شنبه ۰۵ مهر ۱۳۹۹
۰۰:۰۱ - ۲۰ شهریور ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۶۰۱۲۲۵
آموزش و پرورش

بازگشایی عجولانه مدارس می‌تواند فاجعه ایجاد کند

عضو ستاد ملی کرونا: ۳ شرط بازگشایی مدارس در دوران کرونا که در ایران رعایت نشد

بازگشایی مدراس در شرایط کرونا,نهاد های آموزشی,اخبار آموزش و پرورش,خبرهای آموزش و پرورش
دکتر مردانی می گوید که چند شرط مهم در بازگشایی مدارس در ایران رعایت نشده است.

دکتر مسعود مردانی در مورد بازگشایی مدارس در ایران اظهار‌کرد: سازمان جهانی بهداشت می گوید برای بازگشایی مدرسه باید ۳ شرط وجود داشته باشد، آن هم نه در یک مدرسه بلکه در یک شهر.

باوجود همه اطلاع رسانی ها بحث داغ این روزها بازگشایی مدارس است و خانواده ها به شدت نگران فرزندانشان هستند، حتی حالا که وزیر و سخنگو و مدیر و همه گفته اند الزامی به حضور در مدرسه نیست. ولی وقتی گفته می شود کودکان ناقل خاموشند و حتی تا ۳ هفته می توانند هیچ علامتی از خود بروز ندهند، بعضی والدین پیشنهاد تعطیلی یک ساله مدارس را برای سلامت نگه داشتن خود و فرزندانشان مطرح می کنند.

دکتر مسعود مردانی عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا دراین باره به همشهری آنلاین گفت: هر دو بعد قضیه نرفتن یا رفتن بچه ها را به مدرسه باید ببینیم و بعد فکر کنیم که باید چکار کنیم و البته این کارِ بسیار سختی است. پیش بینی خوشبینانه سازمان جهانی بهداشت این است که کرونا تا تابستان سال دیگر هست. حالا بیاییم بگوییم تا آن موقع هیچ بچه ای مدرسه نرود. می دانید در همین ۶، ۷ ماهی که بچه ها در خانه بودند، چقدر خشونت خانگی افزایش پیدا کرده است؟ یا چقدر بچه هایی که از خانه بیرون نیامده بودند، دچار افسردگی شدند؟ یا میزان استرس در بچه ها و خانواده ها چقدر بیشتر شده است؟ بعضی بچه ها حتی از خانه درمی روند و گرفتار اعتیاد و کارهای خلاف می شوند.

متخصص بیماری های عفونی افزود: پس این که تمامی مدارس تا پایان پاندمی کرونا (corona) بسته شوند، زیاد دلپسند نیست، حتی شاید برای کسانی که الان مدافع این کار هستند. از آن طرف هم منِ پدر یا مادر نمی خواهم بچه ام را به مدرسه بفرستم و او با کرونا برگردد و بیمار یا ناقل آن شود و باعث مرگ مثلا پدربزرگ و مادربزرگش بشود.

۳ شرط مهم

او اظهار‌کرد: بازگشایی مدارس در زمان پاندمی کووید آن قدر حائز اهمیت است که سازمان جهانی بهداشت از حدود ۴ هفته قبل یک دستورالعمل چندین صفحه ای برای آن صادر کرده است. در چنین شرایط دوگانه ای، سازمان جهانی بهداشت آمده و گفته است که باید شرایط خاص برای بازگشایی مدارس وجود داشته باشد؛ شرایطی غیر از آمادگی آموزش و پرورش و سیستم بهداشت و درمان در شرایط پاندمی کرونا. غیر از این آمادگی ها، یک سری فاکتورهای اپیدمیولوژیک وجود دارد که باید باشند تا مدارس بازگشایی شوند.

مردانی توضیح داد: سازمان جهانی بهداشت می گوید برای بازگشایی مدرسه باید ۳ شرط وجود داشته باشد، آن هم نه در یک مدرسه بلکه در یک شهر. نخست این که موارد جدید ابتلا در آن شهر به کم تر از ۱۰ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر طی یک هفته برسد. دوم این که کمتر از ۵ درصد تست های پی سی آر در هفته مثبت باشد و سوم اینکه تعداد مراجعه کنندگان به مراکزی مثل مطب ها و درمانگاه ها با علایم کرونا در هفته باید کمتر از ۵ درصد تعداد کل بیماران باشد. اگر این موارد بیشتر از حد تعیین شده باشد، معنی اش این است که اوضاع خوب نیست و نباید مدارس باز شوند.

عضو ستاد ملی کرونا اظهار‌کرد: در این میان باید توجه کرد که ما در ایران به اندازه کشورهای اروپای غربی و آمریکا تست پی سی آر انجام نمی دهیم چون همه کیت های آن وارداتی و درنتیجه هزینه بر است، حالا تفسیر اینها چیست؟ ما اینها را در قالب رنگ های هشدار دهنده بیان می کنیم. مثلا در منطقه ای که قرمز است، احتمالا تعداد ابتلای جدید هفتگی بیش از ۱۰ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر است. به دنبال آن، احتمالا تست های پی سی آر بیشتری مثبت می شود و تعداد مراجعه کنندگان به مراکز درمانی با علائم کرونا هم بیشتر می شود. اینجاست که مدرسه باید تعطیل و آموزش مجازی شود. اگر در شهری این شرایط وجود داشته است و ما مدارس را باز کرده ایم، این کار عجولانه بوده و حتما باید تجدیدنظر شود.

او افزود: ولی اگر در شهری مثلا کم تر از ۱۰ نفر در ۱۰۰ هزار نفر ابتلای جدید در هفته داشتیم، وضعیت آن شهر سفید است و مدارس میتوانند با رعایت فاصله فیزیکی و پروتکل های بهداشتی باز شوند. اگر شرایط بین این دو بود، یعنی مثلا ۱۰ تا ۱۰۰ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر ابتلای جدید هفتگی داشتیم، وضعیت زرد است و حداکثر ۲ بار در هفته بچه ها میتوانند به مدرسه بروند و حضوری آموزش ببینند و بقیه هفته را در خانه از طریق تلویزیون یا فضای مجازی آموزش ببینند.

بازگشایی مدراس در شرایط کرونا,نهاد های آموزشی,اخبار آموزش و پرورش,خبرهای آموزش و پرورش

مردانی در مورد سابقه بازگشایی مدارس در شرایط پاندمی کرونا در کشورهای دیگر به ۳ کشور آلمان ، فرانسه و سنگاپور اشاره نمود و اظهار‌کرد: این کشورها پس از این که توانستند در کنترل بیماری موفق شوند، مدارس را بدون کوچک ترین محدودیتی باز کردند ولی بلافاصله افزایش موارد ابتلا را شاهد بودند و دوباره مدارس را بستند.

بازگشایی مدارس کار درستی بوده؟

مردانی به جلسه دیروز کمیته علمی ستاد ملی کرونا اشاره می کند و می گوید: دیروز سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹ در کمیته علمی ستاد کرونا در این زمینه توضیحاتمان را بیان کردیم و قرار شد نوشته ای به وزیر محترم آموزش و پرورش و وزیر بهداشت داده شود و به تفصیل از آن صحبت شود، اینها تمام حساب و کتاب دارد و یادمان باشد بازگشایی عجولانه مدارس، ریختن بچه ها به آن شکل در مدارس که دیدیم، نداشتن سیستم نظارتی و عدم آموزش صحیح مربیان مشکل را ده چندان می کند.

او افزود: بدبختی این است که ما در مهرماه امکان دارد علاوه بر کرونا با اپیدمي آنفلوآنزا به علاوه سرما خوردگی روبرو شویم. این شرایط را اضافه کنید به مدارسی که شرایط خاص و لازم پاندمی در آن ها حاکم نیست. ممکن است فاجعه رخ دهد و ما دوباره با طغیان بیماری روبه رو شویم. یعنی از این پیک خفیف به پیک شدید برسیم.

عضو ستاد ملی کرونا معتقد است در هفته اول بازگشایی مدارس مطمئنا سرکشی های مسوولان وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت به مدارس زیاد است: ولی آیا این کار تا پایان سال تحصیلی تداوم خواهد داشت؟! آیا بعد نظارتی در مدارس آنقدر قوی است که اگر مدرسه ای پروتکل ها را رعایت نکرد، بتوان درِ آن مدرسه را بست؟! من فکر می کنم خیلی باید با تأنی با مساله بازگشایی مدارس برخورد کرد.

او تأکید کرد: اگر روند کاهش بیماری به همین صورت ادامه پیدا کند، شاید ما در ماه های آینده بتوانیم به مردم بگوییم بدون دغدغه بچه هایشان را به مدرسه بفرستند ولی بنظر میرسد که الان در چنین موقعیتی نیستیم.

  • 10
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شوماخر,عکس از مایکل شوماخر,عکس شوماخر در بیمارستان بیوگرافی مایکل شوماخر از کودکی تا دوران بزرگسالی اش (عکس همسر و پسرش)

 زاده: ۳ ژانویهٔ ۱۹۶۹ 

زادگاه: هورت، آلمان غربی

ملیت: آلمان

سالهای فعالیت: ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۶

تیم ها: جردن، بنتون، فراری

ادامه
داریوش هخامنشی,بیوگرافی داریوش هخامنشی,همسر داریوش هخامنشی زندگی نامه داریوش هخامنشی (داریوش بزرگ)

سلطنت: ۵۲۲–۴۸۶ قبل از میلاد 

زادروز: ۵۴۹ قبل از میلاد

فوت: ۴۸۶ قبل از میلاد

دین و مذهب: مزدیسنا

خاندان: هخامنشیان

ادامه
آدام اسمیت,عکس های آدام اسمیت,زندگینامه آدام اسمیت زندگی نامه آدام اسمیت، بنیان‌گذار علم اقتصاد (+ تصاویر)

زاده: ۵ ژوئن ۱۷۲۳

محل تولد: کیرک کالدی، شهرستان فیف، اسکاتلند

ملیت: اسکاتلندی

مکتب: لیبرالیسم کلاسیک

مهمترین علایق: فلسفه سیاسی، فلسفه اخلاق، علم اقتصاد

ادامه
انوشیروان ساسانی,زندگینامه انوشیروان ساسانی,دانش انوشیروان ساسانی بیوگرافی انوشیروان ساسانی از پادشاهان مشهور ساسانی (+ تصاویر)

زادروز:۵۰۱ میلادی

محل تولد: تیسفون، ایران شهر

فوت: ۵۷۹ میلادی

دودمان: خاندان ساسان

دین و مذهب: مزدیسنا

ادامه
عکسهای کریم باقری,کریم باقری,زندگینامه کریم باقری بیوگرافی کریم باقری و افتخاراتش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱ اسفند ۱۳۵۲

زادگاه: تبریز، ایران

قد: ۱٫۸۶ متر

پست: هافبک

کودکان: امیر و امید باقری

ادامه
امام رضا (ع),زندگی نامه امام رضا (ع),حرم مطهر امام رضا (ع) بیوگرافی امام رضا (ع) هشتمین امام شیعیان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۱ ذی القعده سال ۱۴۸ پس از هجرت

تاریخ مرگ: ۲۹ صفر سال ۲۰۳ پس از هجرت

محل زندگی: حجاز و خراسان بزرگ

کنیه: ابوالحسن (ابوالحسن ثانی)

طول عمر: ۵۵ سال

ادامه
گالیله,ماه تولد گالیله,نام پدر گالیله زندگینامه گالیله فیزیکدان ایتالیایی (+ تصاویر)

زادروز: ۱۵ فوریهٔ ۱۵۶۴

محل زندگی: دوک نشین بزرگ توسکانی، ایتالیا

ملیت: ایتالیایی

محل تحصیل: دانشگاه پیزا

شناخته شده برای: سینماتیک (مکانیک)، Dynamics، تلسکوپ، نظریه خورشید مرکزی

ادامه
فروغ فرخزاد,اشعار فروغ فرخزاد,خانواده فروغ فرخزاد زندگینامه فروغ فرخزاد و علت فوت او (+ تصاویر)

زادروز: ۸ دی ماه ۱۳۱۳ (۲۹ دسامبر ۱۹۳۴)

پدر: محمد فرخزاد

مادر: توران وزیری تبار

مرگ: ۲۴ بهمن ۱۳۴۵ (۱۳ فوریهٔ ۱۹۶۷)

ملیت: ایرانی

محل زندگی: تهران

ادامه
جان مینارد کینز,عکس های جان مینارد کینز,زندگینامه جان مینارد کینز بیوگرافی جان مینارد کینز و فعالیت های او در دوران زندگی اش (+ تصاویر)

حیطه: اقتصاد سیاسی

مکتب: اقتصاد کینزی

زادروز: ۵ ژوئن ۱۸۸۳

زادگاه: کمبریج، انگلستان

تاریخ مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۴۶

ادامه
ویژه سرپوش