دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳
۱۳:۵۴ - ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۱۲۰۵۹۷
اصناف و قیمت ها

قالیشویی شب عید، ۳۰ درصد گران‌تر از نرخ مصوب اتحادیه!/ ترفند‌هایی برای گران‌شویی

قالیشویی,قیمت قالیشویی
استفاده از ترفندهای مختلف مانند حمل‌ونقل رایگان، اما در عوض اعلام نرخ قیمتی بالاتر از مصوب اتحادیه، از شیوه‌هایست که به دفعات از سوی واحد‌های صنفی دیده شده است. بخش مهمی از وظایف اتحادیه‌های صنفی، سامان‌دهی بازار و جلوگیری از تضییع حقوق مشتریان است؛ اقدامی که به نظر می‌رسد از سوی اتحادیه قالیشویی، مغفول مانده است.

به گزارش اقتصاد ۲۴، آستانه آغاز سال جدید، همواره با تکاپوی افراد و خانواده‌ها برای انجام رسومات همیشگی همراه است. عبور از کهنگی و در نهایت رسیدن به بهار، مهم‌ترین سمبل نوروز برای پاسداران آن است. نمود‌های خارجی این رسم و تفکر را می‌توان در اعمالی مانند خانه‌تکانی مشاهده کرد.

از بین بردن گرد و غبار از وسایل زندگی، از نمونه‌های این نمود‌های خارجیست و طی دهه‌های گذشته، این رسم، اقتصاد‌های شاخه‌ای متعدد و مهمی را در کنار خود پدید آورده است. قالیشویی‌ها و شرکت‌های نظافتی منازل، از جمله این اقتصاد‌ها محسوب می‌شوند. خدمات نظافتی این واحد‌های صنفی، هر سال با نزدیک شدن به تغییر سال و یا تحولات فصلی، بیشتر از سایر زمان‌هاست. پیک مشتریان قالیشویی‌ها، از اواسط بهمن ماه آغاز شده و هر چه اسفند رو به پایان می‌رود، تقاضای افراد برای شست‌وشوی فرش‌ها و یا حتی منازل خود بیشتر می‌شود.

در این راستا یکی از مشکلات جدی و گسترده متقاضیان استفاده از خدمات قالیشویی‌ها، نبود قیمت واحد در بین واحد‌های صنفی است. متغیر بودن نرخ خدمات قالیشویی به همراه تمام حواشی آن که در روز‌های پایانی سال بیشتر از همیشه می‌شود، گاه مردم را به صرف نظر از استفاده از خدمات قالیشویی‌ها وا می‌دارد.

قیمت‌های رسمی اتحادیه قالیشویی رعایت می شود؟

چالش‌های مربوط به متغیر بودن نرخ خدمات قالیشویی‌ها و سایر بحث‌های مربوط به این بخش که نسبت به سال گذشته بدون مصوبه رسمی از سوی اتحادیه، ۲۰ تا ۳۰ درصد گران تر از نرخ مصوب شده است، را مورد بررسی قرار داده و در این راستا، از اتحادیه قالیشویی تهران درمورد وجود نرخ واحد برای ارائه خدمات این صنف، پرس و جو کرد. 

طبق نتایج به دست آمده، هر ساله اتحادیه قالیشویی تهران فهرستی از آخرین نرخ اتحادیه قالیشویی را منتشر کرده و تمامی واحد‌های فعال این بخش در استان تهران، موظف به پیروی از آن هستند. براساس اظهارات نمایندگان اتحادیه قالیشویی، ارائه خدمات به مشتریان خارج از چارچوب‌های قیمتی مصوب، ممنوع بوده و افراد در صورت مشاهده تخلف، می‌توانند آن را گزارش کنند.

طبق قیمت‌های مصوب، نرخ شست‌وشوی معمولی فرش ماشینی به ازای هر متر مربع، ۱۴ هزار و ۳۰۰ تومان است. این قیمت برای شست‌وشوی درجه یک، به ۲۲ هزار و ۲۰۰ تومان افزایش می‌یابد.

نرخ شست و شوی عادی هر متر مربع فرش دستبافت ۲۰ هزار و ۵۰۰ تومان و شست‌وشوی درجه یک، ۳۸ هزار تومان است. این نرخ برای شست‌وشوی عادی موکت، ۵ هزار و ۵۰۰ تومان و برای شست‌وشوی درجه یک آن، ۸ هزار و ۴۰۰ تومان است. قیمت حمل‌ونقل نیز توافقی اعلام شده است.

به عبارتی دیگر شما برای شست و شوی درجه یک تخته فرش ماشینی ۱۲ متری، باید نهایتا ۲۶۷ هزار تومان بپردازید، اما آیا این نرخ در قالیشویی‌های شهر تهران رعایت می‌شود؟‌

نمی‌توان منکر تخلف برخی از واحد‌های قالیشویی شد

حمید محمدی کمسرخ، مشاور ارشد اتحادیه قالیشویان تهران ابتدا وجود نرخ‌های مصوب برای خدمات قالیشویی را تایید کرد و در این‌باره گفت: هر ساله اتحادیه قالیشویان به دلیل سامان‌دهی به فعالیت‌های این صنف، قیمت‌های مصوبی را اعلام می‌کند. در سال ۱۴۰۲، برای شست‌و‌شوی هر متر مربع فرش ماشینی معمولی، با کاور و بسته‌بندی، ۳۹ هزارتومان و برای فرش‌های ابریشمی و با تراکم بالا، ۴۹ هزار تومان برای هر متر مربع تعیین شد، نرخی هم که برای ایاب و ذهاب درنظر گرفته شده، ۶۸ هزار تومان است. واحد‌های صنفی موظف به ارائه خدمات با این قیمت‌ها بوده و هر واحدی که بر این مبنا عمل نکند، تخلف کرده است.

وی ادامه داد: متاسفانه نمی‌توان منکر تخلف برخی از واحد‌های قالیشویی شد. بعضی از آن‌ها با قیمت‌هایی بالاتر خدمات ارائه داده و مشتریان به دلیل ندانستن قیمت‌های مصوب، مبالغ زیادی می‌پردازند. اگر واحد صنفی مبلغی بالاتر از نرخ اتحادیه اعلام کرد، مشتریان می‌توانند به اتحادیه شکایت کرده و اگر پول بیشتری پرداخت کرده بودند، آن مبلغ به افراد بازگردانده خواهد شد.

لایی‌کشی برای دور زدن نرخ‌های مصوب

باوجود اعلام اتحادیه قالیشویی مبنی بر دو نرخی بودن خدمات، گاه دیده می‌شود که برخی از واحد‌های قالیشویی قیمت‌های سه نرخی دارند و براساس کیفیت و میزان خدمات خود، قیمت‌گذاری‌های مختلفی انجام می‌دهند.

به دشواری می‌توان گفت که چند درصد از قالیشویی‌های تهران، این چارچوب‌های قیمتی را رعایت می‌کنند، اما به راحتی می‌توان وجود تعدد قیمتی نرخ شست‌وشوی فرش را تایید کرد و آن را یک نابه‌سامانی دانست. هر چه به زمان عید و تغییر سال نزدیک‌تر می‌شویم، به بهانه‌های مختلف این تعدد نرخی، تشدید شده و متقاضیان با ارقامی بسیار بالاتر از نرخ‌های مصوب رو‌به‌رو می‌شوند.

این افزایش قیمت گاه تا دو برابر رفته و برخی مشتریان چاره‌ای جز پرداخت آن ندارند.هرچند کیفیت بازاریابی برخی از واحد‌های صنفی قالیشویی و بی‌اطلاعی افراد از قیمت‌های مصوب را نباید در گسترش این آشفتگی نادیده گرفت، اما به نظر می‌رسد باید نظارت‌های جدی‌تری بر روند نرخ‌گذاری خدمات قالیشویی‌ها انجام شود.

استفاده از ترفندهای مختلف مانند حمل‌ونقل رایگان، اما در عوض اعلام نرخ قیمتی بالاتر از مصوب اتحادیه، از شیوه‌هایست که به دفعات از سوی واحد‌های صنفی دیده شده است. بخش مهمی از وظایف اتحادیه‌های صنفی، سامان‌دهی بازار و جلوگیری از تضییع حقوق مشتریان است؛ اقدامی که به نظر می‌رسد از سوی اتحادیه قالیشویی، مغفول مانده است.

  • 16
  • 1
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
فرامرز اصلانی بیوگرافی فرامرز اصلانی از تحصیلات تا شروع کار هنری

تاریخ تولد: ۲۲ تیر ۱۳۳۳

تاریخ وفات : ۱ فروردین ۱۴۰۳ (۷۸ سال)

محل تولد: تهران 

حرفه: خواننده، آهنگساز، ترانه‌سرا، نوازندهٔ گیتار 

ژانر: موسیقی پاپ ایرانی

سازها: گیتار

ادامه
علیرضا مهمدی بیوگرافی علیرضا مهمدی؛ پدیده کشتی فرنگی ایران

تاریخ تولد: سال ۱۳۸۱ 

محل تولد: ایذه، خوزستان، ایران

حرفه: کشتی گیر فرندگی کار

وزن: ۸۲ کیلوگرم

شروع فعالیت: ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
زهرا گونش بیوگرافی زهرا گونش؛ والیبالیست میلیونر ترکی

چکیده بیوگرافی زهرا گونش

نام کامل: زهرا گونش

تاریخ تولد: ۷ جولای ۱۹۹۹

محل تولد: استانبول، ترکیه

حرفه: والیبالیست

پست: پاسور و دفاع میانی

قد: ۱ متر و ۹۷ سانتی متر

ادامه
عین القضات همدانی زندگینامه عین القضات همدانی عارف و شاعر قرن ششم هجری

تاریخ تولد: سال ۴۹۲ هجری قمری

محل تولد: همدان، ایران

حرفه: حکیم، نویسنده، شاعر، مفسر قرآن، محدث و فقیه

مدت عمر: ۳۳ سال

درگذشت: در ششم جمادی‌الثانی سال ۵۲۵ هجری قمری

ادامه
اسماعیل محرابی بیوگرافی اسماعیل محرابی؛ بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۵ فروردین ۱۳۲۳

محل تولد: تنکابن، مازندران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: ۱۳۴۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس تئاتر

ادامه
علی نصیریان بیوگرافی علی نصیریان؛ پیشکسوت صنعت بازیگری ایران

تاریخ تولد: ۱۵ بهمن ۱۳۱۳

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر، نویسنده و کارگردان

آغاز فعالیت: ۱۳۲۹ تاکنون

تحصیلات: دانش آموخته مدرسه تئاتر در رشته هنرپیشگی

ادامه
هنری موزلی زندگینامه هنری موزلی دانشمند و شیمیدان تاثیرگذار جهان

تاریخ تولد: ۲۳ نوامبر ۱۸۸۷

محل تولد: ویموث، دورست، بریتانیا

ملیت: انگلیسی

زمینه فعالیت: فیزیک و شیمی

دلیل شهرت: کشف عدد اتمی برخی از اتم ها، رفع ابهامات جدل مندیلف، بیان قانون موزلی

درگذشت: ۱۰ اوت ۱۹۱۵

ادامه
ویژه سرپوش