جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۹۹۱۲۰۰۰۵۹

معرفی کامل رشته شیمی

رشته شیمی,توانایی های فارغ ‌التحصیلان رشته شیمی,وظایف فارغ التحصیل رشته شیمیرشته شیمی از لحاظ محتوا بسیار گسترده است
یکی از رشته های پرمخاطب در سرتاسر دنیا، رشته شیمی می باشد. این رشته از زیرمجموعه های علوم تجربی محسوب می شود. شیمی علم اتم ها، پیوندها و مولکول هاست. در واقع شیمی دانشیست که میتواند خواص ماده، نحوه تغییرات و شیوه تولید آن ها را از هسته اتم گرفته تا کهکشان ها بررسی کند.

رشته شیمی

رشته شیمی دو بخش علم شیمی و صنایع شیمی دارد که علم شیمی به عنوان یکی ازعلوم پایه زیربنای علوم مختلفی مانند بیولوژی، بیوتکنولوژی، پزشکی، دندانپزشکی ، داروسازی و رشته های متعدد مهندسی است ولی صنایع شیمیایی شامل صنایعیست که واکنش شیمیایی در آن ها انجام می گیرد یعنی اقسام مواد اولیه به محصولات جدید تبدیل میشوند که خواص این محصولات با مواد اولیه تا حدودی متفاوت است.

صنایع شیمی با توجه به تعریف فوق، طیف گسترده ای از صنایع شامل به صنایع غذایی، داروسازی، پتروشیمی، الیاف مصنوعی، بهداشتی و آرایشی و صنایع تولید لوازم خانگی را در بر می گیرد.

در رشته شیمی مقطع کارشناسی مباحثی مانند بررسی و مطالعه اجمالی ترکیب، ساختار و ویژگی های ماده و همینطور کنترل آزمایشگاهی فرآیندهای شیمیایی، مطالب و فعالیت هایی است که ارائه می شود.

تاریخچه رشته شیمی

علم شیمی علمی کهنه و قدیمی است. علم شیمی در دوران باستان وجود نداشته ولی خیلی از افراد به کیمیاگری مشغول بودند و آنرا جزء علوم غریبه می دانستند و به آن معتقد بودند. برخی از افراد درمقابل به مطالعه و تعمق در آن می پرداختند. به عنوان مثال زکریای رازی که یک کیمیاگر و شیمیدان ایرانی بود؛ توانست گوگرد و الکل را کشف کند.

بازار کار رشته شیمی,رشته شیمی,معرفی رشته شیمیرشته شیمی دارای دو بخش علم شیمی و صنایع شیمی است

رشته شیمی در اواخر قرن هفدهم و ابتدای قرن هجدهم کم کم بعنوان یک علم شناخته شد. رابرت بویل انگلیسی اولین کسی بود که در گذشته با آموخته های خرافی شیمی به مخالفت پرداخت. کم کم دانشمندان مختلف از آن دوره به بعد به کشف مواد شیمیایی پرداختند و علم شیمی را منسجم تر توسعه داده اند. آموزش علم شیمی در ایران در دوران جنگ های ایران و روسیه شروع شد و مدرسه دارالفنون، نخستین آموزشگاه رشته شیمی بود و مدرسان علم شیمی و داروسازی از خارج از کشور به دارالفنون امدند. 

در سال ۱۳۲۰ به مرور زمان آموزش شیمی وارد دوره نوینی شد و در ۵ رشته برق، شیمی، معماری، رنگ رزی صنعتی، و ماشین سازی، هنرسرای عالی به تربیت دانشجویان پرداخت. رشته شیمی در سال ۱۳۶۴ به بخش مهندسی شیمی تغییر نام داد و در دو گرایش شیمی و مهندسی شیمی دانشجو می پذیرفت. اکنون رشته شیمی در برخی از دانشگاه های کشور وجود دارد.

هدف از رشته شیمی

هدف از رشته شیمی، تربیت کارشناسانی است که در زمینه های آموزش در دبیرستان، تربیت کمک پژوهشگر، آماده کردن دانشجویان برای ورود به دوره های کارشناسی ارشد و دکتری به خاطر تامین کادر آموزشی، پژوهشی مورد نیاز دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی، کارشناسان مورد نیاز صنایع شیمیایی و بی نیازی از کارشناسان خارجی بتوانند از عهده برآیند. رشته شیمی در دانشگاه دو گرایش شیمی کاربردی و شیمی محض دارد.

معرفی رشته شیمی,معرفی رشته شیمی محض,رشته شیمیرشته شیمی در ایران تا مقطع دکترا تدریس می‌شود

داوطلب رشته شیمی باید در دروس شیمی، فیزیک و ریاضی دبیرستان قوی بوده، علاقه، انگیزه و روحیه کاوشگری لازم را داشته باشد. دروس رشته شیمی به صورت عمومی، پایه، الزامی( مشترک بین دو گرایش) و اختصاصی ارائه می شود.

توانایی های فارغ التحصیلان رشته شیمی

فارغ التحصیلان رشته شیمی مسؤولیت انجام امور زیر را برعهده دارند:

>> طرح، نظارت و اجرای طرحهای تحقیقاتی کوچک و بزرگ شیمیایی در سطوح متنوع کاربردی و علمی محض، در دانشگاهها، کارخانجات و مراکز تحقیقاتی، به منظور ارتقای کمی و کیفی محصولات مایحتاج جامعه.

>> مسوولیت و ارائه خدمات در آزمایشگاههای کنترل کیفی، پیگیری و ارائه معیارهای استاندارد به منظور افزایش کمیت و کیفیت محصولات تولیدی و همینطور مواد مصرفی کارخانه ها و صنایع.

>> ارائه خدمات آموزشی در سطح دانشگاهها، دبیرستانها و موسسات آموزشی.

رشته شیمی,شغل رشته شیمی,موقعیت‌ شغلی‌ رشته شیمی در ایرانرشته شیمی یکی از زیرمجموعه های علوم تجربی است

>> ارائه طرحهای پژوهشی به منظور استفاده از منابع اولیه ارزنده موجود در جامعه در جهت افزایش بهره وری از آن ها و جلوگیری از صادرات بی رویه مواد اولیه باارزش و تبدیل آن ها به محصولات واسطه دارای ارزش اقتصادی.

>> ارائه خدمات در کارخانجات پتروشیمی، پلاستیک، لاستیک، رنگ و رزین، الیاف، صنایع غذایی، صنایع دارویی، بهداشتی و شوینده ها.

>> آمادگی برای ادامه تحصیلات در مقاطع بالاتر برای تامین کادر علمی دانشگاهها و دیگر مراکز علمی.

>> کمک به توسعه صنایع دستی که در سطح گسترده ای در جامعه پراکنده هستند؛ من جمله ساخت رنگهای بهتر و متنوع تر، به ویژه استفاده از رنگهای طبیعی موجود در صنعت فرش.

>> استفاده از گیاهان دارویی فراوانی که در مملکت موجودند، به خاطر استخراج و شناسایی موارد کاربرد این گیاهان به کمک متخصصان داروساز.

رشته شیمی کاربردی,رشته شیمی,دروس‌ رشته شیمی در طول‌ تحصیلیکی از رشته های پرطرفدار رشته شیمی، شیمی دارویی است

وظایف فارغ التحصیل رشته شیمی در محیط کار

کارشناسان رشته شیمی میتوانند در قسمت های مختلفی نظیر توسعه داروها در صنعت پزشکی، ایجاد محصولات جدید و کنترل کیفیت آنها در صنایع غذایی، یافتن راههای ایمن برای دفع زباله های صنعتی، ایجاد پلاستیک و الیاف مصنوعی در صنایع پلیمر، تشخیص و درمان بیماریها در بخش بهداشت و درمان، تهیه محلول ها و معرف های شیمیایی مورد نیاز ، شرکت در فرآیندهای ارتقاء کیفیت و بهینه سازی روشها و روندهای کاری آزمایشگاه، طراحی و انجام آزمایش های آزمایشگاهی کار کنند.

دروس رشته شیمی در طول تحصیل

برخی از دروس الزامی رشته شیمی شامل شیمی آلی، شیمی تجزیه، شیمی فیزیک، شیمی معدنی، معادلات دیفرانسیل می باشد. همچنین در این رشته دروس هر گرایش ۳۲ واحد درسی می باشد. ۲۰ واحد از این ۳۲ واحد انتخابی در شاخه شیمی کاربردی و شیمی محض است.

۱. دروس مشترک در گرایش های رشته شیمی:

از دروس مشترک در گرایشهای رشته شیمی می توان به ریاضی عمومی، فیزیک پایه، شیمی عمومی، معادلات دیفرانسیل، شیمی آلی، شیمی تجزیه، شیمی تجزیه دستگاهی، شیمی فیزیک، شیمی معدنی، زبان تخصصی شیمی، کاربرد طیف سنجی در شیمی آلی، جداسازی و شناسائی ترکیبات آلی، مبانی کامپیوتر و برنامه نویسی، روش استفاده از متون علمی شیمی، کارگاه یا شیشه گری اشاره کرد.

۲. دروس تخصصی رشته شیمی محض:

دروس تخصصی گرایش رشته شیمی محض شامل اصول صنایع شیمیایی، شیمی آلی فلزی، مبانی شیمی کوانتومی، گرافیک و نقشه خوانی، شیمی فیزیک آلی، طیف سنج مولکولی میباشد.

۳. دروس تخصصی رشته شیمی کاربردی:

دروس تخصصی رشته شیمی کاربردی عبارتست از:کارگاه یا شیشه گری، گرافیک و نقشه خوانی، اصول محاسبات شیمی صنعتی، شیمی صنعتی، کارآموزی تابستانی، گزارش نویسی و سمینار، اصول تصفیه آب و پساب های صنعتی، خوردگی فلزات. (خیلی از درس های این رشته همراه با آزمایشگاه است.)

رشته شیمی محض,هدف از رشته شیمی,رشته شیمیرشته شیمی و گرایش های آن به طور مستقیم با علم شیمی سروکار دارند

موقعیت شغلی رشته شیمی در ایران

برخی از فارغ التحصیلان رشته شیمی جذب صنایع شیمیایی مانند صنایع رنگ سازی، چرم سازی، پتروشیمی، مواد غذایی ، لوازم بهداشتی و آرایشی میشوند و در بخش ازمایشگاه های کنترل کیفیت محصولات شیمیایی یا واحد تولید آن ها مشغول بکار میشوند. هر کارخانه ای که دایر شود، در بخش کنترل کیفیت کالاهای ساخته شده نیاز به یک شیمی دان دارد.

در تمام صنایع احتیاج به فارغ التحصیلان رشته شیمی داریم تا با توجه به استانداردهای جهانی مواد اولیه را بررسی نموده و ردّ یا قبول بکنند. فارغ التحصیلان رشته شیمی توانایی تغییر و تبدیل بر روی مواد خام را دارند و فارغ التحصیلان زیادی به یاری همین توانایی، کارگاه ها یا کارخانه های شیمیایی کوچک یا بزرگ دایر کرده و در کارشان نیز موفق بوده اند.

درآمد رشته شیمی

درآمد فارغ التحصیلان رشته شیمی، به عواملی مانند تجربه، تبحر، جنسیت و محل کار آن ها بستگی دارد.

رشته شیمی,هدف از رشته شیمی,تاریخچه رشته شیمیرشته شیمی رشته ای است که بیشتر در فضای بسته و آزمایشگاهی وجود دارد

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 9
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۱۰
غیر قابل انتشار: ۱۲
جدیدترین
قدیمی ترین
دخترم فوق لیسانس شیمی هست ولی اصلن کار بش نمیدن فقط رابط میخات و پارتی
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
سروش صحت بیوگرافی سروش صحت بازیگر و مجری پرطرفدار ایرانی

تاریخ تولد: ۸ آذر ۱۳۴۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و مجری

آغاز فعالیت: ۱۳۷۶ تاکنون

تحصیلات: لیسانس آلودگی شیمیایی دریا

ادامه
عبدالقادر گیلانی زندگینامه عبدالقادر گیلانی شاعر و عارف قرن ششم

تاریخ تولد: ۱ رمضان ۴۷۱ هجری قمری

محل تولد: صومعه سرا، گیلان

محل زندگی: گیلان، بغداد

حرفه: عارف، صوفی، محدث، و شاعر

درگذشت: ۸ ربیع الاول ۵۶۱ هجری قمری

محل دفن: محله باب ‌الشیخ بغداد

ادامه
استیو جابز زندگینامه ثروتمند بزرگ استیو جابز و بنیان گذار شرکت اپل (+ تصاویر دوران جوانی)

تاریخ تولد: ۲۴ فوریه ۱۹۵۵

محل تولد: سان فرانسیسکو، کالیفرنیا

ملیت: آمریکایی

حرفه: کارآفرین، مخترع، بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی شرکت رایانه‌ای اپل

سال های فعالیت: ۱۹۷۴ تا ۲۰۱۱

درگذشت: ۵ اکتبر ۲۰۱۱ در پالو آلتو، کالیفرنیا

ادامه
پاتریک دمپسی بیوگرافی پاتریک دمپسی جذابترین مرد ۲۰۲۳

تاریخ تولد: ۱۳ ژانویه ۱۹۶۶

محل تولد: لوئیستون، مین

ملیت: آمریکایی

حرفه: بازیگر، رانندهٔ اتومبیل‌رانی

شروع فعالیت: ۱۹۸۵ تاکنون

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
ویژه سرپوش