سه شنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۲
۱۶:۲۰ - ۱۸ آذر ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۹۱۰۶۲
اخبار کنکور و آزمون ها

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: مصوبه فعلی کنکور سال‌های آینده هم اجرا می‌شود

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه مصوبه فعلی کنکور نه فقط امسال بلکه سال‌های آینده نیز اجرایی خواهد شد، گفت: مافیا برای حذف این مصوبه میلیاردی هزینه کرد؛ اما شورا دست مافیا را قطع کرد. به خانواده ها و دانش آموزان اطمینان می دهم این مصوبه سال ها اجرایی خواهد شد.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه در نشست خبری که به مناسبت سی و نهمین سالگرد تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد، گزارشی از عملکرد ۳۹ ساله شورا ارائه داد و گفت: ما در این ۴ دوره فعالیت، در دوره قرارگاهی( علم و فرهنگ) شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار داریم و مراسم سالگرد شورا نیز با موضوع چیستی و چگونه شدن فردا در سالن شهید مدرس مجلس شورای اسلامی برگزار می شود.

وی در ادامه تصریح کرد: ما طی یکسال گذشته ۱۸ جلسه در شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار کردیم و ۵۳ مصوبه در این جلسات تصویب شد. همچنین ما در این شورا، شورای معین را برگزار می کنیم که تا کنون ۶۴ جلسه برگزار شد و مصوبات این شورا هر دو هفته یکبار در خود شورا بررسی می شود که در صورت تصویب این مصوبات از سوی رییس جمهور ابلاغ خواهد شد.

*در حال تدوین اساسنامه تشکیل سازمان ملی سنجش هستیم

وی در ادامه به آخرین وضعیت تصویب اساس نامه تشکیل سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام اموزشی کشور اشاره کرد و افزود: با توجه به تکثری که در سنجش و ارزشیابی کشور وجود داشت، نیازمند وحدت رویه در این زمینه بود که ما این وحدت رویه را با تشکیل سازمان ملی سنجش و ارزشیابی ایجاد کردیم. در حال حاضر مشغول تدوین اصول حاکم بر اساسنامه ان هستیم و در صورت تصویب ابلاغ خواهیم کرد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تاکید کرد: البته مسئولیت تدوین اساسنامه فوق با ستاد تعلیم و تربیت است؛ اگر چه میز اختصاصی برای آن در شورا تشکیل داده شده؛ اما به طور کلی این اساسنامه در آینده نزدیک ابلاغ خواهیم شد.

*مصوبه فعلی کنکور سال‌های آینده نیز اجرا خواهد شد

خسروپناه همچنین در خصوص مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز اظهار کرد: این مصوبه نه تنها امسال بلکه سال های آینده نیز اجرا خواهد شد. خوشبختانه آموزش و پرورش زیرساخت های خویی برای اجرای این مصوبه فراهم کرده است؛ ضمن اینکه با اجرای مصوبه جدید کنکور عدالت آموزشی فراهم شد.

*مصوبه کنکوری نمایندگان ضعیف بود

وی با اشاره به وجود برخی موانع در اجرای مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: ما در این زمینه سه جلسه با رئیس و نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار کردیم که مجلس استدلال های ما را در این خصوص پذیرفت؛ اما برخی نمایندگان مخالفت کردند در نهایت مصوبه ای با رای کم تصویب کردند که شورای نگهبان آن را رد کرد.

*نمره دوره های دبیرستان در کنکور افزایش می یابد

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه به دانش آموزان و خانواده های آنها اطمینان می دهیم مصوبه فعلی کنکور سال های آینده نیز اجرا خواهد شد، خاطر نشان کرد: در این فرایند نمره کنکور هر سال کمتر و نمره دوره دبیرستان افزایش خواهد داشت. در نتیجه جایگاه معلمان با این مصوبه ارتقا یافت. چرا که قبل از آن بیشتر اهمیت زیادی به دوره دبیرستان داده نمیشد بیشتر کلاس های کنکور مورد توجه قرار می گرفت.

*مافیا میلیاردی هزینه کرد؛ شورا دستش را قطع کرد

خسروپناه یادآور شد: برخی می گویند مصوبه فعلی کنکور شورای عالی انقلاب فرهنگی مغایر عدالت آموزشی است ممکن است برخی از این افراد در این زمینه خطا و اشتباه کنند؛ اما پشت این صحنه مافیا میلیاردی هزینه کرد که شورای عالی انقلاب فرهنگی دست مافیا را قطع کرد.

*اولتیماتوم شورا به دستگاه هایی که مصوبات را اجرا نکنند

خسروپناه از نظارت جدی بر اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی از سوی دستگاه ها خبر داد و گفت: در حال حاضر برخی دستگاه ها به نامه های ما در این زمینه پاسخی ندادند. تا ۴ یا ۵ ماه آینده دستگاه هایی که در اجرای این مصوبات کوتاهی دارند و همکاری نمی‌کنند تسامح نخواهیم کرد و اسامی این دستگاه ها را با جزییات توسط رسانه ها اعلام خواهیم کرد. 

*اموال خود را به تحریم کنندگان می بخشیم

خسروپناه به تحریم شورای عالی انقلاب فرهنگی از سوی غرب اشاره کرد و گفت: از اسفند ماه سال گذشته ابتدا اتحادیه اروپا بعد انگلستان و بعد نیز کانادا دبیر و شورای عالی انقلاب فرهنگی را تحریم کرد و اعلام کردند اموال ما را مصادره خواهند کرد ما نیز اموال خود را به انها می بخشیم و اعلام کردند حق نداریم برای کریسمس به آنحا برویم که خوشحال هستیم.

وی گفت: تحریم شورای عالی انقلاب فرهنگی نتیجه ۳۹ سال فعالیت این شورا در حوزه های علم و فرهنگ است. ما پس از تحریم با قدرت مصوباتی را در حوزه علم، فناوری و فرهنگی تصویب خواهیم کرد و اعضای حقیقی و حقوقی شورا پس از تحریم تلاش مضاعف درجلسات شورا حضور دارند و مشارکت می کنند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی همچنین از اصلاح آیین نامه ارتقای اعضای هیات علمی دانشگاه ها و ابلاغ آن تا پایان سال خبر داد و گفت: رهبری انقلاب در باب ارتقا اساتید با محوریت مقالات علمی یا محوریت نداشتن آن رهنمودهای داشتند ما منظومه فکری ایشان را در یک مجموعه ۹۰ صفحه ای جمع اوری کردیم و با کمک نخبگان کشور اصول حاکم بر ارتقا را تدوین و به زودی ابلاغ خواهیم کرد.

وی با تاکید بر اینکه وظیفه سیاستگذاری در باره مصوبه عفاف و حجاب بر عهده این شورا است، افزود:  وظیفه راهبری این عرصه بر عهده وزارت  کشور می باشد؛ البته ما جلساتی را با وزارت کشور در این حوزه برگزار می‌کنیم. همچنین قرارگاه حجاب و عفاف در دبیرخانه شورا که یک قرارگاه هدایتگری و اتاق فکر برای کمک به وزارت کشور است، تشکیل شد.

خسروپناه با بیان اینکه در حوزه حجاب و عفاف نیازمند به تصویب سیاست های جدید نیستیم، افزود: همان سیاست های گذشته در این زمینه کفایت میکند. ضمن اینکه همه دستگاه های حاکمیتی و تشکل های مردمی در حوزه ایحابی، فرهنگی عفاف و حجاب ورود کردند و فعالیت های انتظامی و قضایی یر عهده شورا نیست.

خسروپناه همچنین با تاکید بر اینکه شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه فرهنگی اقدامات خوبی را انجام داده است، گفت: مثلا اخیرا تولید چادر بیش از دو برابر افزایش یافت؛ این در حالی است که هزینه چادر در گذشته گران تر از امروز بود.

  • 18
  • 6
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
ویژه سرپوش