سه شنبه ۰۱ مهر ۱۳۹۹
۰۹:۴۱ - ۱۹ بهمن ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۱۱۰۲۹۷۶
اخبار کنکور و آزمون ها

آخرین عبور نظام قدیمی‌ها از گردنه سازمان سنجش

آزمون سراسری سال 99,نهاد های آموزشی,اخبار آزمون ها و کنکور,خبرهای آزمون ها و کنکور
رئیس سازمان سنجش خبر داد که داوطلبان کنکور ۹۹ میتوانند نظام آموزشی خود و پرسش های آنرا به دلخواه انتخاب کنند. این که منبع های درسی نظام قدیم به مراتب بیشتر و سؤالات آن ها دشوار تر است و همترازی نظام قدیم و جدید بصورت مستقل نیست، ضربه ای است که اضطراب آخرین حضور نظام قدیمی ها را در کنکور بیشتر می کند.

در کنکور کارشناسی ۹۸ برای اولین بار روش عجیبی برای طراحی سؤالات از منابع نظام جدید و قدیم به کار گرفته شد که همین مسئله اعتراضات گسترده داوطلبان گروه نظام قدیم کنکور( حدود ۴۰۰ هزار شرکت کننده) را در پی داشت.

معضلات مهمتر همچنان پابرجاست

کنکور سال ۹۸ با دو نمونه سؤال مختلف برای نظام قدیم و جدید برپا شد و دانشجویان بصورت الزامی باید نظام آموزشی خودشان را انتخاب می کردند. روزگذشته ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش بیان کرد :« نکته مهم آزمون سال ۹۹ این است که داوطلبان از هم اینک میتوانند نظام آموزشی خویش و سؤالات آنرا به دلخواه تعیین کنند، یعنی در صورتیکه داوطلبی فارغ التحصیل نظام قدیم آموزشی است، میتواند سؤالات نظام جدید آموزشی را انتخاب کند.»

در واقع از سختی های مهم نظام قدیمی ها یکی حل شد و معضلات مهم تر همچنان پابرجاست؛ داوطلبان نظام قدیم می توانند سؤالات نظام جدید انتخاب کنند، ولی خیلی از مطالبی را که یادگرفته اند و حفظ کرده اند را باید بیخیال شوند. عدم ارتباط با کتاب های جدید و قاطی کردن اسامی جدید، اضطراب پیچیده تر شدن سؤالات نسبت به سال قبل از دیگر مشکلات مهم دانش آموزان نظام قدیم است. در مجموع افردی که در این ماجرا پول هنگفتی، سال جاری و سال های آینده به جیب خواهند زد، مافیای کنکور خواهند بود که از این آب گل آلود بهترین بهره را خواهند برد.

هر دو نظام ضرر می کنند

از سوی دیگر رئیس سازمان سنجش اصلاً اشاره ای به نحوه همترازی نمرات داوطلبان این دو نظام آموزشی نکرده، یعنی در هنوز بر همان پاشنه کنکور ۹۸ می چرخد.

سازمان سنجش برای جبران سختی آزمون نظام قدیم در کنکور ۹۸، مبادرت به همترازی کرد؛ یعنی به هریک از دروس اختصاصی رشته های ریاضی و تجربی نظام قدیم و دروس اقتصاد و ریاضی گروه انسانی نظام جدید و سایر درس های رشته انسانی نظام قدیم درصد کمی افزایش داد و تحت عنوان نمره همترازی اعلام کرد؛ مبنای همترازی هم آزمون های سال های گذشته اعلام شد.

بر اساس آگهی سازمان سنجش مورخ ۲۰ تیر ۹۸« هیچ آزمونی از نظر درصد، تراز و رتبه قابل مقایسه با سال های گذشته نیست»، ولی خود سازمان سنجش این قیاس را انجام داده است، آن هم در آزمون ۹۸ که شبیه آن در ۱۵ سال گذشته برپا نشده بود. به عنوان مثال به درس ریاضی رشته تجربی نظام قدیم زیر یک درصد اضافه کرد! که در حال حاضر تأثیری برای آنها ندارد و هرگز هم اعلام نشد با چه فرمولی این کار را کردند!

در همین زمینه به طور مثال در درس شیمی هم خیلی از معلمان این درس معترف هستند که این درس در نظام قدیم ۳۰ درصد نسبت به کتاب شیمی نظام جدید سخت تر است، اما هیچ یک از این مؤلفه ها در اعلام نمره تراز داوطلبان نظام قدیم لحاظ نمی شود که این مسئله مهمی است.

البته همترازشدن تنها به داوطلبان نظام قدیم آسیب نمی زند چراکه نظام جدیدی ها هم معتقد هستند، کتاب هایشان جدید بوده و معلمان شان تسلط کافی برآن ها نداشتند و از طرف دیگر نتوانسته اند کتاب های تست زنی قوی داشته باشند و قطعاً همترازکردن هر دو گروه به زیان هر دو خواهد بود.

بی عدالتی در پاسخگویی

تفاوت بسیار زیاد در منابع امتحان کنکور به طوریکه منابع نظام قدیم آموزشی به مراتب بیشتر بوده، سختی مختلف سؤالات دو نظام آموزشی که بر اساس اعلام سازمان سنجش سؤالات نظام قدیم سخت تر بوده و زمان پاسخگویی هم اندازه با نظام جدید، از مشکلات جدی نظام قدیمی ها در کنکور سال جاری بود که گویا کماکان پابرجا ست.

در پرسش های کنکور برای هر تست بطور متوسط یک دقیقه وقت در نظر گرفته شده است، هنگامی که سؤالات برای جمعی سخت تر طراحی می شود، بطور طبیعی زمان پاسخگویی افزایش و درصد ها کاهش می یابند.

به دنبال جوابی محکمه پسند 

سال آتی آخرین سال کنکور نظام قدیم خواهد بود و با توجه به امتحان نابرابر و ناعادلانه به نفع نظام جدید، اکثر داوطلبان خواستار شرکت در نظام جدید خواهند بود. بدین ترتیب باید دوباره در کلاس های کنکور شرکت کنند، همینطور کتاب های کنکور و لوح های آموزشی و کتاب تست تهیه کنند که در این وضعیت اقتصادی این هزینه هنگفت فشار سنگینی روی خانواده های کارگران و قشر آسیب پذیر تحمیل خواهد کرد.

سازمان سنجش به طور قانع کننده پاسخگوی اعتراضات نبوده و چه بسا حاضر نشد به نامه ها و درخواست های خیلی از نمایندگان مجلس در مورد شفاف سازی وضعیت پیش آمده، جوابی مستدل و محکه پسند عرضه کند.

برو یک سال دیگر بخوان!

داوطلبان در گفتگو با خبرگزاری ها گفتند:« زمانی که برای پیگیری حقوق تضییع شده به سازمان سنجش مراجعه می کنیم، به آسانی می گویند برو یک سال دیگر بخوان! ولی دیگر توان خواندن این کتاب های تکراری را نداریم و هر دفعه که مجدداً می خواهیم این ها را بخوانیم، یاد ظلمی می افتیم که به ما شد.»

جالب اینجاست که در گروه علوم تجربی امسال ۶۰درصد از داوطلبان نظام قدیم و ۴۰ درصد نظام جدید و در گروه ریاضی هم این نسبت ۵۰ به ۵۰ بود که تبیین گر شمار زیاد داوطلبان نظام قدیم است.

