سه شنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۱۲۰۰۸۵

آشنایی با رشته مهندسی ایمنی

رشته مهندسی ایمنی,رشته مهندسی ایمنی چیست,گرایش های رشته مهندسی ایمنیرشته مهندسی ایمنی یکی از پرکاربردترین شاخه های رشته مهندسی صنایع می‌باشد
به تلفیق سه رشته ی بهداشت حرفه ای، مدیریت صنعتی و مهندسی صنایع، رشته مهندسی ایمنی میگویند که البته گرایش بیشتری به مهندسی صنایع دارد و درواقع یکی از شاخه های رشته مهندسی صنایع به شمار می رود. در این مطلب از سرپوش درباره رشته مهندسی ایمنی و گرایش های آن توضیح داده شده است.

رشته مهندسی ایمنی

رشته مهندسی ایمنی به شما اطمینان می دهد که سطح ایمنی قابل قبولی توسط سیستم های مهندسی ارائه می شود. مهندسی ایمنی اطمینان می دهد که یک سیستم حیاتی به گونه ای رفتار می کند که لازم است. از مزایای رشته مهندسی ایمنی میتوان به پیشگیری از تصادف، کاهش خطرات ناشی از خطای انسانی و به دست آوردن مزایای ایمنی از سیستم ها و طرح های مهندسی اشاره کرد. لازمه ی ورود به رشته مهندسی ایمنی و بازرسی اینست که در زیر گروه ریاضی و فیزیک باشید.

ماهیت رشته مهندسی ایمنی و بازرسی فنی

امروزه گسترش صنایع مختلف و مکانیزه شدن، موجب افزایش اهمیت رعایت استاندارد ها و ایمنی شده است و در صورتی که استانداردها مشخص باشند باید طبق آن اصول عمل کنند. این رشته تقریباً زیر شاخه ای از مهندسی صنایع محسوب میشود. درواقع رشته مهندسی ایمنی با هدف کنترل خطر، کاهش یا از بین بردن کامل آن بوجود آمده است. این کار، همراه با مهندسی صنایع و مهندسی سیستم میباشد و کاربرد آن برای ساخت، کارهای عمومی و طراحی محصولات است تا ایمنی بعنوان بخشی جدایی ناپذیر از عملیات تبدیل شود.

مهندس ایمنی در تلاش برای کاهش میزان نارسایی ها است. در واقع شروع مسئولیت یک مهندس ایمنی از ابتدای پروژه میباشد ، به این صورت که باید قادر به کنترل مراحل طراحی تا توسعه باشد. مهندسان ایمنی برای ارزیابی خطرات از نمونه های اولیه و مدل های رایانه ای استفاده می کنند.

رشته مهندسی ایمنی چیست,رشته مهندسی ایمنی و بازرسی فنی,معرفی دروس رشته مهندسی ایمنیهدف از رشته مهندسی ایمنی کنترل خطر، کاهش یا از بین بردن کامل آن است

از مهمترین صنایع کشور میتوان به صنعت نفت و پتروشیمی اشاره کرد که از ماشین آلات و تجهیزات زیادی در این صنعت استفاده می شود. از این رو مهندسین ایمنی باید حتماً در این صنعت، حاضر شوند.

گرایش های رشته دانشگاهی مهندسی ایمنی یا HSE

رشته مهندسی ایمنی از پرکاربردترین شاخه های رشته مهندسی صنایع به شمار میرود که متشکل از چندین دسته به شرح زیر است:

- مهندس ایمنی بهداشت

- مهندس ایمنی صنعتی

- مهندس ایمنی عمران و ساختمان

- مهندس ایمنی برق

- مهندس ایمنی صنایع شیمیایی

معرفی دروس رشته مهندسی ایمنی و بازرسی فنی در مقطع کارشناسی

* دروس عمومی در مقطع کارشناسی:

دروس عمومی رشته مهندسی ایمنی در مقطع کارشناسی شامل مبانی نظری اسلام، دروس اخلاق اسلامی، ادبیات فارسی، تاریخ وتمدن اسلامی، زبان عمومی، آشنایی با منابع اسلامی، تربیت بدنی ۱ و ۲، دروس انقلاب اسلامی است.

* دروس پایه در مقطع کارشناسی:

دروسی نظیر ریاضی عمومی ۱و۲، ریاضی مهندسی، معادلات دیفراسیل، فیزیک ۱و۲، ازمایشگاه شیمی عمومی، شیمی عمومی ۱و۲، ازمایشگاه فیزیک ۱و۲، کارگاه ماشین ابزار و جوشکاری، برنامه نویسی کامپیوتر، شیمی آلی و آزمایشگاه، شیمی تجزیه و آزمایشگاه از دروس پایه رشته مهندسی ایمنی در مقطع کارشناسی به شمار می رود.

* دروس اصلی در مقطع کارشناسی:

از دروس اصلی رشته مهندسی ایمنی در مقطع کارشناسی می توان به مبانی مهندسی برق ۱و۲، نقشه کشی صنعتی، ازمایشگاه مبانی مهندسی برق، بررسی سیستم های قدرت و حفاظت، مقاومت مصالح، ترمودینامیک، استاتیک، آشنایی با محاسبات ظروف و لوله های تحت فشار، مکانیک سیالات و آزمایشگاه، انتقال حرارت و آزمایشگاه، موازنه انرژی و مواد، خواص مواد، کنترل فرآیندها، شیمی فیزیک، عملیات واحد صنعتی و آزمایشگاه، انتقال جرم، روش های اندازه گیری کمیت های مهندسی و خوردگی در صنایع اشاره کرد.

* دروس تخصصی در مقطع کارشناسی:

دروسی ازجمله ایمنی در صنایع، اصول حفاظت محیط زیست ، روش های پیشگیری از خوردگی، تکنولوژی فرآیندهای پتروشیمی، الکتروشیمی و آزمایشگاه، شناخت دستگاه ها و ماشین آلات صنعتی، متالورژی فیزیکی و آزمایشگاه، آزمایشگاه خوردگی و حفاظت، تست های غیرمخرب و آزمایشگاه، متالورژی جوشکاری و عملیات حرارتی و متالورژی مکانیکی و آزمایشگاه، از دروس تخصصی رشته مهندسی ایمنی در مقطع کارشناسی می باشد.

* دروس اختیاری در مقطع کارشناسی:

دروس اختیاری رشته مهندسی ایمنی در مقطع کارشناسی، نظیر سینتیک و طراحی راکتور، تصفیه آب های صنعتی، شیمی نفت، اقتصاد و طرح مهندسی، آنالیز متالورژی شکست، مدیریت خوردگی و استاندارد، زبان تخصصی، مدیریت صنعتی ۱و ۲ می باشد.

معرفی گرایش های رشته مهندسی ایمنی و بازرسی فنی

رشته مهندسی ایمنی، گرایش خاصی در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا ندارد و در دانشگاه ها با عنوان “مهندسی ایمنی و بازرسی فنی” ارائه می شود.

بازار کار رشته مهندسی ایمنی و بازرسی فنی,توانمندی های فارغ التحصیلان رشته مهندسی ایمنیمهندسی ایمنی در جلوگیری از حوادث نقش بسیار زیادی دارد

طول دوره کارشناسی مهندسی ایمنی و بازرسی فنی

تحصیل در رشته مهندسی ایمنی در مقطع کارشناسی بمدت ۴ سال، طول میکشد.

توانمندی های حرفه ای فارغ التحصیلان رشته مهندسی ایمنی

> فارغ التحصیلان رشته مهندسی ایمنی به استاندارد های ایمنی بکار رفته در طراحی و ساخت و کار با دستگاههای نفت وگاز و پتروشیمی، آشنایی کاملی دارند و نسبت به شرایط ایمنی در ساخت واحد های پتروشیمی در ایران واقفند.

> فارغ التحصیلان رشته مهندسی ایمنی، نسبت به استانداردهای حفاظت محیط زیست از نظر الودگی های آب و هوا و محیط کار و محیط زیست اطلاع دارند و همچنین به استاندارد های آب اشامیدنی، تصفیه فاضلاب های صنعتی و بهداشتی و نظارت بر عملیات اجرائی برای حصول اطمینان از سلامت افراد و حفاظت از محیط زیست اگاهی کاملی دارند.

