۱۱:۴۷ - ۱۸ دي ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۱۰۰۴۶۷۷
آموزش و پرورش

ترمیم سوابق تحصیلی اقدامی شتاب‌زده

کنکور,نهاد های آموزشی,اخبار آموزش و پرورش,خبرهای آموزش و پرورش

بر اساس نظرات کارشناسان آموزش و پرورش کنکور نظام آموزش کشور را زمین‌گیر کرده است. این در حالی است که در آموزش نوین باید فرد تا سن ۹ سالگی از بعد اجتماعی، فردی، جامعه‌ پذیری، پرورشی و... رشد پیدا کند، اما در کشور ما در این سنین برخی از دانش آموزان درگیر آزمون‌های متعدد هستند تا خود را برای سدی به عنوان کنکور آماده کنند. از سوی دیگر چند سالی است که زمزمه‌های حذف کنکور از سوی مجلس و مسئولان در وزارت آموزش و پرورش به گوش می‌رسد، اما در عمل کنکور همچنان به قوت خود باقی است.

 

در حالی که سالانه رقم قابل توجهی از صندلی‌های دانشگاه‌ها خالی می‌ماند. در این میان شاهد اجرای طرح ترمیم سوابق تحصیلی برای دانش آموزان هستیم. یک مقام مسئول در آموزش و پرورش با اشاره به مصوبه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مبنی‌ بر ورود به ۸۵ درصد کد رشته محل‌های دانشگاهی بدون نیاز به شرکت در کنکور سراسری و شرایط ترمیم سوابق تحصیلی اظهار کرد: هنوز صورت جلسه رسمی این مصوبه به‌دست ما نرسیده است؛ اما ترمیم معدل یکی از بخش‌ نامه‌های آموزش و پرورش است که در سال ۹۴ به تصویب شورای عالی آموزش و پرورش رسید.

 

برای افرادی که معدل پایینی دریافت کرده‌اند، قانونی در آموزش و پرورش با عنوان «قانون ترمیم» وجود دارد؛ به این معنی که می‌توانند به آموزش و پرورش مراجعه کرده و خواهان گرفتن آزمون مجدد از آنها در درس‌هایی شوند که معدل‌شان را پایین آورده است. در تیر سال‌جاری هم عضو کمیسیون آموزش در مجلس، تاثیر قطعی ۳۰ درصدی سوابق تحصیلی را گامی برای حذف کنکور ۹۸ دانست و پیشنهاد داد که افراد دارای معدل پایین از «قانون ترمیم» استفاده کنند.

 

به گزارش خانه ملت، سید جواد ساداتی‌نژاد با اشاره به اعمال تاثیر قطعی ۳۰ درصدی سوابق تحصیلی در کنکور سال ۹۸، گفت: طبق قانون باید کنکور کاملا حذف شود، اما از آنجا که حذف یکباره آن آسیب‌ها به دنبال خواهد داشت و البته زیرساخت‌های آن نیز فراهم نبود از چند سال گذشته سوابق تحصیلی صرفا به صورت مثبت در آزمون سراسری افراد اعمال می‌شد، اما اکنون با تکمیل تدریجی زیرساخت‌ها و فراهم شدن شرایط، اعمال سوابق تحصیلی در کنکور سال آینده از ۲۵ درصد مثبت به ۳۰ درصد قطعی خواهد رسید. این نماینده مجلس ادامه داد: از سال آینده معدل نهایی داوطلبان ۳۰ درصد به صورت قطعی در نتیجه آزمون آنها تاثیر دارد.

 

 اجرای یک‌باره ترمیم سوابق تحصیلی

 یک کارشناس آموزش و پرورش درباره تصمیمات وزارت آموزش و پرورش مبنی بر ترمیم سوابق تحصیلی به خبرنگار «آرمان» می‌گوید:‌ در این اقدام در یک بازه زمانی همچون سه ساله یا پنج ساله افراد می‌توانند به ترمیم سوابق تحصیلی خود بپردازند. در این شرایط کنکور برای دو گروه از داوطلبان برگزار می‌شود، یکی برای افرادی که بر اساس نظام آموزش و پرورش گذشته دیپلمه هستند و تعدادی از دانش آموزان نیز امسال در کلاس دوازدهم هستند. محمد رضا نیک نژاد می‌افزاید:‌ در سال‌های متمادی ساختار آموزش و پرورش به کرات عوض شده است، البته نه به شکل بنیادی که هم اکنون شاهد آن هستیم.

 

او تاکید می‌کند: کنکور از سال ۱۳۴۸ تاکنون حدود ۵۰ سال در کشور ما وجود داشته است؛ باید گفت که در این سال‌ها از بعد شکلی و محتوایی نحوه برگزاری کنکور و پذیرش دانشجو تغییر نکرده است. بر اساس تجربیات باید گفت که کنکور بازخورد مثبتی نداشته و دست‌اندرکاران باور دارند که باید آن را حذف کرد.

