چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲
۱۰:۵۷ - ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۲۲۳۶۵
بورس و سهام

امروز بازار سرمایه کار خود را با افت قیمتی آغاز کرد | بررسی احتمالات دستکاری در بازار سرمایه

سرکوب بازار سرمایه,بورس تهران
شاخص کل بازار سرمایه که از روز گذشته یک درصد افت کرد، در شروع معاملات امروز نیز به افت قیمتی خود ادامه داد.

به گزارش ایبِنا، شاخص کل بورس امروز (یک شنبه ۳۱ اردیبهشت) با گذشت ۴۰ دقیقه از شروع معاملات بیش از ۵۷ هزار واحد معادل ۰.۲۵ درصد افت کرد و در کانال دو میلیون و ۲۹۲ هزار واحدی ایستاد.

شاخص کل هم وزن نیز ۰.۱۵ درصد افت کرد و در کانال ۷۵۹ هزار واحدی قرار گرفت.

سرکوب بازار سرمایه,بورس تهران

شاخص کل فرابورس نیز ۰.۵۳ درصد معادل ۱۵۸ واحد ریزش کرد و تا کانال ۲۸ هزار و ۷۶۴ واحدی کاهش یافت.

در معاملات امروز بیشترین حجم معاملات به گروه انبوه سازی تعلق داشت. دومین رشد حجم معاملات نیز به نام گروه خودرو ثبت شد.

در جدول زیر معاملات یک هفته گذشته بازار سهام را مشاهده می کنید.

سرکوب بازار سرمایه,بورس تهران
سرکوب بازار سرمایه,بورس تهران

سرکوب بورس؟؛ بررسی احتمالات دستکاری در بازار سرمایه

«جهان‌صنعت»- روز گذشته در بازار اتفاق عجیبی رخ داد. در حالی که گزارش‌های منتشرشده در کدال بسیاری از شرکت‌ها مثبت بود اما بازار واکنش منفی نشان داد. در حالی که در ابتدا روند شاخص مثبت بود اما فشار عرضه‌ها سبب شد تا روز گذشته در انتهای بازار شاخص با کاهش یک درصدی همراه شود و در محدوده ۲۹۸/۲ میلیون واحدی قرار گیرد.

هر چند برخی موضوع کاهش قیمت ارز و البته آغاز روند مذاکرات را عامل اصلی می‌دانند اما واقعیت این است که به لحاظ بنیادی بازار برای رشد وضعیت مناسبی داشت.

سرکوب بازار سرمایه,بورس تهران

در همین زمینه احمد غلامرضایی در گفت‌وگو با «جهان‌صنعت» می‌گوید: به نظر می‌رسد بهانه‌هایی مانند پیشخور شدن سود یا روند کاهشی قیمت ارز نمی‌تواند دلایل کافی برای منفی‌های روز گذشته باشد.

وی می‌افزاید: گزارش شرکت‌ها خوب بود و انتظار بر این بود که این هفته روند بازار برای مدتی مثبت باشد اما به یک باره فشار عرضه سبب می‌شود تا همچنان شائبه مهندسی در بازار وجود داشته باشد.

این فعال بازار سرمایه تاکید می‌کند: به نظر می‌رسد یک موج یکسان و پرفشار عرضه شکل گرفت که فارغ از بنیاد شرکت‌ها و گزارش‌های آنها و به‌طور یکسان بر اکثر نمادها اثرگذاشت. اما واقعیت آن است که نمی‌توان دستکاری را قطعی دانست، همان‌طور که چند وقت پیش ریزش‌های تاریخی نیز به نوعی همراه با شائبه دخالت همراه بود شاید این منفی‌ها هم در حد گمانه قابل بررسی باشد.

غلامرضایی تصریح کرد: جاماندگی بازار هنوز هم بر سر جای خود باقی است. هنوز قیمت برخی سهم‌ها به سال ۹۹ هم نرسیده‌اند. سهام بسیاری از شرکت‌ها ارزنده است و هنوز معلوم نیست که چرا بازار را برای صعود کنترل می‌کنند.

وی یادآور می‌شود: باید دانست که در هر حال بازار راه خود را پیدا خواهد کرد. اما نمی‌دانم چرا تجربه نمی‌شود که این نوع برخوردها با روند بازار تنها به ضرر سهامداران و اعتماد آنها به این بازار است.

در معاملات روز شنبه، ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۲، شاخص بورس تهران ۲۳ هزار و ۳۲۴ واحد نسبت به روز کاری گذشته سقوط کرد و تا سطح ۲ میلیون و ۲۹۸ هزار و ۱۰ واحد پایین آمد.

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با ریزش ۴ هزار و ۱۱۲ واحدی در رقم ۷۶۰ هزار و ۹۷۴ واحدی ایستاد.

شاخص کل فرابورس نیز با کاهش ۱۶۶ واحدی به رقم ۲۸ هزار و ۹۱۶ واحد رسید. اما شاخص هم‌وزن فرابورس با رشد ۲۳۲ واحد به سطح ۱۳۹ هزار و ۴۶۰ واحد رسید.

خروج پول حقیقی از بازار سهام

روز شنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار سهام منفی شد و ۷۳۲ میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد.

دیروز نماد شتران (شرکت پالایش نفت تهران) بیشترین خروج پول را داشت که ارزش آن ۵۳ میلیارد تومان بود. پس از شتران، نمادهای شپنا و ولبهمن بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای سصفها، قصفها و بنیرو اختصاص داشت.