> یکی از توانمندی های فارغ التحصیلان رشته مهندسی ایمنی اینست که به مقررات ایمنی عمومی و پیش بینی های لازم برای انجام عملیات مختلف از نظر ایمنی و رعایت مقررات مربوطه در قانون کار، آشنایی دارند.

> فارغ التحصیلان رشته مهندسی ایمنی باید بتوانند سیستم های ایمنی و آتش نشانی را طراحی کنند و به منظور جلوگیری از ضایعات انسانی، لطمات اقتصادی و خطر اشتعال و انفجار، اعلام خطر کنند.

> فارغ التحصیلان رشته مهندسی ایمنی باید به خواص شیمیایی خطرناک، آشنایی داشته باشند که از آن ها می توان به اسید ها، فلزات سنگین، بازها و نمک ها، سموم فرار و غیر فرار – آلی و معدنی و روش های نگهداری – دفع ضایعات و مقابله با آن ها اشاره کرد.

بازار کار رشته مهندسی ایمنی و بازرسی فنی

فارغ التحصیلان رشته مهندسی ایمنی، مجوز فعالیت در صنایع مختلف صنعتی مانند ‏آلومینیوم سازی، راه آهن، پتروشیمی، ذوب آهن، صنایع خودرو سازی، هواپیمایی، مترو و هر مرکز فعالیت اقتصادی( خصوصی یا دولتی) را بعنوان مهندس ایمنی و کارشناس کنترل کیفیت دارند.

مشاغل زیر، ارتباط مستقیمی با رشته مهندسی ایمنی دارد و فارغ التحصیلان زیادی به بازار کار این مشاغل وارد میشوند :

- مهندس ایمنی

- کارشناس کنترل کیفیت

- مهندس بهداشت حرفه ای

حقوق و درآمد مهندس ایمنی و بازرسی فنی در ایران

مهندسین رشته مهندسی ایمنی در ایران بر اساس تخصص و محیط خصوصی یا دولتی خود، درامد متفاوتی دارند.

توانمندی های فارغ التحصیلان رشته مهندسی ایمنی,رشته مهندسی ایمنی چیست,حقوق و درآمد مهندس ایمنی و بازرسی فنی در ایرانرشته مهندسی ایمنی در مقطع کارشناسی فاقد گرایش می باشد

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 11
  • 3
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
فردریش نیچه نگاهی ژرف به زندگینامه و اندیشه‌های فردریش نیچه

تاریخ تولد: ۱۵ اکتبر ۱۸۴۴

محل تولد: روکن، آلمان

حرفه: فیلسوف و منتقد فرهنگی

درگذشت: ۱۹۰۰ میلادی

مکتب: فردگرایی، اگزیستانسیالیسم، پسانوگرایی، پساساختارگرایی، فلسفه قاره‌ای

ادامه
هدیه بازوند بیوگرافی هدیه بازوند؛ بازیگر کرد سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۷ مرداد ۱۳۶۶

محل تولد: بندرعباس، ایران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۹۶ تاکنون

تحصیلات: فارغ التحصیل لیسانس رشته مهندسی معماری

ادامه
سانجیو باجاج بیوگرافی سانجیو باجاج میلیارد و کارآفرین موفق هندی

تاریخ تولد: ۲ نوامبر ۱۹۶۹

محل تولد: هندی

ملیت: هندی

حرفه: تاجر، سرمایه گذار و میلیارد 

تحصیلات: دکتری مدیریت از دانشگاه هاروارد

ادامه
محمد مهدی احمدی بیوگرافی محمدمهدی احمدی، داماد محسن رضایی

تاریخ تولد: دهه ۱۳۶۰

محل تولد: تهران

حرفه: مدیرعامل بانک شهر

مدرک تحصیلی: دکترای اقتصاد واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی تهران، کارشناسی ارشد علوم اقتصادی دانشگاه تهران، کارشناسی اقتصاد بازرگانی دانشگاه شهید بهشتی

نسبت خانوادگی: داماد محسن رضایی، برادر عروس قالیباف، برادر داماد رحمانی فضلی

ادامه
ویژه سرپوش