پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰
کد مقاله: ۹۹۱۲۰۰۰۷۳

مدافع فوتبال کیست؟ + انواع مدافع فوتبال

مدافع,وظایف مدافع,مدافع فوتبال کیستیک مدافع فوتبال خوب باید مهارت های فنی، مقاومت ذهنی و آمادگی جسمانی خوبی داشته باشد
مدافع بازیکنی است که در پشت هافبک ها قرار دارد و مهم ترین و نخستین هدفش پشتیبانی از دروازه بان است. وظیفهٔ اولیهٔ مدافع فوتبال جلوگیری از گلزنی حریف است.

مدافع فوتبال

همیشه در فوتبال، موقعیت توپ در حال تغییر است و دفاع، طبیعتاً برای خنثا نمودن حمله، راه هایی در نظر میگیرد تا توپ به کلی از منطقه خطر دور شود. به بازیکنی که در پشت هافبک ها قرار دارد مدافع گفته میشود و پشتیبانی از دروازه بان مهم ترین و نخستین هدفش است.  

وظایف مدافع

وظیفه اصلی مدافع فوتبال، دور نگهداشتن بازیکنان حریف از گلزنی است. با این حال، یک مدافع خوب باید بتواند کارهایی بیش از این انجام دهد. شما باید اطلاعات مهمی را به هم تیمی های خود در زمین بدهید. شما باید بازیکن حریف را فشار دهید تا هنگامی که اشتباه کند تا بتوانید در منطقه دفاعی پیوند ایجاد کنید و تهدیدات را برطرف کنید. شما باید از هم تیمی هایتان حمایت و پشتیبانی کنید تا آن ها فرصت داشته باشند گلزنی کنند. یک مدافع خوب باید مهارت هایی نظیر مهارت های فنی، مقاومت ذهنی و آمادگی جسمانی خوبی داشته باشد.

انواع مدافع فوتبال

> مدافع میانی:

مدافع مرکزی- میانی که به آن مدافع مرکزی هم گفته می شود که وظیفه آنها متوقف کردن تمام کننده ها از گل زنی و خارج کردن توپ از محوطه جریمه است. بازیکن میانه یا بازیکن میانی در فوتبال، به بازیکنی گفته میشود که جایگاهش بین مدافع و مهاجم است. بعضی از هافبک ها گرایش دفاعی دارند، گروهی در کمربند میانی زمین بازی می کنند.

مدافع میانی یا هافبک مرکزی به بازیکنی میگویند که تقریباً وظایف دفاعی و هجومی وی با هم برابرند، در زمانی که مالکیت توپ در اختیار تیم خودی است، او نقش هجومی می گیرد و به طرف جلو حرکت می کند تا بتواند توپ را به خط حمله و مهاجمان برساند، همچنین برخی از این بازیکنان توانایی شوت زنی دارند و می توانند از پشت محوطه جریمه توپ را به سمت دروازه حریف شوت کنند. در حالیکه اگر توپ در اختیار تیم رقیب باشد به عقب بر می گردند تا به مدافعان کمک کنند و در توپ گیری شرکت کنند. معمولاً بيش ترین آمار پاس صحیح را این هافبک ها در هر مسابقه دارند و عموماً مهاجمان را با پاس تو عمق، صاحب توپ می کنند. در سیستم ۴- ۴- ۲ معمولاً از دو مدافع فوتبال میانی استفاده می شود.

مدافع کناری,مدافع فوتبال,مدافع نفوذی پوششیبه عنوان یک مدافع فوتبال، می توانید کل زمین و موقعیت های بازیکنان را ببینید

> مدافع جلوزن:

مدافعی که معمولاً فضای بین مدافع میانی و دروازه بان را پوشش می دهد، مدافع جلوزن نام دارد و به مدافع جلوزن نیز سوییپر یا لیبرو گفته میشود. این مدافع فوتبال  قد بلند و قدرت بدنی بالایی دارد و وظیفهٔ اصلی آن دور کردن ضربات و پاس های مهاجمین حریف است. این پست احتمالاً برای اولین بار در دههٔ ۶۰ در سیستم کاتناچیو و در ایتالیا تاسیس شده است، که طی آن سوییپرهای کاملاً دفاعی در اطراف محوطه جریمه به بازپس گیری توپ های لو رفته، رویارویی با مهاجمان حریف (که از خط دفاع عبور کرده اند) و در صورت لزوم دابل مارک کردن (اضافه شد به مدافعین برای ایجاد موقعیت دو به یک) می پرداختند و از آن جا که نسبت بازیکنانی که یارگیری می کردند، آزادی عمل بیشتری داشتند به بازیکن این پست لیبرو هم می گویند که این واژه در زبان ایتالیایی به معنی «آزاد» است.

خود واژه سوییپر هم در زبان انگلیسی به معنی «رفتگر» است که حاکی از آن است که این مدافع مسئول دفع توپ از اطراف محوطه جریمه است. به علت منطقه بازی بازیکن سوییپر، انتظار میرود بتواند یک ضدحمله را پی ریزی کند، به همین دلیل باید توانایی هایی من جمله حفظ توپ و دقت پاس بهتری نسبت به مدافعان میانی که اکثر توانایی آنها به کارهای دفاعی محدود می شود داشته باشد.

> مدافع پوششی:

این مدافع فوتبال حالت دفاعی عمیق تری بخود می گیرد و در سمت چپ یا راست زمین بازی می کنند. وظیفه اصلی این مدافع جلوگیری کردن از ارسال و عبور توپ توسط بازیکنان تیم مقابل روی محوطه جریمه است. او نیز در بعضی از سیستم های دفاعی مدافعین پوششی اقدام به یارگیری می کند. از اکثر آنها انتظار میرود با حرکت رو به جلو به نقطه آغاز بازی در حمله شرکت نموده و بعنوان بال راست و چپ برای مهاجمین اقدام به توپ ریزی کنند. یک مدافع پوششی مدرن باید بتواند حرکات سریع و انفجاری داشته باشد، همچنین قدرت ایده آلی داشته و خوب تکل بزند و استقامت بالایی موقع زمین خوردن و بلند شدن مکرر داشته باشد. 

وظیفه مدافع فوتبال,رده بندی مدافع,مدافعصبر برای مدافع فوتبال مهمترین معیار است

> مدافع کناری:

مدافع کناری به دو گروه مدافع راست و مدافع چپ تقسیم می شود. او بازیکنیست که بطور تخصصی طرفین دفاع را پوشش می دهد. غیبت زیاد مهاجمان کنار جهت انجام حمله، معمولاً فضای گوش ها را خالی می گذارد.  هافبک ها و حتی مدافعان کنار در این فضا، باید برای مقابله با حریف، توانائی های خود را شدیدا کنار بیندازند. مدافع کنار باید بازی با توپ و شرکت بیشتر در فوتبال جمعی تیم خود را یاد بگیرد ولی این اصل را نباید فراموش کرد که اگر شما مدافع کنار هستید، وظیفه اصلی شما دفاع است. مسئولیت دفاع در برابر تهاجم حریف در منطقه خودتان (کنار) بعهده شما است. جاگیری و ویژگی های دفاعی شما به هنگام مقابله با حریفی که خوب دریبل می زند یا بسیار سریع است، اهمیت زیادی دارد. در زمان مقابله با بازیکن دریبل زن، حتی الامکان خود را به او نزدیک کنید تا از فعالیت آزادانه او جلوگیری کنید.

هدف یک مدافع کنار در زمین ایجاد مانعی برای عبور مهاجمین است. مدافع کنار باید سعی کند هنگام جاگیری و قطع توپ، مهاجمین را به سمت بیرون زمین بکشاند. هیچوقت در نزدیکی دروازه دریبل نزنید. از وظایف مدافع کنار در زمین میتوان به پرکردن جای مدافع آزاد (لیبرو) در هنگام پیشروی، یا حمایت از هافبک کنار اشاره کرد. در این دو حالت، او جایش را ترک کرده و جای مدافع آزاد یا هافبک را می گیرد. نقش مدافع کنار ناخوشایند است، برای این که مورد انتقاد تماشاچیان قرار می گیرد. مدافع کنار نباید از دریبل زدن و پیشروی کردن غفلت کند، ولی وظیفه او بیشتر مربوط به امر دفاع از تیم دربرابر حمله حریف است.

مدافع,مدافع پوششی,انواع مدافع فوتبال,خصوصیات یک مدافعوظیفه اصلی یک مدافع در فوتبال این است که بازیکنان حریف را از گلزنی دور نگه دارد

> مدافع نفوذی پوششی:

وظیفه ی مدافع نفوذی پوششی شرکت در طرح های تهاجمی است که در واقع شکل مدرنتر مدافع پوششی است. همانطور که از اسم این مدافع پیداست وظیفه دو منظوره در حملات و دفاع را نیز بر عهده می گیرد. به کارگیری این مدافع فوتبال در سیستم ۲- ۵- ۳ بسیار معمول است که بیشتر در نقش بخشی از خط هافبک ظاهر می شود. بدین دلیل که وظیفه ترکیبی دارند باید دارای استقامت بالایی باشند. آنها در سیستم مذکور از پشتیبانی خط دفاع برخوردارند باید بیشتر روی فراهم کردن موقعیت برای تمام کننده ها تمرکز داشته باشند و به وظایف دفاعی کم تر بپردازند. از عوامل افزایش قدرت آنها میتوان به استقامت و آمادگی جسمانی بالا اشاره کرد. 

> بال تدافعی:

بطور کلی بال های تدافعی همان مدافع کناری می باشد که در هنگام حمله با نام بال تدافعی شناخته شده است. بال های تدافعی باید از نظر جسمانی، بدنی قوی و قدرتمند باشند به دلیل آن که در یک بازی فوتبال یک بال تدافعی باید چندین مرتبه طول زمین را طی کند و برگردد. 

نحوه صحیح دویدن مدافع فوتبال,مدافع فوتبال,مدافع چپمدافع فوتبال انواع متفاوتی دارد

گردآوری: بخش فوتبال سرپوش

 • 10
 • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
ماکان بند,زندگینامه ماکان بند,زندگی نامه ماکان بند بیوگرافی ماکان بند و حواشی آن ها (+ تصاویر)

نام مستعار:ماکان بند

زاده: ۳ دی ۱۳۷۴ 

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

سبک( ها):پاپ

ناشرین:آوازی نو

ادامه
اولیور ویلیامسون,زندگینامه اولیور ویلیامسون,تحصیلات اولیور ویلیامسون زندگینامه اولیور ویلیامسون و نظریه هایش (+ تصاویر)

زاده:۲۷ سپتامبر ۱۹۳۲

زادگاه:سوپریور، ویسکانسین

ملیت:ایالات متحده آمریکا

زمینه:اقتصاد خرد

درگذشت:۲۱ مهٔ ۲۰۲۰ 

ادامه
احمد مهرانفر,ازدواج احمد مهرانفر,احمد مهرانفر بازیگر بیوگرافی احمد مهرانفر بازیگر مشهور سینما و تلویزیون (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۱۳۵۴/۳/۱۰

محل تولد:کاشان

تحصیلات:کارشناسی بازیگری و کارشناسی ارشد کارگردانی

همسر:مونا فائض پور

ملیت:ایرانی

زمینه فعالیت: بازیگر

ادامه
حضرت موسی (ع),عصای حضرت موسی (ع),زندگی نامه حضرت موسی (ع) زندگی نامه حضرت موسی (ع) یکی از پیامبران اولوالعزم

زاده:قرنهای ۱۳ تا ۱۵ قبل از میلاد مسیح

زادگاه:جوشن،  مصر

همسر:صفورا

دین:اسلام

محل مرگ:کوه نبو،  موأب

ادامه
ارلینگ هالند,بیوگرافی ارلینگ هالند,زندگی نامه ارلینگ هالند بیوگرافی ارلینگ هالند فوتبالیست حرفه‌ای نروژی (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۱ ژوئیهٔ ۲۰۰۰ ‏

محل تولد:لیدز، انگلستان

ملیت:نروژی

قد:۱٫۹۴ متر

پست:مهاجم نوک

ادامه
قیصر امین پور,شعر قیصر امین پور,زندگینامه قیصر امین پور زندگینامه قیصر امین پور شاعر معاصر ایرانی

تاریخ تولد:۲ اردیبهشت ۱۳۳۸

زادگاه:گتوند

مدرک تحصیلی:دکترای ادبیات فارسی

پیشه:شاعر و ترانه سرا

ملیت:ایرانی

ادامه
مهدی جهانی,ورود مهدی جهانی به عرصه موسیقی,تک آهنگ های مهدی جهانی بیوگرافی مهدی جهانی خواننده و آهنگساز ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۹ فروردین ۱۳۶۰

زادگاه:تهران

شروع فعالیت حرفه ای:۱۳۸۶

پیشه:خواننده، آهنگساز و ترانه سرا

ملیت:ایرانی

ادامه
محمد بن سلمان,زندگینامه محمد بن سلمان,محمد بن سلمان کیست بیوگرافی محمد بن سلمان وزیر دفاع عربستان سعودی (+ تصاویر)

زاده:۳۱ اوت ۱۹۸۵

زادگاه:جده

پیشه:سیاستمدار

دین:اسلام

ملیت:عربستان سعودی

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
مسیح و آرش,کنسرت مسیح و آرش ای پی,علت شهرت مسیح و آرش زندگی نامه مسیح و آرش گروه موسیقی سبک پاپ و آر اند بی (+ تصاویر)

زاده:۲۰ اردیبهشت ۱۳۶۷

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:خواننده

شروع فعالیت:۱۳۸۳ تا کنون

سبک:پاپ،  آر اند بی

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
 • چهارشنبه ۱۵ ارديبهشت
  لیگ قهرمانان اروپا
  چلسی - رئال‌مادرید
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت
  بسکتبال NBA
  فینیکس سانز - آتلانتا هاکس
  ساعت: ۰۴:۴۰
 • هفته ۳۱ لیگ برتر پرتغال
  بنفیکا - پورتو
  ساعت: ۲۲:۰۰
 • لیگ اروپا
  رم - منچستریونایتد
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • لیگ اروپا
  آرسنال - ویارئال
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • جمعه ۱۷ ارديبهشت
  بسکتبال NBA
  لس آنجلس لیکرز - لس آنجلس کلیپرز
  ساعت: ۰۶:۴۰
 • هفته ۳۵ لیگ برتر انگلیس
  لسترسیتی - نیوکسل
  ساعت: ۲۳:۳۰
 • شنبه ۱۸ ارديبهشت
  بسکتبال NBA
  لس آنجلس لیکرز - پورتلند
  ساعت: ۰۶:۴۰
ویژه سرپوش