چهارشنبه ۰۹ خرداد ۱۴۰۳
۱۲:۲۳ - ۲۰ فروردین ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۱۱۰۵۷
نفت و انرژی

کارشناس اقتصادی: دولت پول ندارد و افزایش قیمت بنزین بهترین راه درآمدزایی است

بنزین,قیمت بنزین در سال 1403
یک اقتصاددان معتقد است: دولت در مورد بنزین تاکنون با احتیاط پیش رفته است، ولی حدس می‌زنم امسال در هر حال نیز بنزین را گران خواهند کرد و بهانه اکنون این است که چون قیمت آن ارزان است مصرف زیاد است و آلودگی بیشتر می‌شود، اما اصل دلیل همان است که دولت پول ندارد و حدس می‌زنم امسال ناچار خواهد شد این افزایش قیمت را عملیاتی کند.

به گزارش اقتصاد۲۴، مساله قیمت بنزین و در کل انرژی را شاید باید از اصلی‌ترین و پرچالش‌ترین موارد قیمت گذاری در میان همه کابینه‌های پس از مجلس هفتم دانست، مجلسی که به ریاست غلامعلی حداد عادل اختیار افزایش بنزین به شکل سالیانه را از دولت دوم سیدمحمد خاتمی گرفت و پس از آن هر بار تغییر قیمت بنزین در کشور به یک چالش تبدیل شد، چالشی که در دوره احمدی نژاد منجر به سه نرخی شدن بنزین نیز شد.

حال، اما اظهارات وزیر نفت در روز ۱۵ فروردین بار دیگر منجر به تشدید انواع گمانه زنی‌ها درباره افزایش قیمت سوخت و انرژی در کشور شده است.

وزیر نفت در روز ۱۵ فروردین خبر داد که از ۱۰روز آینده یعنی ۲۵ فروردین ماه، خرید بنزین مستلزم استفاده از کارت شحصی است. البته طرح این ادعا و مشابه این اقدام سال گذشته نیز در دستور کار دولت قرار گرفته بود و نتیجه البته صف‌های طولانی پمپ بنزین‌ها در کنار انتشار اخبار ضد و نقیض درباره افزایش قیمت بنزین و تعیین قیمت سوم برای بنزین نیز شد.

بعدتر نیز تصمیم دیگر دولت درباره اعلام سقف ۴۰ لیتر برای خرید بنزین نیز باعث طولانی‌تر شدن صف‌های بنزین شده بود چرا که این محدودیت موجب مراجعه بیشتر برای خرید بنزین می‌شد. اما تنها به فاصله ۲۴ ساعت پس از اظهارات وزیر نفت بود که این بار مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی خبر داد که: وضعیت کارت‌های سوخت اضطراری در جایگاه‌ها با توجه به قانون بودجه ۱۴۰۳ محدود خواهد شد، اما این به معنای جمع آوری کارت‌های اضطراری طی هفته جاری در جایگاه‌ها نیست.

در واقع برخلاف تصور عمومی سخنان مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی به معنای تکذیب خبر وزیر نبود، بلکه تنها برای هفته جاری خبر از عدم جمع آوری کارت‌ها می‌داد.

البته مرتضی افقه، اقتصاددان و استاد دانشگاه معتقد است: «قیمت سوخت در شرایط فعلی اگر تغییر کند، مجوزی برای رشد دوباره تورم خواهد شد.»

افقه اعتقاد دارد افزایش قیمت بنزین در شرایط تورمی فعلی همچون حذف ارز ترجیحی در اردیبهشت سال ۱۴۰۱ عمل خواهد کرد و می‌گوید: «همه دیدیم حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی چه تورم شدیدی را به خصوص در بخش غذا ایجاد کرد؛ حالا نیز تغییر قیمت بنزین می‌تواند زمینه را برای بروز بحران دوباره مهیا کند.»

بی پولی دولت و سودای افزایش قیمت بنزین

این کارشناس مسائل اقتصادی اما در توضیح شرایط فعلی دولت و دست بردن در قیمت بنزین نیز می‌گوید: «توجه کنید که به طور کلی نیز من بار‌ها تاکید کرده ام که دولت به این دلیل که نتوانسته است پول یا درآمدی را پس از اعمال تحریم‌های سال ۱۳۹۷ جایگزین درآمد نفتی در کشور کند، پس از همان سال تا به امروز در پی منابع جدید درآمدی است و می‌بینید که در سال جاری نیز بیش از ۵۰ درصد، مالیات‌ها را افزایش داده اند و الباقی خدمات دولتی را نیز به صورت چراغ خاموش افزایش داده اند و حقیقت این است که دولت پول ندارد و در حالی که باید هزینه هایش را کم می‌کرد و به جای کم کردن این هزینه‌ها به دنبال منابع جدید درآمدی می‌گردد.»