 

این کارشناس آموزش و پرورش درباره سود و زیان‌های ناشی از این اقدام تاکید می‌کند:‌ اقدام در زمینه ترمیم کنکور در بلند مدت و کوتاه مدت مناسب است. برای مثال در هر دوره‌ای آموزش و پرورش با چالش‌های متعدد مواجه است. همچنین در سال‌های قبل در جذب دانشجو مشکلات متعدد وجود داشت. باید عدالت آموزشی در این زمینه برقرار شود، اما هم اکنون دیگر ضروریت‌های آن دوران وجود ندارد. برای مثال سالانه رقم قابل توجهی از صندلی‌های دانشگاه‌ها خالی مانده و همین قضیه باعث شده تا آنها فراخوان اعلام کنند.

 

در این وضعیت دیگر کنکور در نظام آموزشی کشور موضوعیت ندارد. بر اساس قانون آموزش و پرورش و سازمان سنجش و آموزش عالی باید درباره چرایی کندی در حذف کنکور توضیح دهند. به گفته او بی‌شک یکی از دلایل بروز این کندی محیا نبودن زمینه برای حذف کنکور است، چون بر اساس قانون سوابق تحصیلی سه سال آخر تحصیلی دانش آموز مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این شرایط آموزش و پرورش توانایی اعمال چنین اقداماتی را ندارد. این کارشناس آموزش و پرورش تاکید می‌کند:‌ در سال‌های اخیر اقدامات متعدد همچون حذف مدارس سمپاد، حذف تکالیف شب و... حرکت به سمت جلو برای دستیابی به یک آموزش و پرورش نوین بود، اما نمی‌توان در قالب یک تصمیم به یک‌باره کنکور را حذف کرد، بلکه هر گونه اقدام نیازمند زمینه‌سازی‌های فراوان است.

 

این در حالی است که قرار بود در گام نخست این اقدام به شکل مرحله به مرحله انجام شود. تغییرات آموزشی بخش مهمی از تغییرات فرهنگی در جامعه را به خود اختصاص داده‌ است. تغییرات فرهنگی آنچنان که باید قدم به قدم باشد و جامعه را دچار آسیب نکند، چون این مساله ذی نفعان فراوان دارد. نیک‌نژاد می‌گوید: در ترمیم سوابق تحصیلی دانش آموزان قبل از ورود به دانشگاه باید به شکل دوباره دروس مورد نظر را بگذرانند. اینگونه اقدامات نیازمند برنامه‌ریزی‌های میان مدت دارد.

 

  نحوه«ترمیم سوابق تحصیلی»

مدیر کل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش ترمیم سوابق تحصیلی برای ورود به رشته‌های بدون کنکور دانشگاهی را تشریح کرد. عباس سلطانیان افزود: کلیه دیپلمه‌های سال ۸۴ به بعد می‌توانند ترمیم نمرات را در صورت تمایل انجام دهند. مدیر کل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه هر شخصی بخواهد درس یا دروسی را مجدد امتحان بدهد و نمره خودش را ترمیم کند، می‌تواند درخواست شرکت مجدد در امتحانات نهایی را بدهد، تاکید کرد: به این ترتیب متقاضیان به منطقه آموزش و پرورش خود که دیپلمشان را آنجا گرفته‌اند مراجعه کرده و درخواست خود را ثبت می‌کنند.

 

سلطانیان ادامه داد: بنابراین دانش آموزی که اکنون در حال تحصیل است، نمی‌تواند درخواست ترمیم نمره بدهد. او با بیان اینکه هر دانش ‌آموخته می‌تواند تنها یک مرتبه از این امکان استفاده کند، تاکید کرد: نمرات ترمیم شده فقط برای اعمال سوابق تحصیلی در کنکور سراسری به سازمان سنجش ارسال می‌شود و تاثیری در معدل و نمره دیپلم افراد ندارد.

 

مدیر کل دفتر آموزش دوره دوم متوسطه نظری وزارت آموزش و پرورش درباره تعداد دروس مشمول نیز گفت: هر دانش آموزی بنا به تشخیص خود و در صورت نیاز در هر تعداد درس که امتحانش به صورت نهایی برگزار می‌شود، می‌تواند شرکت کند و این سوابق ترمیم شده در گزینش نهایی در کنکور تاثیرگذار است. سلطانیان افزود: تمام دیپلمه‌های سال ۸۴ به بعد می‌توانند درخواست ترمیم نمره بدهند و ربطی به نظام قدیم و جدید بودن دانش آموختگان ندارد. به گزارش ایسنا، او درباره نوع مدارس و زمان شرکت در آزمون ترمیم نمره نیز تاکید کرد: در هر نوبت امتحانی که نهایی برگزار می‌شود، امکان شرکت در آزمون وجود دارد. شرایط و نوع مدرسه از جمله تیزهوشان یا نمونه دولتی بودن نیز تاثیری در گزینش و ترمیم معدل ندارد و شرایط شرکت در آزمون ترمیم سوابق تحصیلی برای همه متقاضیان یکسان است.