javanonline.ir
  • 137
  • 28
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۹
در انتظار بررسی: ۱۷
غیر قابل انتشار: ۲۳
جدیدترین
قدیمی ترین
سوالات نظام قدیم رو سخت میدن میخوان ظلم کنن که هیچ نظام قدیمی قبول نشه واقعا در حق نظام قدیما ظلم میشه یه فکری به حالشون بکنین اینا آخرین بازمانده ها هستن جوابگو اینا باشین با سرنوشتشون بازی نکنید که در حق اولاد خودتون ظلم خواهد شد
سلام و عرض ادب خدمت مسولین محترم سازمان سنجش .مسول محترم شما بچه های خودتون را بزارید جایی بچه های این مردم شما ماشاالله شاید ماهی چند میلیون تومان حقوق بگیرید ولی اکثرا مردم جامعه ایران کارگر و کم درآمد و شغل های با درآمد پایینی دارند واکثرا در مدارس عادی و مناطق محروم درس خوندیم لطفا به فکر ماها باشید چونکه خانواده‌هامون ازمون انتظار دارند مثل شماها که از فرزندانتون انتظاراتی دارید .لطفا درجه سختی سوالات آزمون سراسری سال ۹۹ واسه دانش آموزان نظام قدیم و جدید یکی باشه تا عدالت برقرار بشه و دوباره شروع به خوندن کنکور واسه سال بعد نکنیم چونکه بنا به مشکلاتی که عرض کردم اکثر دانش آموزان کنکوری این مشکلات را داریم و توانایی خرید کتاب و جزوه،فرستادن به کلاس کنکوری ،آزمون آزمایشی و ...نظام جدید را نداریم .خواهشمندم پیگیری کنید.
مگه وجدان ندارید شما یعنی به همین راحتی با یه تصمیم تلاش چند ساله ما نظام قدیم هارو هیچی میکنید همش به نفع نظام جدید ها میشه از یه طرف سوالات ساده تر کنکور نظام جدید سال قبل نسبت به نظام قدیم ها و از طرف دیگه حجم بیشتر مطالب نظام قدیم ها نسبت به نظام جدید ها با این که تعداد بیشتری نظام قدیم وجود داره فقط با دوسال کنکور میخوان کنکور نظام قدیم ها رو حذف کنن واز این طرف به نفع نظام جدید ها میشه چون مطالب رو قبلا خوندن وبا مفاهیم واصطلاحات اشنا هستند و کار رو برای اونا خیلی راحت میکنن اینا حق الناس هست کسی که این طور تصمیم میگیره بدون در نظر گرفتن ابعاد این ماجرا باید یه روزی تاوان این ظلم وبازی با اینده افراد رو بپردازه ما هم خدایی داریم
میتونید سوالات ساده تری برای نظام قدیمی ها طرح کنید.حتی اگر سادل طرح بشه گستردگی مطالب اونقد هست که از نظر سختی با نظام جدید برابر بشه...اینقد ظالم نباشید دیگه...یا این همترازی رو بهتر کنید واقعا کنکور نظام قدیم خیلی دشوار تر هست تا نظام جدید و خیلی ها که نرفتن کنکور نظام جدید بدن چون واقعا از نظر مالی توانایی تهیه منابع نظام جدید رو نداشتن وگرنه میرفتن...خیلی ها منابع نظام قدیم هم با کار کردن جور کردن...واقعا اینارو چرا حس نمیکنن...چرا درک نمیکنن...یه عدالت نسبی ایجاد کنید...سرتون رو نندازین پایین و بگین این ضرر میکنه اون ضرر میکنه
نظر منم اینه که در حق نظام قدیمیا طلم شده و این طلم باید جبران بشه
لعنتتتت
آقایان سازمان سنجش که راه به راه حرف از عدالت میزنید ولی نمیتوانید اجرایش کنید خواهشا تمنا از شما میخوام سوالات سال ۹۹ مثل کنکور ۹۸ نشود که نظام قدیم سختی در حد علوم دانشگاهای معتبر جهان باشه و نظام جدید سوالات و تمرینات مسخره و ساده کتابشون باشه و نتیجه این که نفرات ۱ تا ۱۰۰۰ پارسال ۹۹درصدشون نظام جدید با سوالات مهد کودکی باشه و ما الان باز دوباره باید کنکور بدیم نمیتونیم هزینه کنیم و کتابهایملن را تغییر دهیم و حتی از پس هزینه هایشان برآییم نمیتوانیم با کتاب های زیست و شیمی جدید ارتباط برقرار کنیم ... فکری بکنید راه حلی بیندیشید لطفان از طراح های محترمتون بخوایین سوالات سختی یکسانی داشته باشه ...حداقل شما از همین عدالتی که حرف میزنید و در دستان خودتان است را عملی کنید در سوالات هر دو نظام ، اگر نمیتوانید، بگذارید افراد متخصص و کارشناس این کار رو انجام دهند ، امیدوارم حداقل امسال سختی سوالات برابر باشد و مثل حرف های خودتان عمل کنید و شعار نباشد عدالت طلبی شما جناب ، آقای رییس محترم سازمان سنجش
آقایان سازمان سنجش ک...
شما دیدی سوالات نظام جدیدکه میگی سوالات مهدکودکی بوده وپیش پاافتاده میخواست سوالات بعداکه دسترسی داشتی فقط یک دورنگاه کنی و بدون جواب به انها .بعدحرف بزنی .سوالات براساس همه افراد درنظرگرفته می شود.نه یکی دونفر.پس زودقضاوت نکن. ممنون
شما دیدی سوالات نظام...
خب راست میگی دیگه بابا ، سوالای نظام قدیم از مهد کودک هم ساده تر بود مگر اینکه شما خودت امسال نظام جدید باشی که دفاع میکنی برای کنکور خودت که شخت در اشتباهی امسال دیگه ۹۸ ساده نمیدن حولتون بده دانشگاه
مشاهده کامنت های بیشتر
عکسهای کریم باقری,کریم باقری,زندگینامه کریم باقری بیوگرافی کریم باقری و افتخاراتش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱ اسفند ۱۳۵۲

زادگاه: تبریز، ایران

قد: ۱٫۸۶ متر

پست: هافبک

کودکان: امیر و امید باقری

ادامه
امام رضا (ع),زندگی نامه امام رضا (ع),حرم مطهر امام رضا (ع) بیوگرافی امام رضا (ع) هشتمین امام شیعیان (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۱ ذی القعده سال ۱۴۸ پس از هجرت

تاریخ مرگ: ۲۹ صفر سال ۲۰۳ پس از هجرت

محل زندگی: حجاز و خراسان بزرگ

کنیه: ابوالحسن (ابوالحسن ثانی)

طول عمر: ۵۵ سال

ادامه
گالیله,ماه تولد گالیله,نام پدر گالیله زندگینامه گالیله فیزیکدان ایتالیایی (+ تصاویر)

زادروز: ۱۵ فوریهٔ ۱۵۶۴

محل زندگی: دوک نشین بزرگ توسکانی، ایتالیا

ملیت: ایتالیایی

محل تحصیل: دانشگاه پیزا

شناخته شده برای: سینماتیک (مکانیک)، Dynamics، تلسکوپ، نظریه خورشید مرکزی

ادامه
فروغ فرخزاد,اشعار فروغ فرخزاد,خانواده فروغ فرخزاد زندگینامه فروغ فرخزاد و علت فوت او (+ تصاویر)

زادروز: ۸ دی ماه ۱۳۱۳ (۲۹ دسامبر ۱۹۳۴)

پدر: محمد فرخزاد

مادر: توران وزیری تبار

مرگ: ۲۴ بهمن ۱۳۴۵ (۱۳ فوریهٔ ۱۹۶۷)

ملیت: ایرانی

محل زندگی: تهران

ادامه
جان مینارد کینز,عکس های جان مینارد کینز,زندگینامه جان مینارد کینز بیوگرافی جان مینارد کینز و فعالیت های او در دوران زندگی اش (+ تصاویر)

حیطه: اقتصاد سیاسی

مکتب: اقتصاد کینزی

زادروز: ۵ ژوئن ۱۸۸۳

زادگاه: کمبریج، انگلستان

تاریخ مرگ: ۲۱ ماه آوریل ۱۹۴۶

ادامه
ویلیام شکسپیر,آثار ویلیام شکسپیر,کتاب ویلیام شکسپیر زندگینامه ویلیام شکسپیر (+ تصاویر)

متولد: ۲۶ ماه آوریل ۱۵۶۴میلادی

فوت: ۲۳ ماه آوریل ۱۶۱۶ میلادی

سمت: شاعر و نمایشنامه نویس انگلیسی

ملیت: انگلیسی

محل زندگی: لندن، استراتفورد

سبک نوشتاری: تئاتر رنسانس انگلستان

ادامه
نیوتون,زندگی نامه نیوتون,قانون های نیوتون زندگی نامه نیوتون بزرگترین و مشهورترین دانشمند جهان (+ تصاویر)

متولد: ۴ ژانویهٔ ۱۶۴۳

محل تولد: روستای وولزثروپ، لینکلن شر، انگلستان

مرگ: ۳۱ مارس ۱۷۲۷

ملیت: انگلیسی

رشته فعالیت: گرماشناسی، فیزیک، ریاضیات، ستاره شناسی، فیزیولوژی، شیمی

دانش آموختهٔ: کالج ترینتی

ادامه
صادق هدایت,اشعار صادق هدایت,سگ ولگرد صادق هدایت بیوگرافی صادق هدایت از کودکی تا زمان خودکشی اش (+ تصاویر)

زادروز: ۲۸ بهمن ۱۲۸۱

ملیت: ایرانی

محل زندگی: ایران، هندوستان، فرانسه

مذهب: خداناباور، بی دین 

شغل: نویسنده، داستان نویس، مترجم، حسابدار بانک ملی ایران، کارمند وزارت خارجه

ادامه
مهناز افشار,عکس های جدید مهناز افشار,زندگینامه مهناز افشار بیوگرافی مهناز افشار و تصاویر اینستاگرامی او

تولد:۲۱ خردادماه ۱۳۵۶

زادگاه: تهران، ایران

ملیت: ایرانی

شغل: هنرپیشه

سال های فعالیت: ۱۳۷۷ تاکنون

ادامه
ویژه سرپوش