سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹
۰۸:۴۴ - ۰۸ فروردین ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۱۰۰۶۸۰
نوستالژی

ویروس کرونا علیه فوتبال؛ کاری که از پس جنگ جهانی و داعش بر نیامد

لغو فوتبال ها به دلیل کرونا,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,نوستالژی
با شیوع ویروس کرونا تقریبا تمامی مسابقات فوتبال در دنیا لغو شده است.

به گزارش ایلنا، حالا دو هفته‌ای می‌شود که تمامی لیگ‌های معتبر جهان از خاور دور تا خاورمیانه و اروپا و آمریکای جنوبی از لیگ قهرمانان اروپا و یورو ۲۰۲۰ تا لیگ برتر ایران همه بر اثر شیوع کرونا لغو شده است تا عطش فوتبال دوستان برای اغوای خود بیش از هر زمانی بیشتر شود. خبرها از سیاست تا همین ورزش همه و همه معطوف به کرونا شده از مخاطبین تا خبرنگاران همه تحت تاثیر کرونا ویروس هستند.

در جنگ جهانی اول تمامی مسابقات ورزشی از جمله المیپک لغو شد اما فصل ۱۵ - ۱۹۱۴ لیگ انگلستان با توجه به درگیری اروپا و انگلیس در این جنگ با قهرمانی اورتون به پایان رسید حتی سایه جنگ نتوانست بر علاقه مردم به فوتبال کم کند. حتی کار به جای رسید که در ایام کریسمس سال ۱۹۱۴ درست ۱۰۶ سال قبل  در خط مقدم جنگ، دو کشور آلمان و انگلیس دو کشور درگیر در جنگ برای ۲۴ ساعت آتش بس اعلام کردند آن هم برای برگزاری یک دیدار فوتبال.

لغو فوتبال ها به دلیل کرونا,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,نوستالژی

جنگ جهانی دوم علاوه بر لغو المیپک و تنیس ویلمبدون باعث شد تا جام جهانی ۱۹۴۲ و ۱۹۴۶ لغو شود اما لالیگای اسپانیا و سری‌آ ایتالیا به همراه لیگ سراس آلمان که در کانون درگیری‌ها بودند به قوت خود باقی ماند. حتی با خفقانی که آلمان در اروپا ایجاد کرده بود هرگز مانع برگزاری فوتبال نشد، فرانسه اشغال شده اجازه داشت یک تورنمنت ترتیب دهد و برای شرکت در این تورنمنت از کشور های تحت اشغال و کشور های آزاد دولت دعوت به عمل آورد.بلژیک هم یک چنین وضعی داشت و تنها طی سال های بحرانی ۴۱ – ۱۹۴۰ بود که از فوتبال محروم ماند و کشور هلند فقط در سال ۱۹۴۴ که جنگ جهانی به اوج خود رسیده بود. در همین دوره سوئد و دانمارک هفت بار با هم مسابقه دادند . این مسابقات باعث می شد که تماس دانمارک با دنیای آزاد قطع نشود و از دیگر سو همبستگی مردم تا حدودی حفظ شود . در روزهای که اروپا بوی مرگ می‌داد و خاک مرده بر سر این قاره سبز پاشیده شده بود فوتبال تنها امید مردم بود که بوی زندگی می‌داد.

بعد از اتمام جام جهانی، فیفا در بیانیه ای اعلام کرد که اگر هر کس با آلمان بازی کند بدون هیچ عذر و بهانه‌ای به صورت مستقیم از این فدارسیون جهانی اخراج خواهد شد.

اما دیگر بار سوئیس  همپون سال ۱۹۲۰ برای  پا در میانی به سمت آلمان دست کمک دراز کرد  و راه رای برای ورود آلمان به فیفا  هموار کرد.

تفاهم از هنگامی آغاز شد که قشون اشغالگر آمریکا در آلمان  که ستادش را در شهر اشتوتگارت بر پا کرده بود  به یک افسر متخصص ورزش نیازمند شد . چون در میان پرسنل ارتش آمریکا چنین افسری را نیافتند یک افسر دانمارکی ررا که آکسل نیلسن نام داشت و یکی از شرکت کنندگان در بازی های المپیک بود ، استخدام کرد.

نیلسن عاشق فوتبال بود و برای احیای فوتبال آلمان به ویژه در منطقه تحت اشغال آمریکا  بسیار زحمت کشید. همو بود که پس از چانه زدن های بسیار ، بالاخره موافقت نایب رئیس فدراسیون فوتبال سوئیس گوستاوویدرکر " را برای انجام یک مسابقه با تیم اشتوتگارت جلب کرد.

