یکشنبه ۰۲ مهر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۹۰۰۴۲

آشنایی با رشته اقتصاد نظری و گرایش های آن

رشته اقتصاد نظری,رشته اقتصاد نظری چیست,رشته اقتصاد نظری چیستفارغ‌التحصیلان رشته اقتصاد نظری بیش تر تحلیل‌گر مسائل اقتصادی میشوند
هسته اصلی تئوری های اقتصادی، اقتصاد نظری میباشد که جنبه ی تئوریک دارد و بیشتر به بررسی تئوری های ریاضی می پردازد و کم تر، تجارت را در نظر میگیرد.  اقتصاد خرد و اقتصاد کلان در این رشته، نقش محوری دارند. در این مطلب از سرپوش با رشته اقتصاد نظری آشنا خواهید شد.

رشته اقتصاد نظری

به علم اقتصاد در مراکز اموزش عالی، رشته علوم اقتصادی میگویند که دارای گرایش هایی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری است. درس تاریخ عقاید اقتصادی و درس اقتصاد سنجی، تنها وجه تمایز این رشته در دوره کارشناسی با سایر زیر مجموعه های اقتصاد است. 

اقتصاد به عنوان حلقه ای از علوم اجتماعی محسوب میشود. بنابراین دانشجویان این رشته باید مهارت خاصی در درس ریاضی داشته باشند و نیز علاقه مند به مباحث اجتماعی باشند و از اطلاعات عمومی خوبی در مورد روان شناسی، جامعه شناسی و علوم سیاسی برخوردار باشند.

هدف از رشته اقتصاد نظری

رشته اقتصاد نظری قصد دارد متخصصانی را تربیت کند که بتوانند در بررسی و تحلیل مسائل و پدیده های اقتصادی از تبحر کافی برخوردار باشند و آن ها را با استفاده از دانش علمی و تئوریک خود ریشه یابی کنند و همچنین توانایی رفع مشکلات اقتصادی را داشته باشند. این رشته درصدد ساختن نظریه یپردازان است. از الزامات موفقیت در این گرایش می توان به داشتن مهارتهای پژوهش و تحقیقاتی اشاره کرد.

توانایی ها و مهارت های لازم رشته اقتصاد نظری

کتاب اقتصاد در مقطع متوسطه، صرفا برای دانش آموزان رشته علوم انسانی ارائه شده است و بخاطر حفظی بودن مباحث این کتاب، تصور بسیاری از داوطلبان ازمون سراسری اینست که باید حافظه قوی برای موفقیت در رشته اقتصاد داشته باشند تا قادر به حفظ مفاهیم و نظریه های متعدد باشند در حالیکه لازمه ی موفقیت دانشجوی اقتصاد در این رشته برطبق گفته ی استادان و دانشجویان رشته اقتصاد نظری اینست که تبحر خاصی در درس ریاضی داشته باشند. همچنین دانشجوی اقتصاد باید اگاهی نسبت به الفبای جامعه شناسی، علوم سیاسی و روانشناسی داشته باشد به این دلیل که اقتصاد به عنوان یک حلقه از علوم اجتماعی محسوب میشود و زنجیره علوم اجتماعی به هم مرتبط است. 

کاربرد رشته اقتصاد نظری

فارغ التحصیلان رشته علوم اقتصادی گرایش اقتصاد نظری، اغلب، مسائل اقتصادی را تحلیل می کنند و مسئولیت کارهای پژوهشی و تحقیقاتی را بر عهده میگیرند.

رشته اقتصاد نظری در مقطع کارشناسی

از گرایشهای رشته ی علوم اقتصادی در دوره ی کارشناسی ارشد می توان به علوم اقتصادی، توسعه اقتصادی و برنامه ریزی، اقتصاد انرژی، برنامه ریزی سیستم های اقتصادی، اقتصاد محیط زیست و اقتصاد و تجارت الکترونیک اشاره کرد. داوطلبانی مجوز انتخاب همه یا برخی از این گرایش ها را دارند که از گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی باشند.

بازار کار رشته اقتصاد نظری,گرایش های رشته اقتصاد,کاربرد رشته اقتصاد نظریرشته‌ اقتصادی نظری در دوره‌ی کارشناسی ارشد دارای ۶ گرایش میباشد

آشنایی با گرایش های رشته اقتصاد

* علوم اقتصادی:

گرایش علوم اقتصادی که تحت عنوان اقتصاد محض شناخته می شود، بطور اصیل به علم اقتصاد می پردازد. این گرایش بر روی تئوری های اقتصادی، تأکید دارد. دانش آموختگان این گرایش بر خلاف سایر گرایش های رشته اقتصاد که در یک زمینه خاص، تخصص پیدا می کنند؛ باید نسبت به علم اقتصاد، دید کلی و کاملاً نظری داشته باشند تا بتوانند برای ورود به تخصص های مورد علاقه خود، زمینه مناسب را کسب کنند.

* برنامه ریزی سیستم های اقتصادی:

دوره کارشناسی ارشد رشته برنامه ریزی سیستم های اقتصادی با این هدف برگزار شد که کارشناسانی را تربیت کند تا بتوانند مسائل و مشکلات پیچیده اقتصادی را با بهره گیری از دانش اقتصاد، در سطوح کلان و نیز سازمان های بزرگ اقتصادی تجزیه و تحلیل کنند و به ارائه ی راه حل ها و سیاست های مؤثر و متناسب بپردازند. 

* تجارت الکترونیک:

فارغ التحصیلان رشته تجارت الکترونیک میتوانند به فعالیت در این زمینه از طریق نرم افزارهای کاربردی با استفاده از دانش اقتصاد و علوم یارانه ای بپردازند.

* اقتصاد محیط زیست :

گرایش اقتصاد محیط زیست رشته اقتصاد نظری، مباحثی را مورد بررسی قرار می دهد که از آن ها می توان به اقتصاد منابع طبیعی، اقتصاد محیط زیست و مسائلی نظیر منابع تجدیدپذیر و تجدیدناپذیر، منابع آب، منابع انرژی و... اشاره کرد. مسائل مربوط به حفظ محیط زیست و توسعه پایدار به عنوان یکی از مسائل قابل توجه در این گرایش محسوب میشود.

* توسعه اقتصادی و برنامه ریزی:

دروسی که در رشته توسعه اقتصادی و برنامه ریزی تدریس میشود؛ شامل مطالعه و بررسی تجارب کشورهای پیشرفته در مسیر توسعه یافتگی، ارائه راهکارهای مناسب جهت پیشرفت کشورهای در حال توسعه در مسیر توسعه یافتگی و بررسی علل توسعه نیافتگی کشور های در حال توسعه می باشد.  فارغ التحصیلان این رشته میتوانند در جهت توسعه یافتگی کشور، راهکارهای مناسبی را ارائه دهند.

* اقتصاد انرژی:

فارغ التحصیلان رشته اقتصاد انرژی، توانمندی هایی نظیر تجزیه و تحلیل موضوعات مختلف اقتصاد انرژی( از قبیل ساختار بازار، هیدروکربورهای نفتی و مشتقات آن و سایر انرژی ها، صرفه جویی ، قیمت گذاری ، جانشینی، بازاریابی و بازرگانی بین المللی انواع مختلف انرژی)، بهره گیری از شناخت کلی مراکز مصرف، شناخت تحولات سیاسی سازمان ها و مجامع بین المللی مربوط به انرژی های مختلف، اهداف و طرز عمل مجامع بین المللی در امر توسعه و بازاریابی نفت و فرآورده های نفتی و تولیدات پتروشیمی، برنامه ریزی کلان درباره ی تولید و مصرف انرژی و تعيين خط و مشی و برنامه ریزی دراز مدت در سطح کشور، برنامه ریزی تولید و مصرف انرژی در بخش های مختلف اقتصادی، آشنایی با تکنولوژی های موجود در جهان و بهره گیری از آن در زمینه ی تولید، پالایش، توزیع، مصرف و بازاریابی انرژی را برای تامین نیروی انسانی موردنیاز وزارت نفت( نفت، گازوپتروشیمی) بدست می آورند.

آینده شغلی رشته اقتصاد نظری,معرفی رشته اقتصاد نظریبازار کار اقتصاد نظری در سازمانها و پژوهشکده های تحقیقاتی می باشد

آینده شغلی رشته اقتصاد نظری

دانشجویانی که در رشته علوم اقتصادی فارغ التحصیل میشوند بدون توجه به گرایش تحصیلی خود، از سطحی از مهارت توانمندیها برخوردار می شوند که می توانند مسائل اقتصادی را در زمینه های صنعتی، بازرگانی و خدماتی در سطح کارشناسی، تجزیه و تحلیل کنند. درواقع فارغ التحصیلان دوره کارشناسی رشته اقتصاد نظری می توانند آمادگی مشارکت و همکاری در ارائه خدمات برنامه ریزی، ارزیابی و مشاوره در زمینه های اقتصادی را بدست آورند.

فارغ التحصیلان گرایش پول و بانکداری، به دلیل این که به مسائل پول و بانک بطور جزئی تر می پردازند؛ برای ارائه خدمات در سازمانها و دستگاههایی همچون وزارت امور اقتصادی و دارایی و وزارت بازرگانی و همچنین کار در بخش بانکی کشور، فرصت شغلی بیشتری دارند. همچنین دانش آموختگان این گرایش میتوانند فعالیتهای گمرکی، مالیاتی، حسابداری و برخی از بخشهای برنامه و بودجه را انجام دهند.

بازار کار اقتصاد نظری

بازار کار گرایش اقتصاد نظری، در سازمانها و پژوهشکده های تحقیقاتی می باشد. همچنین این رشته افرادی را برای بهینه سازی و اصلاح روندهای اقتصادی، تربیت می کند تا قابلیت تحلیل نظریات و ارائه فرضیه ها را داشته باشند. فارغ التحصیلان این رشته می توانند در بخش های مختلف وزارت اقتصاد، نظیر بخش مالیات، سازمان برنامه و بودجه، وزارت صنایع، بانک مرکزی و مرکز آمار، کار کنند و حتی درصورت عدم فعالیت فارغ التحصیلان اقتصاد در رشته تخصصی خود، به دلیل این که ذهن باز و تحلیل گری دارند و با مسائل و مباحث اقتصادی، اشنا هستند؛ نسبت به جامعه و پیرامون خود، نگاه کارشناسانه ای دارند و میتوانند به موفقیت در هر شغلی دست یابند.

رشته اقتصاد نظری چیست,گرایش های رشته اقتصاد,رشته اقتصاد نظریدر رشته اقتصاد نظری به مباحث ریاضی پرداخته می شود و اصول تجارت بیان نمی گردد

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 15
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۷
غیر قابل انتشار: ۱۰
جدیدترین
قدیمی ترین
بیکاری وبی خانمانی حل شود
کار-مسکن
مشاهده کامنت های بیشتر
امیرحسین صدیق امیرحسین صدیق بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۸ آبان ۱۳۵۱

محل تولد: نیشابور

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: ۱۳۷۰ تاکنون

تحصیلات: دیپلم بازیگری از مدرسه هنر و ادبیات صدا و سیما

ادامه
باران خوش اندام باران خوش اندام و ماجرای جدایی تا ازدواج مجدد

نام کنونی: نها خوش اندام

تاریخ تولد: ۳۰ شهریور ۱۳۵۲

محل تولد: تهران

اصالت: کورد کورمانج خراسان

حرفه: شاعر، نویسنده، تصنیف سرا

آغاز فعالیت: ۱۳۹۲ تا کنون

ادامه
ساناز سعیدی بیوگرافی ساناز سعیدی بازیگر سینما و تلویزیون و تئاتر

تاریخ تولد: ۲۴ فروردین ۱۳۶۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس معماری 

ادامه
جی پی مورگان بیوگرافی جی پی مورگان: مردی که بانکداری را متحول کرد

تاریخ تولد: ۱۷ آوریل ۱۸۳۷

محل تولد: هارتفورد، کنتیکت

ملیت: آمریکایی

حرفه: بانکدار و سرمایه گذار

محل تحصیل: دانشگاه گوتینگن

درگذشت: ۳۱ مارس ۱۹۱۳

ادامه
علی شریفی زارچی بیوگرافی علی شریفی زارچی استادیار اخراج شده شریف

تاریخ تولد: دهه ۶۰ شمسی

محل تولد: تهران

حرفه: استادیار اخراج شده از دانشگاه صنعتی شریف، رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر

تحصیلات: دانش‌آموخته کارشناسی و کارشناسی ارشد مهندسی کامپیوتر از دانشگاه صنعتی شریف و دکتری بیوانفورماتیک از دانشگاه تهران، دانش آموخته دوره‌های پژوهشی و پسادکتری در ماکس پلانک آلمان و دانشگاه دولتی آمریکا

افتخارات: دریافت مدال طلای المپیاد جهانی کامپیوتر در سال ۲۰۰۰، انتخاب به عنوان رئیس کمیته علمی المپیاد جهانی کامپیوتر انتخاب

ادامه
عمران خان بیوگرافی عمران خان نخست وزیر سابق پاکستان

تاریخ تولد: ۵ اکتبر ۱۹۵۲

محل تولد: لاهور، پاکستان

ملیت: پاکستانی

حرفه: نخست وزیر سابق پاکستان

شروع فعالیت: ۲۵ آوریل ۱۹۹۶

حزب سیاسی: تحریک انصاف پاکستان

ادامه
ژوائو فلیکس ژائو فلیکس سوپراستار نوظهرو فوتبال

تاریخ تولد: ۱۰ نوامبر ۱۹۹۹

محل تولد: ویزئو، پرتغال

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم / هافبک هجومی / وینگر

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۱۴ 

ادامه
رضا شکاری رضا شکاری بازیکن با استعداد فوتبال ایران

تاریخ تولد: ۱۰ خرداد ۱۳۷۷

محل تولد: محله خاک سفید، تهرانپارس

اصالت: سراب، آذربایجان شرقی، ایران

حرفه: فوتبالیست

پست: هافبک هجومی

باشگاه کنونی: باشگاه فوبتال سپاهان

ادامه
الکساندر میتروویچ بیوگرافی الکساندر میتروویچ بازیکن فوتبال موفق صربستانی

تاریخ تولد: ۱۶ سپتامبر ۱۹۹۴

محل تولد: اسمدرفو، صربستان و مونته‌نگرو

حرفه: فوتبالیست

پست: مهاجم

باشگاه کنونی: الهلال عربستان

شماره پیراهن: ۹

ادامه
ویژه سرپوش