۱۶:۵۹ - ۲۱ آذر ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۹۰۵۷۱۱
آموزش و پرورش

حذف امتحان نهایی در شاخه فنی و حرفه‌ای

حذف امتحان نهایی در شاخه فنی و حرفه‌ای,نهاد های آموزشی,اخبار آموزش و پرورش,خبرهای آموزش و پرورش
مدیر کل دفتر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش گفت: براساس آن‌چه اعلام شده تا پایان برنامه ششم باید توسعه سطح آموزش‌های مهارتی به ۵۰ درصد برسد ولی بعید می‌دانیم این موضوع محقق شود چرا که زیرساخت‌ها هنوز در کشور فراهم نیست.

به گزارش ایسنا، محسن حسینی‌مقدم در همایش تخصصی مدیران هنرستان‌های فنی، کاردانش، معاونین آموزشی و کارشناسان فنی و حرفه‌ای و کاردانش ادارات قطب شهید مدرس، گفت: ارتقاء جایگاه هنرستان‌ها فقط توسط خود مدیران و معلمان امکان پذیر است، اینکه برخی از مدیران و معلمان در مکان‌ها و جلسات مختلف می‌گویند دانش‌آموزان و معلمان ضعیف در هنرستان‌ها هستند، موجب بروز مشکلات می‌شود.

 

مدیر کل دفتر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش اظهار کرد: اگر آسیب اجتماعی وجود دارد فقط مختص هنرستان‎ها نیست و این موارد در همه مدارس دیده می‌شود.

 

وی افزود: متاسفانه هنوز مشاورانی داریم که با هنرستان آشنا نیستند و وقتی خانواده‌ای برای مشاوره مراجعه می‌کند، وی را از رفتن به این مدارس منع می‌کنند، هرچند براساس آنچه اعلام شده تا پایان برنامه ششم باید توسعه سطح آموزش‌های مهارتی به ۵۰ درصد برسد ولی بعید می‌دانیم این مورد عملی شود چون زیرساخت‌ها هنوز در کشور فراهم نیست.

 

وی بیان کرد: با وجود اینکه متناسب با نیاز بازار کار و آموزش تغییراتی در شاخه فنی و حرفه‌ای اتفاق افتاده و کتاب‌ها و محتوا عوض شد ولی متناسب با این تغییرات باید تجهیزات و نیروی انسانی نیز تامین شود. طی دو سال اخیر توجه خوبی به تجهیزات هنرستان‌ها شده است، ابتدای امسال از بودجه سال ۹۶ بالغ بر ۶۰ میلیارد تومان برای خرید بخشی از تجهیزات به استان‌ها اختصاص یافت و برای سال جاری حدود ۹۰ میلیارد تومان تجهیزات پیش‌بینی شده که به مرور در اختیار استان‌ها قرار خواهد گرفت.

 

 

مدیر کل دفتر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش افزود: با توجه به پودمانی شدن دروس و اینکه باید هر دانش‌آموز بعد از اتمام پودمان امتحان دهد ما امتحان نهایی در شاخه فنی و حرفه‌ای نخواهیم داشت.

 

وی بیان کرد: هرچند در شاخه نظری هم شاید مسئولان رده بالای وزارت آموزش و پرورش اعتقادی به برگزاری امتحان نهایی نداشته باشند اما علت اصلی برگزاری آن ایجاد سابقه تحصیلی برای دانش‌آموزان است.

 

حسینی مقدم گفت: با توجه به پودمانی شدن دروس در شاخه فنی و حرفه‌ای امتحان نهایی نخواهیم داشت چون وقتی دروس عمومی تاثیری در کنکور ندارد هیچ ضرورتی برای برگزاری امتحان نهایی نیست.

 

وی اظهار کرد: در سه سال گذشته مرتب به دانشگاه فنی و حرفه‌ای اعلام کرده‌ایم با توجه به تغییر محتواها باید کاری کنند که یک دوره ۵ ساله را داشته باشیم که در همین راستا اولین خروجی نظام جدید در سال ۹۸ خواهد بود.

 

 

وی در این راستا از ارائه چند پیشنهاد خبر داد و گفت: پیشنهاد شده در سال ۹۸ دانش‌آموزان فارغ التحصیل هنرستانی به دلیل اینکه دیپلم‌شان ۱۲ ساله می‌شود اگر تمایل داشته باشند می‌توانند در کنکور سراسری شرکت کنند، اینکه یک گروه جدید تحت عنوان فنی ـ هنرستانی ایجاد شود تا دانش‌آموزان هنرستانی فارغ‌التحصیل در این زیر گروه در کنار رشته‌های تجربی، ریاضی و انسانی بتوانند در کنکور سراسری شرکت کنند و شرایط شرکت در گروه ریاضی فنی برای دانش‌آموزان هنرستانی فراهم شود.

 

حسینی‌مقدم بیان کرد: آنچه شورای سنجش و پذیرش دانشگاه قبول و اعلام کرده اینکه دانش‌آموزان فارغ التحصیل از هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش می‌توانند سال آینده در کنکور سراسری شرکت کنند و در صورتی که بخواهند برای خود ایجاد سابقه تحصیلی داشته باشند، باید در امتحانات نهایی گروه ریاضی، تجربی و فنی شرکت کنند.

 

مدیر کل دفتر آموزش‌های فنی و حرفه‌ای وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: سال گذشته از مجموعه ۴۲ رشته‌ای که دانشگاه فنی و حرفه‌ای از بین هنرستان‌ها دانشجو جذب کرد ۳۱ رشته بدون آزمون و ۱۱ رشته با آزمون برگزار شده است.

 

وی گفت: تاکید داریم همین ۱۱ رشته نیز بدون آزمون برگزار شود؛ خروجی برخی رشته‌ها از جمله کامپیوتر، حسابداری و مکانیک خودرو و تربیت بدنی بیش از ظرفیت دانشگاه است.

 

وی ادامه داد: با وجود اینکه سیاست اصلی وزارت آموزش و پرورش کاهش مدارس خاص است اما به خاطر فشاری که امسال بر روی ادامه فعالیت مدارس نمونه و سمپاد وجود داشت و از سویی فشار بسیاری به آموزش و پرورش وارد کردند، مجدد مجبور بر ادامه فعالیت مدارس خاص شدیم.

 

به گزارش ایسنا، در این جلسه مدیر کل دفتر آموزش‌های کاردانش وزارت آموزش و پرورش نیز با بیان اینکه حرکت جدید جامعه خیرین مدرسه‌ساز کشور هنرستان‌سازی است، بیان کرد: آینده بسیار خوبی پیش رو داریم. هرچند با مشکلات مواجه هستیم اما قابلیت‌های بسیاری در هنرستان‌ها وجود دارد.

 

سید مصطفی آذرکیش افزود: چندین سال بود که باید استخدامی‌ها مدرک لیسانس به بالاتر می‌داشتند و نمی‌توانستیم استادکار جذب کنیم اما با تلاش‌های صورت گرفته طی دو سال ۲۹۰۰ نیرو جذب شدند.

 

مدیر کل دفتر آموزش‌های کاردانش وزارت آموزش و پرورش بیان کرد: اکنون حدود ۱۶ هزار هنرآموز و ۲۵ هزار استاد کار در کشور نیاز داریم. اگر دانش آموزان را در آموزش‌های کارآفرینی قرار دهیم حتی اگر کارآفرین هم نشوند، نگرش کارآفرینانه در وجودشان ایجاد می‌شود و این موضوع اتفاق خوبی است.

 

آذرکیش ادامه داد: برنامه‌محوری به جای کتاب‌محوری و تولید بسته‌های آموزشی باید در دستور کار قرار گیرد و سرفصل‌های آموزش به دانش آموزان ارائه شود و متناسب با آن بهترین محتواها تولید گردد.

 

مدیر کل دفتر آموزش‌های کاردانش وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: بدون شک با اعتبارات دولتی مشکلی رفع نمی‌شود و باید از توان خیرین استفاده کرد و این نیز بسته به همت مدیران و معلمان آموزش و پرورش هر شهرستان دارد.

 

وی اظهار کرد: بیش از ۴۳ درصد دانش‌آموزان خراسان رضوی در هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش مشغول به تحصیل هستند که میانگین کشور ۳۸ درصد است.

 

آذرکیش گفت: یاد دادن مهارت‌های زندگی برای دانش‌آموزان ضروری است و اکنون یکی از برنامه‌هایی که در حال پیگیری آن هستیم، موضوع سمپاد مهارتی است.

 

  • 16
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.0 stars from 20 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
آندره آ استراماچونی,بیوگرافی آندره آ استراماچونی,استراماچونی بیوگرافی آندره آ استراماچونی، سرمربی جدید استقلال (+عکس همسر)

نام کامل: آندره آ استراماچونی

تاریخ تولد: ۱۸ ژوئن ۱۹۷۶

محل تولد: رم، ایتالیا

حرفه: مربیگری فوتبال

باشگاه فعلی: استقلال تهران

 

ادامه
مارک ویلموتس,بیوگرافی مارک ویلموتس,ویلموتس بیوگرافی مارک ویلموتس (+سوابق فوتبالی)

گزیده‌ای از بیوگرافی مارک ویلموتس

نام کامل: مارک روبر ویلموتس

تاریخ تولد: ۲۲ فوریهٔ ۱۹۶۹ ‏(۵۰ سال)

محل تولد: ژودوآنی، بلژیک

قد: ۱ متر و ۸۳ سانتی متر

 

ادامه
فرهاد مجیدی,بیوگرافی فرهاد مجیدی،اخبار فرهاد مجیدی بیوگرافی فرهاد مجیدی + مصاحبه جدید فرهاد مجیدی (عکس همسر و فرزندانش)

نان کامل: فرهاد مجیدی قادیکلایی

تاریخ تولد: ۱۳ خرداد ۱۳۵۵ (۳ ژوِئن ۱۹۷۷)

محل تولد: تهران

پیشه: فوتبالیست

پست: مهاجم 

باشگاه :استقلال

ادامه
ترلان پروانه,بیوگرافی ترلان پروانه,عکس های ترلان پروانه بیوگرافی ترلان پروانه و حواشی جنجالی ازدواجش + جدیدترین عکس‌های ترلان پروانه

نام کامل: ترلان پروانه

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۷۷

محل تولد: شیراز

حرفه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تلویزیون و تئاتر

تحصیلات:  لیسانس رشته گرافیک

ادامه
مهرداد صدیقیان,بیوگرافی مهرداد صدیقیان,عکس های مهرداد صدیقیان بیوگرافی مهرداد صدیقیان + عکس‌های جدید و جذاب مهرداد صدیقیان

نام کامل: مهرداد صدیقیان

تاریخ تولد:۳۰ بهمن ماه ۱۳۶۷

محل تولد: شهر تهران

تحصیلات: دیپلم ریاضی

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما، تئاتر و تلویزیون

ادامه
نوید محمدزاده,بیوگرافی نوید محمدزاده,عکس های نوید محمدزاده بیوگرافی نوید محمدزاده + جدیدترین عکس‌ها و مصاحبه جذاب او

نام کامل:نوید محمدزاده

تاریخ تولد: ۱۷ فروردین ۱۳۶۵

محل تولد: ایلام

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تئاتر

مدت فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

ادامه
شیلا خداداد,بیوگرافی شیلا خداداد,عکس های شیلا خداداد بیوگرافی شیلا خداداد + جدیترین عکسهای خانواده ۴ نفره‌اش

نام کامل: شیلا خداداد

تاریخ تولد: ۱۴ آبان ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

مدرک تحصیلی: لیسانس شیمی محض

پیشه: بازیگری

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

ادامه
نیما شعبان نژاد,بیوگرافی نیما شعبان نژاد,عکس های نیما شعبان نژاد بیوگرافی نیما شعبان نژاد (بازیگر و کمدین) + جدیدترین تصاویر

نام کامل: نیما شعبان نژاد

زمینه فعالیت: تئاتر و تلویزیون

تاریخ تولد: ۲۱ اردیبهشت ۱۳۶۶ 

محل تولد: شهر کلن در آلمان

محل زندگی: تهران

تحصیلات: فارغ التحصیل رشته کارگردانی

ادامه
سوگل طهماسبی,بیوگرافی سوگل طهماسبی,عکسهای سوگل طهماسبی بیوگرافی سوگل طهماسبی + مصاحبه و علت ازدواج نکردنش

نام کامل: سوگل طهماسبی

تاریخ تولد: ۲۵ بهمن ۱۳۶۴ 

محل تولد: اهواز

پیشه :بازیگر

زمینه فعالیت: تئاتر، سینما و تلویزیون

سال‌های فعالیت: ۱۳۸۱ تا کنون

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید