دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۵۰۰۵۸

زندگینامه رابرت بویل کاشف قانون بویل

رابرت بویلرابرت بویل
در این مقاله از سرپوش، به زندگینامه رابرت بویل یکی از شخصیت‌های مهم و برجسته در زمینه‌ی علم شیمی می پردازیم. رابرت بویل یکی از تاثیرگذارترین شخصیت های علمی در جهان می باشد که دانشمندان بعد از گذشت صدها سال همچنان از کشفیات این دانشمند بهره می برند.

چکیده بیوگرافی رابرت بویل:

نام کامل: رابرت بویل

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۶۲۷

محل تولد: لیزمور کاسل، شهرستان واترفورد، ایرلند

ملیت: ایرلندی، انگلیسی

حرفه: شیمی دان و فیزیک دان

شناخته شده برای: کشف قانون بویل، جسم گرایی، پایه گذار شیمی نوین

درگذشت: ۳۱ دسامبر ۱۶۹۱

تصاویر رابرت بویلزندگینامه رابرت بویل

زندگینامه رابرت بویل

در این قسمت، به مروری بر زندگی و کشف‌های آغازین رابرت بویل، شیمیدان و فیزیک‌دان برجسته انگلیسی، خواهیم پرداخت. رابرت بویل در تاریخ ۲۵ ژوئیه ۱۶۲۷ میلادی در شهر لیزمور کاسل، شهرستان واترفورد، ایرلند متولد شد. وی در خانواده‌ای مذهبی و متعهد به تعالیم کلیسای کاتولیک بزرگ شد و این تاثیر مذهب بر زندگی و آرایش شخصیتی او قابل توجه بود.

تحصیلات رابرت بویل

 در ۸ سالگی رابرت بویل از همان کودکی توانست به زبان های لاتین، انگلیسی، فرانسه، عبری و یونانی مسلط شود، پس از اتمام تحصیلات ابتدایی خود در هشت سالگی توانست، به تحصیل در کالج ایتن مشغول شود. بعد از گذشت سه سال از تحصیل به سیر و سیاحت در اروپا پرداخت و سپس به انگلستان رفت و وارد مرکز تحقیقات علمی آکسفورد شد. این درسگاه در برخی از موضوعات علمی مانند شیمی و فیزیک برای او زمینه‌ی فعالیت و تحقیق فراهم می‌کرد.

کشف قانون بویل

یکی از مهم‌ترین کشف‌های رابرت بویل، قانون بویل است. این دانشمند قانونی را کشف کرد که کمک بسیار بزرگی به علم شیمی و فیزیک کرد. این قانون معروف به قانون بویل می‌باشد و به اختصار بیان می‌کند که ضرب حجم در فشار هوا عددی ثابت است. به عبارتی زمانی که فشار روی یک گاز افزایش یابد حجم آن در روندی قابل پیش‌بینی کاهش پیدا می‌کند این قانون اساسی در فیزیک گازها و تعادل آنها بسیار اهمیت دارد و توسط سایر دانشمندان نیز تایید و پذیرش شده است.

داستان این کشف بزرگ به سال ۱۶۵۴ برمی گردد، زمانی که رابرت بویل آزمایشگاه شخصی خود را تاسیس کرد تا مطالعاتش را به صورت گسترده تر ادامه دهد، بعد از گذشت یک سال با رابرت هوک آشنا شد و بعدها وی را به عنوان دستیار خود استخدام کرد. 

در سال ۱۶۵۴ اوتو فون گوریک توانست پمپ خلا را اختراع کند، این اختراع بعد از سه سال رابرت بویل را به خود جذب کرد، این دانشمند بعد از مذاکراتی که را هوک داشت تصمیم گرفت طراحی های اولیه گوریک را بهبود دهد. درکنار این موضوع آزمایش های متعددی را نیز طراحی کردند تا روی ساختار و مشخصات هوا تحقیق انجام دهند، همین تلاش ها سبب ایجاد قانون بویل شد. این دانشمندان برای محاسبه فشار، مقدار جیوه را داخل لوله ریختند و با انجام آزمایش های متنوع، توانستند رابطه بین واحدهای عنوان شده را متوجه شوند.

آزمایشات رابرت بویلکشف قانون بویل توسط رابرت بویل

مشارکت در توسعه علم

رابرت بویل یکی از دانشمندان برجسته و موفق تاریخ علم است که به طور فعال در توسعه علم و دانش شیمی و فیزیک نقش داشته است. وی در زمینه‌های مختلفی از جمله ایزوتوپ‌ها، انرژی هیدروژنی و حرکت ذرات ماده فعالیت‌های بسیاری انجام داد. همچنین، وی به تحقیقاتی درباره‌ی حرارت و حرکت پیوسته ادامه داد و به توسعه نظریه‌ی اتمی و مطالعه‌ی ماده از دیدگاه ذرات پرداخت.

میراث علمی و تأثیر بر جامعه

آثار و تأثیرات رابرت بویل در علم شیمی و فیزیک به شدت قابل توجه است. او با کشف قانون بویل و تحقیقاتش در زمینه‌های مختلف، اساسی‌ترین و پایه‌ای‌ترین اصول علمی را برای دانشمندان و شیمی‌دانان آینده فراهم کرد. وی به عنوان یک از بزرگترین دانشمندان علوم طبیعی تاریخ شناخته می‌شود و تأثیر بزرگی بر جامعه علمی و عموم مردم داشته است.

یکی از اقدامات بزرگ رابرت بویل نوشتن کتاب "شیمی دان شکاک" بود. این کتاب که در سال ۱۶۶۱ منتشر شد، تاثیر عمیقی بر رشد و توسعه شیمی داشت. در این کتاب، او شیمی را از مفاهیم پر رمز و راز کیمیاگری جدا می کند. مفاهیمی که بویل در کتاب خود به کار می برد براساس اصول گالیله می باشد.

هدفی که بویل از انتشار این کتاب دارد؛ تبدیل شیکی به علمی کمی است، به طوری که او تعریفی جدید برای عناصر نیز ارائه می دهد. وی عنصر را ماده ساده ای می نامد که توانایی تجزیه به مواد دیگر را ندارد. در تعریف بویل، با ترکیب کردن عناصر گوناگون، ماده جدید به وجود می‌آید که ترکیب شیمیایی یا Compound نام دارد.

تحقیقات رابرت بویلتصاویر قانون بویل رابرت بویل

برخی از جوایز و افتخارات

رابرت بویل در زمان عمر خود به خاطر کشف‌ها و تحقیقاتش دریافت جوایز و افتخارات بسیاری کسب کرد. او در سال ۱۶۷۹ به عنوان عضوی از انجمن رویال لندن انتخاب شد و در سال ۱۶۸۸ به عنوان رئیس این انجمن فعالیت کرد. همچنین، در سال ۱۶۹۱ به افتخار او یکی از نجومیان بزرگ و مهمانان شرف گردهم آمدند تا او را تجلیل کنند و تقدیر از تلاش‌های علمی وی را ابراز کنند.

ارثیه‌ی فرهنگی و تأثیر فرهنگی

رابرت بویل به عنوان یکی از بزرگان تاریخ علم و فرهنگ، ارثیه‌ی فرهنگی بسیاری را بر جامعه به جا گذاشته است. او با کشف‌ها و تحقیقاتش در زمینه‌های مختلف، راهی برای دانشمندان آینده به وجود آورد و تأثیر فرهنگی و علمی‌ای را بر جامعه داشت. رابرت بویل همچنین با نوشته‌های خود، دیدگاه‌های منحصربه‌فرد خود را بیان کرد و آنها را به انتشار رساند. او تألیفات فراوانی در زمینه‌های مختلف از جمله شیمی، فیزیک، فلسفه و مسائل اجتماعی داشت. این نوشته‌ها به بحث و تبادل نظر در جوامع علمی و فرهنگی منجر شد و تأثیرات بزرگی در میان جامعه داشت.

آخرین سال‌ها و وفات

رابرت بویل در آخرین سال‌های عمر خود به دلیل بیماری‌های مرتبط با سن و ضعف جسمانی، مشکلاتی را تجربه کرد. او در تاریخ ۳۱ دسامبر ۱۶۹۱ در لندن درگذشت. وی در کلیسای سنت مارتین در زادگاه خود در ایرلند به خاک سپرده شد.

کتاب رابرت بویلکتاب و آثار رابرت بویل

سخن نهایی درباره رابرت بویل

رابرت بویل، شیمیدان و فیزیک‌دان برجسته انگلیسی، با کشف‌ها و تحقیقاتش در زمینه‌های مختلف علم شیمی و فیزیک، به عنوان یکی از بزرگترین دانشمندان علوم طبیعی تاریخ شناخته می‌شود. کشف قانون بویل و تحقیقات وی در زمینه‌های مختلف از جمله شیمی، فیزیک و فلسفه، تأثیرات بزرگی در جامعه علمی و فرهنگی داشته است. میراث علمی و فرهنگی او تا به امروز ادامه دارد و نظریات و ایده‌های وی همچنان مورد بحث و بررسی در جوامع علمی قرار می‌گیرند.

گردآوری: بخش بیوگرافی سرپوش

  • 12
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ویژه سرپوش