چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۰۰۱۰۱

معرفی رشته بهداشت مواد غذایی و دروس آن

رشته بهداشت مواد غذایی,هدف رشته بهداشت مواد غذایی,درآمد رشته بهداشت مواد غذاییرشته بهداشت مواد غذایی وظیفه کنترل مواد غذایی از نظر سالم بودن و... را داراست
یکی از زیر مجموعه های رشته های علوم پزشکی در زیر گروه یک کنکور سراسری، رشته بهداشت موادغذایی نام دارد. مباحث اموزشی در رشته بهداشت مواد غذایی شامل مواردی همچون تشخیص غذاهای سالم از غذاهای ناسالم، تهیه و نگهداری از غذاها می باشد. در این مطلب از سرپوش به معرفی این رشته پرداخته ایم با ما همراه باشید.

رشته بهداشت مواد غذایی

با رشد روز افزون جمعیت در کشور ما و همچنین جهان، میزان تقاضا برای غذا و مواد پروتئینی دامی افزایش یافته است. تأمین نیازهای غذایی جامعه انسانی، اهمیت به سزایی از لحاظ کمیت و کیفیت دارد. سلامت و بهداشتی بودن غذا یکی از نکات قابل توجه در تأمین غذا به شمار میرود ، به این دلیل که تغذیه با بهداشت و سلامت جامعه، رابطه ی مستقیمی دارد.

افزایش تولید و توسعه صادرات غیر نفتی برای نجات از اقتصاد تک محصولی، بسیار مهم است. در همین راستا برای تأمین نیازهای داخلی و حضور در تجارت جهانی، افزایش تولید فراورده های غذایی دامی و دریایی، مورد توجه قرار گرفته است.

در رشته دانشگاهی بهداشت موادغذایی ، به برررسی موادغذایی از نظر مواردی همچون سالم بودن، الودگی، تقلبی نبودن، نحوه تهیه و نگهداری و مصرف نمودن آن می پردازند. از دیگر فعالیت های فارغ التحصیلان این رشته دانشگاهی می توان به انجام ازمایش های بیوشیمیایی و باکتری شناسی، نظارت بر تولید فرآورده های غذایی و نحوه بسته بندی موادغذایی اشاره کرد.

هدف رشته بهداشت مواد غذایی

رشته بهداشت مواد غذایی با هدف تربیت دانش آموختگانی که توانایی درک ایمنی و بهداشت موادغذایی را دارند؛ بوجود آمد. این افراد باید به عنوان یک بازرس در ابتدای کار باشند و تمام نکات ریز و درشت موادغذایی را در نظر بگیرند.

رشته بهداشت مواد غذایی,لیست دروس رشته بهداشت مواد غذایی,درآمد رشته بهداشت مواد غذاییعلاقه مهم‌ترین عامل برای ورود به رشته بهداشت مواد غذایی میباشد

مهارت ها و توانایی های لازم برای ورود به رشته بهداشت مواد غذایی

- یکی از عوامل موثر برای تحصیل در این رشته و هر رشته دانشگاهی دیگر، علاقه می باشد.

- از توانایی های دیگر لازم برای ورود به رشته بهداشت موادغذایی می توان به دقت و توجه بالا اشاره کرد.

- برای تحصیل در رشته بهداشت موادغذایی باید به زبان انگلیسی مسلط باشید تا از روش ها و علم روز دنیا در زمینه کاری اطلاع داشته باشید.

- داشتن علاقه به دروس زیست شناسی و شیمی، از دیگر مهارت های لازم برای ورود به رشته بهداشت مواد غذایی است.

توانایی های مورد نیاز فارغ التحصیلان رشته بهداشت مواد غذایی

>> فارغ التحصیلان رشته بهداشت موادغذایی باید بتوانند در بخش اموزش و تحقیقات بهداشت مواد غذایی مشارکت کنند.

>> از وظایف فارغ التحصیلان رشته بهداشت مواد غذایی می توان به بازرسی بهداشتی و اصولی کشتارگاه های دام و طیور اشاره کرد.

>> فارغ التحصیلان رشته بهداشت موادغذایی باید بتوانند تمام نکات بهداشتی را در واحدهای تولید فراورده های غذایی برقرار کنند.

>> بازرسی بهداشتی در مراکز توزیع فرآورده های غذایی و مواد خام دامی، یکی از مسئولیت های فارغ التحصیلان رشته بهداشت موادغذایی به شمار می رود.

>> دانشجوی رشته بهداشت موادغذایی ، مسئولیت بهداشتی در مراکز عرضه مواد غذایی را بر عهده دارد.

>> فارغ التحصیلان رشته بهداشت مواد غذایی باید در زمینه تولید مواد غذایی ، از دانش کافی برخوردار باشند.

>> یکی از وظایف فارغ التحصیلان رشته بهداشت مواد غذایی ، اینست که خدمات ازمایشگاه های کنترل کیفی و بهداشتی مواد غذایی ارائه دهند.

>> فارغ التحصیلان رشته بهداشت موادغذایی باید در نظارت بهداشتی در اسکله های صیادی و مراکز صید همکاری داشته باشند.

>> دانشجوی رشته بهداشت مواد غذایی ، مسئولیت بهداشتی در مراکز جمع آوری شیر را بر عهده دارد.

>> دانشجوی رشته بهداشت موادغذایی باید بتواند برای سلامت و باکیفیت بودن مواد غذایی ، ازمایش و نمونه برداری انجام دهد.

>> بررسی راه‌های تولید سریع و ارزان موادغذایی ، از دیگر وظایف فارغ التحصیلان رشته بهداشت مواد غذایی به شمار می رود.

مدت زمان تحصیل در رشته بهداشت مواد غذایی

تحصیل در رشته بهداشت مواد غذایی در مقطع کارشناسی پیوسته امکانپذیر است. بنابراین داوطلبان این رشته باید بتوانند ۱۳۷ واحد درسی را با موفقیت بگذرانند که شامل ۲۶ واحد دروس عمومی، ۲۰ واحد دروس پایه، ۴۴ واحد دروس اختصاصی، ۳۳ واحد دروس اصلی، ۲ واحد پروژه و ۱۲واحد کارآموزی می باشد. تحصیل در این رشته به مدت ۴ سال، زمان میبرد.

البته دانشجویان میتوانند در کمتر از ۴ سال، فارغ التحصیلی خود را بگیرند و با اخذ ترم تابستان در سال های اول تحصیل و همچنین گذراندن بیشتر از ۲۰ واحد درسی در هر ترم، طی ۶ یا ۷ ترم فارغ التحصیل شوند.

لیست دروس رشته بهداشت مواد غذایی در طول تحصیل

> دروس پایه:

دروس پایه رشته بهداشت موادغذایی شامل شیمی آلی، فیزیولوژی، بیو شیمی، بافت شناسی، آمار حیاتی، کالبد شناسی، اصول و کاربرد فناوری اطلاعات و ارتباطات میباشد.

گرایش های رشته دانشگاهی بهداشت مواد غذایی,بازار کار رشته بهداشت مواد غذایی,هدف رشته بهداشت مواد غذاییرشته بهداشت مواد غذایی در مقطع کارشناسی پیوسته ارائه می شود

> دروس اصلی:

از دروس اصلی رشته بهداشت مواد غذایی می توان به کالبد گشایی و آسیب شناسی نشخوار کنندگان، باکتری شناسی اختصاصی و بیماریها ، باکتری شناسی عمومی، قارچ شناسی و بیماری ها ، ویروس شناسی و بیماری ها ، انگل شناسی موادغذایی ، بهداشت و پرورش دام و طیور، ماهی شناسی، سم شناسی مواد غذایی ، پرورش و بیماری های آبزیان، بیماری های مشترک انسان و حیوان، اپیدمیولوژی، تغذیه انسانی، بهداشت محیط، زراعت و باغبانی اشاره کرد.

> دروس تخصصی:

دروسی نظیر زبان تخصصی، شیمی و بیوشیمی مواد غذایی ، میکروب شناسی موادغذایی ، بهداشت و بازرسی گوشت دام و طیور، میکروب شناسی صنعتی مواد غذایی ، عفونت ها و مسمومیت های غذایی، اصول نگهداری مواد غذایی ، بهداشت و صنایع غذایی از دروس تخصصی رشته بهداشت مواد غذایی به شمار می رود.

> دروس کارآموزی:

دروس کارآموزی رشته بهداشت مواد غذایی شامل کارآموزی در کارخانه های فرآوری شیر، کارآموزی در آزمایشگاه های کنترل کیفیت مواد غذایی ، کارآموزی در کارخانه های فرآوری گوشت، کارآموزی در کشتارگاه های صنعتی دام و طیور، کارآموزی در کارخانه های فراوری غذاهای دریایی، کارآموزی در کارخانه های روغن، قند، غلات، کنسرو سازی، یا سرد خانه موادغذایی است.

گرایش های رشته دانشگاهی بهداشت مواد غذایی

فارغ التحصیلان مقطع کارشناسی مجوز ادامه تحصیل در یکی از گرایش های زیر را دارند که در ادامه با آن ها آَشنا میشوید:

* بهداشت محیط

* بهداشت عمومی

* علوم تغذیه

* دکترای حرفه ای علوم آزمایشگاهی

* مهندسی کشاورزی گرایش صنایع غذایی

* علوم و صنایع غذایی ( کنترل کیفی و بهداشتی)

* دکترای پزشکی عمومی

* میکروبیولوژی

* دامپزشکی

* علوم آزمایشگاهی

* بهداشت و بازرسی گوشت

* مهندسی شیمی ( شیمی مواد غذایی )

* بهداشت مواد غذایی با منشأ دامی

* داروسازی

نحوه پذیرش رشته بهداشت مواد غذایی

پذیرش در رشته بهداشت مواد غذایی به دو صورت با ازمون و بدون ازمون امکانپذیر است. ۶۰ نفر از کل ظرفیت بهداشت مواد غذایی با سابقه تحصیلی و دو نفر از آن ها برای مناطق محروم بوده است.

فرصت های شغلی رشته بهداشت مواد غذایی

فارغ التحصیلان رشته بهداشت موادغذایی می توانند در سمت های گوناگونی همچون کارشناس بهداشت شیر و فرآورده های لبنی، گوشت و فرآورده های گوشتی، کارگاه های دسته بندی موادغذایی با منشأ دامی، آبزیان و فعالیت های شیلاتی، تخم مرغ، عسل، سردخانه ها و مراکز نگهداری مواد غذایی و کارشناس ازمایشگاه کنترل کیفی و بهداشت مواد غذایی دامی مشغول به فعلالیت شوند.

دانش آموختگان ارشد بهداشت و ایمنی موادغذایی مجوز فعالیت در اماکنی ازجمله سازمان غذا و دارو ، ازمایشگاه های مواد غذایی دولتی و خصوصی، وزارت جهاد کشاورزی، مراکز تحقیقاتی مواد غذایی را دارند. آن ها همچنین مجوز ایفای نقش های اموزشی مشاوره ای، پژوهشی، اجرایی و مدیریتی را در جامعه دارند. به طورکلی دامنه “بازار کار رشته بهداشت مواد غذایی” با توجه به جدید بودن این رشته، بسیار گسترده است.

درآمد رشته بهداشت مواد غذایی

به دلیل گستردگی فرصت های شغلی در رشته بهداشت موادغذایی ، درامد این رشته باتوجه به مهارت و تجربه و داشتن علم روز دنیا متنوع است. حقوق و درآمد فارغ التحصیلان رشته بهداشت مواد غذایی در مراکز خصوصی و دولتی با یکدیگر فرق دارد. معمولاً سازمان های دولتی با تعيين حقوق و مزایایی مشخص، آن را به کارکنانشان می پردازند. پرداخت حقوق در مراکز خصوصی بر اساس تجربه و مهارت کارشناس می باشد. درواقع درصورت بیشتر بودن تجربه کاری و دانش و مهارت فرد، میزان درامد او بیشتر میشود.

بازار کار رشته بهداشت مواد غذایی,هدف رشته بهداشت مواد غذایی,مدت زمان تحصیل در رشته بهداشت مواد غذاییتسلط به زبان انگلیسی از توانایی های لازم برای ورود به رشته بهداشت مواد غذایی میباشد

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 12
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مهران احمدی بیوگرافی مهران احمدی؛ بازیگر حرفه سینما تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۹ اسفند ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان، مدیر تولید، برنامه ریز

آغاز فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی بازیگری از دانشگاه هنر و معماری تهران

ادامه
سراج قمری زندگینامه سراج قمری، شاعر هجو گوی سده شش و هفت

شهرت: سراج قمری، قمری آملی

دوران زندگی: سده ششم و هفتم قمری

محل تولد: خوارزم یا گلستان

حرفه: شاعر پارسی گو

آثار: دیوان اشعار سراج قمری

وفات: ۶۲۵ قمری

ادامه
زندگینامه کیان ایرانی زندگینامه دلیر ایرانی؛ کیان و نقش او در قیام مختار

از فعالیت ها و سوابق کیان ایرانی قبل از قیام مختار اطلاعاتی در دسترس نیست البته بعد از اضافه شدن به لشکر مختار از جمله افراد تاثیرگذار و بسیار مهم وقایع قیام شناخته شد. 

در سال ۶۶ قمری مختار با هدف گرفتن انقام از عاملان واقعه کربلا و شکست قاتلان امام حسین در کوفه، کیان ایرانی را به عنوان حرس به عبارتی رئیس نگهبانان خود انتخاب کرد. 

اعتماد و اطمینان مختار به کیان به قدری بود که ریاست انتظامات کوفه و فرماندهی شرطه های کوفه به وی سپرده شد. اموال بسیاری از افراد حین برخورد با جنایتکاران کربلا با فرمان مختار مصادره شد. کیان این موال را بین ایرانیان مسلمانی که عملیات را به عهده داشتند، تقسیم کرد. این موضوع از جمله خدمات بسیار مهمی بود که کیان نسبت به حکومت مختار انجام داد.

کیان ایرانی در جریان دستگیری و هلاکت جنایتکاران کربلا، همچنین اشراف جائن کوفه نقش اصلی را برعهده داشت به طوریکه جنایتکاران اصلی کربلا بعد از شنیدن نام ایشان به وحشت می افتادند. 

ادامه
رسول خطیبی بیوگرافی رسول خطیبی + تصاویر

تاریخ تولد: ۳۱ شهریور ۱۳۵۷

نام مستعار: رسول پاشا

محل تولد: تبریز، ایران

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

باشگاه کنونی: سرمربی باشگاه پیکان

آغاز فعالیت: ۱۳۷۱ تاکنون

ادامه
گیتی قاسمی بیوگرافی گیتی قاسمی بازیگر خوش سابقه ایرانی

تاریخ تولد: ۱۶ آذر ۱۳۵۵

محل تولد: ملایر، همدان، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، کارگردان تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۷۵ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران

ادامه
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ویلهلم رونتگن بیوگرافی ویلهلم رونتگن دانشمند تاثیرگذار صنعت پزشکی

تاریخ تولد: ۲۷ مارس ۱۸۴۵

محل تولد: رمشاید، پادشاهی پروس، کنفدراسیون آلمان

ملیت: آلمانی

حرفه: دانشمند

محل تحصیل: مؤسسه فناوری فدرال زوریخدانشگاه زوریخ

درگذشت: ۱۰ فوریه ۱۹۲۳

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
ویژه سرپوش