چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۴۰۰۱۹

همه چیز درباره ی رشته چاپ و بازار کار آن

رشته چاپ,معرفی کوتاه درباره ی رشته چاپ,معرفی رشته چاپدر رشته چاپ، دانشجويان با سه مرحله پيش از چاپ، چاپ و پس از چاپ آشنا مي‌شوند
یکی از رشته های کنکور هنر به نام رشته چاپ میباشد که به تدریس آن در مقطع کارشناسی می پردازند. آشنایی با این رشته بعنوان مهم ترین عامل برای تصمیم گیری درباره انتخاب رشته محسوب میشود.

رشته چاپ

دانشجویان در رشته چاپ، با مراحلی اشنا می شوند که نظیر پیش از چاپ، چاپ و پس از چاپ است و توانایی پیاده سازی یک محتوای گرافیکی یا بصری بر روی یک محصول فیزیکی را دارند. به عبارت دیگر، فارغ التحصیل این رشته با طراح در مرحله ی قبل از چاپ به منظور ارائه طرحی مناسب برای چاپ، همکاری می کند؛ بدین دلیل که یک گرافیست در برخی مواقع، طرحی جالب را روی کاغذ یا کامپیوتر ارائه می دهد درحالیکه پیاده سازی چنین طرحی، عملی و مقرون به صرفه نیست و یا نمیتوان در زمان کوتاه موردنظر مشتری، آن را آماده کرد.

عوامل و گزینه های مختلفی در مرحله چاپ، مورد بررسی قرار می گیرد تا با بهترین کیفیت و کم ترین هزینه، فرآیند چاپ انجام شود. بر کلیه کارهایی که در مرحله پس از چاپ بر روی مورد چاپ شده صورت می گیرد؛ نظارت میشود که از این کارها می توان به ورنی زنی، سلفون كشی، دایكات، برش، قالب سازی ، طلاكوبی و... اشاره کرد. داوطلبان رشته چاپ باید با علاقه به این بخش، دارای شم هنری کافی و دقت زیاد باشند.

شرایط لازم برای ورود به رشته چاپ

دانش آموزان علاقمند به تحصیل در رشته چاپ باید بتوانند با موفقیت، دروس سال نهم دوره متوسطه بگذرانند و برای شاخه فنی و حرفه ای، حد نصاب نمره ی لازم را کسب کنند تا مجوز انتخاب رشته چاپ در زمینه صنعت را داشته باشند.

توانایی‎های لازم در رشته چاپ

دپارتمان های چاپ در تمام كشورهای دنیا، در دانشكده های هنری است؛ بدین دلیل که آموخته های دانشجویان رشته چاپ، شامل ساخت ماشین آلات چاپ كه در دانشكده های فنی اموزش داده شود؛ نیست. كارشناس چاپ با نحوه ی فرآیند تولید یك كار چاپی از مرحله قبل از چاپ، تا مرحله پایان چاپ و كار آماده شده برای توزیع، اشنا میشود. لازمه ی این كار، آشنایی با طراحی و گرافیك است؛ یعنی مدیر یك چاپ خانه در زمان دریافت طرح، باید قادر به درک طرح و ارتباط برقرار کردن با آن باشد.

به عبارت دیگر، فارغ التحصیل رشته چاپ باید زبان مشتركی با فارغ التحصیلان سایر رشته های هنری داشته باشند اما نه اینكه چاپ به عنوان یك رشته هنری محسوب شود. چاپ، دربرگیرنده ی مجموعه ای از هنر و صنعت است که دانشجویان هر پنج گروه آزمایشی می توانند در این رشته با علاقه به فرآیند چاپ و داشتن یك پایه هنری، موفق شوند.

معرفی دروس رشته چاپ در مقطع کارشناسی

> دروس پایه:

از دروس پایه رشته چاپ می توان به آشنایی با هنر و تمدن جهان، روش تحقیق، مبانی کامپیوتر و اینترنت، ریاضیات و آمار، مبانی هنرهای تجسمی، طراحی پایه، فیزیک، رسم فنی عمومی و پرسپکتیو، شیمی عمومی، آشنایی با هنر و تمدن ایران، عکاسی پایه اشاره کرد.

> دروس اصلی:

دروس اصلی رشته چاپ، نظیر کارگاه عکاسی رنگی، گرافیک کامپیوتر، طراحی بسته بندی ، طراحی و چاپ اوراق بهادار، صفحه آرایی، کارگاه گرافیک و کارآموزی می باشد.

> دروس تخصصی:

دروسی ازجمله تکنولوژی صحافی، لیتوگرافی، تاریخ فناوری چاپ، آزمایشگاه مواد، کارگاه چاپ سیلک اسکترین، زبان تخصصی، تکنولوژی بسته بندی ، مروری بر روش های چاپ، شناخت کاغذ و مرکب، اقتصاد چاپ و بازاریابی چاپ، طرح و رساله، کارگاه چاپ افست، قوانین و مقررات چاپ، کارگاه چاپ دیجیتال، کارگاه چاپ فلکسو، استاندارد شناسی صنعت چاپ، کارگاه چاپ گراور، از دروس تخصصی رشته چاپ به شمار می روند.

معرفی رشته چاپ,معرفی کوتاه درباره ی رشته چاپ,بازار کار بازار کاررشته چاپ بعنوان يكي از رشته‌هاي گروه آزمايشي ارائه می شود

موقعیت‎ شغلی رشته چاپ

فارغ التحصیل رشته چاپ در مرحله پس از چاپ، ناظر بر مجموعه ای از فعالیت های متنوع میباشد که شامل ورنی زنی، سلفون کشی، دایکات، برش، قالب سازی ، طلاکوبی و مواد مصرفی آن ها است.

شرایط ادامه تحصیل در رشته چاپ

>> کاردانی:

هنرجویان رشته صنعت چاپ با داشتن اطلاعات عمومی درمورد دروس تخصصی فنی صنعت چاپ و مطالعه کتابهای درسی رشته چاپ در هنرستان، مجوز شرکت در ازمون کاردانی پیوسته را دارند. دانشجویان این رشته میتوانند مدرک فوق دیپلم رشته چاپ را در طی ۴ تا ۵ ترم دریافت کنند.

>> کارشناسی:

هنرجویان رشته چاپ می توانند پس از گرفتن مدرک کاردانی به منظور ادامه تحصیل در ازمون مقطع کارشناسی دانشگاه های دولتی، آزاد و جامع علمی کاربردی شرکت کنند.

>> کارشناسی ارشد:

هنرجویان رشته چاپ می توانند پس از اخذ مدرک کارشناسی، با شرکت در آزمون کارشناسی ارشد دانشگاه ها ادامه تحصیل دهند.

صنایع وابسته به صنعت چاپ

صنایعی که به صنعت چاپ، وابسته هستند؛ نظیر صنایع بسته بندی و لیبل، صنعت تبلیغات، صنعت نشر و اطلاع رسانی می باشد. حتی صنایعی که نیازمند صنعت چاپ هستند شامل الکترونیک، ساختمان و دکوراسیون، حمل و نقل و صنایع دیگر می باشند که باعث افزایش رونق بازار صنعت چاپ شده اند.

بازار کار و آینده شغلی رشته چاپ در ایران

با توجه به پیشرفت صنعت چاپ در امروزه، بیشتر صنایع از آن بهره میبرند. این رشته به دلیل چاپ کتب اموزشی، دانشگاهی و غیره، از بازار کار خوبی برخوردار است. دانشجویان این رشته باید دارای خصلت ذوق هنری باشند تا مجوز کار در صنایع فرهنگی و صنعتی مانند موسسات روزنامه ها ، نشریات کثیر الانتشار را داشته باشند.

فارغ التحصیلان رشته چاپ در كیفیت محصولات چاپی و پیشبرد توسعه اجتماعی، درصورت شناخت خصوصیات سیستم های چاپی و عملكرد هر یك از آن ها، تأثیر به سزایی دارند؛ زیرا صنف چاپ با تمامی فرآوری های صنعتی و محصولات كشاورزی و بازاریابی داخلی و خارجی و تمام جنبه های توسعه اجتماعی بعنوان صنعت میان رشته ای، سر و كار دارد.

به عبارت دیگر، فارغ التحصیلان چاپ، مجوز حضور در عرصه های مختلف صنعتی و فرهنگی را دارند. برای مثال تعداد ۷۹۷ عنوان كتاب درسی در سال تحصیلی ۸۴- ۸۳ با شمارگان بیش از ۱۶۷ میلیون جلد، چاپ شد و برای دانش آموزان مهیا گردید. بدون شك فرآیند چاپ این كتاب ها به مدیران تولید و كارشناسان متخصص چاپ با تجربه نیاز دارد.

از این رو فرآیند چاپ باید در كوتاهترین زمان، با كیفیت بالا و یكسان و با كمترین هزینه، بدون هیچ اشتباهی در تیراژ میلیونی چاپ شود. همچنین یكی از كارهای صنعتی، چاپ روزنامه ها و نشریات كثیرالانتشار است. ناظران چاپ اینگونه رسانه ها و مدیران چاپخانه ها باید برای داشتن بهترین بازدهی چاپخانه ها، متخصص رشته چاپ باشند.

رشته چاپ و نشر,موقعیت‎ شغلی رشته چاپ,ادامه تحصیل در رشته چاپدانش‌آموخته رشته چاپ مي‌داند كه چگونه پارامترهاي مختلف را رعايت كند

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 11
  • 2
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
امین تارخ,بیوگرافی امین تارخ,عکس امین تارخ بیوگرافی امین تارخ و علت درگذشت او (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۳۳۲/۵/۲۰

محل تولد: تهران

تاریخ درگذشت: ۱۴۰۱/۰۶/۲۸

تحصیلات: مدرس رشته بازیگری 

همسر: منصوره شادمنش

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
پوریای ولی,زندگینامه پوریای ولی,بیوگرافی پوریای ولی زندگینامه پوریای ولی اسطوره جوانمردی و از نامدارترین پهلوانان ایران

تاریخ تولد: ۶۵۳ هجری قمری

محل تولد: گرگانج خوارزم

محل زندگی: خوارزم

شهرت: پوریای ولی

درگذشت: ۷۲۲ هجری قمری

آرامگاه: خوی

ادامه
امو بند,بیوگرافی امو بند,عکس های امو بند بیوگرافی و تصاویر اعضای امو بند + دانستنی های جالب درباره این گروه

حرفه: نوازندگی و خوانندگی

تاریخ شروع فعالیت: سال ۱۳۹۱ تا کنون

سبک موسیقی: پاپ

نخستین آلبوم: ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ به نام آرام

نخستین کنسرت: ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ در هتل نارنجستان شهر نور

ادامه
تهماسب اول,شاه تهماسب اول,زندگینامه شاه تهماسب اول زندگینامه شاه تهماسب اول، دومین پادشاه صفوی

تاریخ تولد: ۳ اسفند ۸۹۲

محل تولد: شه آباد، اصفهان

سلطنت: ۹۳۰ تا ۹۸۴

جانشین: اسماعیل دوم

درگذشت: ۲۴ اردیبهشت ۹۵۵ خورشیدی

آرامگاه: مشهد، حرم امام رضا

ادامه
حضرت شعیب,زندگی نامه حضرت شعیب,خصوصیات حضرت شعیب زندگینامه حضرت شعیب در قران و روایات

سن: ۲۴۲

محل زندگی: مدین، ایکه

نام قوم: قوم مدین، قوم ایکه

آرامگاه: مکه؛ یمن؛ فلسطین؛‌ تستر

تکرار نام در قرآن: ۱۱

ادامه
مایکل دل,بیوگرافی مایکل دل,زندگینامه مایکل دل زندگینامه مایکل دل بنیانگذار شرکت رایانه ای دل

تاریخ تولد: ۲۳ فوریه ۱۹۶۵

محل تولد: هیوستون، تگزاس، ایالات متحده آمریکا

ملیت: آمریکایی

تحصیلات: مدرک دانشگاهی ندارد

حرفه: مؤسس، رئیس و مدیر عامل شرکت دل

ادامه
ابن رشد,زندگینامه ابن رشد,ابن رشد کیست زندگینامه ابن رشد همه‌چیزدان و فیلسوف نامدار

تاریخ تولد: سال ۵۲۰ قمری

محل تولد: قرطبه اندلس

شهرت: حفید

تالیفات: تفسیر مابعدالطبیعة؛ تلخیص الکون و الفساد؛ تلخیص کتاب الشعر؛ تلخیص کتاب العبارة و...

وفات: ۹ صفر ۵۹۵

ادامه
لادن مستوفی,بیوگرافی لادن مستوفی,عکس های لادن مستوفی بیوگرافی و عکس های لادن مستوفی و همسرش

تاریخ تولد: ۲۰ اسفند ۱۳۵۱

محل تولد: تن کابن، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۳

همسر: شهرام اسدی

ادامه
عارف غلامی,بیوگرافی عارف غلامی,عکس عارف غلامی بیوگرافی عارف غلامی فوتبالیست (+عکس)

تاریخ تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۶

محل تولد: گرگان

حرفه: فوتبالیست

پست: مدافع میانی

تیم کنونی: استقلال تهران

قد: ۱۸۳ سانتی متر

ادامه
ویژه سرپوش