چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۱۰۷۰۰۹۷

تحصیل در تایلند در مقاطع گوناگون چه شرایطی دارد؟

تحصیل در تایلند,مدارک موردنیاز ویزای تحصیلی تایلند,تحصیل در تایلند کارشناسی ارشدبرای تحصیل در تایلند به زبان انگلیسی مدرک زبان بین‌المللی با نمره متوسط به بالا الزامیست
کشور تایلند در میان متقاضیان مهاجرت تحصیلی به عنوان سومین کشور آسیایی محبوب شناخته میشود. دانشجویان بین المللی برای تحصیل در تایلند باید هزینه کمی بپردازند؛ آمار مهاجرت تحصیلی به تایلند بخاطر اقامت، شهریه و هزینه های پایین رفت وآمد به ایران افزایش یافته است. در این مطلب از سرپوش درباره شرایط تحصیل در تایلند توضیحاتی داده شده است.

تحصیل در تایلند

کشور تایلند متشکل از ۷۶ استان میباشد و بانکوک( یا با تلفظ درست تر بانگکوک)، پایتخت و پرجمعیت ترین شهرِ این کشور است که در کرانه های شرقی رود چائو فرایا گسترده شده است.

داشتن مدرک زبان بین المللی با نمره متوسط به بالا، یکی از شروط تحصیل در تایلند به زبان انگلیسی می باشد؛ اما دانشجویانی که نمره مدرک زبانشان متقاعدکننده نیست، میتوانند با شرکت در دوره های زبانِ موسسات آموزشی این کشور، پذیرش تحصیلی خود را بگیرند و بطور کلی در تایلند، ادامه تحصیل دهند. شرکت در ازمون ورودی، یکی از شروط دریافت پذیرش تحصیلی از برخی موسسات اموزشی است. معمولاً برگزاری ازمون های ورودی براساس نوع دانشگاه و رشته تحصیلی است و به صورت سراسری برگزار تمی شود.

هدف از برگزاری چنین ازمون هایی، سنجش سطح زبان انگلیسی و ارزیابی مهارت شنیداری متقاضی است اما طبق منابع اعلام شده از سوی مؤسسه اموزشی، سوالات تخصصی در برخی از رشته های تحصیلی از دروس پایه دیده می شوند.

مدارک موردنیاز ویزای تحصیلی تایلند

مدارک موردنیاز ویزای تحصیلی تایلند عبارتند از:

* فرم درخواست تکمیل شده

* عکس پاسپورتی گرفته شده در ۶ ماه اخیر

* مدرک توانایی مالی

* رزومه تحصیلی

* نامه پذیرش از دانشگاه مقصد

* بلیط هواپیما

* مشخص نمودن محل اقامت در این کشور

* پاسپورت

* پرداخت هزینه بررسی ویزا

فراموش نکنید که ویزای دانشجویی این کشور، پس از اتمام دروس دانشگاه باطل میشود و چنانچه بخواهید مدت بیشتری را در این کشور، سپری کنید باید ویزای خود را دوباره تمدید کنید وگرنه اقامتتان غیر قانونیست و دیگر نمیتواید به این کشور وارد شوید.

مدارک موردنیاز ویزای تحصیلی تایلند,معایب تحصیل در تایلند,تحصیل در تایلند دندانپزشکیبر اساس قوانین مهاجرتی این کشور کار دانشجویی در حین تحصیل در تایلند غیرقانونی‌ست

دانشجویانی که به تایلند سفر می کنند تا دوره های کوتاه مدت تحصیلی را در آن جا بگذرانند؛ اگر بخواهند مدت بیشتری را در آن جا بمانند باید ویزای خود را براساس روند دوره تمدید کنند تا مجوز اقامت بمدت ۹۰ روز دیگر برایشان صادر شود.

مقاطع تحصیلی تایلند

آموزش رسمی در کشور تایلند، از طریق موسسات اموزشی مختلف امکانپذیر است. بطور کلی مراحل و سطوح این آموزش ها متنوع است و برنامه های درسی هر کدام از آن ها بسیار مناسب است. سطوحی که در لیست نظام اموزشی کشور تایلند قرار دارد؛ شامل سطح پیش دبستانی، دبستان، راهنمایی و دبیرستان و تحصیلات عالی است.

- مدارس تحصیلی تایلند:

مقطع پیش دبستانی که در فرم مهدکودک است و درواقع کودکان را در این مرکز، نگهداری میکنند. این سطح از اموزش برای کودکان، اجباری نیست و قصد دارد که کودکان را برای تحصیل، آماده کند. کودکان از سنین ۳ الی ۵ سال می توانند در این مقطع ثبت نام کنند.

از سال ۱۹۸۰ دوره ابتدایی در کشور تایلند، اجباری شده است و کودکان برای تحصیل در دوره ابتدایی باید از سنین ۶ الی ۸ سال اقدام کنند. طول دوره ی تحصیل در دوره ی ابتدایی، ۶ سال می باشد. سپس دوره مقدماتی و تکمیلی متوسطه به عنوان دوره بعدی نظام آموزشی کشور تایلند محسوب میشود؛ به این صورت که سه سال راهنمایی برای سنین ۱۲ الی ۱۴ سال و سه سال دبیرستان برای رده های سنی ۱۵ الی ۱۷ سال اختصاص داده شده است.

- لیسانس در تایلند:

طول دوره ی تحصیل در مقطع لیسانس در تایلند بمدت ۴ سال میباشد و درواقع شما به ۷ سال زمان برای رشته های پزشکی و دندانپزشکی نیاز دارید. مجموع واحدهای درسی این مقطع، ۱۲۸۰ واحد می باشد. مدرک دیپلم ۱۲ساله و مدرک زبان آیلتس با نمره ۶ یکی از شروط تحصیل در مقطع لیسانس است و فرد باید دوره پیش دانشگاهی خود را گذرانده باشد. همچنین در صورت نیاز، یک دوره پیش نیاز ۱ساله برگزار می شود.

- مقطع کارشناسی ارشد در تایلند:

دو دوره کارشناسی ارشد( فوق لیسانس) و دکترا پس از مقطع لیسانس بعنوان تحصیلات تکمیلی به دانشجویان علاقمند ارائه می شود که درواقع کوتاه ترین دوره تحصیلی در دانشگاه، دوره کارشناسی ارشد میباشد ، دانشجویان برای تحصیل در این دوره در دانشگاه های تایلند به دو سال زمان نیاز دارند و داشتن معدل مناسب در دوره کارشناسی، یکی از شرایط اصلی آن به شمار می رود.

تحصیلات تکمیلی فوق لیسانس مبنایی پژوهشی داشته و دانشجویان باید در رشته دانشگاهی خود به تحقیق و پژوهش بپردازند و برای فارغ التحصیل شدن، از پایان نامه خود دفاع کنند. این برنامه تحصیلی بطور تقریبی ۴۵ واحد درسی دارد و معدل لیسانس، نقش بسزایی در پذیرش دانشجویان دارد.

البته پذیرش در هر رشته از شرایط متفاوتی برخوردار است و باید حداقل سه سال سابقه کار بهمراه مدرک کارشناسی در رشته ای مانند MBA ارائه دهید ولی با داشتن تحقیقات و پروژه های علمی در رشته های عملی مانند برخی از علوم مهندسی میتوانید در دوره دکترا پذیرش شوید، سعی کنید که مدارکتان را براساس دانشگاه موردنظر به خوبی ارزیابی کنید.

بورسیه تحصیلی دانشگاه تایلند,تحصیل در تایلند کارشناسی ارشد,تحصیل در تایلندتحصیل در تایلند برای دانشجویان بین‌المللی کم‌هزینه و نسبتا ارزان است

- مهاجرت تحصیلی به تایلند در مقطع دکترا:

شما باید یک کار تحقیقاتی و پژوهشی در دوره دکترا انجام دهید که در نهایت ، آن را بعنوان یک پایان نامه ارائه دهید. شما برای این پروژه پژوهشی باید چند سال به صورت مداوم کار کنید.

تحصیل در دانشگاه های تایلند در مقطع دکترا به ۵ سال زمان نیاز دارد. به این صورت که تعدادی واحد درسی در طی دو سال نخست به دانشجویان آموزش می‌دهند و دانشجویان با پشت سر گذاشتن آن ها وارد دوره تحقیقاتی خود می شوند.

روحیه پژوهشی در دانشگاه های تایلند، برای اساتید راهنما از اهمیت به سزایی برخوردار است و دانشجویانی که برای تحصیل، انگیزه کافی دارند؛ میتوانند در بهترین دانشگاه های این کشور با استفاده از بورسیه های مختلف، تحصیل کنند. از مدارک لازم برای ورود به این مقطع میتوان به داشتن مدرک آیلتس ۷ به بالا، تالیفات علمی، توصیه نامه از اساتید برجسته اشاره کرد.

تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در تایلند

شمار دانشجویان بین المللی علاقه مند به تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در تایلند به خاطر پیشرفته بودن و اعتبار دانشگاه های تایلند، بیشتر از کشورهای آسیایی است. طول دوره ی تحصیل در تایلند در رشته های پزشکی و دندانپزشکی که به زبان تایلندی و انگلیسی تدریس میشود بمدت شش سال میباشد. از شروط تحصیل در این رشته ها می توان به قبولی در آزمون ورودی، اتمام تحصیلات ۱۲ ساله با معدل بالا و نمرات عالی در دروسی مانند زیست، شیمی، فیزیک و ریاضی، ارائه مدرک زبان آیلتس با نمره حداقل ۶.۵ و یا تافل با نمره حداقل ۸۰ اشاره کرد.

در سال اول تحصیل در رشته پزشکی، بیشتر دروس پیشِ پزشکی آموزش داده میشود درحالیکه در سال دوم و سوم تحصیل در رشته پزشکی، دروس پیش بالینی، اموزش داده میشود و بعد از آن، به اموزش های بالینی و کارآموزی از سال چهارم تا ششم پرداخته می شود. آموزش های تئوری و عملی، مربوط به چهار سال اول تحصیل در تایلند در رشته دندانپزشکی میباشد و دانشجو باید واحد کارآموزی را در دو سال آخر بگذراند.

بورسیه تحصیلی دانشگاه تایلند

دولت و یا دانشگاه ها، بورسیه های تحصیلی در تایلند را به افراد می دهند. فرد در اغلب بورسیه های تحصیلی باید هزینه های پرداخت شده را با انجام کار برای دولت این کشور، جبران کند. چنانچه فرد، قادر به انجام کاری برای دولت این کشور نباشد باید مبلغی بیشتر از هزینه تحصیل خود را به دولت بازگرداند.

اغلب دانشجویان بین المللی بر اساس شایستگی خود، بورسیه های تحصیلی دانشگاه ها را دریافت می کنند که این بورسیه ها، دانشجویان را متعهد بکار پس از تحصیل نمی کند.

دانشجویان باید یک رونوشت رسمی از تمامی دوره های تحصیلی مقطع قبلی به منظور درخواست بورسیه تحصیلی در دانشگاه های تایلند تهیه کنند و ترجمه ای از آن به زبان انگلیسی داشته باشند. این نکته را در نظر داشته باشید که اصل بودن تمامی ترجمه ها الزامیست و کپی آن ها مورد تائید نیست. همچنین توصیه نامه از اساتید دانشگاه قبلی، نقش بسزایی در رابطه با توانایی های شما دارد و باید هزینه درخواست را بپردازید.

مزایای تحصیل در تایلند

> شعبه ها و پردیس هایی در تایلند، توسط بسیاری از موسسات اموزشی اروپایی تأسیس شده است؛ به این ترتیب برای فارغ التحصیلی از یک دانشگاه اروپایی می توانید هزینه بسیار کمتری بپردازید.

> پردیس هایی توسط برخی از دانشگاه های تایلند در کشورهای اروپایی دیگر تأسیس شده است که اگر دانشجو تعدادی از واحدهای درسی را در دانشگاه مبداء بگذراند به آسانی میتواند درخواست انتقالی به پردیس اروپایی بدهد.

> بسیاری از برنامه های درسی برای دانشجویان بین‎ المللی به زبان انگلیسی برگزار می شود تا پروسه تحصیل در تایلند را به آسانی طی کنند. آشنایی با زبان تایلندی برای شرکت در این دوره ها نیاز نیست و برگزاری تمام دوره ها به زبان انگلیسی می باشد. دوره زبان در دانشگاه ها بمدت یکسال می باشد. ویزای تحصیلی تایلند برای شرکت در این دوره الزامیست.

معایب تحصیل در تایلند

یکی از معایب تحصیل در کشور تایلند اینست که تعداد دانشگاه های معتبرش کم است و دانشگاه های معروف آن نیز رتبه های چشمگیری را در مقایسه با برخی از دانشگاه های آسیایی ندارد و در همین قاره میتوان دانشگاه های بسیار برتری را یافت که هزینه تحصیلی معقول و قوانین آسانی برای پذیرش دارند.

دانشجویان برای تحصیل و زندگی در تایلند باید تسلط کافی به زبان تایلندی داشته باشند که امری زمانبر و هزینه بر است و متأسفانه تنها برای این کشور، کاربرد دارد. همچنین تایلند از کشورهایی نظیر چین، هند، مالزی و سنگاپور، دانشجویان بسیاری می پذیرد که همین امر باعث رقابت در دانشگاه ها شده و در برخی از رشته ها فرصت به دانشجویان ایرانی نمی رسد.

برای تحصیل در تایلند به زبان انگلیسی,مزایای تحصیل در تایلند,تحصیل دندانپزشکی در تایلندتحصیل در تایلند در مقطع کارشناسی ارشد با توجه به رشته تحصیلی بین یک تا دو سال طول میکشد

گردآوری: بخش دانشگاه سرپوش

  • 13
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش