دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
۱۱:۰۵ - ۲۰ اسفند ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۱۲۱۰۴۲
صنعت و معدن

یک شوک دیگر به صنعت؛ ابلاغ مصوبه گرانی برق به صنایع و پتروشیمی‌ها

ابلاغ مصوبه گرانی برق به صنایع و پتروشیمی‌ها,وضعیت برق صنایع در ایران

روزنامه جهان صنعت نوشت: یک تصمیم دیگر برای صنایع پتروشیمی‌ها؛ سال به پایان نرسیده همچنان تصمیم‌های دولتی مساله‌ساز است. این بار قرار است قیمت برق صنایع و پتروشیمی‌ها گران شود. مصوبه‌ای که اخیرا ابلاغ شده و دولت آن را در راستای حل مشکل ناترازی اعلام کرده است.

سال ۱۴۰۲ که رو به پایان است، شاید سال اوج ناترازی‌ها بود. از برق در تابستان شروع شد؛ در میانه تابستان بنزین مشکل‌ساز شد، پاییز ناترازی آب خود را نشان داد و در زمستان گاز. هرچند این برنامه دو سال گذشته بوده، اما به‌رغم وعده‌های دولت برای حل بحران ناترازی انرژی امسال هم شرایط به مراتب بهتر از سال گذشته نبود.

قطع برق صنایع و پتروشیمی‌ها در تابستان حتی با طرح فروش برق در بورس انرژی نتوانست مشکل قطعی برق آنها را حل کند و به ناچار در فصول پیک مصرف برق قطع شد. وزارت نیرو اعلام کرده برای سال آینده بنا دارد بخشی از ظرفیت برق تجدیدپذیرها را به شبکه توزیع اضافه کند‌. حال آنکه فعالان صنعت برق می‌گویند میزان برق تولیدی از تجدیدپذیرها کمتر از پیش‌بینی دولت است.

آنطور که ‌هاشم اورعی رییس اتحادیه انجمن‌های علمی انرژی و استاد دانشگاه صنعتی شریف در این رابطه به «جهان‌صنعت» می‌گوید: «‌وزارت نیروی دولت سیزدهم اول کار اعلام کرد تولید برق را تا پایان دولت سیزدهم به ده هزار مگاوات می‌رسانیم. بعد از ۲۰ سال کار در انرژی تجدید‌پذیر، کل ظرفیت منصوبمان ۱۱۰۰ مگاوات است. دولت بدون توجه به الزامات و اینکه اصلا چه کارهایی می‌شود انجام داد گفته تا پایان این دولت تولید از طریق انرژی‌های تجدیدپذیر را به ۱۰ هزار مگاوات می‌رساند.»

آنطور که برآوردها نشان می‌دهد ناترازی برق سال آینده حدود ۱۲ هزارمگاوات خواهد بود. دولت برای جبران این ناترازی نه‌تنها اقدام عملی انجام نداده بلکه، تصمیم گرفته تعرفه برق صنایع را هم افزایش دهد.

منابع نزدیک به دولت می‌گویند افزایش دوبرابری تعرفه قبض برق صنایع فولاد و پتروپالایشگاهی با قدرت قراردادی ۲ مگاوات و بیشتر برای بهمن‌ماه سال جاری که به ۱۲۰۰ تومان به ازای هر کیلووات ساعت رسیده، امری منطقی است، این در حالی است که تولیدکنندگان بر این باورند که افزایش تعرفه برق باعث فشار بیشتر بر صنایع خواهد شد. به گفته آنان بخشی از توان تولیدی صنایع در فصول پیک مصرف به دلیل قطعی برق از مدار خارج می‌شود که این مساله باعث عدم‌النفع آنها خواهد شد.

بخشنامه‌ای که قیمت را گران کرد

«حمیدرضا صالحی» نایب‌رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران تابستان امسال و پس از قطع برق صنایع برای دومین سال پیاپی گفته بود که با خاموشی بخش صنعت در تابستان امسال حدود ۵ تا ۶ میلیارد دلار از GDP کشور کاهش داده است. البته او تاکید کرده بود که این یک عدد پیش‌بینی است که با توجه به مفروضات موجود به دست آمده است. آ‌ن‌طور که صالحی می‌گوید: برای نمونه ظرفیت یک کارخانه فولاد ۳۰۰‌هزار تنی به ۷۵‌هزار تن رسیده است، یعنی ظرفیت آن در دو ماه تابستان ۲۲۵‌هزار تن کاهش یافته بود که عدد کمی نیست. همچنین زنجیره پایین‌‌‌دستی همین صنایع که خوراک موردنیاز خود را از آنها تامین می‌کنند با تعطیلی روبه‌‌‌رو می‌‌‌شوند یا در زمینه بورس انرژی نیز این خاموشی‌‌‌ها تاثیرگذار است.

طرح تازه وزارت نیرو برای حل ناترازی، افزایش قیمت برق صنایع فولاد و پتروپالایشگاهی است که قرار است از اردیبهشت اجرا شود. این مصوبه که ۷ اسفندماه امسال به صنایع ابلاغ شده تصریح کرده که قبض برق صنایع فوق از اردیبهشت تا دی‌ماه به صورت علی‌الحساب محاسبه شده و طبق مصوبه وزارت نیرو بهای برق مشترکان این صنایع در کل این دوره نیز باید براساس تعرفه ۱۲۰۰ تومان به ازای هر کیلووات ساعت پرداخت شود.

برق صنایع فولادی و پتروشیمی و پالایشگاهی با قدرت قراردادی ۲ مگاوات و بیشتر برای بهمن‌ماه سال جاری براساس نرخ‌های قطعی صادر شده است و تعرفه برق این صنایع با افزایش ۲ برابری به ۱۲۰۰ تومان به ازای هر کیلووات ساعت رسیده است.

وزارت نیرو تاکید کرده بخشنامه تعرفه برق صنایع عطف به‌ماسبق شده و صنایع مذکور باید بهای برق از اردیبهشت تاکنون را براساس نرخ جدید پرداخت کنند.پیش از این، بهای برق این صنایع ۶۰۰ تومان به ازای هر کیلووات ساعت بوده است. بخشنامه تعرفه برق صنایع عطف به‌ماسبق شده و صنایع پتروپالایشگاهی باید بهای برق از اردیبهشت تاکنون را براساس نرخ جدید پرداخت کنند.

مشکل ناترازی‌ها با بخشنامه حل می‌شود؟

آن‌طور که محمود کمانی معاون وزیر نیرو پیش‌بینی کرده، تابستان سال آینده علاوه بر ۱۲ هزار مگاوات ناترازی برقی که امسال داشتیم باید منتظر افزایش ۵ درصدی بر این ناترازی باشیم. تاکید بر صرفه‌جویی تنها ابزار وزارت نیرو برای جبران ناترازی است، زیرا طرح‌های افزایش ظرفیت یا استفاده از تجدیدپذیرها دست‌کم در یکی دو سال آینده به ثمر خواهد نشست. این بدان معناست که صنایع باید فشار بیشتری را از این وضعیت به دوش بکشند.

وضعیت زمستان صنایع هم مثل تابستان آنهاست. در یک ماه گذشته قطعی گاز صنایع و پتروشیمی‌ها باعث زیان بسیاری برای آنها شده است و گزارش‌ها نشان می‌دهد هنوز قطعی برق صنایع و پتروشیمی‌ها ادامه دارد.

حسن میرافضلی کارشناس انرژی و میرعامل اسبق پتروشیمی جم می‌گوید: قطع کردن گاز صنایع پتروشیمی یعنی ضربه سهمگین به اقتصاد کشور که این با هیچ عقلی قابل توجیه نیست. واقعا نمی‌دانند اگر صنایع پتروشیمی کشور نتوانند فعالیت مستمری داشته باشند، چه بلایی سر کشور می‌آید؟ مگر الان اقتصاد کشور به هم نریخته است و انواع و اقسام تهدید‌ها را متحمل نمی‌شود؟

او درباره ناترازی انرژی توضیح می‌دهد: مگر الان اقتصاد کشور به هم نریخته است و انواع و اقسام تهدید‌ها را متحمل نمی‌شود؟ واقعا نمی‌دانم چرا وضع خراب را خراب‌تر می‌کنند و نمی‌دانند، با این نوع مدیریت‌شان چه بلایی سر کشور می‌آورند. صنعت پتروشیمی سهم زیادی در تزریق ارز به کشور دارد و به جای اینکه به زیر‌ساخت‌های پتروشیمی برسیم، با قطع طولانی گاز چوب لای چرخ می‌گذاریم. لازم است مجلس قانونی بگذارد که ظرف مدت ۱۰ سال گازرسانی به خانه‌ها را به ۳۰ یا حداکثر ۴۰ درصد برساند تا گاز بیشتر از این حیف و میل نشود. با این تاکید که این قانون به قدری سفت و محکم باشد که تحت هیچ شرایطی هیچ دولتی نتواند اجرایی‌اش کند.

صنعت برق در مجموع با سه ناترازی مواجه است؛ ناترازی در تامین سوخت نیروگاه‌ها که در شش‌ماهه دوم سال و در فصل سرما نمود پیدا می‌کند. ناترازی در تولید و مصرف در گرما و شش‌ماهه اول سال و ناترازی مالی و اقتصادی که در طول سال وجود دارد و میزان درآمدها با هزینه‌ها تطابق ندارد. دولت سیزدهم برای اینکه ناترازی‌ها را جبران کند در لایحه هفتم برنامه توسعه به بحث انرژی پرداخته و در ماده ۸۱ این لایحه پیش‌‌بینی کرده که در راستای کاهش تصدی‌گری دولت در تجارت برق و استقلال مالی صنعت برق در پایان سال اول برنامه حداقل ۳۰درصد در بورس عرضه شود و در پایان برنامه نیز این عدد به ۶۰ درصد از کل انرژی برسد. همچنین در ماده ۸۲ این لایحه پیش‌بینی کرده با به‌کارگیری سیاست‌های قیمتی و غیرقیمتی نسبت به اجرای سیاست‌های بهینه‌سازی انرژی طوری عمل کند که در پایان برنامه ۱۰ درصد صرفه‌جویی شود.

  • 18
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
غلامعلی حداد عادل بیوگرافی غلامعلی حداد عادل؛ سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۹ اردیبهشت ۱۳۲۴

محل تولد: تهران

حرفه: سیاستمدار ایرانی، عضور مجمع تشخیص مصلحت نظام، دانشیار بازنشسته دانشگاه، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی و بنیاد سعدی

آغاز فعالیت: ۱۳۵۷ تاکنون

حزب سیاسی: اصولگرا

تحصیلات: لیسانس و فوق لیسانس فیزیک از دانشگاه تهران و شیراز (پهلوی قدیم)، دکتری فلسفه از دانشگاه تهران

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
فرزان عاشورزاده بیوگرافی فرزان عاشورزاده تکواندوکار ایرانی

تاریخ تولد: ۵ آذر ۱۳۷۵

محل تولد: تنبکابن، مازندران

محل زندگی: آمریکا

حرفه: تکواندوکار

لقب جهانی: سونامی تکواندو جهان

ادامه
ویژه سرپوش