پنجشنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۹
۱۰:۲۴ - ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۶۰۰۸۷۱
آموزش و پرورش

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس: نگران سلامت دانش آموزان هستیم

فاجعه انسانی در ایران همزمان با بازگشايی حضوری مدارس/ مجلس: بازگشایی مدارس با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی، شوخی است

بازگشایی مدارس 99/06/15,نهاد های آموزشی,اخبار آموزش و پرورش,خبرهای آموزش و پرورش

پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان، امروز اولین زنگ مدارس به‌صدا درآمد و ۱۴‌میلیون دانش‌آموز در سراسر کشور، اولین روز سال تحصیلی را در سایه پاندمی کرونا، آغاز کردند. برخی در خانه ماندند و بسیاری نیز به مدرسه رفتند. بنا بر تصمیم آموزش و پرورش همه دانش‌آموزان باید در روز نخست سر کلاس حاضر شوند، اما پیام‌های والدین نگران نشان می‌دهد که بسیاری از آنها فرزندانشان را به مدرسه نفرستادند.

از سوی دیگر قرار بود مدرسه‌ها بر اساس طبقه‌بندی شهرها از نظر ابتلا به کرونا به سه رنگ سفید، زرد و قرمز کارشان را شروع کنند؛ اما مقام‌های آموزش و پرورش تاکید داشتند که خانواده‌ها صبح امروز (شنبه ۱۵ شهریور) قبل از حرکت به سوی مدرسه تماس بگیرند تا ببینند مدرسه باز است یا نه. بر اساس آخرین اعلام رسمی وزارت بهداشت ۹۹ شهرستان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند و ۸۳ شهرستان در وضعیت هشدار بیماری هستند و مابقی شهرستان‌ها نیز در وضعیت زرد یعنی با خطر متوسط و سفید با خطر کم قرار دارند. هیچ‌نقطه سبز یعنی منطقه عاری از کرونا در کشور وجود ندارد. محسن حاجی‌میرزایی، وزیر آموزش و پرورش در یک برنامه خبری تلویزیونی گفت که «تفاوت معناداری بین وضعیت‌های مختلف سفید، زرد و قرمز نیست و می‌گویند حتی از وضعیت سفید بیشتر نگران هستیم چون عدم رعایت پروتکل‌ها موجب می‌شود این مناطق به سرعت تبدیل به منطقه زرد و قرمز شوند و بر همین اساس باید همه مناطق را مناطق پرخطر دانست و رعایت پروتکل‌ها را در نظر گرفت پس در تمام مناطق کشور، یک پروتکل رعایت شود».

يکي از سردرگمي خانواده‌ها در روز اول آغاز سال تحصيلي ۹۹-۱۴۰۰، حضور دانش‌آموزان در شهرستان‌هايي با وضعيت قرمز بود. تا چند روز پيش قرار بر اين بود که آنها از طريق برنامه «شاد» روز اول را آغاز کنند. در دستورالعمل دانش مدارس آمده بود: « در شهرهايي با وضعيت سفيد، آموزش حضوري است، در شهرهاي زرد، مدرسه ناگزير است با کم کردن دانش‌آموزان در کلاس‌هاي زوج و فرد يادگيري را مديريت کند و در شهرهايي با وضعيت قرمز تمام کلاس‌ها بايد مجازي و آموزش غيرحضوري باشد» اما حالا در دستورالعمل جديد آمده است، ۶۲‌درصد مدارس که داراي جمعيت کمتر از ۱۰۰ دانش‌آموز هستند، بايد مانند شرايط عادي و روزهاي طبيعي کلاس‌هاي درس را با رعايت پروتکل‌ها برگزار کنند. در ۳۸‌درصد مدارس ايران که بيش از ۱۰۰ دانش‌آموز دارند، شوراي مدرسه اختيار دارد که متناسب با متراژ مدرسه و کلاس دانش‌آموزان را گروه‌بندي کند تا بر اساس آن به مدرسه بيايند.

حاجي‌ميرزايي در پاسخ به سوال مجري که چرا مقررات يک شبه تغيير کرد، گفت: «نمي‌شود که هر خانواده‌اي هر روز بپرسد در چه شرايطي هستيم و آيا امروز فرزندمان را به مدرسه بفرستيم يا نفرستيم. البته ما هر هفته اوضاع را رصد مي‌کنيم و پروتکل‌هاي سخت‌گيرانه را در آموزش و پرورش ايجاد کرديم و همه کادر ستادي قرار شد تک تک به مدارس سر بزنند». وي ادامه داد: با دستور رئيس‌جمهور استفاده از سامانه شاد براي دانش‌آموزان رايگان است، برخي از خانواده‌ها اين نگراني را دارند، در منطقه‌اي که زندگي مي‌کنند اينترنت نيست يا برخي دانش‌آموزان دسترسي به ابزار هوشمند ندارند ما اعلام مي‌کنيم که کسي لازم نيست ابزار هوشمند تهيه کرده و در سامانه شاد فعاليت کند بلکه مي‌توانند از طريق تلويزيون آموزش‌ها را دنبال کنند در مناطقي که تلويزيون نيز در دسترس نباشد، ما متعهد هستيم به همه دانش‌آموزان آموزش لازم را ارائه کنيم.

بازگشایی مدارس 99/06/15,نهاد های آموزشی,اخبار آموزش و پرورش,خبرهای آموزش و پرورش

واکنش والدين به روز اول مدرسه

واکنش خانواده‌ها نيز در اين رابطه قابل توجه است و بسياري از آنها اعتقاد داشتند که بي‌سوادي بهتر از خطر کرونا براي فرزندانشان است. برخي از آنها در شبکه‌هاي مجازي به آغاز حضوري مدارس مخصوصا در شهرهايي با وضعيت قرمز و هشدار واکنش نشان داده‌اند: «من فرزندم را به مدرسه نفرستادم چون يک بچه ۸‌ساله نمي‌تواند پنج ساعت در کلاس درس ماسک بزند. يا اگر مداد يا پاک‌کن از دستش افتاد چطور مي‌تواند آن را ضد عفوني کند؟»، «بچه‌ام صبح به مدرسه نرفت، اما بسياري از والدين آنها را فرستادند، آنها مي‌گفتند که از خانه ماندن فرزندشان خسته شده‌اند!» ،« به‌نظر من يه برنامه‌ريزي مي‌کنن براي اين حجم از بي‌برنامه بودن»، «فرزندم را به مدرسه نفرستادم، اگر فرزندم به کرونا مبتلا شود، واقعا معلوم نيست مسئولان آموزش و پرورش يزد، چه جوابي به ما مي‌دهند»، «صد بار با مدرسه تماس گرفتم و مرتب مشغول بود»، «من فرزندم را به مدرسه فرستادم، چطور خانواده‌ها در مواقع ديگر نظارتي بر حضور آنها در جمع دوستان ندارند و فقط نگران مدارس هستن؟»، «بي سوادي همان مرگ است، پس اميدوارم در مدرسه پروتکل‌ها را رعايت نمايند، چون اگر کلاس اول را در مدرسه نباشند، بي‌‌‌سواد مي‌شوند». چطور ۱۵‌ميليون خانواده با مدرسه تماس بگيرند. اگر والدين دانش‌آموزان در مدرسه‌اي با ۳۰۰ دانش‌آموز بخواهند زنگ بزنن و در عرض ۳۰ ثانيه بپرسن مدرسه بازه يا نه، حدود دو ساعت و نيم زمان بدون وقفه نياز دارد!»

در اين بين زهرا نژادبهرام، عضو شوراي شهر تهران به خانواده‌ها حق داده که نگران سلامت فرزندانشان باشند و از مسئولان خواسته اين نگراني را اولويت خود قرار دهند. رئيس‌جمهور نيز معتقد است که فاصله‌اي بين جان و يادگيري و آموزش وجود ندارد، اما سيد آرش حسيني ميلاني، سخنگوي کميسيون سلامت، محيط زيست و خدمات شهري شوراي شهر تهران از رئيس‌جمهور خواست توصيه جامعه پزشکي را جدي گرفته و مانع از بازگشايي حضوري مدارس شود. او در توئيتي اعلام کرده است: «آقاي رئيس‌جمهور، توصيه جامعه پزشکي را جدي بگيريد و بازگشايي حضوري مدارس را متوقف کنيد».

شنبه بي‌‌‌کتاب دانش‌آموزان

يکي از ابتدايي‌ترين الزامات حضور در مدارس در دست داشتن کتب درسي است اما به‌نظر مي رسد آموزش و پرورش در اين زمينه نيز با مشکلاتي مواجه است، چرا که توزيع کتب درسي در تمامي مناطق صورت نگرفته است و بسياري از دانش‌آموزان به‌ رغم اينکه قبول خرداد و جا به جايي منزل نداشته و حتي ثبت نامشان نيز به موقع صورت گرفته اما هنوز فراخواني از سوي مدارس براي گرفتن کتب درسي دريافت نکرده‌اند.

فاجعه در راه است؟

عباس آقازاده رئيس مجمع عمومي سازمان نظام پزشکي، در نامه‌اي به ستاد ملي مديريت کرونا، با بيان اينکه دستور بازگشايي حضوري مدارس با شرايط همه‌گيري کرونا و وضعيت قرمز بسياري از مناطق کشور همخواني ندارد، نسبت به وقوع فاجعه انساني هشدار داد و بر لزوم لغو بازگشايي حضوري مدارس در همه مقاطع تحصيلي و مناطق کشور تاکيد کرد. در متن نامه او آمده است: «وزير آموزش و پرورش طي سخناني در اجلاس با مديران اين وزارتخانه، گفته که مدارس بايد از شنبه ۱۵شهريور، به‌طور حضوري بازگشايي شوند، نوشت که اين دستور وزير آموزش و پرورش، با شرايط حاکم بر همه‌گيري ويروس کرونا و وضعيت قرمز بسياري از مناطق کشور، همخواني ندارد. وي در بخش ديگري از نامه عباس آقازاده خطاب به ستاد ملي مديريت کرونا که رياست آن را حسن روحاني بر عهده دارد، تاکيد کرده است که به خطر انداختن جان ميليون‌ها دانش‌آموز و آموزگار و خانواده‌هايشان و دخالت در کارشناسي تخصصي نحوه مقابله و مبارزه با بيماري از سوي مسئولين غيرمرتبط با امور بهداشتي، مي‌تواند در کمترين فاصله زماني به يک فاجعه انساني تبديل شود.

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس:بازگشایی مدارس با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی، شوخی است

شهریاری گفت: اینکه فکر کنیم دانش آموزان شیوه نامه های بهداشتی را در مدارس رعایت کنند، شبیه به یک شوخی است.

بازگشایی مدارس 99/06/15,نهاد های آموزشی,اخبار آموزش و پرورش,خبرهای آموزش و پرورش

به گزارش باشگاه خبرنگاران، حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی در برنامه تلویزیونی پرسشگر که با موضوع "آموزش، کیفیت و کرونا" به روی آنتن شبکه آموزش رفت، گفت: نگران سلامت دانش آموزان هستیم. اینکه فکر کنیم دانش آموزان مخصوصا مقاطع پایین را طوری مدرسه ببریم که شیوه نامه های بهداشتی را رعایت کنند، بیشتر به یک شوخی شبیه است.

او افزود: از وزیر شنیدیم که با روش‌های اروپا مدارس را بازگشایی می‌کنیم این هم فکر می‌کنم شایعه است، اگر مطرح هم شده باشد باز هم شبیه شوخی است که مدارس را به ویژه در مناطق محروم با اروپا مقایسه کنیم.

شهریاری با اشاره به اینکه رئیس جمهور خودش قرار است آغاز سال تحصیلی و مدارس را مجازی افتتاح کند، چرا خودش حضور پیدا نمی‌کند، تصریح کرد: نمی‌توان بچه‌ها را حضوری به مدرسه بفرستیم، ولی خودشان مجازی در مراسم شرکت کنند. اگر اتفاقی برای فرزندان ما بیفتد ابتدا رئیس جمهور باید پاسخگو باشد بعد وزیر آموزش و پرورش. پاییز آنفلوانزا هم می‌آید. اکثر مناطق قرمز هستند و امیدواریم اتفاقی نیفتد.

armanmeli.ir
  • 21
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شیخ بهایی,درباره شیخ بهایی,لقب شیخ بهایی زندگی نامه شیخ بهایی شاعر و عارف ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ فوریهٔ ۱۵۴۷

زادگاه: بعلبک، لبنان

تاریخ مرگ: ۱ سپتامبر ۱۶۲۱

آثار برجسته: کشکول

محل دفن: حرم امام رضا (علیه السلام)، مشهد، ایران

ملیت: ایرانی

ادامه
محسن ربیع خواه,افتخارات محسن ربیع خواه,بازی های باشگاهی محسن ربیع خواه بیوگرافی محسن ربیع خواه و تصاویری از وی

زادروز: ۳ دی ۱۳۶۶ ‏

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۹ متر

پست: هافبک دفاعی، مدافع

ملیت: ایرانی

ادامه
مهدی کوشکی,ازدواج اول مهدی کوشکی,گروه لیو مهدی کوشکی بیوگرافی مهدی کوشکی بازیگر و کارگردان سینمای ایران + تصاویر همسرانش

تاریخ تولد: مرداد ماه ۱۳۵۹

محل تولد: خرم آباد، ایران

حرفه: بازیگر، نویسنده

ملیت: ایرانی

تحصیلات: لیسانس ادبیات نمایشی

قد: ۱.۷۰

ادامه
حضرت زینب (س),زندگینامه حضرت زینب (س),سرگذشت حضرت زینب (س) زندگی نامه حضرت زینب (س) از کودکی تا به شهادت رسیدنش

نام پدر: حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام)

نام مادر: حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

ناریخ ولادت: پنجم جمادی الأولی سال پنجم (یا ششم) هجری قمری

محل تولد: مدینه منوره

همسر: عبدالله بن جعفر بن ابی‎طالب

وفات: شب یکشنبه ۱۵ رجب سال ۶۲ هجری قمری

ادامه
خواهران منصوریان,زندگی نامه خواهران منصوریان,زندگینامه خواهران منصوریان بیوگرافی خواهران منصوریان ( شهربانو - الهه - سهیلا ) + تصاویر

ملیت: ایران

زادهٔ: ۸ بهمن ۱۳۶۴

محل تولد: سمیرم

قد: ۱٫۷۵ متر

وزن: ۶۰ کیلوگرم

ورزش: ووشو

ادامه
نظامی گنجوی,کتاب نظامی گنجوی,زندگی نامه ی نظامی گنجوی زندگینامه نظامی گنجوی و آثارش (+ تصاویر)

زادروز: ۵۳۷ هـ. ق گنجه

محل زندگی: گنجه

ملیت: ایرانی

پیشه: شاعر، تاریخ نگار و داستان سرا 

سبک: عراقی

عنوان: حکیم نظامی

ادامه
محمود فکری,عکس محمود فکری,تعداد بازی ملی محمود فکری بیوگرافی محمود فکری و فوتبالیست شدن او (+ تصاویر)

زادروز: ۴ مرداد ۱۳۵۲

زادگاه: جوی بار، ایران

پُست: مدافع

ملیت: ایرانی

سال فعالیت: ۱۳۶۵

ادامه
سحر قریشی,طلاق سحر قریشی از همسرش,زندگی نامه سحر قریشی بیوگرافی سحر قریشی و علت مشهور شدنش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۶ دی ماه ۱۳۶۶

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۰ متر

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، مدل

ادامه
مارکوپولو,زندگینامه مارکوپولو,کتاب سفرهای مارکوپولو بیوگرافی مارکوپولو و کتاب سفرهای او (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۵ سپتامبر ۱۲۵۴

زادگاه: ونیز، ایتالیا

تاریخ مرگ: ۹ ژانویهٔ ۱۳۲۴

ملیت: ونیزی

حرفه: تاجر و جهانگرد

ادامه
ویژه سرپوش