جمعه ۳۱ شهریور ۱۴۰۲
۱۴:۰۳ - ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۲۲۳۷۸
بورس و سهام

بورس از چاله سقوط گریخت | آخرین وضعیت بازارگردانی پالایش یکم

شاخص کل بورس امروز,نوسان بورس
شاخص کل بورس که در ساعات ابتدایی معاملات تا رقم دو میلیون و ۲۹۰ هزار واحد کاهش یافته بود در ساعات میانی و پایانی توانست روند صعودی به خود بگیرد و وارد کانال دو میلیون و ۳۰۰ هزار واحد شود.

به گزارش ایسنا، شاخص کل بورس امروز با ۴۷۸۴ واحد افزایش تا رقم دو میلیون و ۳۰۲ هزار واحد صعود کرد. شاخص کل با معیار هم وزن هم با افزایش ۳۰۸۶ واحدی در رقم ۷۶۴ هزار و ۵۹ واحد ایستاد.

در این بازار ۸۰۷ هزار معامله به ارزش ۹۵ هزار و ۶۸۰ میلیارد ریال انجام شد.

۵۴ درصد نمادهای بورسی مثبت و ۴۶ درصد آنها منفی بودند که در این میان بانک ملت و صنایع پتروشیمی خلیج فارس نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت و در مقابل معدنی و صنعتی گلگهر نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی بورس گذاشتند.

در آن سوی بازار سرمایه شاخص کل فرابورس با ۲۱ واحد افزایش تا رقم ۲۸ هزار و ۹۳۸ واحد صعود کرد.

معامله‌گران این بازار ۳۷۰ هزار معامله به ارزش ۳۸۵ هزار و ۷۲۶ میلیارد ریال انجام دادند.

۵۶ درصد نمادهای فرابورسی مثبت و ۴۴ درصد آنها منفی بودند که در این میان سرمایه‌ گذاری مالی سپهر صادرات و سرمایه‌ گذاری صبا تامین نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت و پالایش نفت شیراز نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی فرابورس گذاشتند.

روند صعودی بورس ادامه دارد/ آخرین وضعیت بازارگردانی پالایش یکم

یک فعال بازار سرمایه ضمن تشریح آخرین وضعیت بازارگردانی صندوق پالایش یکم، اعلام کرد که روند ملایم صعودی در بازار سرمایه ادامه خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، داوود رزاقی در نشست خبری با اشاره به صندوق پالایش یکم اظهار کرد: شرکت پالایش یکم در دولت قبل تاسیس شد اما تحت تاثیر روند کاهشی بازار با افت مواجه شد، به طوریکه تا ۶۶ درصد NAV افت پیدا کرد.

وی ادامه داد: این درحالی است که بیش از سه میلیون نفر سهامدار این صندوق بودند که با ضرر مواجه شدند. بر این اساس سال گذشته تغییراتی در اساسنامه ین صندوق صورت گرفت که بر اساس آن پالایش یکم از یک صندوق غیرفعال به صندوق فعال تبدیل و رکن بازارگردان نیز به آن اضافه شد. اعمال این تغییرات باعث شد در پایان سال قبل، نسبت قیمت به NAV از ۶۶ درصد به ۹۷ درصد رشد کند.

این فعال بازار سرمایه در پاسخ به سوال ایسنا درمورد وضعیت بازارگردانی صندوق پالایش یکم عنوان کرد: چند دلیل وجود دارد که باعث شده است قیمت معاملاتی پالایش یکم زیر قیمت NAV باشد که از جمله آن می‌توان به فعال نبودن بازارگردا از ابتدای تاسیس صندوق، بزرگ بودن اندازه صندوق و ‌واحدهای ریز صندوق اشاره کرد. در ابتدای فعالیت بازارگردانی ۹۷ درصد سهامداران، خرد بودند.

رزاقی ادامه داد: پیش‌بینی من این است که اگر فعالیت بازارگردان به این شکل ادامه پیدا کند، قسمت صندوق به NAV  خواهد رسید. به طور کلی هرچه روند سهم‌های پالایشی مثبت باشند روی صندوق پالایش یکم تاثیر مثبت خواهند گذاشت.

رزاقی در ادامه درمورد وضعیت بازار سرمایه توضیح داد: تجربه تلخ سال ۱۳۹۹ در ذهن سرمایه‌گذاران، مخصوصا سرمایه‌گذارانی که آشنایی کمتری به بورس دارند مانده است. به همین دلیل با کوچک‌ترین نوسان شاهد رفتارهای هیجانی هستیم. به طوریکه سهمی یک روز صف خرید و روز بعد صف فروش است. البته وجود دامنه نوسان‌ و حجم‌مبنا مشکلات خود را دارد.

