پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۲۰۱۳۷

آشنایی با رشته زبان فرانسه و بازار کار آن

رشته زبان فرانسه,گرایش های رشته زبان فرانسه,رشته زبان و ادبیات فرانسهرشته زبان و ادبیات فرانسه یکی از رشته های زیر مجموعه علوم زبان است
از پرطرفدارترین زبان های رایج در دنیا پس از زبان انگلیسی می توان به زبان فرانسوی اشاره کرد. برخی از دانش آموزان علاقمند به این زبان زیبا، ترجیح میدهند در این رشته به جای شرکت در کلاس های آزاد، تحصیلات آکادمیک کسب کنند تا بتوانند به مطالعه مفصل زبان فرانسوی به صورت علمی تر بپردازند و وارد بازار کار این رشته شوند. در این مطلب از سرپوش درباره رشته زبان فرانسه توضیحات جامعی داده شده است.

رشته زبان فرانسه

یکی از رشته های زیر مجموعه علوم زبان، رشته زبان و ادبیات فرانسه میباشد که در میان داوطلبان متقاضی کنکور زبان، محبوبیت بسیاری دارد. رشته زبان فرانسه در مقطع کارشناسی با این هدف بوجود آمد تا دانشجویانی را تربیت کند که بر ادبیات تاریخی زبان فرانسه، توانایی نوشتن و خواندن به زبان فرانسه، درک متون فرانسوی، ترجمه زبان فرانسه به زبان فارسی و برعکس، اصول و قواعد زبان فرانسه و واژه های آن مسلط شوند.

گرایش های رشته زبان فرانسه

زبان و ادبیات فرانسه سه گرایش دارد:

> زبان و ادبیات فرانسه:

دانشجویان زبان فرانسه گرایش ادبی، پس از این که دروسی مانند نگارش، مکالمه و زبان فرانسه را گذراندند با ادبیات این زبان اشنا میشوند که از آن ها می توان به تاریخ ادبیات، شعر، رمان و نمایشنامه فرانسوی اشاره کرد.

> آموزش زبان فرانسه:

دانشجویان گرایش اموزش زبان فرانسه، اقدام به یادگیری مباحث و توانمندی های متمرکز بر روش های اموزش و انتقال مفاهیم زبان فرانسه میکنند. این گرایش با هدف تربیت مدرسان زبان فرانسه بوجود آمد.

> مترجمی زبان فرانسه:

دانشجوی مترجمی زبان فرانسه پس از آشنایی با روش های ترجمه، یک نگرش کلی نسبت به ترجمه پیدا می کند و در ترم های بالاتر یاد می گیرد که جملات کوتاه و بلند، جملات پیچیده و به مرور زمان، متون ادبی یا متون دارای محتوای سنگین را ترجمه کند و در نهایت میتواند به ترجمه کتبی یا شفاهی زبان با سرعتی مناسب و کیفیت مطلوب بپردازد.

تفاوت های رشته زبان فرانسه و زبان انگلیسی در دانشگاه های ایران

فراگیری این زبان، کمی متفاوت از فراگیری زبان انگلیسی در دانشگاه است. اغلب دانشجویان، آشنا به این زبان نیستند و آنرا مانند زبان انگلیسی از قبل در مدارس یاد نگرفته اند. از همین رو دانشجویان، پس از یادگیری این زبان از ابتدا، با دروس پیش نیاز در ترم های نخست و دروس تخصصی تر مانند نگارش، مکالمه ساده و پیشرفته و ادبیات زبان فرانسه در ترم های بالاتر اشنا می شوند.

رشته زبان و ادبیات فرانسه,گرایش ادبی رشته زبان فرانسه,تفاوت های رشته زبان فرانسه و زبان انگلیسیمدت مجاز تحصیل رشته زبان فرانسه مقطع لیسانس حدود چهار سال میباشد

درس های رشته زبان فرانسه

رشته زبان فرانسه دارای ۱۳۵ واحد درسی میباشد که دانشجویان در مقطع کارشناسی با احتساب ۱۶ واحد مقدماتی، باید در طی ۸ ترم تحصیلی، ۱۵۱واحد درسی را بگذرانند. برخی از دروس بین گرایش های مختلف، مشترک است و برخی از دروس در هر گرایش به صورت اختصاصی تدریس می شود.

درس های رشته زبان فرانسه در طول تحصیل

>> دروس مشترک در گرایش های زبان فرانسه:

دروس مشترک در گرایش های زبان فرانسه شامل دوره مقدماتی زبان فرانسه( پیش نیاز)، زبان اختصاصی فرانسه، خواندن متون ساده، مکالمه، خواندن و درک مفهوم متون ساده، زبان شناسی عمومی، ترجمه ساده، گرامر و دیکته، انشاء ساده، خواندن متون اسلامی، آواشناسی و فرانسه، واژه شناسی و ترکیبات زبان فرانسه، وقایع نگاری، ترجمه متون اسلامی، امثال و تعبیرات فرانسه به زبان فارسی و برعکس، زبان شناسی فرانسه، نقد ادبی، ترجمه متون گوناگون فرانسه به فارسی و فارسی به فرانسه، ترجمه متون نظم می باشد.

>> دروس تخصصی گرایش مترجمی زبان فرانسه:

دانشجو در گرایش مترجمی زبان فرانسه پس از این که در ترم های نخست با زبان فرانسه آشنا شد در ادامه با تئوری های ترجمه اشنا می شود و بنحویکه نسبت به ترجمه یک دید کلی پیدا کند و آگاهی از کلیت موضوع یابد. دانشجویان گرایش مترجمی فرانسه در ترم های بالاتر، ابتدا ترجمه ی جملات ساده و کوتاه را اموزش می بیند و پس از تسلط بر ترجمه ی جملات ساده و کوتاه به فراگیری نحوه ی ترجمه جملات مرکب و پیچیده تر میپردازند.

دانشجویان نهایتا باید حین تحصیل خود به فراگیری ترجمه متون ادبی و متن هایی که از نظر محتوایی دارای پیچیدگی های زیاد هستند و از انها به عنوان متون سنگینی یاد می شود، بپردازند. در این بخش دانشجو نقش مهمی را ایفا میکند؛ همچنین مواردی که در یادگیری نقش بسیار مهمی دارد عبارتست از میزان علاقه و زمانی که به مطالعه ازاد و کار ترجمه و تمرین و تکرار تخصیص می دهد نیز به این دلیل که بدون تمرین و تکرار، یادگیری زبان دوم یا سوم کاری دشوار میباشد.

>> گرایش ادبی رشته زبان فرانسه:

دانشجویان زبان فرانسه گرایش ادبی، بطور جامع و گسترده ای با ادبیات این زبان اشنا میشوند که نظیر تاریخ ادبیات، شعر، رمان و نمایش نامه فرانسوی است. به عنوان مثال در بخش تاریخ ادبیات و نقد ادبی با مکاتبی آشنا می شوند که از آن ها می توان به مکتب های ادبی رئالیسم، رمانتیسم، سورئالیسم، پوچی و اگزیستانسیالیسم و نکات افتراق و اشتراک آن ها و نویسندگان و هنرمندان مطرح در هر یک از دوره های یاد شده اشاره کرد و در بخش شعر نیز با انواع شعر نو و کلاسیک اشنا می شوند و به فراگیری قواعد شعر کلاسیک، طرز شمارش هجاها و نحوه شناخت قافیه های غنی و ضعیف را میپردازند.

>> دروس تخصصی گرایش ادبی زبان فرانسه:

دروس تخصصی گرایش ادبی زبان فرانسه عبارتند از خواندن متون مطبوعاتی، یادداشت برداری و روش تحقیق، نگارش پیشرفته، تفسیر متون قرون ۱۸ و ۱۷، نظری اجمالی بر ادبیات قرون ۱۸ و ۱۷، انواع شعر فرانسه، تاریخ ادبیات قرن ۱۹، مطالعه نمایش نامه و ساختمان آن، تفسیر متون قرن ۲۰، تاریخ ادبیات قرن ۲۰.

بازار کار رشته زبان فرانسه,موقعیت شغلی رشته زبان فرانسه,رشته زبان فرانسهزبان فرانسه یکی از زبان های بسیار مهم در حوزه علم، ادبیات و هنر میباشد

ادامه تحصیل در رشته زبان و ادبیات فرانسه

دانشجویان میتوانند در رشته زبان و ادبیات فرانسه در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا در سه گرایش به تحصیل بپردازند. ادامه تحصیل در زبان فرانسه، باعث میشود که موقعیت شغلی شما بهبود یابد و همچنین می توانید بعنوان مدرس و محقق دانشگاه فعالیت کنید. از گرایش های زبان فرانسه می توان به زبان و ادبیات، مترجمی و آموزش زبان فرانسه اشاره کرد که دانشجویان مقطع کارشناسی میتوانند پس از یک سال تحصیلی، یکی از آنها را انتخاب کنند.

بازار کار رشته زبان فرانسه

فارغ التحصیل مترجمی زبان فرانسه مجوز فعالیت در مطبوعات، صدا و سیما، صنعت توریسم یا شرکتهای نیازمند مترجم یا منشی زبان فرانسه، را دارد؛ همچنین میتواند در صورت تبحر کافی، کار ترجمه را به صورت آزاد انجام دهد.

بازار کار زبان فرانسه، متفاوت تر از زبان انگلیسی است. لیکن به علت استقبال دانشجویان برای ادامه تحصیل در کشورهای خارجی از جمله فرانسه، کانادا و سوئیس، پیشرفت شایانی برای مدرسین در زمینه آموزش فراهم شده است. یکی از دیگر مزایای بازار کار رشته زبان و ادبیات فرانسه، برگزاری کلاس های آنلاین برای دانشجویان خارج از کشور می باشد. یک فارغ التحصیل زبان و ادبیات فرانسه میتواند به تدریس در اموزشگاه های ازاد زبان، مشغول شود.

موقعیت شغلی رشته زبان فرانسه

فارغ التحصیلان رشته زبان فرانسه میتوانند در مراکز مختلف بعنوان مترجم، نویسنده، محقق و مدرس کار کنند. از موقعیت های شغلی زبان فرانسه می توان به ترجمه و ویراستاری کتاب، سفارت خانه ها، تولید محتوای فرانسوی، شرکتهای تجاری، وزاتخانه ها، مطبوعات، آژانس های هواپیمایی، صدا و سیما، شرکتهای گردشگری، اموزشگاه ها، مدارس و دانشگاه ها اشاره کرد.

بازار کار رشته زبان فرانسه برای افرادی مساعد است که مهارت و تلاش کافی داشته باشند و بتوانند با تحصیل در این رشته درامد نسبتا خوبی بدست آورند اما صرفا اموزش های دانشگاه برای ورود به بازار کار اکتفا نمیکند. فارغ التحصیلان با برخورداری از برخی توانمندی های فردی نظیر مهارت های نرم، توانایی تدریس، روابط اجتماعی بالا، تسلط بر زبان فرانسه، قدرت بیان، کیفیت کاری بالا، توانایی انتقال مفاهیم، مهارت در زبان و ادبیات فارسی و داشتن دانش در زمینه بازاریابی و شبکه های اجتماعی می توانند به موقعیت شغلی بهتری دست یابند.

رشته مترجمی زبان فرانسه,گرایش ادبی رشته زبان فرانسه,موقعیت شغلی رشته زبان فرانسهرشته زبان فرانسه بعنوان یکی از رشته های دانشگاهی در دانشگاه های کشور تدریس میشود

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 18
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
الکساندر میتروویچ بیوگرافی الکساندر میتروویچ بازیکن فوتبال موفق صربستانی

تاریخ تولد: ۱۶ سپتامبر ۱۹۹۴

محل تولد: اسمدرفو، صربستان و مونته‌نگرو

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۹

ادامه
حامد آهنگی بیوگرافی حامد آهنگی، کمدین پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۱۷ تیر ۱۳۵۸

محل تولد: بندر انزلی، گیلان

حرفه: استندآپ کمدین، بازیگر، مجری، کارگردان

آغاز فعالیت: ۱۳۸۱ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی مهندسی برق

ادامه
جابر بن حجاج جابر بن حجاج یار با وفای امام حسین (ع)

محل تولد: کوفه

تاریخ شهادت: ظهر عاشورا 

محل شهادت: کربلا

طول عمر: حدود ۴۵ سال

دلیل شهرت: از یاران امام حسین (ع) 

ادامه
انوری زندگینامه انوری ابیوردی شاعر بزرگ قرن ششم

تاریخ تولد: اواخر قرن پنجم یا اوایل قرن ششم هجری قمری، ۱۱۲۶ میلادی

محل تولد: ابیورد، درگز

دوران زندگی: سلجوقیان

حرفه: شاعر، دانشمند، خوشنویس، موسیقی دان، ریاضی دان، ستاره شناس، فیلسوف

لقب: انوری ابیوردی، حجّة الحق

آثار: دیوان اشعار، البشارات فی شرح الاشارات

ادامه
مری بارا بیوگرافی مری بارا، مدیر اجرایی جنرال موتورز

تاریخ تولد: ۲۴ دسامبر ۱۹۶۱

محل تولد: رویال اوک، میشیگان

ملیت: آمریکایی

حرفه: مدیر عامل اجرایی شرکت جنرال موتورز 

آغاز فعالیت: از سال ۲۰۱۳

محل تحصیل: دانشگاه استنفورد

ادامه
ویژه سرپوش