نیلسن زرنگی به خرج داد و به منظور رو به رو نشدن با اعتراض فیفا ، دعوت نامه را با امضای حکومت نظامی آمریکا به زوریخ فرستاد.

وقتی در ماه اکتبر سال ۱۹۴۸ ویدرکر به اشتوتگارد رفت ، یک صندوق لیمو ترش و چهار توپ فوتبال ساخت انگلستان برای " ادموند کوتن " کاپیتان تیم اشتوتگارد و ملی پوش آلمان سوغات برد.

بازی دو تیم زوریخ و اشتوتگارت را ۷۰ هزار تماشاگر تماشا کردند و دیدند که چگونه تیم اشتوتگارد تیم زوریخ را به آسانی ۶ بر ۱ در هم شکست.

در سال ۱۹۵۰ که فدراسیون فوتبال آلمان دوباره به عضویت فیفا درآمد ، باز سوئیس اولین کشوری بود که با آلمان مسابقه داد.

فوتبال حتی جریان شاه کلید جریانات انقلابی نیز بوده است بارز ترین مثال آن درست ۳۰ سال پیش در تاریخ ۱۳ می ۱۹۹۰ در بازی دینامو زاگرب و ستاره سرخ اتفاق افتاد. همه چیز از ضربه بوبان شروع شد در حالی که پلیس داشت طرفداران دینامو را می‌زد. زوونیمیر بوبان کاپیتان دینامو زاگرب در اقدامی عجیب، پلیسی که با هوادار تیمش بد رفتاری کرده بود را با لگد زد تا مامور نقش زمین و بوبان برای حفظ امنیت در محاصره هواداران تیفوسی قرار بگیرد. بوبان بعدها گفت من برای کرواسی این کارا انجام دادم. سرانجام این درگیری‌ها باعث شد تا جنگ بین کروات‌ها و صرب‌ها به خیابان‌ها بکشدو بالاخره موجب جدایی کرواسی از یوگسلاوی شد.

لغو فوتبال ها به دلیل کرونا,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,نوستالژی

پیش از شروع جام جهانی ۲۰۱۸ با ظهور داعش هر روز عکسی از تهدید جانی فوق ستاره‌های دنیای فوتبال توسط این گروهک تروریستی منتشر می‌شد. حملات تروریستی در قلب اروپا حتی به بازی فرانسه و آلمان در استادوفرانس هم کشید اما جام جهانی روسیه بدون ذره‌ای ترس و دلهره برگزار شد.

لغو فوتبال ها به دلیل کرونا,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,نوستالژی

اما کرونا ویروس از راه رسید. با شیوع این ویروس در چین تمامی مسابقات ورزشی حتی سوپر لیگ چین لغو شد. بعد از گسترش این ویروس ابتدا مسابقات مثل والنسیا و آتالانتا، پاری‌سن‌ژرمن و دورتموند در لیگ قهرمانان اروپا بدون حضور تماشاگران برگزار شد. اما با مثبت اعلام شدن تست کرونای روگانی‌، مایکل آرتتا و هادسون اودوی گویا مسئله جدی تر از آن بود که مسابقات بدون حضور تماشاگران برگزار شود. لیگ‌های جهان از اروپا و آسیا و آمریکا یکایک لغو شدند لیگ قهرمانان اروپا و آسیا حتی کوپا لیبرتادورس لغو شدند. اما این کافی نبود و موضوع جدی‌تر هم شد یورو ۲۰۲۰ با دستور یوفا و کوپا آمریکا با دستور کونمبول قرار شد با یک سال تاخیر در سال ۲۰۲۱ برگزار شود. المیپک ۲۰۲۰ توکیو هم به جمع یورو و کوپا لیبرتادورس ملحق شد. کاری که جنگ جهانی و داعش از پس آن بر نیامد را کرونا انجام داد. تعطیلی فوتبال آن هم در تمام دنیا.

لغو فوتبال ها به دلیل کرونا,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,نوستالژی

اما صبح امروز خبر تمرین تیم فوتبال شانگهای در منطقه پودونگ،که پرجمعیت ترین منطقه چین است دوباره روح امید را در کالبد فوتبال دوستان دمید.

بحران کرونا همچون طاعون و جنگ جهانی و حتی قحطی روزی پایان می‌‌یابد. اما چیزی که در این روزها حائز اهمیت است، آن است که نه تنها فوتبال دوستان قدر این نعمت را بیش از پیش می‌دانند بلکه تمامی کسانی که گلایه می‌کردند که این دیگر چه ورزشیاست ۲۲ نفر در پی یک توپ هستند، شاید آنها هم دلشان برای این جذاب لعنتی تنگ شود.