 

زهرا سلیمانی

 

arm​andaily.‎​ir
  • 19
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
گری هوپر,بیوگرافی گری هوپر,زندگینامه گری هوپر بیوگرافی گری هوپر، مهاجم انگلیسی

نام کامل:گری هوپر

زادروز:۲۶ ژانویهٔ ۱۹۸۸

زادگاه:هارلو، انگلستان

قد:۱٫۷۷ متر

پست:مهاجم

ادامه
مهران مدیری,بیوگرافی مهران مدیری,عکس مهران مدیری بیوگرافی مهران مدیری بازیگر توانمند ایرانی (+ عکس فرزندان)

نام اصلی: مهران مدیری

تولد: ۱۸ فروردین ۱۳۴۶

تهران، ایران

زمینه فعالیت: هنرپیشه، کارگردان، تهیه‌کننده

طراح صحنه و مجری

محل زندگی: تهران

ادامه
هانده ارچل,بیوگرافی هانده ارچل,عکس هانده ارچل بیوگرافی هانده ارچل و علت مشهور شدنش (+عکس)

چکیده ای از بیوگرافی هانده ارچل:

تولد : ۲۴ نوامبر ۱۹۹۳

محل تولد: استانبول (ترکیه)

محل زندگی: استانبول، ترکیه

ملیت: پدر (ترکیه) مادر (آلمان)

پیشه: بازیگر و مجری و مدل (ستاره سینمای ترکیه و بهترین مدل ترکیه)

ادامه
گروه سون,بیوگرافی گروه سون,عکس گروه سون بیوگرافی گروه سون (+ نحوه تشکیل گروه سون)

گزیده ای از بیوگرافی گروه سون:

نام مستعار: سون

سبک‌: پاپ

ساز: گیتار و پیانو

اعضای کنونی:

ادامه
هرویه میلیچ,هروویه میلیچ,بیوگرافی هرویه میلیچ بیوگرافی هروویه میلیچ، مدافع جدید استقلال

نام اصلی:   هروویه میلیچ

زادروز:   ۱۰ مهٔ ۱۹۸۹ ‏

زادگاه:  اوسییک، کرواسی

قد:  ۱٫۸۳ متر (۶ فوت ۰ اینچ)

 وزن:  ۷۴ کیلو

پست:  مدافع چپ / وینگر

ادامه
مانوئل پوکیارلی,بیوگرافی مانوئل پوکیارلی,عکس های مانوئل پوکیارلی بیوگرافی مانوئل پوکیارلی + تصاویر مراسم ازدواجش

بیوگرافی مانوئل پوکیارلی

نام کامل: مانوئل پوکیارلی (manuel pucciarelli)

تاریخ تولد: ۱۷ ژوئن ۱۹۹۱ ‏

زادگاه: پراتو

قد: ۱٫۷۴ متر (۵ فوت ۸ ۱⁄۲ اینچ)

پست : مهاجم دوم/هافبک هجومی

ادامه
مودیبو مایگا,بیوگرافی مودیبو مایگا بیوگرافی مودیبو مایگا، بازیکن جدید پرسپولیس

نام کامل:مودیبو مایگا

تولد:۳ سپتامبر ۱۹۸۷ ‏

زادگاه:باماکو، مالی

قد:۱٫۸۵ متر( ۶ فوت ۱ اینچ)

پست:مهاجم، هافبک

ادامه
فرناندو کانسین,بیوگرافی فرناندو کانسین,عکس های فرناندو کانسین بیوگرافی فرناندو کانسین + عکس همسرش

نام کامل: فرناندو کانسین ماتوس

نام  به انگلیسی: Fernando Canesin Matos

زادروز: ۲۷ فوریهٔ ۱۹۹۲ ‏

زادگاه: ریبرآ پرتو، برزیل

قد: ۱٫۷۶ متر

پست: هافبک

ادامه
شیخ دیاباته,بیوگرافی شیخ دیاباته,بازیکن جدید استقلال بیوگرافی شیخ دیاباته مهاجم جدید استقلال

نام کامل: شیخ تیدیانه دیاباته( فرانسوی:Cheick Tidiane Diabaté)

تاریخ تولد: ۱۹۸۸

محل تولد: باماکو، مالی

قد: ۱٫۹۴ متر

پست: مهاجم

باشگاه سابق: الامارات

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید