چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹
۱۲:۱۶ - ۰۶ آبان ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۸۰۰۲۹۶
مسکن، راه، عمران

قیمت مسکن در امریکا طی بیست سال گذشته ۲ برابر و در تهران ۷۸ برابر شده است

قیمت مسکن در امریکا,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران
با پول آپارتمان قدیمی مرکز تهران، می شود یک آپارتمان نو در قلب لس آنجلس خرید و با پول سوئیتی در جنوبی ترین مناطق تهران، می شود یک آپارتمان جادار در مرکز شهر دیترویت امریکا معامله کرد!

به گزارش تجارت نیوز، جالب است که بدانید با پول یک آپارتمان ۳۵۰ متری در ولنجک تهران می توان یک آپارتمان متوسط در گران قیمت ترین شهرهای آمریکا یعنی بوستون، نیویورک و سان فرانسیسکو خریداری کرد؛ بله! خانه در تهران تا این اندازه گران است!

خانه های مجیدیه از خانه های شیکاگو گران تر است

بر اساس گزارش فاکس بیزینس متوسط قیمت هر فوت مربع مسکن در شیکاگو ۱۹۳ دلار، دالاس ۲۱۵ دلار و میامی ۳۱۳ دلار است. هر مترمربع مسکن تقریبا ۱۰.۷ برابر یک فوت مربع مساحت دارد.

با این حساب اگر دلار ۲۷ هزار تومانی ایران را نظر بگیریم، میانگین قیمت یک مترمربع مسکن در شیکاگو تقریبا معادل ۵۰ میلیون تومان، در دالاس تقریبا معادل ۶۰ میلیون تومان و در میامی حدود ۸۷ میلیون تومان است.

با این حساب یک شهروند تهرانی با پول آپارتمانی ۱۸۰ متری در مجیدیه، می تواند یک آپارتمان بزرگتر در مرکز شیکاگو یا دالاس امریکا داشته باشد. در حال حاضر یک آپارتمان نوساز ۱۸۳متری در خیابان قندی مجیدیه، با قیمت ۱۲ میلیارد و ۴۴۴ میلیون تومان آگهی شده است.

با این مبلغ میتوان یک آپارتمان ۲۴۰ متری در مرکز شهر شیکاگو امریکا یا یک آپارتمان ۲۰۰ متری در مرکز شهر دالاس خرید.

بهای آپارتمان در امیرآباد معادل آپارتمان های ناف لس آنجلس

یک شهروند تهرانی با پول یک آپارتمان قدیمی در مرکز تهران میتواند یک آپارتمان متوسط در مرکز لس آنجلس داشته باشد. بهای یک فوت مربع مسکن در مرکز لس آنجلس ۶۴۶ دلار است که با دلار ۲۷ هزار تومانی، بهای یک مترمربع مسکن در وسط شهر لس آنجلس حدود ۱۸۰ میلیون تومان می شود.

در فایل بنگاه های مسکن تهران بهای یک آپارتمان ۲۱ ساله ۱۸۰ متری و بدون آسانسور در امیرآباد ۱۵ میلیارد تومان است. با این مبلغ می شود یک آپارتمان ۸۳ متری در قلب لس آنجلس بخرید.

سوئیت جنوب تهران گران تر از آپارتمان ۱۲۰ متری دیترویت

با پولی که میتوانید در جنوب شهر تهران یک سوئیت کوچک بخرید میتوانید در مرکز شهر شیکاگو صاحب سوئیت شوید یا اینکه در وسط شهر دیترویت صاحب یک خانه جادار ۱۲۸ متری باشید.

میانگین بهای یک فوت مربع مسکن در ایالت دیترویت ۴۲ دلار است که با دلار ۲۷ هزار تومانی و برای یک مترمربع مسکن حدود ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان می شود. یک آپارتمان ۵۸ متری ۳ سال ساخت بدون پارکینگ و انباری در یکی از جنوبی ترین مناطق تهران یعنی بلوار ابوذر ۱.۵ میلیارد تومان قیمت دارد.

با این پول می شود یک سوئیت ۳۰ متری در مرکز شیکاگو خریداری کرد یا اینکه یک آپارتمان نسبتا جادار ۱۲۸ متری در مرکز شهر دیترویت خرید.