افقه همچنین معتقد است: «دولت در همه سال‌های اخیر نیز هر چه منابع کشف نشده وجود داشت، آنان را کشف و استفاده کرد اما بنزین از جمله مواردی بود که این چند سال دولت به شدت وسوسه شده بود که قیمت آن را افزایش بدهد، اما چون تبعات سیاسی برایش داشته و سابقه سال ۱۳۹۸ را پیش روی خود داشته و تا حدودی نگران تنش‌های ناشی از این افزایش قیمت بوده است.»

اختصاص بنزین به هر کد ملی اجرایی نیست

این استاد دانشگاه درباره شرایط موجود و طرح راهکار‌های گاه غیرقابل اجرا از سوی دولت درباره قیمت بنزین نیز تصریح می‌کند: «راه‌های مختلفی نیز تاکنون توسط کارشناسان دولتی و مجلس پیشنهاد شده از جمله اینکه به همه کارت‌های ملی‌ موجود در کشور، سهمیه بنزین تعلق بگیرد برای این که تنش مورد نظر ایجاد نشود، ولی ظاهرا چندان نتوانستند آن را اعمال کنند.»

افقه در ادامه نیز می‌افزاید: «در مجموع می‌خواهم بگویم به همان دلایل که امسال دولت با بحران درآمد و بودجه مواجه بوده، پس قیمت همه خدمات از اینترنت تا آب و برق و دیگر موارد را افزایش داده است. اما همچنان دولت در مورد بنزین تاکنون با احتیاط پیش رفته است، ولی حدس می‌زنم امسال در هر حال نیز بنزین را گران خواهند کرد و بهانه اکنون این است که چون قیمت آن ارزان است مصرف زیاد است و آلودگی بیشتر می‌شود، اما اصل دلیل همان است که دولت پول ندارد و حدس می‌زنم امسال ناچار خواهد شد این افزایش قیمت را عملیاتی کند. تصور می‌کنم که با این افزایش قیمت در نهایت هیچ یارانه نقدی نمی‌تواند تورم حاصل از آن را جبران کند، در شرایطی که کل یارانه پرداختی دولت قادر به تامین هزینه یک هفته یک خانوار نیست، موج تورم، یارانه جدید را نیز بی‌اثر خواهد کرد.»

  • 13
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
عبدالله دوم پادشاه اردن بیوگرافی عبدالله دوم پادشاه اردن به همراه عکس های خانواده اش

تاریخ تولد: ۳۰ ژانویه ۱۹۶۲ (۶۲ ساله)

محل تولد: عمان، اردن

سمت: پادشاه اردن (از سال ۱۹۹۹)

تاجگذاری: ۹ ژوئن ۲۰۰۰

ولیعهد: حسین بن عبدالله دوم

همسر: رانیا عبدالله (ازدواج ۱۹۹۳)

ادامه
زندگینامه امامزاده داوود زندگینامه امامزاده داوود در تهران

عنوان شده است که ایشان همراه با برخی از بستگان خود در همراه با امام رضا به ایران می آیند اما در منطقه شمال غربی تهران به شهادت رسیدند. مرقد ایشان در زمان صفویه ساخته شد و سپس در زمان فتحعلی شاه گسترش پیدا کرد. 

دلیل مرگ این امامزاده را به صورت دقیق نمی دانند اما براساس روایات بومیان آن منطقه مشخص می شود که وی همزمان با بستگان خود به همراه امام رضا به ایران می آیند که همزمان با امام ایشان نیز به شهادت رسیدند و سال شهادت را نیز به سال ۴۸۰ هجری قمری نسبت داده اند، البته باز هم باید اشاره کرد که این تاریخ دقیق نیست و تنها براساس شواهد محاسبه شده است. 

براساس آنچه مردم محلی می گویند، امامزاده داوود در آبادی کیگا که در نزدیکی روستای کن قرار دارد، شهید شده، همجنین برخی می گویند وی با همدستی فردی به اسم نجیم گبر و یکی از درویش های روستا به شهادت رسیده است. ز منظر دیگر قاتل این حضرت شخصی به نام محمود فرح‌زادی می باشد.

ادامه
کاظم نوربخش بیوگرافی کاظم نوربخش بازیگر کمدین ایرانی

تاریخ تولد: ۱ مهر ۱۳۵۵

محل تولد: بیجار، کردستان، ایران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم انسانی

ادامه
جیمی ولز بیوگرافی جیمی ولز نابغه پشت ویکی پدیا

تاریخ تولد: ۷ اوت ۱۹۶۶

محل تولد: هانتسویل، آلاباما، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی، بریتانیایی

حرفه: موسس بنیاد ویکی مدیا

ثروت: ۱/۵ میلیون دلار

ادامه
مینا ساداتی بیوگرافی مینا ساداتی بازیگر سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۱۰ آذر ۱۳۶۰

محل تولد: کاشان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

تحصیلات: فوق لیسانس گرافیک از دانشگاه هنرهای زیبای تهران

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

ادامه
شاه نعمت الله ولی شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۴ ربیع الاول۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

نام های دیگر: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

پیشه: فلسفه و تصوف

مکتب: عارف و تصوف

آثار: شرح لمعات، رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی

ادامه
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
ویژه سرپوش