دوشنبه ۰۴ تیر ۱۴۰۳
۱۲:۰۲ - ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۲۱۳۸۸
اقتصاد جهانی

آرژانتین حریف تورم نشد؛ چاپ پی در پی اسکناس‌های درشت‌تر

تورم در آرژانتین ,بانک مرکزی آرژانتین
قیمت‌ها در آرژانتین در ماه‌های اخیر، به حدی شدید افزایش پیدا کرده که بانک مرکزی این کشور برای سهولت در جابجایی پول، اندازه درشت‌ترین اسکنال بانکی را پنج برابر افزایش داده و اسکناس ۱۰ هزار پزویی چاپ کرده است.  

 به  گزارش ایسنا:بانک مرکزی آرژانتین با چاپ اسکناس ۱۰ هزار پزویی، تلاش کرده است بار بسیاری از مردم این کشور را که برای خریدهای ساده، کیف‌های بزرگ اسکناس و در بعضی موارد حتی چمدان پر پول را حمل می‌کنند، سبک‌تر کند! نرخ تورم سالانه آرژانتین در مارس، به ۲۸۷ درصد رشد که یکی از بالاترین نرخ‌های تورم در دنیا است.

آن طور که بانک مرکزی آرژانتین اعلام کرده است، اسکناس جدید که پنج برابر بزرگترین اسکناس قبلی، ارزش دارد، قرار است از ماه آینده، توزیع شود تا مبادلات بین افراد را تسهیل کنند. اسکناس ۱۰ هزار پزویی، بر اساس نرخ مبادلات رسمی آرژانتین، ۱۱ دلار و بر اساس نرخ مبادلات بازار سیاه، ۹ دلار ارزش دارد.

در سراسر آرژانتین، پول کاغذی به خصوص اسکناس‌های هزار پزویی، متداول‌ترین راه برای پرداخت کالاها است. اسکناس هزار پزویی هنگامی که نخستین بار در سال ۲۰۱۷ چاپ شد، در بازار سیاه، ۵۹ دلار ارزش داشت اما اکنون یک دلار می‌ارزد.

با توجه به بی‌ثباتی که ارمغان بدترین بحران مالی ۲ دهه اخیر آرژانتین بوده است، فروشندگان، پرداخت نقدی را برای خریدهای بزرگ ترجیح می‌دهند و تخفیف‌های چشمگیری را پیشنهاد می‌کنند تا مردم را به دادن پول کاغذی، به جای انتقال الکترونیکی، ترغیب کنند.

خاویر میلی، رئیس جمهوری لیبرتارین آرژانتین که به «ترامپ آرژانتین» معروف است و در دسامبر گذشته به قدرت رسید و وعده داد با معکوس کردن سیاست‌های دولت‌های چپ‌گرای قبلی که برای تامین مالی هزینه‌های عمومی، پول چاپ کردند، تورم را مهار کرده و ارز ملی را تثبیت کند.

اما در این بین، اقدامات ریاضی شدید او، قیمت‌ها را به سطح قیمت‌های آمریکا و اروپا رسانده و به مشکلات اقتصادی مردم عادی آرژانتین افزوده است. در سلسله اعتراضات خیابانی، اعتصاب سراسری گسترده‌ای در اعتراض به این اقدامات، در پنج شنبه گذشته برگزار شد و در این اعتصاب ۲۴ ساعته، فروشگاه‌ها، فرودگاه‌ها، بانک‌ها و سایر خدمات عمومی، تعطیل ماندند.

با وجود بالا ماندن نرخ تورم سالانه، میلی به کندی تدریجی نرخ تورم ماهانه از دسامبر گذشته، اشاره کرده تا اصرار کند برنامه او، موثر واقع شده است. سیاستگذاران با اطمینان به این که قیمت‌های مصرف کنندگان روند نزولی خواهد شد، نرخ بهره کلیدی بانک مرکزی را در ماه گذشته، سه دور کاهش دادند.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، اسکناس‌های ۱۰ هزار پزوی جدید، منقش به تصویر مانوئل بلگرانو، پدر بنیانگذار آرژانتین و ماریا رمدیوس دل واله، زن سیاه‌پوست آرژانتینی و کاپیتان ارتش که در جنگ استقلال این کشور به شهرت رسید، هستند. بانک مرکزی آرژانتین اعلام کرد که اسکناس بزرگ‌تر ۲۰ هزار پزویی، در اواخر سال جاری معرفی خواهد شد.

رشد دستمزد در آرژانتین از تورم عقب ماند

یک روز پس از اعتصاب عمومی، موسسه ملی آمار و سرشماری آرژانتین، آمار جدیدی را منتشر کرد که نشان داد رشد تورم در مارس از دستمزدها، به میزان ۱۱ درصد سبقت گرفته و به ۱۰.۳ درصد رسیده است. بر مبنای سال به سال، شاخص دستمزد، به طور میانگین، ۲۰۰.۸ درصد (۲۳۱.۷ درصد در بخش خصوصی، ۲۸۷.۹ درصد در بخش دولتی و ۱۲۹.۲ درصد در بخش خصوصی غیررسمی) افزایش یافت و تورم، ۲۸۷.۹ درصد افزایش داشت. بنابراین، نظر خاویر میلی مبنی بر این که دستمزدها، بهبود پیدا کرده است، نادرست از آب درآمد.

در مارس امسال، دستمزد کارگران نسبت به دسامبر، ۴۵.۵ درصد (۵۰.۵ درصد در بخش خصوصی ثبت شده، ۴۳.۲ درصد در بخش دولتی و ۲۹.۱ درصد در بخش غیررسمی) افزایش یافت، در حالی که شاخص قیمت مصرف کننده،   ۵۱.۶ درصد افزایش داشت.

شاخص دستمزد از سال ۲۰۱۵، تغییرات دستمزدها را بدون توجه به سایر ملاحظات مانند تعداد ساعات کار، مرخصی‌های بدون حقوق یا پاداش بهره‌وری، اندازه می‌گیرد. ارزیابی‌های مربوط به کارگران ثبت ‌نشده، در اکتبر سال ۲۰۱۶ اضافه شد. موسسه ملی آمار و سرشماری آرژانتین، در ۲۳ اوت سال ۲۰۱۶، انتشار برآوردهای بازار کار را بر اساس نظرسنجی دائمی خانوار از سه ماهه دوم همان سال دوباره آغاز کرد.

ارزیابی‌های خاویر میلی بر اساس آمار وزارت کار است که طبق آن، دستمزدها در مارس ۱۴ درصد در مقایسه با رشد ۱۱ درصدی تورم، افزایش یافتند.

بررسی جدید موسسه ملی آمار و سرشماری آرژانتین نشان داد ۹۵ درصد از شرکت‌ها، قصد استخدام افراد جدید یا افزایش ساعات کار را ندارند. در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۴، فعالیت صنعتی آرژانتین، ۳۰ درصد کاهش یافت و سناریوی مشابه در بخش ساخت و ساز مشاهده شد.

  • 12
  • 4
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۱
غیر قابل انتشار: ۱۲
جدیدترین
قدیمی ترین
بیشترین تورم دنیا و بیشترین چاپ‌ اسکناس مربوط به ایران و جمهوری اسلامی و دولت رئیسی است.
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
ویژه سرپوش