محمدرضا قاسمی

 • 17
 • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
محمدرضا حضرت ‌پور,بیوگرافی محمدرضا حضرت ‌پور,زندگینامه محمدرضا حضرت ‌پور بیوگرافی محمدرضا حضرت ‌پور (+تصاویر)

تاریخ تولد:۱۱ فروردین ۱۳۷۸

زادگاه:ارومیه، کشور ایران

شغل:بازیکن والیبال

پست در والیبال:لیبرو

قد:۱۸۷

وزن:۸۷ کیلوگرم

ادامه
شهرام محمودی,شهرام محمودی و سوگند خورشیدی,اینستاگرام شهرام محمودی بیوگرافی شهرام محمودی والیبالیست ایرانی (+تصاویر خانوادگی)

تولد: ۱۳۶۷/۰۴/۲۹

زادگاه: میانه - آذربایجان شرقی 

قد: ۱۹۸ سانتیمتر 

پُست: پشت خط زن

وضعیت تاهل: متاهل

ادامه
مجتبی میرزاجانپور,بیوگرافی مجتبی میرزاجانپور,زندگینامه مجتبی میرزاجانپور بیوگرافی مجتبی میرزاجانپور(+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۵ مهر ۱۳۷۰

زادگاه: بابل ، ایران

ملیت : ایرانی

شغل: بازیکن والیبال

پست در والیبال: دریافت کننده قدرتی زن

قد: ۲۰۵ سانتی متر

ادامه
بوریس جانسون,تولد بوریس جانسون,همسر بوریس جانسون بیوگرافی بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا (+ تصاویر خانوادگی)

تاریخ تولد: ۱۹ ژوئن ۱۹۶۴

محل تولد: نیویورک 

حزب سیاسی: حزب محافظه کار بریتانیا

والدین: استنلی جانسون (پدر)، شارلوت فاوست (مادر)

همسران: الگرا ماستین- اوون (۱۹۸۷ تا ۱۹۹۳)، ماریانا ویلر (۱۹۹۳ تا ۲۰۱۸)

ادامه
کارل ایکان,بیوگرافی کارل ایکان,زندگینامه کارل ایکان زندگینامه کارل ایکان سرمایه گذار موفق

تاریخ تولد: ۱۶ فوریهٔ ۱۹۳۶

زادگاه: کویینز، نیویورک، ایالات متحده آمریکا

محل تحصیل:دانشگاه پرینستون، مدرسه پزشکی دانشگاه نیویورک

شغل: بنیانگذار آیکان اینترپرایسز

همسران: لیبا تریبال،  گیل گولدن

فرزندان: برت آیکان، میشل آیکان

ادامه
سعید واسعی,سعید واسعی فوتبالیست,بیوگرافی سعید واسعی بیوگرافی سعید واسعی و فعالیت های ورزشی آن (+ تصاویر)

تاریخ تولد: دوشنبه ۲۸ آذر ۱۳۷۳

محل تولد: مشهد

ملیت: ایران

پست بازی: هافبک

قد: ۱٫۸۳ متر

ادامه
محمدرضا موذن,بیوگرافی محمدرضا موذن,زندگینامه محمدرضا موذن بیوگرافی محمدرضا موذن(+ تصاویر)

تاریخ تولد: ۲۹ شهریور ۱۳۷۰

زادگاه: تهران، ایران

شغل: بازیکن والیبال

پست در والیبال: لیبرو

قد:۱۷۵  سانتی متر

وزن: ۷۵ کیلوگرم

ادامه
آرمین 2,زندگینامه آرمین 2afm,بیوگرافی آرمین 2afm بیوگرافی آرمین زارعی(ارمین ۲fm)+ عکس

نام اصلی:آرمین زارعی

نام مستعار:آرمین ۲ای اف ام(ارمین ۲fm)

تاریخ تولد:۵ اردیبهشت ماه ۱۳۶۵

زادگاه:تهران، ایران

شغل:خواننده

سبک( ها):پاپ، رپ

ادامه
ایمان سلیمی,ایمان سلیمی فوتبالیست,ایمان سلیمی بازیکن فوتبال بیوگرافی ایمان سلیمی، بازیکن فوتبال ایرانی (+تصاویر)

ملیت: ایرانی

تاریخ تولد: ۱۲ خرداد ماه سال ۱۳۷۵

محل تولد: بندرعباس

قد: ۱٫۸۷ متر

پست: مدافع میانی

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • چهارشنبه ۱۴ خرداد
  معوقه هفته ۲۴ بوندسلیگا
  وردربرمن - فرانکفورت
  ساعت: ۲۳:۰۰
 • جمعه ۱۶ خرداد
  هفته ۳۰ بوندسلیگا آلمان
  فرایبورگ - مونشن گلادباخ
  ساعت: ۲۳:۰۰
ویژه سرپوش