چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹
۱۰:۴۶ - ۰۳ مهر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۷۰۰۱۵۳
دانشگاه

پول بده و پزشك شو!

پرداخت پول برای تحصیل در رشته پزشکی,اخبار دانشگاه,خبرهای دانشگاه,دانشگاه
از سال ۲۰۱۹، تعدادی از دانشجویان ایرانی که در ۸۴۰ دانشگاه مورد تائید وزارت بهداشت تحصیل می کردند، به ایران بازگشتند و مابقی دوره تحصیلشان را باید در دانشگاه های ایران بگذرانند.

به گزارش آرمان ملی، تا سال ۲۰۱۹ افرادی که در رشته پزشكی تحصیل می کردند باید ابتدا ۷۲ واحد را در یكی از این دانشگاه ها می گذرانند و بعد درخواست انتقال به داخل كشور را می دادند تا بتوانند بعد از ارزشیابی وارد یكی از دانشگاه های علوم پزشكی ایران شوند. این وزارت خانه در سال ۹۷ اعلام‌کرد: «مطابق مصوبه جلسه ۷۰ شورای عالی برنامه ریزی در تاریخ ۷ شهریور ماه ۱۳۹۷ افرادی كه از ابتدای سال ۲۰۱۹ برای ادامه تحصیل در دانشگاه های خارجی اقدام كنند باید تا پایان مدت تحصیل در آن كشور بمانند و امكان انتقال از خارج به داخل از آن تاریخ به بعد وجود ندارد».

با این حال ماجرای پیچیده انتقال از خارج به داخل از دید دانشجویانی كه زمانی برای تحصیل در مقطعی از پزشكی به خارج از كشور رفته و برگشتند هم قابل بررسی است، مشكلاتی كه اغلب خودشان را در قالب شهریه های غیرمتعارف نشان می دهد. طی چند وقت گذشته چندین دانشجو که در کشورهای دیگر مشغول تحصیل بودند، با روزنامه« آرمان ملی» تماس گرفتند و درباره شهریه های ۹۰ میلیون تومانی برای یک سال که توسط هیات امنای دانشگاه ها مصوب شده است، اعتراض خود را بیان کردند. طبق بخش نامه ۱۰/۱۰/۹۷ وزارت علوم هزینه های تخصص بالینی پزشکی و دندانپزشکی برای دانشجویانی که دوره تخصص را طی می کنند، حداکثر ۳۵ میلیون تومان در سال عنوان کرده است سالیانه دانشگاه ها اجازه دارند که مبلغ را اضافه کنند.

در این بین در سایت دانشگاه های علوم پزشکی قم باید سالیانه ۱۰ درصد هزینه برای سال تحصیلی ۹۸- ۹۹ در نظر گرفته شود که ۳۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان باید دانشجویان بپردازند، ولی این مبلغ برای دانشجویانی که در دانشگاه های مورد تائید وزارت بهداشت تحصیل کرده اند به حدود ۹۰ میلیون تومان می رسد. با پیگیری های ما مشخص شد که هیأت امنا این مبلغ را تعیین کرده است و در ابتدا قرار بر این بود که باید دلار نیمایی ضربدر ۴ هزار تومان شود و با افزایش قیمت ارز، برپایه دلار آزاد محاسبه شد.

حالا یک دانشجو در مقطع تخصص باید ۷۸ میلیون تومان برای یک سال پرداخت نماید. البته دانشگاه های علوم پزشکی یک تبصره نیز گذاشته که دانشجویانی که دوره دستیاری و تخصص خود را در بیمارستان ها طی می کنند و کارانه ۲ میلیون تومانی دریافت می کنند، میتوانندمبلغ ۲۴ میلیون تومان در سال را به شهریه اختصاص دهند و در این بین تخفیفی شامل آن ها می شود. در حالیکه دانشجویان به این موضوع اعتراض داشتند که هزینه آن ها در دانشگاه های خارج از کشور بسیار کم تر بود و آن ها به دانشجویان ایرانی حقوق و دستمزد می دادند. آن ها معتقد هستند که اگر یک دانشگاه مورد تائید وزارت بهداشت است چرا با آن ها مثل بچه سرراهی و دانشجویان غیرایرانی برخورد می شود و در ابتدا باید مدرکشان ارزشیابی شود و هزینه های آن ها بر پایه دلار در نظر گرفته می شود.

یكی از كارشناسان بخش مالی دانشگاه علوم پزشكی قم می گوید كه فقط اتباع خارجی هستند كه باید با حساب نرخ ارز شهریه بپردازند و دانشجویان ایرانی از همان شهریه های مصوب وزارت بهداشت تبعیت می كنند. دانشگاه قم امسال برای نخستین بار می خواهد دستیار تخصصی جذب كند و بنا بر تصویب هیأت امنا شهریه این دوره ۷۸ میلیون تعیین شده است. برای بررسی این موضوع سیدهاشم صدر، سرپرست روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی قم به «آرمان ملی» می گوید: بر اساس قانون هیات امنای دانشگاه ها حق دارند تا ۹۰ میلیون تومان برای یکسال شهریه تعیین کنند و دانشگاه ما باتوجه به شرایط کرونایی کشور، ۱۰ درصد برای دانشجویان تخفیف در نظر گرفته که مبالغ پرداختی آن ها حدود ۷۰ میلیون است.

صدر در ادامه خاطرنشان می کند: دانشجویانی که از دانشگاه های خارج از کشور آمده اند، تبدیل شهریه آن ها باید به دلار نیمایی و آزاد و بر مبنای افزایش نرخ ارز محاسبه می شود و شهریه آنها خیلی بالاتر رفته است. آن ها به دلار به دانشگاه های خارج از کشور پول می دادند و بابت تحصیل این دانشجویان وزارت بهداشت هیچ کمکی را به دانشگاه های علوم پزشکی نمی کند و تمام هزینه تجهیزات و تدریس اساتید و اعضای هیأت علمی، برعهده دانشگاه است و باید از شهریه هایی که دریافت می کند، تامین شود. چون تعداد این دانشجویان زیاد نیست و یک استاد باید تدریس دو تا سه نفر آن ها را قبول کند. دانشجویانی که در بخش بالینی مشغول تدریس و دستیاری هستند، هزینه ۹۰ میلیون تومانی آنها با تخفیف به ۷۸ میلیون تومان می رسد و چون کار بالینی می کنند مبلغ ۲۴ میلیون تومان نیز کارانه خود را میتوانند به این امر اختصاص دهند و در نهایت حدود ۴۵ میلیون شهریه آن ها می شود.

پرداخت پول برای تحصیل در رشته پزشکی,اخبار دانشگاه,خبرهای دانشگاه,دانشگاه

دانشجویان میتوانند شکایت کنند

در این شرایط بنظر میرسد تصمیم بر عهده وزارت بهداشت باشد و چه بر عهده هیات امنای دانشگاه ها، دانشجویان پزشكی در مقاطع مختلف هستند كه باید مابه التفاوت این بازي با اعداد و قوانین مربوط به انتقال از خارج كشور را از جیب شان بپردازند.

در این رابطه یک منبع آگاه در وزارت بهداشت درباره مبالغ شهریه ها می گوید: هزینه مصوب را وزارت بهداشت به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ می کند، ولی چون دانشگاه های علوم پزشکی هیات امنایی اداره میشوند، این مصوبه ها در جلسات آن ها مورد ارزیابی قرار می گیرد و افزایش قیمت شهریه ها به دست آنهاست و وزارت بهداشت دخالتی در آن ها ندارد. او معتقد است که قانون دست هیات امناها را برای تعیین شهریه های سالانه باز گذاشته و قانون بودجه این اجازه را به آنها می دهد که افزایش قیمت داشته باشند، این فرد در ادامه خاطر نشان می کند:هیات امناها بر اساس خدماتی که به دانشجویان ارائه می دهند ، این مبالغ را تعیین می کنند و حتی وزیر نیز نمی تواند در این موضوع دخالت کند و بگوید چرا این مبلغ را می گیرید.

دانش آموزی که از خارج به ایران می آید، جز دانشجویان بین المللی به حساب می آید و به این خاطر هزینه های آن ها بالا می رود. اگر دانشجویی به این موضوع اعتراض دارد میتواند از هیأت امناهای دانشگاه ها شکایت کند، ولی اداره و تامین هزینه های دانشگاه ها بر اساس این مبلغ است. ما وضعیت اقتصادی دانشجویان در مقاطع دستیاری و تخصص را درک می کنیم، ولی در بعضی موارد خود وزارت بهداشت هم زورشان به دانشگاه ها نمی رسد.

  • 13
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شیخ بهایی,درباره شیخ بهایی,لقب شیخ بهایی زندگی نامه شیخ بهایی شاعر و عارف ایرانی (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ فوریهٔ ۱۵۴۷

زادگاه: بعلبک، لبنان

تاریخ مرگ: ۱ سپتامبر ۱۶۲۱

آثار برجسته: کشکول

محل دفن: حرم امام رضا (علیه السلام)، مشهد، ایران

ملیت: ایرانی

ادامه
محسن ربیع خواه,افتخارات محسن ربیع خواه,بازی های باشگاهی محسن ربیع خواه بیوگرافی محسن ربیع خواه و تصاویری از وی

زادروز: ۳ دی ۱۳۶۶ ‏

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۹ متر

پست: هافبک دفاعی، مدافع

ملیت: ایرانی

ادامه
مهدی کوشکی,ازدواج اول مهدی کوشکی,گروه لیو مهدی کوشکی بیوگرافی مهدی کوشکی بازیگر و کارگردان سینمای ایران + تصاویر همسرانش

تاریخ تولد: مرداد ماه ۱۳۵۹

محل تولد: خرم آباد، ایران

حرفه: بازیگر، نویسنده

ملیت: ایرانی

تحصیلات: لیسانس ادبیات نمایشی

قد: ۱.۷۰

ادامه
حضرت زینب (س),زندگینامه حضرت زینب (س),سرگذشت حضرت زینب (س) زندگی نامه حضرت زینب (س) از کودکی تا به شهادت رسیدنش

نام پدر: حضرت امیرالمؤمنین (علیه السلام)

نام مادر: حضرت فاطمه زهرا (سلام الله علیها)

ناریخ ولادت: پنجم جمادی الأولی سال پنجم (یا ششم) هجری قمری

محل تولد: مدینه منوره

همسر: عبدالله بن جعفر بن ابی‎طالب

وفات: شب یکشنبه ۱۵ رجب سال ۶۲ هجری قمری

ادامه
خواهران منصوریان,زندگی نامه خواهران منصوریان,زندگینامه خواهران منصوریان بیوگرافی خواهران منصوریان ( شهربانو - الهه - سهیلا ) + تصاویر

ملیت: ایران

زادهٔ: ۸ بهمن ۱۳۶۴

محل تولد: سمیرم

قد: ۱٫۷۵ متر

وزن: ۶۰ کیلوگرم

ورزش: ووشو

ادامه
نظامی گنجوی,کتاب نظامی گنجوی,زندگی نامه ی نظامی گنجوی زندگینامه نظامی گنجوی و آثارش (+ تصاویر)

زادروز: ۵۳۷ هـ. ق گنجه

محل زندگی: گنجه

ملیت: ایرانی

پیشه: شاعر، تاریخ نگار و داستان سرا 

سبک: عراقی

عنوان: حکیم نظامی

ادامه
محمود فکری,عکس محمود فکری,تعداد بازی ملی محمود فکری بیوگرافی محمود فکری و فوتبالیست شدن او (+ تصاویر)

زادروز: ۴ مرداد ۱۳۵۲

زادگاه: جوی بار، ایران

پُست: مدافع

ملیت: ایرانی

سال فعالیت: ۱۳۶۵

ادامه
سحر قریشی,طلاق سحر قریشی از همسرش,زندگی نامه سحر قریشی بیوگرافی سحر قریشی و علت مشهور شدنش (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۶ دی ماه ۱۳۶۶

زادگاه: تهران

قد: ۱٫۷۰ متر

محل زندگی: تهران

ملیت: ایرانی

پیشه: بازیگر، مدل

ادامه
مارکوپولو,زندگینامه مارکوپولو,کتاب سفرهای مارکوپولو بیوگرافی مارکوپولو و کتاب سفرهای او (+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۵ سپتامبر ۱۲۵۴

زادگاه: ونیز، ایتالیا

تاریخ مرگ: ۹ ژانویهٔ ۱۳۲۴

ملیت: ونیزی

حرفه: تاجر و جهانگرد

ادامه
ویژه سرپوش