وی با تاکید بر اینکه بازار سرمایه جای رشد دارد، اظهار کرد: بازار سرمایه نسبت به بازارهای موازی رشد نکرده است و به نظر من با برگزاری مجامع نگرانی سرمایه‌گذاران برطرف خواهد شد. به طور کلی روند ملایم صعودی بازار ادامه خواهد شد و شاخص کل دیر یا زود به سه میلیون واحد خواهد رسید، چراکه باید جاماندگی خود از سایر بازارها را جبران کند. البته در این موضوع باید بازه زمانی را هم در نظر گرفت.

مدیرعامل شرکت تامین سرمایه نوین با اشاره به کسب سود خالص ۱۸ هزار و ۵۸۲ میلیارد ریال و سود خالص تلفیقی ۱۸ هزار و ۹۴۷ میلیارد ریال این شرکت عنوان کرد: این شرکت در سال ۱۴۰۰ معادل ۹۰۰۰ میلیارد تومان و در سال گذشته ۸۰۰۰ میلیارد تومان اوراق بدهی منتشر کرد.

رزاقی در پاسخ به سوال ایسنا درمورد تاثیر کاهش حدنصاب صندوق‌ها و تاثیر آن روی کنترل ریسک صندوق‌های درامد ثابت عنوان کرد: به نظر من در صندوق‌های با درآمد ثابت نباید سهام وجود داشته باشد. درواقع هرچقدر کم ریسک‌تر بهتر. سازمان بورس در سال‌های قبل با توجه به افت بازار از صندوق ها برای جلوگیری از افت صندوق‌ها استفاده کرد و نصاب صندوق‌ها را تا ۲۵ درصد افزایش داد، اما رویکرد اخیر رویکرد خوبی است و باید تا جای ممکن سهام را از صندوق ها خارج کرد. هدف این است که ریسک صندوق‌ها به صفر نزدیک شود و امیدواریم این روش ادامه یابد.

وی در ادامه با بیان اینکه دیدگاه بانک مرکزی این است که شرکت‌های تامین سرمایه‌ای که سهامدار بانکی دارند برای تاسیس صندوق جدید باید از این بانک مجمز بگیرند، اظهار کرد: به همین دلیل وضعیت نابرابری بین تامین سرمایه‌ها ایجاد شد. ما باید صندوق‌های مختلف داشته باشیم اما در زمینه طلا ممنوعیت داریم و اخذ مجوز از بانک مرکزی هم پروسه سختی دارد.

این فعال بازار سرمایه درمورد برنامه این شرکت برای تامین مالی در سال جاری نیز توضیح داد: با توجه به شرایط تورمی در انتهای سال گذشته، شرکت‌های زیادی برای تامین مالی و انتشار انواع اوراق مراجعه کردند و در این راستا امسال هفت همت انتشار اوراق به ضمانت بانک اقتصاد نوین صورت خواهد گرفت.

  • 11
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
الکساندر میتروویچ بیوگرافی الکساندر میتروویچ بازیکن فوتبال موفق صربستانی

تاریخ تولد: ۱۶ سپتامبر ۱۹۹۴

محل تولد: اسمدرفو، صربستان و مونته‌نگرو

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۹

ادامه
حامد آهنگی بیوگرافی حامد آهنگی، کمدین پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۷ تیر ۱۳۵۸

محل تولد: بندر انزلی، گیلان

حرفه: استندآپ کمدین، بازیگر، مجری، کارگردان

آغاز فعالیت: ۱۳۸۱ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق

ادامه
جابر بن حجاج جابر بن حجاج یار با وفای امام حسین (ع)

محل تولد: کوفه

تاریخ شهادت: ظهر عاشورا 

محل شهادت: کربلا

طول عمر: حدود ۴۵ سال

دلیل شهرت: از یاران امام حسین (ع) 

ادامه
انوری زندگینامه انوری ابیوردی شاعر بزرگ قرن ششم

تاریخ تولد: اواخر قرن پنجم یا اوایل قرن ششم هجری قمری، ۱۱۲۶ میلادی

محل تولد: ابیورد، درگز

دوران زندگی: سلجوقیان

حرفه: شاعر، دانشمند، خوشنویس، موسیقی دان، ریاضی دان، ستاره شناس، فیلسوف

لقب: انوری ابیوردی، حجّة الحق

آثار: دیوان اشعار، البشارات فی شرح الاشارات

ادامه
مری بارا بیوگرافی مری بارا، مدیر اجرایی جنرال موتورز

تاریخ تولد: ۲۴ دسامبر ۱۹۶۱

محل تولد: رویال اوک، میشیگان

ملیت: آمریکایی

حرفه: مدیر عامل اجرایی شرکت جنرال موتورز 

آغاز فعالیت: از سال ۲۰۱۳

محل تحصیل: دانشگاه استنفورد

ادامه
ویژه سرپوش