه متوسط می‌گذارد.

به گزارش فرارو، اجاره مسکن هنوز رسما استارت نخورده اما رفته رفته با تعطیلی مدارس و پایان امتحانات بچه‌مدرسه‌ای‌ها باید منتظر گرم شدن تنور بازار باشیم. مستاجران تا الان با سه بازیگر جدید روبرو بوده‌اند. اول «قانون جدید اجاره‌بها»، دوم «سامانه خودنویس» و «کد رهگیری رایگان اجاره‌نامه» و سوم «وام ودیعه مسکن». هر سه مورد می‌توانند از نظر روانی تاثیر بگذارند اما در عمل همه‌چیز به پول، توقع صاحبخانه‌ها درباره میزان اجاره پرداختی و پول پیش بستگی دارد.

بیایید تا زمان روشن شدن وضعیت، نگاهی بیندازیم به آگهی‌های منتشر شده در دو ماه و هفت روز گذشته و ببینیم با توجه به رقم‌های درخواستی، یک خانواده سه‌نفره طبقه متوسط برای اجاره خانه نوساز ۸۰ تا ۱۰۰ متری، دوخوابه و فول امکانات در مرکز، شرق و غرب تهران باید چقدر پول توی دست‌وبالشان داشته باشند.

اجاره مسکن در مرکز تهران 

یک مستاجر اگر توانایی پرداخت یک میلیارد تومان پول پیش را داشته باشد، باید ماهی ۳۰ میلیون تومان اجاره به صاحبخانه بدهد. این واحد ۸۶ متری نوساز در محله سهروردی شمالی قرار دارد و دارای ویژگی‌هایی مثل آسانسور، پارکنیگ و انباری است. واحد ۹۰ متری دیگری در این محله تقریبا با امکانات مشابه که سال ساخت آن ۱۳۹۸ است، به پول پیش یک میلیاردی و اجاره ماهانه ۱۵ میلیون تومان نیاز دارد.

آپارتمان ۱۰۰ متری دو خوابه در توحید با سال ساخت ۱۴۰۰، نیازمند پول پیش یک میلیاردی و اجاره ماهانه ۹ میلیون تومانی است. این واحد مسکونی هم فول امکانات است و در طبقه چهارم ساختمان قرار دارد. اجاره آپارتمان ۸۰ متری در محله عباس‌آباد ماهانه ۲۵ میلیون تومان است.

صاحبخانه برای پول پیش رقم ۵۰۰ میلیون تومان را تعیین کرده است. واحد دیگری که متراژ آن بزرگتر و ۹۷ متری است، به همین میزان پول پیش نیاز دارد، اما اجاره ماهانه آن دو میلیون تومانی گران‌تر است.

کریمخان از محلات قدیمی مرکز تهران است که یک فروشنده واحد ۸۰ متری خود را در این محله با سال ساخت ۱۴۰۱ و فول امکانات، با پول پیش یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان آگهی کرده است و اجاره آن را با مبلغ پایین‌تری یعنی ۱۰۰ هزار تومان تعیین کرده. واحد ۱۰۰ متری در یوسف‌آباد که از مرکزی‌ترین محلات پایتخت است، به یک میلیارد پول پیش و اجاره ماهانه ۳۰ میلیون تومانی نیاز دارد. سال ساخت این واحد مسکونی آن ۱۴۰۰ و فول امکانات است.

اجاره مسکن در شرق تهران 

واحد ۸۰ متری دوخواب در هفت حوض یکی از محلات شرق تهران به پول پیش ۶۰۰ میلیونی و اجاره ماهانه ۱۵ میلیونی نیاز دارد. البته اگر پول پیش کمتری دارد، اما می‌توانید اجاره ماهانه را با مبلغ بیشتری پرداخت کنید، به واحد ۸۰ متری با سال ساخت ۱۴۰۱ در محله نارمک و در محدوده فدک سری بزنید که صاحبخانه برای پولش پیش آن مبلغ ۳۰۰ میلیون تومان و اجاره ماهانه ۲۱ میلیونی در نظر گرفته است.

واحد ۸۰ متری در محله حیدرخانی نارمک، چون در محدوده مترو قرار دارد و نوساز هم هست، به پول پیش ۷۰۰ میلیونی، اما اجاره کمتر حدود ۱۰ میلیون تومان نیاز دارد.

آپارتمان ۹۵ متری در قلب هفت حوض با سال ساخت ۹۸، ودیعه ۶۰۰ میلیونی با اجاره بیشتری نسبت به واحد ۸۰ متری در این محله یعنی ۲۰ میلیون تومان نیاز دارد. محله تهرانپارس هم از محلات شناخته شده شرق تهران است که اگر قصد اجاره یک واحد ۸۵ متری دو خوابه فول امکانات را در آن داشته باشید، باید ۳۰۰ میلیون تومان بابت پول پیش و ۲۸ میلیون تومان بابت اجاره ماهانه به حساب صاحبخانه واریز کنید.

خانه‌ای در شرق تهران که سه سال از زمان ساخت آن می‌گذرد و دارای پارکنیگ، آسانسور و انباری است. حالا شاید یک زوج تهرانی به دلیل داشتن یک فرزند، قصد اجاره یک واحد بزرگتر با متراژ ۱۰۰ متری را در این محله داشته باشند، در این صورت باید یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان پول پیش بدهند و اجاره ماهانه آن‌ها هم ۱۰۰ هزار تومان است.

محله سبلان در شرق تهران ارزان‌تر است و برای مثال یک واحد ۸۶ متری که سه سال از زمان ساخت آن می‌گذرد، نیازمند پول پیش ۳۰۰ میلیونی و اجاره ماهانه ۱۶ میلیون تومانی است.

اجاره مسکن در غرب تهران

 سازمان برنامه یکی از محلات خوب غرب تهران است که سالیان اخیر با تقاضای خوبی از سوی مستاجران همراه شده است. واحد ۸۵ متری با سال ساخت ۱۴۰۰ و دو خوابه که صاحبخانه آن در آگهی برای توصیف شرایط آن «غرق نور» بودن آن را یکی از مزایای آن برشمرده، ۵۰۰ میلیون تومان پول پیش و اجاره ماهانه ۲۰ میلیونی نیاز دارد.

صاحبخانه دیگری برای واحد ۹۹ متری خود در این محله که چهار سال از زمان ساخت آن می‌گذرد، همان میزان پول پیش، اما ۲۳ میلیون تومان اجاره ماهانه تعیین کرده است. با پول پیش ۵۰۰ میلیونی می‌توانید یک واحد ۹۶ متری در محله فردوس غرب تهران داشته باشید که اجاره ماهانه آن ۲۲ میلیون تومان تعیین شده است.

کوی بیمه در شهرک اکباتان تهران هم از محلات معروف غرب تهران است. یک واحد ۹۲ متری در حالی که چهار سال از ساخت آن می‌گذرد، ۵۰۰ میلیون تومان پول پیش و ۲۰ میلیون تومان اجاره ماهانه نیاز دارد.

سعادت آباد محبوب، اما گران است و کمتر زوج‌هایی که به طبقه متوسط تعلق دارند، برای رهن و اجاره مسکن به بازار این محله تهران سر می‌زنند. اما اگر زوجی خیال اجاره خانه در سعادت‌آباد به سرشان زد، می‌توانند یک واحد ۸۵ متری دو خواب با سال ساخت ۹۸ را با پول پیش ۶۰۰ میلیونی تهیه کنند، اما بعید به نظر می‌رسد بتوانند از پس اجاره ماهانه آن که ۴۰ میلیون تومان تعیین شده، برآیند.

اگر همین زوج پول پیش یک میلیارد و ۴۰۰ میلیونی داشته باشند، می‌توانند اجاره کمتری به میزان ۱۸ میلیون تومان بابت اجاره یک آپارتمان ۱۰۰ متری نوساز در سعادت‌آباد بپردازند. برای بررسی بازار مسکن غرب تهران، حیف است که نگاهی به قیمت رهن و اجاره خانه در شهرک غرب نیاندازیم. یک صاحبخانه در شهرک غرب، یک واحد ۹۰ متری دو خواب با متراژ ۹۰ متری و با سال ساخت ۱۴۰۲ را با پول پیش ۵۰۰ میلیونی، اما اجاره تقریبا بالایی حدود ۳۶ میلیون تومان آگهی کرده است.

  • 10
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
ویژه سرپوش