کمبود برق در کشور

طی دو روز گذشته تصویر نامه‌ای از طرف شرکت توزیع نیروی برق خطاب به شرکت‌های فولادی و سیمانی مبنی بر محدودیت برق از خرداد ماه تا انتهای تابستان منتشر شد. پیش‌بینی می‌شد که این نامه اثر منفی بر معاملات بازار سهام خصوصا بر روند قیمتی سهام شرکت‌های فولادی و سیمانی داشته باشد. براساس نامه شرکت توزیع نیروی برق به صنایع سیمان و فولاد، برق این صنایع در قالب سه برنامه پیشنهادی از خرداد تا شهریور امسال سهمیه‌بندی می‌شود. سه پیشنهاد شرکت توزیع برق، عبارت است از کاهش ۳۰ درصدی در ۳ ماه، کاهش ۶۰ درصدی در دو ماه یا کاهش ۹۰ درصدی در یک ماه. بدین ترتیب بازار با وجود شروع خوب، با رشد عرضه مواجه بود و شاخص‌های بورس سقوط کردند.

بررسی تکنیکالی شاخص بورس تهران

شاخص بورس تهران همچنان در محدوده دو میلیون و سیصد هزارواحدی قرار دارد و با نوسانات ایجادشده در این چند روز نشان داده است که بازار تمایل دارد باتوجه‌به گزارش ۱۲ماهه منتشرشده در سامانه کدال و گزارش فروش ماهانه شرکت‌ها برای اردیبهشت‌ماه تصمیمات درستی را اتخاذ کند. تا فرصت خوبی برای حضور در مجامع آتی داشته باشد.

اندیکاتور آر‌اس‌آی شاخص کل بورس تهران همچنان در محدوده‌های ۵۰ واحدی با خط روند صعودی خود درگیر است و با زد و خوردهایی همراه شده تا نشان دهد اوضاع‌واحوال فعلا در شاخص اندیکاتور در حالت تعادل قرار دارد.

اما از منظر تکنیکالی خط روند کانال سودی فرضی شاخص بورس تهران همچنان مورد حمایت قرار گرفته است و این حمایت ممکن است عدد شاخص را به اعداد و ارقام بالاتری برساند و شاخص در خردادماه سال جاری ارقام و اعداد بالاتر از دو میلیون و پانصد هزارواحدی را نیز به خود ببیند.

شاخص بورس تهران در هفته‌های گذشته با افتی که از خود نشان داد تا محدوده ۲۳ درصدی فیبوناچی موج قبلی خود اصلاح کرد. محدوده‌ای که در حال حاضر همه تکنیکالیست‌ها معتقد هستند به‌عنوان یک سطح حمایتی است و برای شاخص بورس تهران در نظر گرفته شده است.

حال باید دید با توجه‌ به حواشی ایجادشده برای بازار سرمایه و همچنین گزارش‌های منتشرشده در سامانه کدال توسط ناشران بورسی آیا شاخص بورس تهران در روزهای آینده تمایل دارد به اعداد و ارقام بالاتری برسد یا در همین محدوده‌ها رنج خواهد داشت؟

احتمال پرتقاضا شدن نمادهای ریالی بورس

همچنین علی فراقی کارشناس بازار سرمایه در تحلیل وضعیت بازار سرمایه گفت: برای رفتار احتمالی بازار سرمایه در هفته پیش رو در جمع‌بندی آن می‌توان تعادل را چاشنی آن در نظر گرفت. البته ممکن است با توجه به این شاهد ریسک‌های سیستماتیک خاصی در بازار نباشیم زیرا در کلیت و چشم‌انداز بازار دیدگاه در نمادهای بسیاری از بازار ارزنده است هرچند با توجه به رفتارهای اردیبهشت‌ماه اندکی فشار ترس را به خوبی می‌توان در بازار حس کرد که با اندک فشار از سمت بازارگردان آن می‌تواند دوباره در بازار حاکم شود.

فراقی ادامه داد: مهم‌ترین فاکتور را از نظر مستحکم‌تر شدن روند رو به بالا می‌توان قدرت گرفتن حجم دوباره معاملات نسبت به کندل‌های قدرتمند قبلی بازار دانست که عملا می‌تواند روند رو به بالای بازار را تثبیت کند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: لیدر مسیر رو به بالای بازار را هم می‌توان برعکس برخی گفته‌ها و نظرات با توجه به اهداف کوتاه‌مدت محتمل برای کوتاه‌مدت بازارهایی همچون دلار، نمادهای ریالی بازار دانست که با توجه به اصلاح قیمتی که در اردیبهشت‌ماه در میانه راه صعودی خود متحمل شدند بدون در نظر گرفتن دیدگاه رو به جلوی آینده این صنایع و فقط از لحاظ دیدگاه تکنیکی آماده برای ادامه اهداف رو به بالا در نظر گرفت.

فراقی در پایان گفت: در قسمت بازدهی هم به غیر از صنایع ذکر‌شده می‌توان در صنعت‌های دیگر تک‌سهم‌های این صنعت آنها را با توجه به دیدگاه بنیادی آنها با توجه به رسیدن کم‌کم به فصل مجامع برای نمادهای با دید آینده روشن‌تر در نظر گرفت که هرچند می‌تواند با ترکیب شدن نقاط جذاب‌تر قیمتی در بازده‌های برتر این هفته قرار بگیرند.

  • 15
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش