یکشنبه ۰۳ تیر ۱۴۰۳
۱۴:۰۳ - ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۲۲۳۷۸
بورس و سهام

بورس از چاله سقوط گریخت | آخرین وضعیت بازارگردانی پالایش یکم

شاخص کل بورس امروز,نوسان بورس
شاخص کل بورس که در ساعات ابتدایی معاملات تا رقم دو میلیون و ۲۹۰ هزار واحد کاهش یافته بود در ساعات میانی و پایانی توانست روند صعودی به خود بگیرد و وارد کانال دو میلیون و ۳۰۰ هزار واحد شود.

به گزارش ایسنا، شاخص کل بورس امروز با ۴۷۸۴ واحد افزایش تا رقم دو میلیون و ۳۰۲ هزار واحد صعود کرد. شاخص کل با معیار هم وزن هم با افزایش ۳۰۸۶ واحدی در رقم ۷۶۴ هزار و ۵۹ واحد ایستاد.

در این بازار ۸۰۷ هزار معامله به ارزش ۹۵ هزار و ۶۸۰ میلیارد ریال انجام شد.

۵۴ درصد نمادهای بورسی مثبت و ۴۶ درصد آنها منفی بودند که در این میان بانک ملت و صنایع پتروشیمی خلیج فارس نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت و در مقابل معدنی و صنعتی گلگهر نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی بورس گذاشتند.

در آن سوی بازار سرمایه شاخص کل فرابورس با ۲۱ واحد افزایش تا رقم ۲۸ هزار و ۹۳۸ واحد صعود کرد.

معامله‌گران این بازار ۳۷۰ هزار معامله به ارزش ۳۸۵ هزار و ۷۲۶ میلیارد ریال انجام دادند.

۵۶ درصد نمادهای فرابورسی مثبت و ۴۴ درصد آنها منفی بودند که در این میان سرمایه‌ گذاری مالی سپهر صادرات و سرمایه‌ گذاری صبا تامین نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر مثبت و پالایش نفت شیراز نسبت به سایر نمادها بیشترین تاثیر منفی را روی فرابورس گذاشتند.

روند صعودی بورس ادامه دارد/ آخرین وضعیت بازارگردانی پالایش یکم

یک فعال بازار سرمایه ضمن تشریح آخرین وضعیت بازارگردانی صندوق پالایش یکم، اعلام کرد که روند ملایم صعودی در بازار سرمایه ادامه خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، داوود رزاقی در نشست خبری با اشاره به صندوق پالایش یکم اظهار کرد: شرکت پالایش یکم در دولت قبل تاسیس شد اما تحت تاثیر روند کاهشی بازار با افت مواجه شد، به طوریکه تا ۶۶ درصد NAV افت پیدا کرد.

وی ادامه داد: این درحالی است که بیش از سه میلیون نفر سهامدار این صندوق بودند که با ضرر مواجه شدند. بر این اساس سال گذشته تغییراتی در اساسنامه ین صندوق صورت گرفت که بر اساس آن پالایش یکم از یک صندوق غیرفعال به صندوق فعال تبدیل و رکن بازارگردان نیز به آن اضافه شد. اعمال این تغییرات باعث شد در پایان سال قبل، نسبت قیمت به NAV از ۶۶ درصد به ۹۷ درصد رشد کند.

این فعال بازار سرمایه در پاسخ به سوال ایسنا درمورد وضعیت بازارگردانی صندوق پالایش یکم عنوان کرد: چند دلیل وجود دارد که باعث شده است قیمت معاملاتی پالایش یکم زیر قیمت NAV باشد که از جمله آن می‌توان به فعال نبودن بازارگردا از ابتدای تاسیس صندوق، بزرگ بودن اندازه صندوق و ‌واحدهای ریز صندوق اشاره کرد. در ابتدای فعالیت بازارگردانی ۹۷ درصد سهامداران، خرد بودند.

رزاقی ادامه داد: پیش‌بینی من این است که اگر فعالیت بازارگردان به این شکل ادامه پیدا کند، قسمت صندوق به NAV  خواهد رسید. به طور کلی هرچه روند سهم‌های پالایشی مثبت باشند روی صندوق پالایش یکم تاثیر مثبت خواهند گذاشت.

رزاقی در ادامه درمورد وضعیت بازار سرمایه توضیح داد: تجربه تلخ سال ۱۳۹۹ در ذهن سرمایه‌گذاران، مخصوصا سرمایه‌گذارانی که آشنایی کمتری به بورس دارند مانده است. به همین دلیل با کوچک‌ترین نوسان شاهد رفتارهای هیجانی هستیم. به طوریکه سهمی یک روز صف خرید و روز بعد صف فروش است. البته وجود دامنه نوسان‌ و حجم‌مبنا مشکلات خود را دارد.

وی با تاکید بر اینکه بازار سرمایه جای رشد دارد، اظهار کرد: بازار سرمایه نسبت به بازارهای موازی رشد نکرده است و به نظر من با برگزاری مجامع نگرانی سرمایه‌گذاران برطرف خواهد شد. به طور کلی روند ملایم صعودی بازار ادامه خواهد شد و شاخص کل دیر یا زود به سه میلیون واحد خواهد رسید، چراکه باید جاماندگی خود از سایر بازارها را جبران کند. البته در این موضوع باید بازه زمانی را هم در نظر گرفت.

مدیرعامل شرکت تامین سرمایه نوین با اشاره به کسب سود خالص ۱۸ هزار و ۵۸۲ میلیارد ریال و سود خالص تلفیقی ۱۸ هزار و ۹۴۷ میلیارد ریال این شرکت عنوان کرد: این شرکت در سال ۱۴۰۰ معادل ۹۰۰۰ میلیارد تومان و در سال گذشته ۸۰۰۰ میلیارد تومان اوراق بدهی منتشر کرد.

رزاقی در پاسخ به سوال ایسنا درمورد تاثیر کاهش حدنصاب صندوق‌ها و تاثیر آن روی کنترل ریسک صندوق‌های درامد ثابت عنوان کرد: به نظر من در صندوق‌های با درآمد ثابت نباید سهام وجود داشته باشد. درواقع هرچقدر کم ریسک‌تر بهتر. سازمان بورس در سال‌های قبل با توجه به افت بازار از صندوق ها برای جلوگیری از افت صندوق‌ها استفاده کرد و نصاب صندوق‌ها را تا ۲۵ درصد افزایش داد، اما رویکرد اخیر رویکرد خوبی است و باید تا جای ممکن سهام را از صندوق ها خارج کرد. هدف این است که ریسک صندوق‌ها به صفر نزدیک شود و امیدواریم این روش ادامه یابد.

وی در ادامه با بیان اینکه دیدگاه بانک مرکزی این است که شرکت‌های تامین سرمایه‌ای که سهامدار بانکی دارند برای تاسیس صندوق جدید باید از این بانک مجمز بگیرند، اظهار کرد: به همین دلیل وضعیت نابرابری بین تامین سرمایه‌ها ایجاد شد. ما باید صندوق‌های مختلف داشته باشیم اما در زمینه طلا ممنوعیت داریم و اخذ مجوز از بانک مرکزی هم پروسه سختی دارد.

این فعال بازار سرمایه درمورد برنامه این شرکت برای تامین مالی در سال جاری نیز توضیح داد: با توجه به شرایط تورمی در انتهای سال گذشته، شرکت‌های زیادی برای تامین مالی و انتشار انواع اوراق مراجعه کردند و در این راستا امسال هفت همت انتشار اوراق به ضمانت بانک اقتصاد نوین صورت خواهد گرفت.

  • 11
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
علی عسکری بیوگرافی علی عسکری سیاستمدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۳۷

محل تولد: دهق، اصفهان

حرفه: سیاستمدار، نظامی، مدیر ارشد اجرایی، مدیر عامل شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس

آغاز فعالیت: ۱۳۶۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق - الکترونیک، کارشناسی ارشد مدیریت، دکتری مهندسی صنایع - سیستم و بهره‌وری

ادامه
ندا قاسمی بیوگرافی ندا قاسمی؛ بازیگر تازه کار و خوش چهره تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی ندا قاسمی

نام کامل: ندا قاسمی

تاریخ تولد: ۳۰ خرداد ۱۳۶۰

محل تولد: کرمانشاه

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، مجری و صداپیشه

آغاز فعالیت: ۱۳۸۶ تاکنون

تحصیلات: دکترای شیمی آلی

ادامه
ویژه سرپوش