جمعه ۰۸ بهمن ۱۴۰۰
۱۴:۱۹ - ۰۸ آذر ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۹۰۶۷۸
بورس و سهام

بورس باز هم کاهشی شد | نزول ۲۰۲ میلیارد دلاری بورس

شاخص کل در بازار بورس,نزول بازار سرمایه
روند نزولی در بازار سرمایه همچنان ادامه دارد و شاخص کل بورس امروز بیش از ۴۰۰۰ واحد کاهش یافت.

به گزارش ایسنا، شاخص کل بورس امروز با ۴۱۸۳ واحد کاهش در رقم یک میلیون و ۳۶۳ هزار واحد ایستاد.

شاخص کل با معیار هم وزن هم ۸۲۱ واحد نزول کرد تا به رقم ۳۷۴ هزار و ۱۶۷ واحد رسید.

معامله‌گران این بازار ۳۸۷ هزار معامله به ارزش ۲۶ هزار و ۶۸۹ میلیارد ریال انجام دادند.

معدنی و صنعتی چادرملو، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، فولاد مبارکه اصفهان، پتروشیمی فناوران، سرمایه گذاری تامین اجتماعی و بورس اوراق بهادار تهران نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی و در مقابل پتروشیمی فناوران نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت را روی بورس گذاشتند.

در آن سوی بازار سرمایه شاخص کل فرابورس با ۹ واحد افزایش رقم ۱۹ هزار و ۴۰۳ واحد را ثبت کرد.

معامله‌گران این بازار ۲۳۴ هزار معامله به ارزش ۳۴۵ هزار و ۲۸۱ میلیارد ریال انجام دادند.

بیمه پاسارگاد و زغال سنگ پروده طبس نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت و در مقابل پتروشیمی مارون، صنعتی مینو، فرابورس ایران، گروه توسعه مالی مهر آیندگان و اعتباری ملل نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی فرابورس گذاشتند.

 نزول ۲۰۲ میلیارد دلاری بورس

ارزش کل بازار سهام از مرداد پارسال تاکنون، با وجود رشد ۲۶۳ درصدی درآمد شرکت‌ها، با ۲۰۲ میلیارد دلار افت مواجه شده است

محاسبات آماری نشان می‌دهد؛ از مرداد ماه سال گذشته که نزول بورس آغاز شده تاکنون، درآمد اسمی شرکت‌های بورس ۲۶۳درصد رشد کرده؛ با این حال بازارسهام در خلاف این جهت، دست‌کم ۲۰۲میلیارد دلار از ارزش خود را از دست داده است. در همین مدت قیمت دلار ۳۵.۶درصد رشد کرده است. به گزارش همشهری، بازارسهام این روزها شرایط بسیار بغرنجی دارد؛ در شرایطی که درآمد شرکت‌های بورس به‌طور مداوم درحال رشد است اما شاخص‌های بورس به‌طور مداوم در حال نزول هستند. افزایش درآمد شرکت‌های بورس و افت ارزش بازار سهام به‌طور همزمان، موجب شده تا نسبت قیمت به درآمد بازار سهام به سطح ۸.۸درصد برسد که نسبت به ۲سال گذشته بسیار پایین است. کاهش این نسبت که به‌صورت سنتی یکی از مهم‌ترین مولفه‌های تصمیم‌گیری در بازار سهام است نشان می‌دهد سرمایه‌گذاری در بورس جذاب شده اما با این حال بازار سهام همچنان در حال نزول است.

شاخص کل در بازار بورس,نزول بازار سرمایه

ابعاد نزول

آمارها نشان می‌دهد؛ از مرداد پارسال که روند نزولی شاخص بورس آغاز شده، درآمد شرکت‌های بورس دست‌کم ۳۵۸هزار میلیارد تومان، معادل۲۶۳درصد افزایش یافته است. افزایش درآمد شرکت‌های بورس اما اثر مثبتی بر شاخص بورس نداشته؛ زیرا از آن زمان تاکنون شاخص بورس ۷۰۰هزار واحد معادل ۳۵درصد افت کرده است. آمار‌ها نشان می‌دهد از مرداد پارسال ، به‌دلیل نزول فراگیر بازار سهام، ارزش کل سهام۲۶۲۰هزار میلیارد تومان، معادل ۲۰۲میلیارد دلار افت کرده است. مرداد پارسال تحت‌تأثیر رشد شاخص بورس، ارزش کل بازار سهام به ۴۲۵میلیارد دلار رسیده بود اما از آن زمان تاکنون به‌دلیل کاهش ارزش سهام شرکت‌ها و رشد ارزش دلار، ارزش کل بازار سهام به ۲۲۳میلیارد دلار رسیده است. یعنی بازار سهام در این مدت ۴۷.۵درصد از ارزش خود را از دست داده است. نکته قابل توجه اینکه در همین مدت قیمت دلار آمریکا ۳۵.۶درصد رشد کرده و از ۲۱هزار و۶۰۰تومان در ۲۰مرداد پارسال به ۲۹هزارو ۲۸۰تومان رسیده است. تحلیلگران بر این باورند که بین شاخص بورس و قیمت دلار همگرایی وجود دارد اما گویا آمارها این نظر را تأیید نمی‌کنند.

میزان رشد درآمد در آبان ‌ماه

آمارها نشان می‌دهند؛ روند رو به رشد درآمد شرکت‌های بورس در ماه‌های جاری همچنان ادامه دارد. به‌طوری که طبق مستندات موجود جمع کل درآمد شرکت‌های بورس در آبان‌ماه امسال نسبت به مهرماه ۳هزار میلیارد تومان و نسبت به آبان‌ماه پارسال ۳۰۳هزار میلیارد تومان، معادل ۱۵۸درصد افزایش یافته است. با این میزان رشد جمع کل درآمد شرکت‌های بورس به ۴۹۵هزار میلیارد تومان رسیده که این امر نشان می‌دهد، درآمد شرکت‌های بورس تحت‌تأثیر تورم، رشد قابل توجهی داشته است. با این حال با وجود رشد درآمد اسمی شرکت‌های بورس، حاشیه سود شرکت‌ها تغییر چندانی نداشته است اما افزایش درآمد اسمی شرکت‌های بورس به‌خودی خود می‌تواند به کاهش نسبت قیمت به درآمد بازار سهام، منجر شده و جذابیت سرمایه‌گذاری در بورس را افزایش دهد؛ با وجود این گویا این افزایش درآمد نتوانسته جذابیت‌های بورس را بیشتر کند و نقدینگی ترجیح داده تا به سمت سایر بازارها ازجمله اوراق بدهی، طلا و ارز مهاجرت کند.

صنایع برتر

آمار‌ها نشان می‌دهد؛ میزان درآمد برخی از صنایع بورس، در یک سال گذشته تا بیش از ۵۰۰درصد افزایش یافته است. طبق این اطلاعات بیشترین رشد درآمد در یک سال گذشته مربوط به صنعت انبوه‌سازی‌ بوده؛ به‌طوری که جمع کل درآمد شرکت‌های این گروه از آبان پارسال تاکنون ۷۷۱درصد رشد کرده است. به‌نظر می‌رسد رشد قیمت مسکن و افزایش تقاضا در این بخش در رشد درآمد شرکت‌های این گروه تأثیر زیادی داشته است. بعد از این صنعت، گروه‌های بانک و بیمه در رتبه‌های بعدی قرار گرفته‌اند. آمار‌ها حاکی از آن است که جمع کل درآمد بانک‌ها در آبان‌ماه امسال نسبت به‌مدت مشابه پارسال با ۷۴۰درصد افزایش به ۵۳هزار میلیارد تومان رسیده است. ظرف یک سال گذشته تراز بانک‌ها اندکی بهبود پیدا کرده، با این حال هنوز فاصله زیادی تا اصلاح نظام بانکی و بهبود عملکرد آنها وجود دارد. سومین صنعتی که در یک سال گذشته درآمدهایش بیشترین رشد را داشته، صنعت بیمه است. درآمد شرکت‌های این گروه از آبان پارسال تاکنون به‌طور میانگین ۵۷۴درصد افزایش یافته و به ۳هزار و ۶۷۹میلیارد تومان رسیده است. چنانچه جمع کل درآمد شرکت‌های بیمه را نسبت به مرداد سال قبل مقایسه کنیم متوجه می‌شویم که جمع کل درآمد شرکت‌های این گروه ۹۴۲درصد رشد داشته است.

به‌نظر می‌رسد بخشی از دلایل رشد درآمد‌های این صنعت ناشی از سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌های بورس بوده است. این صنعت در طول سال‌های گذشته با مشکلات بزرگ مالی مواجه شده بود و هنوز هم بخش مهمی از این مشکلات پابرجاست اما سال گذشته با هدایت بیمه مرکزی، بخشی از سبد این صنایع صرف سرمایه‌گذاری در سهام شرکت‌ها شد و برخی دیگر از شرکت‌ها حتی توانستند بخشی از زیان هایشان را از این طریق جبران کنند. از دیگر صنایعی که در یک سال گذشته درآمد اسمی‌شان به شکل قابل توجهی رشد کرده می‌توان به صنعت خودرو، کاشی و سرامیک، استخراج زغال سنگ و فراورده‌های نفتی اشاره کرد که به‌طور میانگین بین ۳۱۰ تا ۴۱۵درصد رشد کرده است. با این حال این افزایش درآمد اسمی در بسیاری از این شرکت‌ها به‌دلیل مشکلات ساختاری به افزایش سود منجر نشده است. به‌طور مثال در صنعت خودرو‌سازی‌ با وجود رشد شدید درآمد‌ها این صنعت همچنان زیان ده است و زیان انباشته این صنعت ۸۳هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود.

شاخص کل در بازار بورس,نزول بازار سرمایه

newspaper.hamshahrionline.ir
  • 13
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی
آهنگ های پرواز همای,پرواز همای اشعار,کنسرت پرواز همای بیوگرافی پرواز همای و آثار این خواننده ی سنتی (+ تصاویر)

زاده:۲۰ بهمن ۱۳۵۸

زادگاه:احمدسرگوراب گیلان

ملیت:ایرانی

پیشه:خواننده

فارغ التحصیل:لیسانس رشته شعر و آهنگ

ادامه
حضرت الیاس,زندگینامه حضرت الیاس,بیوگرافی حضرت الیاس زندگینامه حضرت الیاس یکی از پیامبران بنی‌اسرائیل

زاده:سال ۹۰۰ پیش از میلاد

زادگاه:احتمالا تیشبه

درگذشت:سال۸۴۹ پیش از میلاد

معجزات:زنده گرداندن مردگان، پایین آوردن آتش از آسمان و ورود به بهشت پیش از مرگ

ستایش شده در:یهودیت، مسیحیت، اسلام

ادامه
زندگی نامه غلامحسین اسماعیلی,غلامحسین اسماعیلی,تحصیلات غلامحسین اسماعیلی بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی رئیس دفتر رئیس‌جمهور (+ تصاویر)

زاده:۱۳۴۴ بیرجند

زادگااه:بیرجند

ملیت:ایرانی

حزب سیاسی:مستقل

بیوگرافی غلامحسین اسماعیلی

غلامحسین اسماعیلی در شهر بیرجند در سال ۱۳۴۴ دیده به جهان گشود. پدر او که در حال حاضر در قید حیات نیست؛ در حوزه ی کشاورزی فعالیت داشت و در دروس حوزه به صورت مقدماتی تحصیل کرده بود و به عنوان روحانی محل شناخته میشد. وی دارای سه برادر میباشد که یکی از آن ها درگذشته است.

ادامه
مزدک میرعابدینی,بیوگرافی مزدک میرعابدینی,زندگینامه مزدک میرعابدینی بیوگرافی مزدک میرعابدینی، بازیگر و کارگردان سینمای کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۹ فروردین ۱۳۵۵

محل تولد:تهران

پیشه:بازیگر سینما و تلوزیون، کارگردان، تهیه کننده، نویسنده

سالهای فعالیت:۱۳۸۷- تاکنون

همسر:ندا صارمی منفرد

ادامه
ابوالعباس نیریزی,بیوگرافی ابوالعباس نیریزی,زندگینامه ابوالعباس نیریزی زندگینامه ابوالعباس نیریزی ستاره شناس و اخترشناس ایرانی

زاده:نیمه اول سده سوم هجری قمری

زادگاه:نیریز، شهری کوچک در جنوب شیراز فعلی

پیشه:ریاضی دان و اخترشناس ایرانی

ملیت:ایرانی

وفات:۳۱۰ هجری

ادامه
حامد قدوسی,فعالیت های حامد قدوسی,تحصیلات حامد قدوسی بیوگرافی حامد قدوسی و فعالیت های این اقتصاددان (+ تصاویر)

نام خانوادگی:قدوسی

زاده:۱۳۵۶

زادگاه:ارومیه

تحصیلات:مدرک کارشناسی مهندسی صنایع و کارشناسی ارشد مدیریت

سمت:عضو دپارتمان اقتصاد دانشگاه( موسسه) تکنولوژی استیونس

ادامه
 همام تبریزی,بیوگرافی همام تبریزی,آثار همام تبریزی زندگینامه ی همام تبریزی شاعر پارسی‌سرا و تاتی‌سرای ایران

زاده:۶۳۶ هجری

زادگاه:تبریز

درگذشته:صفر ۷۱۴

سمت:شاعر پارسی سرا و تاتی سرای( آذری سرای)

سده:هشتم هجری

ادامه
سیاوش یزدانی,بیوگرافی سیاوش یزدانی,زندگینامه سیاوش یزدانی بیوگرافی سیاوش یزدانی فوتبالیست مدافع میانی کشور (+ تصاویر)

متولد:۱۲ اسفند ۱۳۷۰

زادگاه: مشهد

پیشه: بازیکن فوتبال

پست: مدافع میانی/ دفاع چپ

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد

قد: ۱۹۲ سانتیمتر

ادامه
علي مصفا همسر لیلا حاتمی,عکس پرتره علی مصفا,بیوگرافی علی مصفا بیوگرافی علی مصفا و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

نام خانوادگی:مصفا

تاریخ تولد:۱۱/۹/۱۳۴۵

فعالیت:در بخش های کارگردان، دستیار کارگردان، نویسنده، بازیگر، تهیه کننده.

مدرک تحصیلی:فارغ التحصیل عمران

نام همسر:لیلا حاتمی

ادامه
ویژه سرپوش