بهای آپارتمان ۳۵۰ متری ولنجک معادل ویلای ۱۲۰۰ متری میامی

در گران قیمت ترین شهرهای امریکا یعنی بوستون، نیویورک و سان فرانسیسکو متوسط قیمت هر فوت مربع مسکن به ترتیب ۱۱۶۰ دلار، ۱۱۰۶ دلار و ۱۰۰۴ دلار است. در واقع قیمت هر مترمربع مسکن با دلار ۲۷ هزار تومانی در این ایالات به ترتیب حدود ۳۲۴، ۳۰۹ و ۲۸۱ میلیون تومان است.

در شمال شهر تهران یک آپارتمان ۳۵۰ متری نوساز در ولنجک، خیابان پنجم ۵۶ میلیارد تومان قیمت گذاری شده است. با این پول می شود یک آپارتمان ۱۷۲ متری در بوستون یا یک آپارتمان ۱۸۱ متری در نیویورک و یا یک آپارتمان ۲۰۰ متری در سان فرانسیسکو خرید.

در زعفرانیه هم یک خانه قدیمی ۷۰۰ متری ۱۱۲ میلیارد تومان قیمت گذاری شده است. با این پول میتوان یک مسکن با همین متراژ در لس آنجلس امریکا خرید یا یک خانه ۱۲۰۰ متری در ناف میامی خرید!

طبقه متوسط امریکا حداکثر می تواند در پونک و جنت آباد خانه بخرد

نکته دیگر اینکه متوسط قیمت یک خانه در امریکا حدود ۷.۲ میلیارد تومان است. به عبارت دیگر اگر شهروندان طبقه متوسط امریکا بخواهند در بازار مسکن ایران خانه بخرند حداکثر می توانند آپارتمانی ۱۲۰ تا ۱۸۰ متری در پونک، جنت آباد یا سعادت آباد تهران بخرند!

قیمت مسکن امریکا ظرف دو دهه ۲ برابر و در تهران ۷۸ برابر شد

جالب است که طبق گزارش ویژوال کپیتالیست تقریباً ۲۰ سال طول کشیده است که قیمت مسکن در امریکا دو برابر شود. قیمت مسکن آمریکا در ابتدای سال ۲۰۲۰ به طور متوسط ۲۵۹ هزار دلار بوده که این رقم ۱۰۶ درصد بیشتر از متوسط ثبت شده برای سال ۲۰۰۰ است.

بنابر این گزارش، از ۵۰۰ شهر بزرگ آمریکا، قیمت مسکن به طور متوسط در ۳۵۶ شهر کمتر از متوسط کل و در ۱۴۴ شهر نیز بیشتر از متوسط کل قیمت مسکن در این کشور بوده است.

میانگین قیمت مسکن تهران، در سال ۸۰ فقط حدود ۳۰۸ هزار تومان برای هر مترمربع بود. در حال حاضر و بر اساس گزارش مرکز آمار متوسط قیمت مسکن تهران تا پایان تابستان امسال به حدود ۲۴ میلیون تومان رسیده است. به این ترتیب قیمت مسکن تهران، در طول دو دهه ۷۸ برابر شده است!

  • 12
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۱۲
غیر قابل انتشار: ۱۲
جدیدترین
قدیمی ترین
این تحلیل اشتباه است همه قیمت ها را باید به دلار حساب کنیم. به دلار قیمت مسکن سال ۸۰ درتهران ۴۰۰ دلار و هم اکنون حدود ۹۰۰دلار است . د تهران هم در بیست سال گذشته مسکن کمی بیش از دو برابر به دلار شده. بهتره ریال را از محاسبات حذف کنیم . البته به نظر من مسکن در تهران بسیار گران تر از قدرت خرید مردم و با قطع صادرات نفت در ده سال آینده حباب قیمتی آن در برابر ارز خارجی می ترکه . چون دیگه در تهران کاسبی نمی شه کرد. مثلا ممکنه ده سال دیگه قیمت مسکن در تهران از متری ۸۰۰فرانک سویس هم اکنون به ۳۰۰فرانک نزول کنه.
این تحلیل اشتباه است...
ولی چند برابر شدنها رو چی می گی؟؟؟ خونه خود من ور چهل سال گذشته حدود ۴۰۰۰ برابر شد !!!! البته فعلا !!
ولی چند برابر شدنها ...
شما راست می گویید خانه ی پدری ما هم که یک میلیون خریده شده بود حدود سی سال پیش الان قیمتش شش میلیارده یعنی شش هزار برابر شده!!!!!!!!
مشاهده کامنت های بیشتر
مهدی شیری,بیوگرافی مهدی شیری,مهدی شیری بازیکن بیوگرافی مهدی شیری بازیکن فوتبال ایرانی (+ تصاویر)

رادگاه: تهران

زاده: ۱۱ بهمن ۱۳۶۹

ملیت: ایرانی

پست: دفاع راست، وینگر راست

قد: ۱.۷۱ متر

ادامه
امام زین العابدین (ع),زندگی نامه امام سجاد (ع),زندگینامه امام سجاد علیه السلام زندگینامه امام سجاد (ع)، چهارمین امام شیعیان

زادگاه: مدینه

زاده: ۵ شعبان ۳۸ هجری قمری

درگذشته: ۱۲ محرم ۹۵ هجری قمری.

محل دفن: قبرستان بقیع،  مدینه

علت شهادت: مسمومیت

ادامه
امبر هرد,طلاق امبر هرد,آثار امبر هرد بیوگرافی امبر هرد (+ تصاویر)

زادگاه: ۲۲ ماه آوریل ۱۹۸۶

زاده: آستین، تگزاس

ملیت: آمریکایی

والدین: دیوید کلینتون هرد- پاتریشیا پیج

محل تحصیل: آکادمی کاتولیک سنت مایکل

سال های فعالیت: ۲۰۰۳

ادامه
آنگلا مرکل,زندگینامه آنگلا مرکل,زندگی نامه آنگلا مرکل زندگینامه آنگلا مرکل (+ تصاویر)

زاده:۱۷ ژوئیهٔ ۱۹۵۴

زادگاه:هامبورگ، آلمان غربی

شغل:صدراعظم آلمان 

اقامتگاه:برلین،  آلمان

محل تحصیل:دانشگاه لایپزیگ ( لیسانس علوم)

ادامه
باباطاهر,اشعار باباطاهر,شعرهای باباطاهر زندگی نامه باباطاهر شاعر و دوبیتی سرای اواخر سده چهارم و پنجم

زادگاه: لرستان یا همدان

زاده: ۳۲۶ خورشیدی

پیشه: شاعر، دوبیتی سرا

ملیت: ایرانی

زمینه کاری: شعر، موسیقی

ادامه
لویی پاستور,نظریات لویی پاستور,لوئی پاستور زندگی نامه لویی پاستور دانشمند فرانسوی مشهور (+ تصاویر)

زاده: ۲۷ دسامبر ۱۸۲۲

زادگاه: ایالت دول، ژورا

ملیت: فرانسه

محل تحصیل: اکول نرمال سوپریور، دانشگاه پاریس

فوت: ۲۸ سپتامبر ۱۸۹۵

ادامه
دراگان اسکوچیچ,زندگی نامه دراگان اسکوچیچ,دراگان اسکوچیچ اهل کشور بیوگرافی دراگان اسکوچیچ (+ تصاویر)

زادگاه: رییکا، یوگسلاوی سابق

قد: ۱٫۸۱ متر

زاده: ۳ سپتامبر ۱۹۶۸

پست: هافبک

مدرک تحصیلی: لیسانس حرکت شناسی

پیشه: مربی فوتبال

ادامه
ایلان ماسک,بیوگرافی ایلان ماسک,زندگی نامه ایلان ماسک زندگی نامه ایلان ماسک و کارآفرینی های او (+ تصاویر)

زادگاه: پرتوریا، آفریقای جنوبی

زاده: ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱

محل زندگی: لس آنجلس

ملیت: آمریکایی، کانادایی، آفریقای جنوبی

پیشه: مهندس، مخترع، بنیانگذار و کارآفرین

ادامه
محمدحسین کنعانی زادگان,علاقه محمدحسین کنعانی زادگان به پرسپولیس,افتخارات  محمدحسین کنعانی‌زادگان بیوگرافی محمدحسین کنعانی زادگان + تصاویر اینستاگرامی

زادروز: ۳ فروردین ماه ۱۳۷۳

زادگاه: آبادان، ایران

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: دفاع وسط / دفاع راست

ملیت: ایرانی

ادامه
ویژه سرپوش